سونوگرافی کلیه در اصفهان | کاربرد سونوگرافی کلیه
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی دستگاه ادراری / با سونوگرافی کلیه چه مواردی قابل شناسایی است؟

با سونوگرافی کلیه چه مواردی قابل شناسایی است؟

کلیه‌ها سیستم تصفیه بدن می‌باشند که مواد شیمیایی مانند پتاسیم، سدیم و آب را درون بدن متعادل نگه می‌ دارند و نوعی ماده اضافه به نام اوره را از خون دفع می‌کنند. کلیه‌ها مواد زائد را از خون گرفته و آن را به صورت ادرار از بدن خارج می‌کنند. سونوگرافی کلیه یکی از راه‌های تشخیصی برای ارزیابی سلامت این اندام‌های بدن می‌باشد. سونوگرافی، یک روش تشخیصی و تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای دیدن اندام‌های داخلی استفاده می‌کند. این روش تشخیصی امواج صوتی را که از طریق گوش انسان قابل‌شنیدن نیست از طریق بافت‌ها به داخل بدن ارسال می‌کند سپس پژواک‌ها ضبط شده و به تصاویری از ساختارهای داخل بدن تبدیل می‌شوند.

سونوگرافی یک آزمایش غیر تهاجمی است که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا تصاویری از کلیه‌ها ایجاد می‌کند. این روش به پزشک این امکان را می‌دهد تا کلیه راست و چپ و همچنین مثانه را بررسی کند. این تصاویر همچنین می‌توانند به پزشک کمک کنند تا محل، اندازه و شکل کلیه‌ها و همچنین جریان خون موجود در کلیه‌ها را ارزیابی کند. به طور معمول سونوگرافی از کلیه شامل بررسی مثانه نیز می‌شوند.

سونوگرافی کبد و کلیه از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

نحوه انجام سونوگرافی کلیه

برای انجام سونوگرافی کلیه، بیمار بر روی تخت معاینه دراز می‌کشد و پزشک متخصص ژل خاصی را بر روی ناحیه خارجی شکم بر روی پوست بیمار قرار می‌دهد، سپس پروب سونوگرافی بر روی اندام بیمار قرار می‌دهد. این دستگاه می‌تواند توسط سیمی به دستگاه مرکزی سونوگرافی متصل شود و امواج را به بدن منتقل کند و بازتابش این امواج توسط یک کامپیوتر تجزیه و تحلیل شده و به تصویر تبدیل می‌شود. متخصص رادیولوژی دستگاه را روی پوست حرکت می‌دهد تا قسمت‌های مختلف کلیه را از زوایای مختلف فوقانی، داخلی، تحتانی و خارجی بررسی کند این تصاویر در همان زمان بر روی مانیتور قابل دیدن هستند.

آمادگی قبل از سونوگرافی کلیه

بیماران باید مایعات بدون گاز بنوشند تا مثانه‌شان پر شود و در نتیجه مثانه به خوبی در سونوگرافی کلیه دیده شود. آب بهترین مایع برای آمادگی قبل از سونوگرافی کلیه است، البته آب میوه‌های شفاف مانند آب سیب یا آب انگور فرنگی سیاه نیز مناسب است.

وجود غذا و هوا در معده و روده‌ها انجام دادن سونوگرافی کلیه و تفسیر نتایج را دشوار می‌کند، بنابراین از بیماران خواسته می‌شود که قبل از سونوگرافی کلیه غذا نخورند. نوشیدنی‌های گازدار نیز معده و روده‌ها را پر از گاز می‌کنند، به همین دلیل نوشیدن آنها نیز قبل از سونوگرافی کلیه ممنوع است. مدت زمان غذا نخوردن قبل از سونوگرافی کلیه به سن بیمار بستگی دارد. از بیماران کم‌سن و سال و جوان خواسته می‌شود که از سه ساعت قبل از سونوگرافی کلیه ناشتا باشند، اما بیماران مسن‌تر از ده ساعت قبل از سونوگرافی کلیه باید ناشتا باشند. غذا نخوردن برای مدت طولانی برای برخی بیماران دشوار است.

کاربرد سونوگرافی کلیه

به کمک سونوگرافی کلیه می‌توان سنگ‌، تومور، کیست و عفونت‌ کلیوی را شناسایی کرد. همچنین در صورتی که سنگ کلیه از کلیه خارج شود و در مجاری ادراری باشد، به کمک سونوگرافی قابل شناسایی است. با انجام سونوگرافی کلیه می‌توان مشکلات و بیماری‌های زیر را تشخیص داد:

سنگ کلیه

سنگ کلیه از رسوب‌گذاری نمک‌ و سایر مواد معدنی تشکیل می‌شود. سنگ کلیه می‌تواند در حالب حرکت کند. حالب لوله‌ای است که از کلیه به مثانه متصل می‌شود و ترشحات کلیه در آن جاری می‌شود. حرکت سنگ در حالب می‌تواند باعث عفونت و درد شدیدی شود. متخصص اورولوژی برای درمان سنگ کلیه و تعیین محل دقیق آن، سونوگرافی را درخواست می‌کند.

سونوگرافی کلیه

عفونت کلیه

عفونت‌های مجاری ادراری در صورت عدم درمان، ممکن است کلیه‌ها را مبتلا کنند. عفونت کلیه درد شدیدی در سطح شکم و پهلوها ایجاد می‌کند. همچنین از دیگر علائم عفونت کلیوی می‌توان به تب، تهوع و استفراغ اشاره کرد. کلیه سالم با کلیه عفونی از لحاظ سایز متفاوت است. رادیولوژیست برای تشخیص عفونت، در هنگام سونوگرافی به سایز کلیه‌ها توجه می‌کند.

کیست کلیه

کلیه‌های پلی‌کیستیک عمدتاً به دلایل ژنتیکی شکل می‌گیرند. کیست کلیه از مایع بین بافتی تشکیل شده است. وجود کیست درون کلیه، سبب افزایش حجم آن می‌شود. افزایش حجم این اندام، در عملکردش اختلال ایجاد می‌کند.

سرطان کلیه

سرطان کلیه یکی از 10 نوع سرطان رایج است. همچنین در انواع سرطان کلیه، کارسینوم سلول‌های کلیه رایج‌ترین نوع به حساب می‌آید. این بیماری بیشتر در افراد بالای 45 سال دیده‌ می‌شود. در سرطان کلیه، بیمار درد شدید و مداوم در شکم، پهلو و کمر دارد. همچنین از دیگر علائم آن می‌توان به وجود خون در ادرار یا وجود توده در پهلو‌ اشاره کرد.

عوارض جانبی سونوگرافی کلیه

سونوگرافی کلیه روش ایمن برای بررسی بیمار و دریافت تصاویر حیاتی بدون خطر ابتلا به اشعه است. اکثر مردم نبایستی عوارض جانبی ناشی از این روش را تجربه کنند. در موارد نادر، بیمار ممکن است برخی از حساسیت های خفیف را در مناطقی که مورد آزمایش قرار گرفته‌اند متوجه شوند؛ اما این باید ظرف چند ساعت پس از عمل کاهش یابد.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرق رادیولوژی با رادیوگرافی چیست؟فرق رادیولوژی با رادیوگرافی چیست؟

رادیولوژی یعنی مطالبی که از زبان اشعه بیان می‌شود. رادیولوژی تصویری است که با اشعه ایکس تهیه می‌شود. اشعه ایکس از تمام مواد عبور می‌کند و باعث درد و خونریزی در بدن نمی‌شود.در اصطلاح علمی تصویربرداری مبتنی بر اشعه ایکس را رادیوگرافی می‌نامند. ... ادامه مطلب

روشهای سونوگرافی‌ بارداری بر اساس انواع آنروشهای سونوگرافی‌ بارداری بر اساس انواع آن

قبل از هفته دهم بارداری، نیازی به انجام سونوگرافی حاملگی وجود ندارد به طوری که اولین سونوگرافی حاملگی شامل سن، وضعیت جفت و جنین و ضربان قلب در هفته ۱۱ بارداری انجام می‌شود. همچنین غربالگری سندرم داون در هفته ۱۱ تا ۱۴ بارداری به‌وسیله سونوگرافی قابل ‌بررسی و تشخیص است. ... ادامه مطلب

آشنایی با دستگاه سونوگرافیآشنایی با دستگاه سونوگرافی

از دستگاه‌های سونوگرافی می‌توان در تصویربرداری‌های عمومی استفاده کرد.به طور کلی دستگاه‌های سونوگرافی در کاربردهای عمومی معمولاً برای تصویربرداری از احشای شکمی مانند کبد، کلیه‌ها و عروق (آئورت، ورید اجوف تحتانی IVC) مورد استفاده قرار می‌گیرند. ... ادامه مطلب

با سونوگرافی مثانه چه مواردی تشخیص داده میشود؟با سونوگرافی مثانه چه مواردی تشخیص داده میشود؟

به طور معمول تمامی قسمت‌های دستگاه ادرار با سونوگرافی قابل بررسی است، اما حالب‌های طبیعی در سونوگرافی دیده نمی‌شوند. مشکلاتی از قبیل بزرگ شدن کلیه‌ها، وجود تومورها، وجود کیست، آبسه کلیه‌ها، ارزیابی شرایط پروستات و مثانه، از طریق سونوگرافی قابل مشاهده می‌باشد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465