سونوگرافی واژینال در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی واژینال / سونوگرافی واژینال در چه مواقعی انجام میشود؟

سونوگرافی واژینال در چه مواقعی انجام میشود؟

در روش سونوگرافی، با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا اندام‌های داخلی بدن ارزیابی می‌شوند. سونوگرافی، توسط فردی متخصص در این زمینه انجام می‌شود. سونوگرافی ترانس واژینال یکی از انواع سونوگرافی است که از آن برای بررسی اندام‌های داخل لگنی زنان استفاده می‌شود. در هنگام سونوگرافی ترانس واژینال، واژن، رحم، سرویکس (دهانه رحم)، آندومتر، لوله‌های رحمی، تخمدان‌ها و مثانه ارزیابی می‌شوند. سونوگرافیست با استفاده از ابزار مخصوصی به نام پروب، اندام‌های داخلی لگن را بررسی می‌نماید.

سونوی واژینال با سونوگرافی شکمی (ابدومینال) تفاوت دارد، در سونوگرافی شکمی (ابدومینال) پروب سونوگرافی بر روی شکم بیمار قرار داده می‌شود. سونوگرافی واژینال بدون درد انجام می‌شود و به دلیل عدم استفاده از امواج رادیویی، بی‌خطر است. معمولاً در هنگام سونوگرافی واژینال تزریق انجام نمی‌گیرد و در صورت درخواست پزشک، سونوگرافی با تزریق انجام می‌شود. در سونوگرافی ترانس واژینال، امواج صوتی با فرکانس بالا، تصاویری با جزئیات دقیق‌تر ایجاد می‌کنند.

سونوگرافی واژینال از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

موارد استفاده از سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال جهت بررسی موارد زیر انجام می‌گیرد:

همچنین موارد استفاده از سونوگرافی واژینال در بارداری عبارت‌اند از:

آمادگی قبل از انجام سونوگرافی واژینال

انجام سونوگرافی واژینال به اقدام خاصی نیاز ندارد و فقط از بیمار خواسته می‌شود که پیش از انجام سونوگرافی، مثانه خود را تخلیه کند. سونوگرافی واژینال در زمان قاعدگی هم انجام می‌شود زیرا ارزیابی برخی از بیماری‌های زنان در دوران قاعدگی آسان‌تر است. اگر خانمی از تامپون استفاده می‌کند، در هنگام انجام سونوگرافی واژینال باید تامپون از داخل واژن خارج گردد.

سونوگرافی واژینال ممکن است توسط سونوگرافیست آقا یا خانم انجام شود. در صورت عدم رضایت از انجام این سونوگرافی توسط سونوگرافیست مرد، بیمار می‌تواند درخواست کند که سونوگرافیست خانم سونوگرافی را انجام دهد و در صورت عدم حضور سونوگرافیست زن ممکن است زمان انجام سونوگرافی واژینال مجدداً تنظیم شود. همچنین بیمارمی تواند برای آرامش بیشتر در هنگام سونوگرافی واژینال، شخصی را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشد. همچنین بهتراست بیمار لباس راحت بپوشد تا سونوگرافی واژینال راحت‌تر انجام گردد.

سونوگرافی واژینال دقیق

مزایای سونوگرافی واژینال

در هنگام سونوگرافی واژینال به دلیل ورود پروب سونوگرافی به داخل واژن بیمار، امکان بررسی اندام‌های داخل لگن و یافتن علت دقیق خونریزی غیرطبیعی رحم فراهم می‌شود، بنابراین سونوگرافی واژینال امکان ارزیابی دقیق‌تر را برای پزشک فراهم می‌نماید.

چگونگی انجام سونوگرافی واژینال

پس از تخلیه مثانه از بیمار خواسته می‌شود که روی تخت دراز بکشد و برای آرامش بیشتر بیمار، ملحفه‌ای به او داده می‌شود. سونوگرافیست از بیمار می‌خواهد که پاهای خود را خم کند و سپس پروب سونوگرافی واژینال را وارد واژن می‌کند. برای اینکه پروب واژینال با سهولت بیشتری وارد واژن گردد از ژل استفاده می‌شود. پس از ورود پروب سونوگرافی واژینال، تصاویری از اندام‌های درون لگن گرفته می‌شود. همچنین پزشک ممکن است برای ایجاد تصاویر بهتر بر روی قسمت تحتانی شکم، فشار وارد کند.

پس از پایان سونوگرافی واژینال پروب سونوگرافی ضدعفونی و تمیز می‌شود. همان‌طور که گفته شد سونوگرافی ترانس واژینال توسط سونوگرافیست انجام می‌شود و گاهی ممکن است برای ارزیابی دقیق‌تر، این سونوگرافی تکرار گردد. پس از انجام سونوگرافی، گزارشی برای پزشک ارسال می‌شود. گاهی ممکن است به همراه سونوگرافی واژینال، معاینه لگنی نیز انجام شود.

مدت‌زمان انجام سونوگرافی واژینال

انجام سونوی واژینال معمولاً بین 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد. سپس تصاویر سونوگرافی به بیمار داده می‌شود تا پزشک نتایج را بررسی نماید. معمولاً سونوگرافیست در طول انجام سونوگرافی واژینال، نتایج حاصل از بررسی‌های خود را برای بیمار توضیح می‌دهد.

اقدامات پس از سونوگرافی واژینال

سونوی واژینال عوارض جانبی خاصی ندارد و بیمار می‌تواند پس از انجام این سونوگرافی، فعالیت روزمره خود را از سر بگیرد. همچنین پس از سونوگرافی واژینال ممکن است بیمار ترشحات واژینال داشته باشد که خروج این ترشحات پس از 24 ساعت متوقف می‌شود.

عوارض سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال عوارض شناخته‌شده‌ای ندارد؛ زیرا در سونوگرافی واژینال به جای استفاده از امواج رادیویی، از امواج صوتی استفاده می‌شود. معمولاً انجام سونوگرافی واژینال در بارداری خطری برای جنین ندارد. اگر کیسه آب در طول بارداری پاره شود، به دلیل افزایش احتمال ایجاد عفونت در جنین، انجام سونوگرافی واژینال در بارداری توصیه نمی‌گردد.

هزینه سونوگرافی واژینال

ازآنجاکه سونوگرافی واژینال جهت بررسی اندام‌های داخل لگن انجام می‌شود، هزینه سونوگرافی واژینال تحت پوشش بیمه است. هزینه سونوگرافی واژینال مطابق با مصوبات وزارت بهداشت می‌باشد، اما به دلیل تفاوت در دستگاه‌های سونوگرافی در مراکز مختلف، این هزینه دقیق نیست. شما می‌توانید برای آگاهی از هزینه سونوگرافی واژینال در اصفهان با شماره های درج شده در این صفحه تماس حاصل فرمایید.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مزایای سونوگرافی ترانس واژینالمزایای سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال یکی از انواع سونوگرافی است که از آن برای بررسی اندام های داخل لگنی زنان استفاده می شود. در هنگام سونوگرافی ترانس واژینال که نوعی تصویربرداری داخل رحمی است، واژن، رحم، سرویکس (دهانه رحم)، آندومتر، لوله های رحمی، تخمدان ها و مثانه ارزیابی می شوند. ... ادامه مطلب

کاربرد سونوگرافی کالر داپلر بیضه چیست؟کاربرد سونوگرافی کالر داپلر بیضه چیست؟

کالر داپلر بیضه یک سونوگرافی تشخیصی رنگی است که به منظور بررسی مشکلات و ناهنجاری های این ناحیه از بدن آقایان انجام می شود. از جمله این ناهنجاری ها می توان به واریکوسل، هیدروسل، بیضه های نهفته، مشکلات ناشی از ضربه به بیضه‎ ها و پیچ خوردگی بیضه یا تورشن بیضه ها اشاره کرد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی پستان به چه دلیل انجام میشود؟سونوگرافی پستان به چه دلیل انجام میشود؟

سونوگرافی پستان (سینه) یک آزمایش پزشکی غیرتهاجمی است که به متخصص در تشخیص و درمان بیماری‌های سینه کمک می‌کند. سونوگرافی پستان، تصویری از ساختارهای داخلی سینه را تولید می‌کند ... ادامه مطلب

چرا انجام سونوگرافی در بارداری ضروری است؟چرا انجام سونوگرافی در بارداری ضروری است؟

پزشک متخصص انواع سونوگرافی در زمان بارداری را در چندین نوبت برای مادر باردار تجویز می کند. این سونوگرافی ها طی دوران بارداری برای تعیین جنسیت جنین، اطلاع از سلامت و وضعیت قرار گیری جنین، وضعیت جفت و جنین، دوقلویی یا چندقلویی بودن بارداری و غیره انجام میشوند ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465