کاربرد سونوگرافی NT | سونوگرافی ان تی در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی بارداری / سونوگرافی NT چیست و چه مواردی را نشان میدهد؟

سونوگرافی NT چیست و چه مواردی را نشان میدهد؟

یکی از تست‌های غربالگری که برای مادران باردار در هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری توصیه می‌شود، سونوگرافی NT می‌باشد. NT مخفف nuchal-translucency به معنای فضای شفاف پشت گردن است. در طی این نوع سونوگرافی، متخصص مربوطه با بررسی ابعاد و اندازه‌های جنین، ابتلای او به بیماری سندروم داون و برخی از ناهنجاری‌های کروموزومی و مشکلات قلبی مادرزادی را بررسی می‌کند.

قبلاً مادران تنها پس از به دنیا آمدن فرزندشان، متوجه نقص‌های مادرزادی و ژنتیکی در او می‌شدند، اما با این تکنولوژی جدید می‌توان قبل از ورود جنین به ماه چهارم جنینی، از ابتلای او به این ناهنجاری‌ها اطلاعاتی کسب کرد. متخصص مربوطه با بررسی اندازه فضای روشن و شفاف در بافت پشت گردن، بیماری را در جنین تشخیص می‌دهد. نوزاد مبتلا به ناهنجاری مادرزادی، معمولاً مایع تجمع یافته‌ای در ناحیه پشت گردن خود در طول سه ماه اول بارداری دارد و این فضای روشن، بزرگ‌تر از میزان جنین‌های سالم و طبیعی می‌باشد.

سونوگرافی های بارداری یا حاملگی مانند سونوگرافیNT از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

کاربردهای سونوگرافی NT

مزیت سونوگرافی NT

مهم‌ترین مزیت این سونوگرافی این است که در ماه‌های اول دوران بارداری قابل انجام است و از همان ابتدا بررسی‌های لازم صورت می‌گیرد. اکثر بانوان بردار، نگران وجود بیماری خاص برای کودک خود هستند. از طرفی در به دنیا آوردن فرزندی بیمار، هراس دارند. درواقع نیاز نیست تا ماه‌های بالاتر با نگرانی منتظر بمانیم تا بتوانیم از وجود مشکلت باخبر شویم.

سونوگرافی ان تی

آمادگی قبل از سونوگرافی NT

این سونوگرافی معمولاً زمانی انجام می‌شود که مثانه پر باشد، بنابراین قبل از انجام این نوع سونوگرافی، مادر باید به‌اندازه فراوان آب بنوشد تا مثانه پر و آماده شود.
خانم‌های باردار توجه داشته باشند، قبل از انجام این سونوگرافی، حتماً با پزشک خود مشورت لازم را انجام دهند.

زمان انجام سونوگرافی NT

سونوگرافی ان تی باید بین هفته‌های 11 تا 14 بارداری انجام بگیرد، زیرا در محدوده همین سن بارداری، مایع پشت گردن جنین، شفاف و قابل بررسی است. سونوگرافی NT باید بین هفته یازدهم تا سیزدهم و شش روز انجام شود. قبل از 11 هفتگی انجام این سونوگرافی امکان‌پذیر نیست، زیرا جنین بسیار کوچک است و بعد از هفته چهاردهم نیز مایع شفاف پشت گردن جنین، از بین می‌رود. زنان باردار بالای 35 سال سن و خانم‌های بارداری که در زایمان‌های قبلی خود فرزندی با ناهنجاری مادرزادی به دنیا آورده‌اند و یا در اقوام درجه یک خود، افرادی با ناهنجاری مادرزادی و ژنتیکی دارند، باید این سونوگرافی را انجام دهند

نحوه انجام سونوگرافی NT

سونوگرافی NT، با تجهیزات معمولی سونوگرافی و از روی شکم انجام می‌گیرد. رادیولوژیست ابتدا روی شکم ژل مخصوص قرار می‌دهد و پروب را روی شکم حرکت می‌دهد تا تصویر مورد نیاز را در مانیتور مشاهده کند. در این سونوگرافی، ابتدا اندازه سر تا انتهای ستون فقرات و سپس مقدار مایع پشت گردن جنین مورداندازه‌گیری قرار می‌گیرد. پوست در هنگام اسکن به صورت خط سفید و مایع زیر پوست سیاه دیده می‌شود. پس از پایان سونوگرافی فرد می‌تواند، مثانه خود را خالی سازد. انجام سونو NT حدوداً بین 10 الی 20 دقیقه زمان می‌برد.

نتیجه‌ی سونوگرافی NT

مقدار NT برابر با 2mm در هفته‌ی یازدهم نرمال بوده و مقدار 2.8mm در هفته‌ی سیزدهم و 6 روز نیز مقداری طبیعی می‌باشد. مقدار NT به تناسب رشد جنین افزایش می‌یابد. بیشتر بودن مقدار NT از حد نرمال به معنای قطعیت وجود اختلال در جنین نمی‌باشد. برخی از جنین‌ها با مقدار NT بیشتر از حد نرمال، مبتلا به سندرم داون نمی‌باشند. از هر 10 مورد جنین که مقدار NT در آن‌ها بین 2.5mm و 3.5mm باشد، 9 مورد به طور کامل سالم می‌باشند.

با افزایش مقدار NT ریسک ابتلا به سندروم داون و دیگر ناهنجاری‌های کروموزومی افزایش می‌یابد. برای مثال جنین با مقدار NT بالاتر از 6mm احتمال ابتلا به سندروم داون و دیگر اختلالات کروموزومی و مشکلات قلبی را دارد. خوشبختانه درصد بسیار کمی از جنین ها، این میزان از مایع NT را دارند.

چه عواملی دقت تصویربرداری NT را کاهش می‌دهد؟

عوارض سونوگرافی NT

این سونوگرافی عوارضی ندارد؛ زیرا در این تصویربرداری، از اشعه فرابنفش استفاده نمی‌شود و تاکنون در تحقیقات و بررسی‌ها، گزارشی بر این اساس به دست نیامده است.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تشخیص سندروم داون با سونوگرافی NTتشخیص سندروم داون با سونوگرافی NT

سندرم داون یک اختلال ژنتیکی است که ناشی از تقسیم سلولی غیرطبیعی در کپی کامل یا جزئی کروموزوم 21 اضافی است. این مواد ژنتیکی اضافی منجر به تغییرات رشدی و ویژگی‌ های فیزیکی سندرم داون می‌ شوند. سندرم داون از نظر شدت در میان افراد متفاوت است و باعث ناتوانی فکری مادام‌ العمر و تأخیر رشدی می‌ شود. ... ادامه مطلب

سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل BPP چه زمان، چگونه و به چه دلیل انجام میشود؟سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل BPP چه زمان، چگونه و به چه دلیل انجام میشود؟

سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل یک راه ساده، نسبتاً ارزان و غیر تهاجمی برای ارزیابی سطح سلامت جنین است. برخی از پزشکان انجام آن را در مراحل پایانی بارداری برای تمامی مادران تجویز می کنند در حالی که برخی دیگر انجام این تست را فقط در برخی شرایط لازم می دانند. ... ادامه مطلب

آناتومی اسکن چیست؟آناتومی اسکن چیست؟

کاربردهای متعدد سونوگرافی در مامایی سبب تحول زیادی در مراقبت های بهداشتی از مادر و جنین و نیز مراقبت های دوران بارداری شده است. بسیاری از ناهنجاری هایی را که منجر به اختلال شکل بدن جنین می‌ شوند، می توان در جنینی که در رحم به سر می برد، از طریق سونوگرافی تشخیص داد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی روشی برای تشخیص بیماریهای پستانسونوگرافی روشی برای تشخیص بیماریهای پستان

سونوگرافی پستان به عنوان یک تشخیص تکمیلی برای ماموگرافی استفاده می شود. در خانم های زیر 25 سال که بافت سینه متراکم تری دارند نیز سونوگرافی می تواند مفید باشد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465