علت انجام سونوگرافی در بارداری | موسسه پارسه آمادگاه در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی بارداری / چرا انجام سونوگرافی در بارداری ضروری است؟

چرا انجام سونوگرافی در بارداری ضروری است؟

پزشک متخصص انواع سونوگرافی در زمان بارداری را در چندین نوبت برای مادر باردار تجویز می کند. این سونوگرافی ها طی دوران بارداری با اهداف زیر انجام می دهند:

سونوگرافی های بارداری یا حاملگی از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

اغلب سونوگرافی 2 بعدی از مادر گرفته می شود. این سونوگرافی بی خطر است. تا کنون گزارشی در مورد عوارض این سونوگرافی بر جنین گزارش نشده است. به ویژه اگر سونوگرافیست شما پروتکل های استفاده از دستگاه را رعایت کند، هیچ مشکلی برای جنین و مادر ایجاد نمی شود. بهرحال حتما باید سونوگرافی را انجام دهید چون منفعت انجام آن بسیار بیشتر از ضررهای سونوگرافی در بارداری است.

انواع سونوگرافی در زمان بارداری

سونوگرافی به روش های مختلفی انجام می شود. انواع سونوگرافی در بارداری به توصیه و تشخیص پزشک تان ممکن است شامل یکی از سونوگرافی های زیر باشد:

  1. سونوگرافی داپلر: برای تشخیص و اندازه گیری سلول های خون و جریان خون شکم مادر و جنین و نیز بررسی جفت انجام می شود. این نوع سونوگرافی در بارداری ضرر دارد و در موارد ضروری تجویز می شود.
  2. سونوگرافی ترانس واژینال: سونوگرافی ترانس واژینال از داخل واژن انجام می شود. به این ترتیب پزشک از فاصله نزدیک تری می تواند رشد جنین را برسی کرده و قلب جنین را مشاهده کند. ضرر سونوگرافی واژینال در بارداری فقط همان درد جزئی است که به خاطر وارد کردن دستگاه به واژن انجام می شود. این سونوگرافی در اوایل بارداری انجام می شود.
  3. سونوگرافی NT: در هفته های 11 تا 13 بارداری این نوع سونوگرافی برای غربالگری های ژنتیکی تجویز می شود. اختلالات کروموزومی جنین با سونوگرافی NT قابل تشخیص است.
  4. سونوگرافی 2 بعدی: این رایج ترین نوع سونوگرافی در دوران بارداری است. اگر این سونوگرافی بر اساس پروتکل های استاندارد انجام شود هیچ ضرری برای جنین و مادر نخواهد داشت.
  5. سونوگرافی سه بعدی: برای تشخیص ناهنجاری های نقص لوله عصبی و ناهنجاری هایی که در صورت جنین ممکن است وجود داشته باشد، انجام می شود. همچنین درون جمجمه و دستگاه اسکلتی جنین را نیز با سونوگرافی 3 بعدی می توان دید.
  6. سونوگرافی 4 بعدی: در صورتی که مادر در خطر باشد و یا جنین ناهنجاری خاصی داشته باشد، از این سونوگرافی استفاده می شود. از این سونوگرافی برای دیدن ساختار قلب جنین استفاده می شود.
  7. اکو کاردیوگرافی: برای تشخیص ناهنجاری های احتمالی در قلب جنین انجام می شود.

در بین این سونوگرافی ها، سونوگرافی 3 بعدی، 4 بعدی و داپلر به خاطر گرمای بیشتری که ایجاد می کنند، چندان ایمن نیستند و فقط در موارد ضروری تجویز می شوند.

اولین سونوگرافی در بارداری

اولین سونوگرافی در اوایل بارداری انجام می شود. در این نوع سونوگرافی پزشک تشخیص می دهد که آیا بارداری داخل رحم است یا خارج از رحم.

آخرین سونوگرافی در بارداری

آخرین سونوگرافی در بارداری بعد از هفته بیست و هشتم بارداری و معمولا در هفته 32 حاملگی انجام می شود. البته ممکن است پزشک در هفته های آخر بارداری یعنی در هفته های 28 تا 36 حاملگی، سونوگرافی های بیشتری برای تان تجویز کند.

سونوگرافی در زمان بارداری

تعداد مجاز سونوگرافی در بارداری

سونوگرافی زیاد در بارداری ضرر دارد. معمولا پزشکان 4 سونوگرافی را برای مادران باردار تجویز می کنند. این سونوگرافی ها در ابتدای بارداری و در هفته های 12، 22 و 32 بارداری انجام می شود. تعداد سونوگرافی در بارداری در صورتی از این تعداد بیشتر می شود که موارد زیر وجود داشته باشد :

بهرحال سونوگرافی در بارداری فقط با تجویز پزشک و بر حسب نیاز انجام می شود. اگر سونوگرافی برای شما تجویز شده برای حفظ سلامت خود و جنین حتما باید آن سونوگرافی ها را انجام دهید.

عوارض سونوگرافی در بارداری

استفاده از سونوگرافی در بارداری عوارض جانبی نیز به همراه دارد. ضرر سونوگرافی در بارداری عبارت است از:

توصیه می کنیم برای جلوگیری از ضررهای سونوگرافی در بارداری، تا حد ممکن از انجام سونوگرافی داپلر، سه بعدی و چهار بعدی خودداری کنید. زیرا این نوع سونوگرافی ها گرمای بیشتری ایجاد می کنند. اگر به تعداد سونوگرافی بیشتری در بارداری نیاز دارید، سونوگرافی دو بعدی مناسب تر است.

سخن پایانی

سونوگرافی ها در بارداری را پزشکان برای اطمینان از سلامت مادر و جنین انجام می دهند. به خاطر استفاده از امواج در تهیه تصاویر سونوگرافی، نگرانی هایی درباره ضرر سونوگرافی بارداری وجود دارد. با وجود این نگرانی ها باید سونوگرافی خود را انجام دهید. سونوگرافی های مختلفی در دوران بارداری وجود دارد مثل سونوگرافی دو بعدی، سه بعدی ، چهار بعدی، داپلر و غیره. هر یک از این سونوگرافی ها کاربرد خاص خود را دارند و برای تشخیص و ارزیابی بخش خاصی از بدن جنین به کار می روند. در بین سونوگرافی ها می توان گفت ضرر سونوگرافی 2 بعدی برای جنین از همه کمتر است. انجام این سونوگرافی برای مادران کاملا معمول بوده و عوارض جانبی برای مادر و جنین به دنبال ندارد.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سونوگرافی آنومالی اسکن چیست و چه کاربردی دارد؟سونوگرافی آنومالی اسکن چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی آنومالی ، که به عنوان اسکن میان بارداری نیز شناخته می شود ، از نزدیک به کودک و رحم شما (رحم) نگاه می کند. شخصی که سونوگرافی آنومالی انجام می دهد بررسی می کند که کودک شما به طور عادی در حال پیشرفت است و به جایی که جفت در آن قرار دارد نگاه کنید ... ادامه مطلب

بهترین روش تشخیص شکستگی استخوانبهترین روش تشخیص شکستگی استخوان

بهترین روش تصویربرداری از یک استخوان شکسته شده استفاده از رادیوگرافی یا عکس‌برداری ساده است. وقتی شک به وجود شکستگی وجود دارد باید از اندام، رادیوگرافی به عمل آید. گرچه در بسیاری از اوقات ممکن است شکستگی وجود نداشته باشد و نتیجه رادیوگرافی منفی باشد. ... ادامه مطلب

تشخیص ناتوانی جنسی ناشی از نشت وریدی آلت با سونوگرافیتشخیص ناتوانی جنسی ناشی از نشت وریدی آلت با سونوگرافی

یکی از علل عدم نعوظ می‌تواند اختلال در خونرسانی و وریدهای آلت بیمار باشد. به این جهت پزشک متخصص برای بررسی مشکلاتی چون نشت وریدی و اختلال خونرسانی به آلت، از سونوگرافی کالر داپلر استفاده می‌کند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی پستان به چه دلیل انجام میشود؟سونوگرافی پستان به چه دلیل انجام میشود؟

سونوگرافی پستان (سینه) یک آزمایش پزشکی غیرتهاجمی است که به متخصص در تشخیص و درمان بیماری‌های سینه کمک می‌کند. سونوگرافی پستان، تصویری از ساختارهای داخلی سینه را تولید می‌کند ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465