سونوگرافی واژینال در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی واژینال / سونوگرافی واژینال در چه مواقعی انجام میشود؟

سونوگرافی واژینال در چه مواقعی انجام میشود؟

در روش سونوگرافی، با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا اندام‌های داخلی بدن ارزیابی می‌شوند. سونوگرافی، توسط فردی متخصص در این زمینه انجام می‌شود. سونوگرافی ترانس واژینال یکی از انواع سونوگرافی است که از آن برای بررسی اندام‌های داخل لگنی زنان استفاده می‌شود. در هنگام سونوگرافی ترانس واژینال، واژن، رحم، سرویکس (دهانه رحم)، آندومتر، لوله‌های رحمی، تخمدان‌ها و مثانه ارزیابی می‌شوند. سونوگرافیست با استفاده از ابزار مخصوصی به نام پروب، اندام‌های داخلی لگن را بررسی می‌نماید.

سونوی واژینال با سونوگرافی شکمی (ابدومینال) تفاوت دارد، در سونوگرافی شکمی (ابدومینال) پروب سونوگرافی بر روی شکم بیمار قرار داده می‌شود. سونوگرافی واژینال بدون درد انجام می‌شود و به دلیل عدم استفاده از امواج رادیویی، بی‌خطر است. معمولاً در هنگام سونوگرافی واژینال تزریق انجام نمی‌گیرد و در صورت درخواست پزشک، سونوگرافی با تزریق انجام می‌شود. در سونوگرافی ترانس واژینال، امواج صوتی با فرکانس بالا، تصاویری با جزئیات دقیق‌تر ایجاد می‌کنند.

سونوگرافی واژینال از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

موارد استفاده از سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال جهت بررسی موارد زیر انجام می‌گیرد:

همچنین موارد استفاده از سونوگرافی واژینال در بارداری عبارت‌اند از:

آمادگی قبل از انجام سونوگرافی واژینال

انجام سونوگرافی واژینال به اقدام خاصی نیاز ندارد و فقط از بیمار خواسته می‌شود که پیش از انجام سونوگرافی، مثانه خود را تخلیه کند. سونوگرافی واژینال در زمان قاعدگی هم انجام می‌شود زیرا ارزیابی برخی از بیماری‌های زنان در دوران قاعدگی آسان‌تر است. اگر خانمی از تامپون استفاده می‌کند، در هنگام انجام سونوگرافی واژینال باید تامپون از داخل واژن خارج گردد.

سونوگرافی واژینال ممکن است توسط سونوگرافیست آقا یا خانم انجام شود. در صورت عدم رضایت از انجام این سونوگرافی توسط سونوگرافیست مرد، بیمار می‌تواند درخواست کند که سونوگرافیست خانم سونوگرافی را انجام دهد و در صورت عدم حضور سونوگرافیست زن ممکن است زمان انجام سونوگرافی واژینال مجدداً تنظیم شود. همچنین بیمارمی تواند برای آرامش بیشتر در هنگام سونوگرافی واژینال، شخصی را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشد. همچنین بهتراست بیمار لباس راحت بپوشد تا سونوگرافی واژینال راحت‌تر انجام گردد.

سونوگرافی واژینال دقیق

مزایای سونوگرافی واژینال

در هنگام سونوگرافی واژینال به دلیل ورود پروب سونوگرافی به داخل واژن بیمار، امکان بررسی اندام‌های داخل لگن و یافتن علت دقیق خونریزی غیرطبیعی رحم فراهم می‌شود، بنابراین سونوگرافی واژینال امکان ارزیابی دقیق‌تر را برای پزشک فراهم می‌نماید.

چگونگی انجام سونوگرافی واژینال

پس از تخلیه مثانه از بیمار خواسته می‌شود که روی تخت دراز بکشد و برای آرامش بیشتر بیمار، ملحفه‌ای به او داده می‌شود. سونوگرافیست از بیمار می‌خواهد که پاهای خود را خم کند و سپس پروب سونوگرافی واژینال را وارد واژن می‌کند. برای اینکه پروب واژینال با سهولت بیشتری وارد واژن گردد از ژل استفاده می‌شود. پس از ورود پروب سونوگرافی واژینال، تصاویری از اندام‌های درون لگن گرفته می‌شود. همچنین پزشک ممکن است برای ایجاد تصاویر بهتر بر روی قسمت تحتانی شکم، فشار وارد کند.

پس از پایان سونوگرافی واژینال پروب سونوگرافی ضدعفونی و تمیز می‌شود. همان‌طور که گفته شد سونوگرافی ترانس واژینال توسط سونوگرافیست انجام می‌شود و گاهی ممکن است برای ارزیابی دقیق‌تر، این سونوگرافی تکرار گردد. پس از انجام سونوگرافی، گزارشی برای پزشک ارسال می‌شود. گاهی ممکن است به همراه سونوگرافی واژینال، معاینه لگنی نیز انجام شود.

مدت‌زمان انجام سونوگرافی واژینال

انجام سونوی واژینال معمولاً بین 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد. سپس تصاویر سونوگرافی به بیمار داده می‌شود تا پزشک نتایج را بررسی نماید. معمولاً سونوگرافیست در طول انجام سونوگرافی واژینال، نتایج حاصل از بررسی‌های خود را برای بیمار توضیح می‌دهد.

اقدامات پس از سونوگرافی واژینال

سونوی واژینال عوارض جانبی خاصی ندارد و بیمار می‌تواند پس از انجام این سونوگرافی، فعالیت روزمره خود را از سر بگیرد. همچنین پس از سونوگرافی واژینال ممکن است بیمار ترشحات واژینال داشته باشد که خروج این ترشحات پس از 24 ساعت متوقف می‌شود.

عوارض سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال عوارض شناخته‌شده‌ای ندارد؛ زیرا در سونوگرافی واژینال به جای استفاده از امواج رادیویی، از امواج صوتی استفاده می‌شود. معمولاً انجام سونوگرافی واژینال در بارداری خطری برای جنین ندارد. اگر کیسه آب در طول بارداری پاره شود، به دلیل افزایش احتمال ایجاد عفونت در جنین، انجام سونوگرافی واژینال در بارداری توصیه نمی‌گردد.

هزینه سونوگرافی واژینال

ازآنجاکه سونوگرافی واژینال جهت بررسی اندام‌های داخل لگن انجام می‌شود، هزینه سونوگرافی واژینال تحت پوشش بیمه است. هزینه سونوگرافی واژینال مطابق با مصوبات وزارت بهداشت می‌باشد، اما به دلیل تفاوت در دستگاه‌های سونوگرافی در مراکز مختلف، این هزینه دقیق نیست. شما می‌توانید برای آگاهی از هزینه سونوگرافی واژینال در اصفهان با شماره های درج شده در این صفحه تماس حاصل فرمایید.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیماری های مثانه که با سونوگرافی تشخیص داده می شوندبیماری های مثانه که با سونوگرافی تشخیص داده می شوند

از مسائلی که در سونوگرافی کلیه و مثانه مورد بررسی قرار می‌گیرد خود مثانه است که از لحاظ شکل کلی، ضخامت جدار مخاطی و احیاناً وجود ضایعات مخاطی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. ... ادامه مطلب

مزایای سیستم های رادیولوژی دیجیتالمزایای سیستم های رادیولوژی دیجیتال

در سال‌های اخیر نوع خاصی از رادیوگرافی ساده رایج شده كه به آن رادیوگرافی دیجیتال میگویند. تفاوت این روش با روش سنتی در كاست مورد استفاده است. این همان تفاوتی است كه دوربین‌های جدید دیجیتال با دوربین‌های قدیمی دارند. ... ادامه مطلب

چگونه برای سونوگرافی آماده شویم؟چگونه برای سونوگرافی آماده شویم؟

سونوگرافی شامل انواع دوبعدی، سه‌بعدی، چهاربعدی و داپلر می‌باشد. همچنین یک بررسی ایمن، غیرتهاجمی، دقیق و مقرون به‌صرفه می‌باشد که به تدریج به یک ابزار ضروری برای زنان و زایمان تبدیل شده است و نقش مهمی در مراقبت از هر زن باردار ایفا می‌کند ... ادامه مطلب

آیا آسم با رادیولوژی تشخیص داده میشود؟آیا آسم با رادیولوژی تشخیص داده میشود؟

رادیولوژی قفسه سینه می‌ تواند مایعات داخل یا اطراف ریه‌ ها یا هوای اطراف ریه‌ ها را آشکار سازد. اگر با درد قفسه سینه، آسیب به قفسه سینه یا تنگی نفس به پیش پزشک بروید، ابتدا رادیوگرافی قفسه سینه از شما گرفته میشود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465