بهترین سونوگرافی چهار بعدی در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی 3 بعدی و 4 بعدی / سونوگرافی چهار بعدی چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی چهار بعدی چگونه انجام میشود؟

در دوران بارداری برای بررسی سلامت جنین انواع سونوگرافی استفاده می‌شود. سونوگرافی چهار بعدی یکی دیگر از این سونوگرافی‌ها می‌باشد که در دوران بارداری به کار می‌رود. سونوگرافی چهار بعدی برای بررسی دقیق‌تر موقعیت جنین به کار می‌رود و از سایر سونوگرافی‌ها پیشرفته‌تر و دقیق‌تر می‌باشد، که با کمک آن سلامت دقیق جنین، ارزیابی می‌گردد.

سونوگرافی سه بعدی از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

بررسی‌های مورد انجام در سونوگرافی چهار بعدی

سونوگرافی چهار بعدی

چگونگی انجام سونوگرافی چهار بعدی

این سونوگرافی همچون سونوگرافی‌های دیگر انجام می‌شود. از شخص، تقاضا می‌شود قسمت شکم خود را برهنه کند و روی تخت دراز بکشد. در سونوگرافی شکم فرد را آغشته به ژل مخصوص می‌کنند. این ژل برای این می‌باشد که امواج صوتی به مانیتور انتقال یابند. سونوگراف از وسیله‌ای به نام مبدل جهت تصویربرداری از داخل شکم استفاده می‌کند و آن را به شکل چرخشی و دورانی روی شکم شخص حرکت می‌دهد. امواج صوتی به شکل تصویر به مانیتور انتقال داده می‌شود و قابلیت رؤیت برای فرد و سونوگراف دارد. اگرچه جنین حرکت کند یا حالتی مانند لبخند داشته باشد در تصویر رؤیت می‌شود. تصویر سونوگرافی چهار بعدی می‌تواند ضبط و آرشیو را انجام دهد .

مزیت‌های سونوگرافی چهاربعدی

سونوگرافی چهار بعدی فقط برای تشخیص و درمان به کار نمی‌رود. در مواقعی که پزشک در سونوگرافی دو بعدی به وجود ناهنجاری‌ها در جنین شک دارد از این نوع سونوگرافی استفاده می‌کند.
در دوران بارداری مادران این شانس را دارند که حرکت جنین را در شکم خود احساس کنند و از آن لذت برده و آرامش بگیرند؛ اما پدران کمتر متوجه این حس می‌شوند. سونوگرافی چهار بعدی این امکان را فراهم می‌کند تا پدران تصویری از بچه و حرکات آن در رحم را، مشاهده نمایند.

همچنین این قابلیت را دارد که حرکت تصویرهای ارائه شده روی مانیتور جهت ارزیابی توپوگرافیک. در این تصویر اندازه مایع در شکم و نیز تمامی اندام‌های جنین مشاهده می‌شود.
ارزیابی دقیق و گسترده روی آرتریوگرافیک ضایعات عروقی به شکل‌های گوناگون.
در این سونوگرافی زمان تصویربرداری نسبت به سونوگرافی‌های دیگر کمتر می‌باشد.

به دلیل اینکه این سونوگرافی قابلیت این را دارد که ضبط و آرشیو را انجام دهد می‌توان در زمان‌های دیگر با مشورت پزشکان دیگر ارزیابی گسترده‌تری در رابطه با نتیجه‌های به‌دست‌آمده انجام داد .
تشخیص دقیق در رابطه پاتولوژی‌های گوناگون در مواردی که با سونوگرافی دوبعدی قابل ارزیابی و تشخیص نباشد همچون تشخیص کیست تخمدان و هیدروسالپنکس.
زمانی که برای سونوگرافی چهار بعدی باید اختصاص داد 15 الی 20 دقیقه می‌باشد. استفاده درست از توانایی‌ها و محدودیت‌های هرکدام از روش‌های سونوگرافی با در نظر گرفتن به مقطع زمانی مراجعه‌کننده در کنار اطلاعات علمی پزشک سونوگرافیست و مجهز بودن دستگاه، مهم‌ترین فاکتورهای تعیین‌کننده ارزیابی جنین می‌باشد.

معایب سونوگرافی چهار بعدی

این سونوگرافی علاوه نمایش تصویری از جنین خطراتی مانند، آسیب به حلزون شنوایی جنین را به دنبال دارد. بر اساس نظر متخصصان، بیشتر موارد استفاده از سونوگرافی چهار بعدی، غیر ضروری است. اکثریت مادران باردار تصور می‌کنند که این نوع سونوگرافی کاملاً بی خطر بوده، اما امکان بروز خطرات غیر قابل جبران برای جنین وجود دارد.

این دستگاه از حداکثر انرژی خود برای گرفتن تصویر مناسب استفاده می‌کند. در صورت استفاده غیرضروری و نامناسب از این دستگاه صدماتی را به بدن وارد می‌کند و اگر به میزان زیاد بر روی شکم مادر نگه داشته شود ممکن است کیسه آب جنین را بیش از اندازه گرم کرده و بافت‌های بدن جنین را دچار آسیب کند.این نوع سونوگرافی بیشتر برای تشخیص لب شکری یا بیماری‌های استخوانی جنین استفاده می‌شود.

بهترین زمان انجام سونوگرافی چهار بعدی

این نوع از سونوگرافی بیشتر در هفته بیست و ششم تا هفته سی و دوم بارداری تجویز می‌گردد، البته برای زمان دقیق آن بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. بیشتر والدین نیز از این نوع سونوگرافی برای بررسی جنسیت جنین خود در هفته نوزدهم تا بیست و چهارم بارداری استفاده می‌کنند.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
قبل از سونوگرافی تنبلی تخمدان رعایت چه نکاتی ضروری است؟قبل از سونوگرافی تنبلی تخمدان رعایت چه نکاتی ضروری است؟

سونوگرافی رحم و تخمدان یا در واقع سونوگرافی لگن یکی از روش‌های غیرتهاجمی بیماری‌های لگن و این ناحیه در زنان است. سونوگرافی با استفاده از یک دستگاه انجام می‌شود که امواج فراصوت با فرکانس بسیار بالا را از خود ساطع می‌کند. ... ادامه مطلب

نحوه ی انجام سونوگرافی تیروئیدنحوه ی انجام سونوگرافی تیروئید

سونو تیروئید بیخطر و بدون درد است، توسط این دستگاه تصاویری از داخل بدن با کمک امواج صوتی ایجاد می شود و انجام آن به وسیله یک مبدل (پروپ) و ژل سونوگرافی که بر روی سطح پوست به طور مستقیم کشیده می شود، صورت می پذیرد. ... ادامه مطلب

نکاتی که لازم است در مورد سونوگرافی بدانیمنکاتی که لازم است در مورد سونوگرافی بدانیم

برای انجام سونوگرافی، سونوگرافیست کمی ژل التراسونیک را روی پوست شکم ریخته و مبدل کوچک سونوگرافی که دارای فرکانس کمتر اما عمق نفوذ بیشتری است را بر روی شکم حرکت می ‌دهد تا تصاویری از اندام‌های داخلی فرد بر روی مانیتور را ... ادامه مطلب

آیا با سونوگرافی ناهنجاری‌های جنین تشخیص داده و بررسی میشود؟آیا با سونوگرافی ناهنجاری‌های جنین تشخیص داده و بررسی میشود؟

سونوگرافی ناهنجاری جنین از مهم‌ترین سونوگرافی‌های دوران بارداری محسوب می‌شود. آنومالی یا ناهنجاری، شرایطی است که سلامت فرد با مشکل روبه‌رو شده است. بسیاری از این ناهنجاری‌های شدید اگر در زمان جنینی رخ بدهند باعث مرگ جنین می‌شوند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465