سونوگرافی داپلر چه کاربردی دارد؟ | هزینه سونوگرافی داپلر در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی کالر داپلر / سونوگرافی داپلر چیست و چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی داپلر چیست و چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی داپلر نوعی سونوگرافی است که با استفاده از امواج صوتی به بررسی ضربان قلب و جریان خون جنین می‌پردازد. سونوگرافی داپلر، روش بسیار خوبی برای تعیین سرعت و جهت جریان خون جنین می‌باشد. نتایج حاصل از سونوگرافی داپلر می‌تواند در تعیین طبیعی بودن میزان رشد جنین، تأمین خون و مواد مغذی کافی به بافت‌ها در بارداری مفید باشد.

در سونوگرافی معمولی با استفاده از امواج صوتی، تصاویر دو بعدی از اندام‌های جنین ایجاد می‌شود؛ اما در سونوگرافی داپلر، سونوگرافی بر اساس اثر داپلر انجام می‌شود؛ به این معنی که در سونوگرافی داپلر، تغییرات مداوم در فرکانس امواج صوتی به صورت برگشتی است و امواج صوتی بعد از برخورد به بخشی از بدن جنین مانند جریان خون در عروق که حرکت دارد، برگشت داده می‌شود؛ بنابراین با استفاده از سونوگرافی داپلر می‌توان جریان خونی که به پروب سونوگرافی نزدیک و از آن دور می‌شود و همچنین سرعت جریان خون جنین را اندازه‌گیری نمود. همچنین برخلاف سایر انواع سونوگرافی، با استفاده از سونوگرافی داپلر می‌توان ضربان قلب جنین را نیز بررسی کرد.

سونوگرافی داپلر از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

کاربرد سونوگرافی داپلر

معمولاً در دوران بارداری، تعداد سونوگرافی‌ها محدود است. اولین سونوگرافی در سه ماه اول بارداری، جهت مشخص نمودن تعداد جنین‌ها، بررسی ضربان قلب جنین، تعیین رشد جنین و پیش‌بینی تقریبی تاریخ زایمان انجام می‌شود. سونوگرافی دیگر، در سه ماه دوم بارداری برای ارزیابی ناهنجاری‌های جسمی و تائید رشد طبیعی کودک است. در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری در طی سونوگرافی‌های نام‌برده، برای بررسی بیشتر سونوگرافی داپلر انجام می‌شود.

سونوگرافی داپلر چیست و چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی داپلر معمولاً برای ارزیابی جریان خون جفت، جریان خون شریان نافی جفت، وجود لخته خون و جریان خون قلب و مغز استفاده می‌گردد و در صورت مشاهده هرگونه اختلال در جریان خون، پزشک می‌تواند علت کاهش جریان خون جنین را تشخیص دهد. کم‌خونی داسی شکل، آرتریت روماتوئید و یا عوامل دیگر می‌توانند علت کاهش جریان خون جنین باشند.
محدودیت جریان خون جنین می‌تواند باعث کاهش وزن جنین هنگام تولد، اختلال رشد و کاهش اندازه جنین شود. سونوگرافی داپلر معمولاً در موارد زیر انجام می‌شود:

بارداری دوقلویی یا چند قلویی:

بارداری چند قلویی جز بارداری‌های پر خطر بوده و به همین دلیل باید در طول بارداری به‌طور منظم توسط سونوگرافی داپلر تحت نظر قرار گیرد، زیرا بارداری‌های چند قلویی عوارض متعددی دارند. تأخیر رشد داخل رحمی جنین (IUGR) و سندرم انتقال خون بین دوقلوها از شایع‌ترین عوارض بارداری چند قلویی هستند که می‌توان آن‌ها را با کمک سونوگرافی داپلر تشخیص داد؛

اختلالات جفتی:

خون، مواد مغذی و اکسیژن از طریق جفت برای جنین تأمین می‌شود. جریان خون سالم جفت برای رشد طبیعی کودک ضروری است. در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری از قبیل کاهش سرعت رشد جنین در غربالگری مرحله دوم، جهت بررسی جریان خون جنین، سونوگرافی داپلر انجام می‌شود. همچنین در صورت تشخیص جفت سرراهی و چسبندگی جفت، از سونوگرافی داپلر استفاده می‌شود. این سونوگرافی می‌تواند موقعیت جفت را مشخص کند.

شرایط جسمی مادر:

بررسی قسمت‌های مختلف جنین در بارداری با سونوگرافی داپلر

به طور کلی سونوگرافی داپلر برای تعیین جریان خون و وجود لخته خون استفاده می‌شود. در صورت مشاهده ناهنجاری در بررسی‌های قبلی بارداری، سونوگرافی داپلر انجام می‌شود. به‌طورکلی پزشک برای بررسی جریان خون قسمت‌های مختلف بدن بیمار و جنین، سونوگرافی داپلر انجام می‌دهد. سونوگرافی داپلر بر اساس اینکه کدام قسمت‌های بدن را بررسی می‌کند، انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

سونوگرافی داپلر عروق رحمی:

عروق رحمی، جریان خون را به رحم مادر منتقل می‌کنند. در طول بارداری عروق رحمی گشادتر شده تا جریان خون رحم افزایش یابد. این تغییرات فیزیکی میزان جریان خون عروق را افزایش و مقاومت عروق را کاهش می‌دهد و درنتیجه جریان خون کافی برای تغذیه جنین تأمین می‌شود. در صورت وجود مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی، جریان خون عروق محدود می‌شود. در این موارد جهت ارزیابی جریان خون ممکن است سونوگرافی داپلر انجام شود.

سونوگرافی داپلر عروق بند ناف:

شریان بند ناف، خون را از جفت به جنین منتقل می‌کند. سونوگرافی داپلر میزان جریان خون، مواد مغذی و اکسیژن دریافتی جنین را مشخص می‌نماید. در صورت مشاهده اختلال در سونوگرافی داپلر، ممکن است جهت بررسی جریان خون مغز جنین و قلب جنین مجدداً سونوگرافی داپلر انجام شود. در موارد بارداری دوقلویی یا چند قلویی (به این دلیل که میزان رشد جنین کند می‌شود) و همچنین در مواردی که جنین تحت تأثیر آنتی‌بادی‌های رزوس قرار می‌گیرد، به دلیل اینکه ممکن است جریان خون شریان بند ناف کاهش یابد، پزشک انجام سونوگرافی داپلر را توصیه می‌کند.

سونوگرافی داپلر شریان مغز:

سونوگرافی داپلر شریان مغز، میزان خون‌رسانی به مغز جنین را نشان می‌دهد. این سونوگرافی در موارد کم‌خونی جنین و جنین‌های تحت تأثیر آنتی‌بادی‌های رزوس انجام می‌گردد.

سونوگرافی داپلر داکتوس ونوس:

سونوگرافی داپلر داکتوس ونوس یکی از انواع سونوگرافی غیرمعمول است و به همراه سایر بررسی‌ها در سه ماه اول بارداری، جهت یافتن اختلالات کروموزومی جنین و همچنین ارزیابی ورید نافی که خون را به قلب جنین انتقال می‌دهد، انجام می‌شود.

اقدامات پیش از سونوگرافی داپلر

پیش از انجام سونوگرافی داپلر به آمادگی خاصی نیاز نمی‌باشد. زنان بارداری که سیگار می‌کشند باید دو یا چند ساعت قبل از انجام سونوگرافی از مصرف سیگار و هر نوع ماده نیکوتین دار خودداری کنند، زیرا نیکوتین می‌تواند رگ‌های خونی را منقبض نموده و سبب تشخیص نادرست شود و این انقباض با انقباض پاتولوژیک اشتباه گرفته شود. سایر ملزومات قبل از سونوگرافی داپلر شامل پوشیدن گان و مرطوب نگه داشتن بدن (با ژل مخصوص) است.

چگونگی انجام سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر همانند سونوگرافی معمولی انجام می‌شود. خانم باردار باید روی تخت دراز بکشد و لباسی روی شکم او نباشد. سپس سونوگرافیست بر روی شکم بیمار ژل مالیده و پروب را بر روی نقاط مختلف شکم قرار می‌دهد. در نهایت تصویری از محصولات بارداری بر روی مانیتور نمایش داده می‌شود. سونوگرافی داپلر بدون درد است و طی چند دقیقه به پایان می‌رسد.

عوارض سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر خطری برای مادر و جنین ندارد و برعکس در صورت نیاز، عدم انجام سونوگرافی در تمام دوران بارداری می‌تواند خطرناک باشد. همچنین سونوگرافی داپلر خطر بارداری‌های پرخطر را کاهش می‌دهد. در هفته‌های نخست بارداری انجام سونوگرافی داپلر واژینال توصیه نمی‌شود.

هزینه سونوگرافی داپلر

هزینه سونوگرافی داپلر بر اساس مصوبات وزارت بهداشت می‌باشد، اما به دلیل ارائه خدمات متعدد در مراکز گوناگون هزینه سونوگرافی داپلر به صورت دقیق مشخص نمی‌باشد و در مراکز درمان متعدد قیمت این عمل متغیر است. برای آگاهی از هزینه سونوگرافی داپلر در اصفهان می‌توانید با موسسه پارسه آمادگاه تماس حاصل فرمایید.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اندازه گیری شاخص های طبیعی در سونوگرافی داپلر شریان سلیاکاندازه گیری شاخص های طبیعی در سونوگرافی داپلر شریان سلیاک

سونوگرافی داپلر یکی از روش‌های غیرتهاجمی برای بررسی جریان خون در عروق مختلف بدن است و شریان سلیاک به عنوان اولین شاخه آئورت شکمی، یکی از شریان‌های مهم احشایی محسوب می‌گردد. ... ادامه مطلب

کاربرد سونوگرافی کالر داپلر بیضه چیست؟کاربرد سونوگرافی کالر داپلر بیضه چیست؟

کالر داپلر بیضه یک سونوگرافی تشخیصی رنگی است که به منظور بررسی مشکلات و ناهنجاری های این ناحیه از بدن آقایان انجام می شود. از جمله این ناهنجاری ها می توان به واریکوسل، هیدروسل، بیضه های نهفته، مشکلات ناشی از ضربه به بیضه‎ ها و پیچ خوردگی بیضه یا تورشن بیضه ها اشاره کرد. ... ادامه مطلب

بررسی ضخامت مخاط نرمال جدار مثانه با سونوگرافیبررسی ضخامت مخاط نرمال جدار مثانه با سونوگرافی

سونوگرافی به گونه‌ ای از روش‌ های تصویربرداری می‌ گویند که با استفاده از امواج صوتی می‌ تواند بیماری را تشخیص دهد. سونوگرافی مثانه شامل ارزیابی حجم مثانه، اندازه گیری ضخامت دیوار آن و تعیین وجود سنگ‌ ها و تومورهای مثانه است. ... ادامه مطلب

سونوگرافی شکم و لگن چه کاربردی دارد؟سونوگرافی شکم و لگن چه کاربردی دارد؟

در سونوگرافی می‌توان با استفاده از امواج صوتی تصویر اندام‌های درونی بدن را بر روی یک مانیتور مشاهده کرد. سونوگرافی عمومی (شکم و لگن) نوعی تصویربرداری است که به بررسی اندام‌های بدن از جمله کبد، کیسه صفرا، طحال، پانکراس، کلیه‌ها، احشاء لگنی (مثانه، رحم، تخمدان و پروستات) می‌پردازد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465