سونوگرافی پستان چیست؟ | سونوگرافی سینه در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی ارتوپدی / سونوگرافی پستان به چه دلیل انجام میشود؟

سونوگرافی پستان به چه دلیل انجام میشود؟

سونوگرافی پستان (سینه) یک آزمایش پزشکی غیرتهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری‌های سینه کمک می‌کند. سونوگرافی پستان، تصویری از ساختارهای داخلی سینه را تولید می‌کند. سرطان سینه یکی از شایع‌ترین سرطان‌هایی است که این روزها خانم‌های زیادی را در سرتاسر دنیا درگیر خود کرده است. با توجه به اینکه این سرطان دارای نرخ مرگ‌ومیر بالایی است، اگر در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود می‌توان سریع‌تر برای درمان آن اقدام کرد و شانس بهبودی بیمار را افزایش داد.

سونوگرافی پستان به تشخیص توده‌های سینه کمک می‌کند. در سنین پایین به دلیل تراکم بافت سینه، ماموگرافی تصویر خوبی ارائه نمی‌دهد و تصویر توده پستان غیر ممکن می‌شود. برای تشخیص کیست در بیماران جوان، سونوگرافی نیاز است.

سونوگرافی پستان از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

دلایل انجام سونوگرافی پستان

دلایل انجام سونوگرافی سینه عبارت‌اند از:

سونوگرافی پستان

نحوه انجام سونوگرافی پستان

ممکن است سونوگرافی پستان، سرپایی در بیمارستان انجام شود. نحوه انجام آزمایش ممکن است بسته به شرایط شما و عملکرد پزشک متفاوت باشد. از شما خواسته می‌شود هرگونه جواهر و لباس را درآورید. به شما لباس داده می‌شود. روی میز تشخیص دراز خواهید کشید. از شما خواسته می‌شود که بازوی خود را بالاتر از سر خود در طرف سینه، بالا ببرید. پزشک ژل شفاف را روی پوست روی ناحیه سینه قرار می‌دهد تا مورد بررسی قرار گیرد و مبدل را بر روی پوست فشار داده و آن را بر روی منطقه مورد مطالعه منتقل خواهد کرد. پس از انجام آزمایش، ژل را پاک می‌کنند. در سونوگرافی سینه با کمک امواج صوتی، تصاویری ایجاد می‌شود و پزشک می‌تواند با تفسیر سونوگرافی سینه، از هرگونه اختلالی مطلع شود.

نقش سونوگرافی پستان در تشخیص سرطان سینه

در حالی که می‌توان از سونوگرافی سینه برای ارزیابی توده در سینه استفاده کرد، اما نمی‌توان از آن برای تعیین اینکه آیا توده سرطانی است یا نه استفاده کرد. این امر تنها در صورتی انجام می‌شود که نمونه‌ای از بافت یا مایعات از توده برداشته شود و در آزمایشگاه آزمایش شود. برای به دست آوردن نمونه بافتی یا مایعات، پزشک ممکن است بیوپسی هدایت شده با سونوگرافی را انجام دهد. در طی این روش، پزشک از سونوگرافی سینه به عنوان راهنما استفاده می‌کند، در حالی که نمونه بافت یا مایع را خارج می‌کند. سپس نمونه برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می‌شود.
به طور کلی سونوگرافی را می‌توان به عنوان یک ابزار غربالگری برای زنانی که در معرض خطرات زیر قرار دارند استفاده نمود:

  1. زنانی که در معرض خطر بالایی برای سرطان پستان هستند و قادر به انجام ام‌ آر‌آی نمی‌باشند.
  2. زنانی که باردار هستند و نباید در معرض اشعه ایکس که در ماموگرافی استفاده می‌شود، قرار بگیرند.
  3. زنانی که دارای پستان متراکم بوده و سینه آن‌ها بافت غده‌ای و پیوندی زیادی داشته و بافت چربی زیادی ندارد.

اقدامات قبل از انجام سونوگرافی پستان

نیازی به انجام اقدامات خاصی قبل از سونوگرافی سینه نیست. لازم نیست بیمار قبل از سونوگرافی برست ناشتا باشد. توصیه می‌شود بیمار لباس راحت بپوشد. همچنین بهتر است قبل از انجام سونوگرافی سینه، از کرم و لوسیون در ناحیه پستان استفاده نشود.

بهترین زمان سونوگرافی پستان

باید توجه کنید بهترین زمان برای معاینه و سونوگرافی پستان بعد از پایان دوره پریودی به صورت ماهانه باید انجام شود علت را می‌توان این‌گونه بیان کرد که بعد از قاعدگی هورمون‌ها افت می‌کنند، تورم و افتادگی سینه از بین می‌رود و توده‌ها به‌راحتی قابل‌تشخیص می‌شوند.

تفسیر و خواندن جواب سونوگرافی پستان

پس از آن‌که در یک مرکز تصویربرداری و تحت نظر یک رادیولوژیست ماهر سونوگرافی پستان‌ها را انجام دادید، جواب این آزمایش باید توسط پزشکتان خوانده شود؛ بنابراین باید از بردن جواب سونوگرافی سینه نزد افراد غیرمتخصص خودداری کنید. تصاویر حاصل‌شده از سونوگرافی پستان، سیاه و سفید است و مواردی چون کیست و یا توده‎های پستانی به صورت نواحی تاریک در سونوگرافی قابل مشاهده هستند.

عوارض سونوگرافی پستان

سونوگرافی سینه هیچ‌گونه خطری ندارد چراکه از اشعه استفاده نمی‌شود. شما بعد از آن به مراقبت خاصی احتیاج ندارید. بسته به وضعیت شما، پزشک ممکن است دستورالعمل‌های دیگری را به شما ارائه دهد.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا اشعه ایکس در بارداری به جنین آسیب میرساند؟آیا اشعه ایکس در بارداری به جنین آسیب میرساند؟

روش های مختلف تصویربرداری یا رادیولوژی شامل استفاده از اشعه ایکس در پزشکی بسیار رایج بوده و کاربرد‌های بسیار متنوعی دارند. اشعه ایکس یک نوع تابش به نام امواج الکترومغناطیسی است. گاهی در بارداری به استفاده از این روشهای تصویربرداری نیاز باشد که در ادامه به عوارض اشعه ایکس در بارداری پرداخته ایم. ... ادامه مطلب

کاندید مناسب جهت انجام سونوگرافی پستانکاندید مناسب جهت انجام سونوگرافی پستان

سونوگرافی پستان یک آزمون پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و درمان مشکل احتمالی کمک می کند. پزشکان توصیه می کنند افرادی که در خانواده‌، مادر و خواهری دارند که قبل از سن 40 سالگی دچار بیماری سرطان شده اند باید هرچند مدت برای تست به پزشک مراجعه کنند. ... ادامه مطلب

دلایل انجام سونوگرافی رکتالدلایل انجام سونوگرافی رکتال

سونوگرافی ترانس رکتال با تابش امواج اولتراسونیک به نواحی پروستات و بافت های اطراف سبب می گردد تصویری به عنوان خروجی بر روی مانیتور ظاهر شود. از این نوع سونوگرافی بیشتر مواقعی که فرد دچار مشکلاتی در ناحیه پروستات شده و نیاز به تخلیه مداوم مثانه خود داشته باشد استفاده می شود. ... ادامه مطلب

دلایل انجام سونوگرافی غربالگری بارداریدلایل انجام سونوگرافی غربالگری بارداری

سونوگرافی غربالگری جنین یک تکنیک تصویربرداری است که از امواج صوتی برای تولید تصاویر جنین در رحم استفاده می‌کند. تصاویر سونوگرافی جنین می‌تواند به پزشک کمک کند تا رشد و پیشرفت کودک را ارزیابی نموده و بر بارداری نظارت داشته باشد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465