مرکز سونوگرافی نوزادان در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی کودکان ونوزادان / مزایا و کاربرد سونوگرافی نوزادان

مزایا و کاربرد سونوگرافی نوزادان

سونوگرافی نوزاد همان سونوگرافی معمول می‌باشد که توسط امواج صوتی می‌توان به اختلالات داخل بدن نوزاد پی برد. سونوگرافی نوزاد روشی بدون درد می‌باشد و امروزه به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. سونوگرافی روشی امن و بدون خطر می‌باشد و خطری برای نوزاد ندارد. با سونوگرافی نوزاد می‌توان اندام‌های داخلی، عروق خونی و ساختار بافت همبند را مشاهده نمود.

سونوگرافی نوزادان از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

مزایا و کاربرد سونوگرافی نوزادان

سونوگرافی نوزاد همانند سونوگرافی بزرگ‌سالان کاربردهای متفاوتی دارد، ازجمله:

انواع سونوگرافی برای نوزادان

چند سونوگرافی ویژه وجود دارد که تنها در دوران شیرخوارگی و نوزادی می‌توان آن را انجام داد. این سونوگرافی‌ها شامل موارد ذیل می‌باشد:

سونوگرافی مفصل هیپ

امروزه این سونوگرافی به صورت وسیعی در تمام دنیا انجام می‌شود و ممکن است بر اساس ریسک فاکتورهایی که شیرخوار دارد به همراه آن از سونوگرافی استفاده شود. هرچند در برخی از کشورهای اروپایی سونوگرافی هیپ به صورت غربالگری در تمام متولدین پسر و دختر انجام می‌شود. این سونوگرافی برای بررسی دررفتگی مفاصل هیپ نوزاد یا شیرخوار صورت می‌گیرد؛ و می‌تواند از صرف هزینه‌ها و جراحی‌هایی که بعداً ممکن است والدین کودک متحمل شوند، پیشگیری می‌کند.

معمولاً این نوع سونوگرافی نقش بررسی تکمیلی معاینه پزشک کودکان را دارد؛ یعنی پزشک در ابتدا کودک را معاینه می‌کند درصورتی‌که مشکوک باشد، تجویز به انجام سونوگرافی می‌کند بخصوص درصورتی‌که علائم دررفتگی مفصل هیپ را داشته باشد. معمولاً این سونوگرافی می‌تواند تا 6 ماهگی بیمار را ارزیابی کند تا اثر درمان بر دیسپلازی هیپ را بررسی کرد. تا سن 6 ماهگی سر استخوان فمور، استخوانی نشده است ولی بعد از 6 ماهگی می‌توان از رادیولوژی یا رادیوگرافی مفصل هیپ استفاده کرد البته در صورتی که پزشک صلاح بداند .

سونوگرافی شکم نوزاد

سونوگرافی شکم یک روش امن و بدون درد برای بررسی شکم است که در آن امواج صوتی به شکم فرستاده می‌شود و توسط کامپیوتری به تصویر در می‌آید. تصویر سیاه سفید به دست آمده محتویات داخلی شکم (شامل آپاندیس، روده، کبد، کیسه صفرا، طحال، کبد و مثانه) را نشان می‌دهد. سونوگرافی شکم می‌تواند به طور کامل همه‌ی محتویات شکم را بررسی کند یا تنها به بررسی یک یا دو ارگان بپردازد. اگر نوزاد علائمی مانند درد شکم، استفراغ‌های مکرر، عملکرد غیرطبیعی کبد و کلیه، یا ورم و نفخ شکم داشته باشد، پزشک، سونوگرافی شکم را برای بررسی‌های بیشتر پیشنهاد می‌دهد.

کاربرد سونوگرافی نوزادان

سونوگرافی جمجمه

سونوگرافی جمجمه‌ای نوعی روش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای تصویربرداری از مغز استفاده می‌شود.
این سونوگرافی دو نوع می‌باشد که عبارتند از : سونوگرافی مغز یا سر و سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال یا TCD

دلیل انجام سونوگرافی جمجمه‌ای

معمولاً سونوگرافی جمجمه‌ای در نوزادان، صرفاً به صورت‌های زیر انجام می گیرد:

سونوگرافی سر

سونوگرافی سر در اغلب موارد برای کودکان کمتر از ۶ ماه استفاده می‌شود. در کودکان بزرگ‌تر و بزرگ‌سالان، استخوان جمجمه که به‌طور کامل تشکیل‌شده، امواج صوتی را مسدود می‌کند؛ اما نوزادان به دلیل اینکه ملاج دارند، استخوان دو طرف جمجمه در وسط به طور کامل هنوز بهم متصل نشده و فضای خالی دارد و این فضای خالی به امواج صوتی اجازه عبور و انجام سونوگرافی را می‌دهد.
اگر فرزندتان بیش از ۳ هفته از تاریخی معین‌شده، زودتر به دنیا آمد، پزشکتان این نوع سونوگرافی را انجام می‌دهد تا فرزندتان را از مشکلات مغزی که ممکن است در نوزادان نارس به وجود بیاید، بررسی کند. مشکلاتی از قبیل :

پزشک ممکن است این نوع سونوگرافی را برای نوزاد تجویز کند اگر:

بزرگسالان نیزممکن است برای پیداکردن محل تومور ها حین جراحی مغز به سونوگرافی مغز نیاز پیدا کنند.

عوارض سونوگرافی نوزادان

به صورت کلی سونوگرافی نوزادان، مضر و خطرناک نمی باشد؛ زیرا هیچ اشعه ایکس ای در تابش های دستگاه تصویربرداری وجود ندارد.
سونوگرافی هیچ گونه درد و تابش مضری برای کودکان به همراه ندارد.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
انواع و کاربردهای سونوگرافی معمولیانواع و کاربردهای سونوگرافی معمولی

در سونوگرافی بیشتر بافت‌های نرم اندام دیده شده و بررسی می‌شوند، لذا سونوگرافی روش مناسبی برای تشخیص مشکلات استخوان نیست؛ اما با آن می‌توان بعضی مشکلات عضلات رباط‌ها و تاندون‌ها و بسیاری بافت‌های دیگر را بررسی کرد . ... ادامه مطلب

نحوه ی انجام سونوگرافی تیروئیدنحوه ی انجام سونوگرافی تیروئید

سونو تیروئید بیخطر و بدون درد است، توسط این دستگاه تصاویری از داخل بدن با کمک امواج صوتی ایجاد می شود و انجام آن به وسیله یک مبدل (پروپ) و ژل سونوگرافی که بر روی سطح پوست به طور مستقیم کشیده می شود، صورت می پذیرد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی چهار بعدی چگونه انجام میشود؟سونوگرافی چهار بعدی چگونه انجام میشود؟

در دوران بارداری برای بررسی سلامت جنین انواع سونوگرافی استفاده می‌شود. سونوگرافی چهار بعدی یکی دیگر از این سونوگرافی‌ها می‌باشد که در دوران بارداری به کار می‌رود. سونوگرافی چهار بعدی برای بررسی دقیق‌تر موقعیت جنین به کار می‌رود ... ادامه مطلب

قبل از سونوگرافی چه آمادگی لازم است؟قبل از سونوگرافی چه آمادگی لازم است؟

سونوگرافی داخلی واژن، نوعی از سونوگرافی لگن است که پزشک با فرو بردن پروب در واژن بیمار، به بررسی اندام‌ های تولید مثل زنانه شامل رحم، لوله‌ های فالوپ، تخمدان‌ ها، گردن رحم و واژن می‌ پردازد. در سونوگرافی با استفاده از امواج فرا صوت از اندام‌ های داخلی بدن تصویربرداری می‌ شود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465