سونوگرافی کودکان | رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی کودکان ونوزادان / کاربرد سونوگرافی برای کودکان

کاربرد سونوگرافی برای کودکان

سونوگرافی روشی بی‌خطر و بدون درد است. در این روش با استفاده از امواج صوتی تصاویری از اعضای داخلی بدن ایجاد می‌شود. در واقع تصویربرداری با سونوگرافی یک آزمایش پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و معالجه شرایط پزشکی کمک می‌کند. در سونوگرافی کودکان از امواج صوتی برای تولید تصاویری از داخل بدن استفاده می‌شود. از آنجایی که از اشعه استفاده نمی‌شود اثرات مضر شناخته شده‌ای ندارد.

این روش تصویربرداری برای ارزیابی دلایل درد شکم، لگن یا اسکروتوم در کودکان بسیار مفید است. به صورت کلی سونوگرافی در اطفال و کودکان شبیه بزرگ‌سالان می‌باشد و اختلاف چندانی ندارد.

سونوگرافی نوزادان و کودکان از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

مزایای سونوگرافی کودکان

سونوگرافی اختصاصی کودکان

سونوگرافی اطفال شامل سونوگرافی‌های عمومی و مشابه بزرگ‌سالان و نیز برخی سونوگرافی تخصصی ویژه کودکان است که شامل مواردی است که به‌اختصار زیر می‌باشد.

سونوگرافی هیپ (لگن)

این سونوگرافی تخصصی برای بررسی در رفتگی مادرزادی لگن به کار می‌رود. این سونوگرافی اغلب تا سه‌ماهگی قابل انجام است. در این سونوگرافی زاویه‌های خاصی در لگن نوزاد اندازه‌گیری می‌شود که می‌تواند منجر به تشخیص دررفتگی مادرزادی هیپ می‌شود. این سونوگرافی برای تمامی جنین‌هایی که به‌صورت بریچ قرار گرفته‌اند باید انجام شود زیرا ریسک این بیماری در جنین‌هایی که با پا (بریچ) قرار گرفته‌اند بیشتر است.

سونوگرافی ریفلاکس

در این سونوگرافی میزان برگشت اسید معده به مری در نوزاد سنجیده می‌شود. برای انجام این سونوگرافی باید نوزاد را به مدت یک ساعت گرسنه نگه داشت و سپس حین سونوگرافی به او شیر داد تا میزان برگشت شیر مشخص شود. مادرانی که بچه خود را شیر می‌دهند باید مقداری از شیر خود را دوشیده و داخل شیشه ریخته و حین سونوگرافی با شیشه به نوزاد شیر دهند.

سونوگرافی پیلور معده

در این سونوگرافی طول و قطر خروجی معده اندازه‌گیری می‌شود؛ زیرا یکی از علل استفراغ‌های مکرر نوزادان تنگ بودن این خروجی ست که تشخیص آن با سونوگرافی می‌باشد. برای انجام این سونوگرافی نوزاد باید شیر خورده و معده کاملاً پر باشد.

سونوگرافی کودکان

شرایط آمادگی کودک برای سونوگرافی

آماده‌سازی کودک به نوع سونوگرافی بستگی دارد. هنگام برنامه‌ریزی برای سونوگرافی فرزندتان، قبل از انجام آن دستورالعمل‌های غذایی را از متخصص رادیولوژی بپرسید:

نحوه انجام سونوگرافی کودکان

بیشتر معاینات سونوگرافی بدون درد، سریع است. کودک شما روی میز معاینه قرار می‌گیرد. تکنسین یا رادیولوژیست ممکن است از بیمار بخواهد که به پهلو بچرخد یا موقعیتی ثابت داشته باشد. رادیولوژیست ژل گرم را روی پوست پخش می‌کند، سپس مبدل را به طور محکم بر روی شکم فشار داده و حرکت می‌دهد. مبدل تا زمان گرفتن تصاویر مورد نظر به جلو و عقب منتقل می‌شود. ممکن است ناراحتی جزئی از فشار وجود داشته باشد زیرا مبدل در مقابل ناحیه مورد بررسی فشرده می‌شود.

اگر منطقه مورد معاینه حساس باشد، ممکن است کودک شما احساس فشار یا درد جزئی کند. اگر سونوگرافی داپلر انجام شود، ممکن است کودک شما صداهای شبیه پالس را بشنود که با کنترل و اندازه‌گیری جریان خون، تغییر می‌کنند. پس از اتمام کار، ژل از پوست کودک پاک می‌شود و کودک می‌تواند فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
انواع سونوگرافی کالر داپلرانواع سونوگرافی کالر داپلر

سونوگرافی داپلر یک روش تصویربرداری است که برای نشان دادن حرکت خون در رگ‌های خونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای این کار از امواج صوتی استفاده می شود. ... ادامه مطلب

تشخیص حاملگی خارج از رحم با سونوگرافیتشخیص حاملگی خارج از رحم با سونوگرافی

پزشک برای تشخیص بارداری خارج رحم، سونوگرافی لوله‌ های فالوپ و رحم را تجویز می‌ کند. اگر فرد در هفته ششم بارداری باشد و آزمایش خون، نشان‌ دهنده ی بارداری است و همین‌ طور در سونوگرافی عادی، جنین یا ساک حاملگی در رحم مشاهده نشود، می‌ تواند به معنی حاملگی خارج رحم باشد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی چه نقشی در تشخیص بیماری دارد؟سونوگرافی چه نقشی در تشخیص بیماری دارد؟

سونوگرافی تشخیصی که همچنین با نام اولترا سوند نیز شناخته می‌شود، یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر از ساختارهای بدن استفاده می‌کند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی داپلر رحم چگونه انجام میشود؟سونوگرافی داپلر رحم چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی ترانس واژینال، یکی از انواع سونوگرافی هایی است که برای زنان و مادران باردار تجویز می شود. این سونوگرافی که از طریق واژن انجام می شود، دقت بسیار بالایی در تشخیص دارد و به پزشک کمک می کند تا تشخیص بهتری از بیماری و یا سلامت بیمار داشته باشد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465