سونوگرافی آنومالی جنین | کاربرد سونوگرافی آنومالی | موسسه پارسه آمادگاه در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی بارداری / سونوگرافی آنومالی اسکن چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی آنومالی اسکن چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی آنومالی ، که به عنوان اسکن میان بارداری نیز شناخته می شود ، از نزدیک به کودک و رحم شما (رحم) نگاه می کند. شخصی که سونوگرافی آنومالی انجام می دهد بررسی می کند که کودک شما به طور عادی در حال پیشرفت است و به جایی که جفت در آن قرار دارد نگاه کنید. زمان مناسب برای انجام این غربالگری اواسط دوره بارداری است. معمولا پزشکان سونوی آنومالی را برای هفته‌های ۱۸ تا ۲۲ بارداری توصیه می‌کنند.

دوره بارداری را به صورت کلی به سه دوره سه ماه تقسیم بندی می‌کنند و بهترین زمان برای انجام سونوگرافی آنومالی سه ماهه دوم بارداری است.
سه ماهه دوم بارداری از هفته ۱۳ آغاز شده و تا هفته ۲۸ بارداری ادامه دارد؛ بین هفته‌های ۱۸ تا ۲۲ بهترین زمان برای انجام این سونوگرافی است. این غربالگری در سه ماهه دوم بارداری شکل صورت، اندازه دست و پاها و محل قرارگیری جنین را به صورت کامل نشان می‌دهد.

سونوگرافی های بارداری یا حاملگی از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

آنومالی جنین

کودک در ۲۰ هفته این تصویر در ۲۰ هفته صورت و دستهای کودک را نشان می دهد و تصویری از آنچه در این اسکن مشاهده خواهید کرد به شما می دهد. دیدن کودک شما روی صفحه می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. همچنین می توانید شریک زندگی ، دوست یا اعضای خانواده خود را همراه خود ببرید تا تجربه را با خود به اشتراک بگذارید. هدف اصلی اسکن این است که بررسی کنید کودک شما به طور عادی در حال رشد است و نه اینکه انتظار یک پسر یا دختر را داشته باشید. با این وجود ، ممکن است شما بخواهید جنسیت کودک خود را بشناسید یا از اسکن عکس بخواهید. گاهی اوقات ، سونوگرافی نمی تواند به اندازه کافی موقعیت جنسی کودک شما را نشان دهد ، یا اگر چربی معده زیادی دارید ، به اندازه کافی نمیتواند جنسیت خود را بیان کند.

سونوگرافی آنومالی

تعیین جنسیت با استفاده از سونوگرافی آنومالی

همان‌طور که می‌دانید جنسیت نوزاد به صورت ژنتیکی در هنگام لقاح مشخص می‌شود اما برای اطلاع دقیق از جنسیت نوزاد خود باید تا سه ماهه دوم بارداری منتظر بمانید. معمولا در هفته‌های ۱۱ و ۱۳ بارداری با عکس‌هایی که از جنین گرفته می‌شود و با توجه به برآمدگی‌ تناسلی نوزاد، می‌توان جنسیت آن را تا حدود زیادی تشخیص داد. اما برای تعیین جنسیت قطعی باید تا هفته‌های ۱۸ تا ۲۲ بارداری منتظر بمانید و سونوگرافی آنومالی انجام دهید.

در این مرحله از بارداری تعیین درست جنسیت نوزاد احتمال بیشتری دارد. علاوه بر نقش سونوگرافی آنومالی در تعیین جنسیت، این غربالگری به تشخیص چند قلویی در بارداری نیز کمک می‌کند. در برخی از موارد دو قلو بودن جنین تا هفته ۲۰ بارداری قابل تشخیص نخواهد بود.
پزشک معالج شما از تفسیر سونو آنومالی می‌تواند اطلاعاتی راجع‌به موارد زیر کسب کند:

اهمیت انجام سونوگرافی آنومالی در هفته ۱۸ بارداری

با انجام سونوگرافی آنومالی در هفته ۱۸ تا ۲۲ بارداری، می‌توانید از هرگونه مشکل احتمالی در جنین باخبر شوید و به موقع برای درمان عارضه اقدام کنید. در پاسخ به سوال اهمیت سونوی آنومالی چیست باید بگوییم که برخی از اختلالات خطرناک هستند و وقتی به موقع از آن‌ها باخبر شوید می‌توانید درمان را هرچه سریع‌تر شروع کنید تا نوزادی کاملا سالم به دنیا بیاورید. گاهی اختلالات نیز جزئی بوده اما اطلاع داشتن از آن‌ها باعث می‌شود هوشیار باشید و به محض به دنیا آمدن نوزاد درمان را شروع کنید.

تشخیص نقص‌های جنین در اسکن آنومالی

متخصص هنگام سونوگرافی آنومالی، لیستی از اختلالاتی را در اختیار دارد که باید کنترل شود. این اختلالات ممکن است خیلی جدی باشد و حیات جنین را تهدید کند یا ممکن است اختلالی باشد که پس از به دنیا آمدن نوزاد قابل درمان است. اگر هنگام اسکن، اختلالات قابل درمانی تشخیص داده شود، متخصص به پزشک اطلاع خواهد داد تا به محض به دنیا آمدن نوزاد، مراقبت‌های لازم را از او به عمل آورند و درمان را آغاز کنند. بسیاری از اختلا‌لات موجود در لیست متخصص بسیار نادر است و جای نگرانی وجود ندارد.

بسیاری از اختلالات نظیر آنانسفالی، مشکلات ناحیۀ شکم، دست و پا و نقص‌های لولۀ عصبی و حتی مشکلات کلیه به احتمال زیاد تشخیص داده می‌شود. اما برخی اختلالات نظیر مشکلات قلبی و عروقی یا هیدروسفالی، انسداد دستگاه گوارش یا فتق دیافراگم فقط در نیمی از موارد این مرحله تشخیص داده می‌شود.

سونوگرافر چه چیزهایی را در این سونوگرافی می تواند ببیند؟

سونوگراف تمام اندامهای کودک شما را معاینه می کند و اندازه گیری می کند.
شکل و ساختار سر و مغز کودک شما. در این مرحله ، مشکلات شدید مغزی ، که بسیار نادر اتفاق می افتند ، مشاهده می شود.
صورت کودک شما ، برای بررسی لب شکاف. شکاف های شکاف داخل دهان کودک بسیار دشوار است و اغلب برداشت نمی شوند.

ستون فقرات کودک شما ، چه در طول و چه در مقطع ، برای اطمینان از هماهنگی تمام استخوان ها ، و اینکه پوست در قسمت پشتی ستون فقرات را پوشانده است.
برای اینکه مطمئن شوید تمام اندامهای داخلی قسمت جلویی را پوشانده است ، دیواره شکم کودک شما است.
قلب کودک شما. دو اتاق بالا (دهلیز) و دو اتاق پایین (بطن) باید از نظر اندازه برابر باشند. دریچه ها باید با هر ضربان قلب باز و بسته شوند. سونوگرافی شما همچنین رگها و شریانهای اصلی خون را که از قلب کودک شما جریان دارد بررسی می کند.

شکم کودک شما. کودک شما مقداری مایع آمنیوتیک را که در آن قرار دارد قورت می دهد ، که در معده او به عنوان یک حباب سیاه دیده می شود.
کلیه های کودک شما. سونوگرافی بررسی می کند که کودک شما دو کلیه دارد و ادرار آزادانه به مثانه او جریان می یابد. اگر مثانه کودک شما خالی است ، باید هنگام اسکن پر شود و به راحتی قابل مشاهده باشد. کودک شما اکنون حدود نیم ماه است که هر نیم ساعت یک بار مشغول انجام یک عمل وزنی است!

دست ، پا ، دست و پا کودک شما. سونوگرافی به انگشتان و انگشتان کودک شما نگاه می کند.
جفت ، بند ناف و مایع آمنیوتیک.

آیا سونوگرافی آنومالی اسکن عوارض دارد؟

به خاطر استفاده از امواج در سونوگرافی، نگرانی‌ها‌یی وجود دارد ولی در دوران بارداری برای اطمینان از سلامت مادر و جنین باید سونوگرافی انجام شود و انجام انواع سونوگرافی برای مادران معمول بوده و عوارض جانبی به دنبال ندارد.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تفسیر سونوگرافی کلیه و مثانه و پروستاتتفسیر سونوگرافی کلیه و مثانه و پروستات

سونوگرافی کلیه و مثانه یک معاینه‌ ی راحت و بدون درد است که در آن از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از کلیه‌ ها و مثانه استفاده می‌ شود.سونوگرافی مثانه شامل ارزیابی حجم مثانه، اندازه‌ گیری ضخامت دیوار آن و تعیین وجود سنگ‌ ها و تومورهای مثانه است. ... ادامه مطلب

تشخیص کبد چرب با سونوگرافیتشخیص کبد چرب با سونوگرافی

سونوگرافی کبد اولین روش برای تشخیص بیماری‌ های کبد می‌ باشد. اگرچه در خیلی از موارد علائم قابل توجهی در این بیماری وجود ندارد، با مشاهده بالا بودن آنزیمهای کبدی یا گاما گلوتأمین ترانس پیتیداز و به ویژه با تصاویر سونوگرافی تشخیص این بیماری ثابت میگردد. ... ادامه مطلب

انواع سونوگرافی کالر داپلرانواع سونوگرافی کالر داپلر

سونوگرافی داپلر یک روش تصویربرداری است که برای نشان دادن حرکت خون در رگ‌های خونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای این کار از امواج صوتی استفاده می شود. ... ادامه مطلب

زمان دیده شدن جنین در سونوگرافیزمان دیده شدن جنین در سونوگرافی

یکی از اولین نشانه‌های بارداری در سونوگرافی، ساک حاملگی است که جنین را احاطه کرده و حاوی مایع آمنیوتیک است. ساک حاملگی در رحم بوده و در سونوگرافی به صورت یک غشای سفید در اطراف یک جسم مرکزی دیده می‌شود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465