کاربرد و انواع سونوگرافی | بهترین سونوگرافی در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب و مقالات / چگونه برای سونوگرافی آماده شویم؟

چگونه برای سونوگرافی آماده شویم؟

سونوگرافی تشخیصی که همچنین با نام اولترا سوند نیز شناخته می‌شود، یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر از ساختارهای بدن استفاده می‌کند. این تصاویر می‌توانند اطلاعات ارزشمندی را برای تشخیص و معالجه انواع بیماری‌ها و شرایط جسمی فرد ارائه دهند. سونوگرافی شامل انواع دوبعدی، سه‌بعدی، چهاربعدی و داپلر می‌باشد.

همچنین یک بررسی ایمن، غیرتهاجمی، دقیق و مقرون به‌صرفه می‌باشد که به تدریج به یک ابزار ضروری برای زنان و زایمان تبدیل شده است و نقش مهمی در مراقبت از هر زن باردار ایفا می‌کند. معاینات به‌وسیله‌ی این روش با استفاده از دستگاه سونوگرافی در خارج از بدن انجام می‌شود، البته برخی از انواع سونوگرافی‌ها شامل قرار دادن وسیله‌ای در داخل بدن می‌باشند. این روش تشخیصی از آنجایی که به جای تابش اشعه، از امواج صوتی استفاده می‌کند، کاملاً بی‌خطر و امن می‌باشد.

انواع سونوگرافی از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

دلایل انجام سونوگرافی

این روش تشخیصی به دلایل بسیاری از جمله موارد زیر استفاده می‌شود:

مزایای سونوگرافی

انواع سونوگرافی

سونوگرافی پستان

در سونوگرافی‌های پستان از فرکانس‌ها و مبدل‌های تخصصی برای ایجاد تصاویر تشخیصی از بافت پستان استفاده می‌شود. در این نوع معاینه تشخیصی از اشعه X استفاده نمی‌شود؛ بنابراین نسبت به ماموگرافی کم تهاجمی‌تر بوده و یک مکمل مفید برای ماموگرافی می‌باشد.

سونوگرافی شکمی

در این روش، تصویربرداری از اندام‌ها و دستگاه‌های شکم انجام می‌شود. سونوگرافیستها می‌توانند به‌وسیله‌ی این تصویربرداری به پزشکان در تشخیص سنگ مثانه، سنگ صفرا، سنگ کلیه، تومورها و طیف وسیعی از شرایط پزشکی کمک کنند.

کاربرد و انواع سونوگرافی

سونوگرافی زنان و زایمان

تکنسین‌های سونوگرافی Obstetric تصاویری از جنین در رحم را ثبت می‌کنند. این نوع سونوگرافی قبل از تولد که همچنین به نام سونوگرام نیز خوانده می‌شود، آزمایش تشخیصی غیر تهاجمی است که از امواج صوتی استفاده نموده تا تصویری بصری از جنین، جفت، رحم و همچنین سایر اندام‌های لگن مادر ایجاد کند.

همچنین، این تکنسین‌ها دانش خاصی در مورد دستگاه تولید مثل زن دارند که از مهارت تصویربرداری آن‌ها می‌توان برای تشخیص بسیاری از شرایط دستگاه تناسلی و ادراری استفاده نمود.

سونوگرافی عروقی

در سونوگرافی‌های عروقی، متخصصین، تصویربرداری از رگ‌های خونی، دستگاه گردش خون، شریان‌ها ورگه‌ای خونی کوچک‌تر انجام می‌دهند.

اکوکاردیوگرافی

در اکوکاردیوگرافی تکنسین‌ها به طور ویژه‌ای از این دستگاه برای ایجاد تصاویر قلب و نظارت بر عملکرد و ظرفیت آن استفاده می‌کنند.

سونوگرافی عضلانی و اسکلتی

سونوگرافان اسکلتی-عضلانی با پزشکان ارتوپدی همکاری می‌کنند و تصاویر تشخیصی مفاصل، اسکلت، رباط و عضلات را ایجاد می‌کنند.

نحوه‌ی آماده شدن برای انجام سونوگرافی

در بسیاری از مواقع به آمادگی قبلی نیاز نیست. با این حال چند استثنا وجود دارد:

چگونگی انجام سونوگرافی

این روش تشخیصی را می‌توان در مطب پزشک، کلینیک‌های سرپایی یا بیمارستان انجام داد. در طول انجام، ابتدا ژل روی پوست منطقه مورد بررسی اعمال می‌شود. این کار به جلوگیری از ایجاد حباب‌های هوا که می‌توانند امواج صوتی ایجادکننده تصاویر را مسدود کنند، کمک می‌کند. سپس متخصص تصویربرداری یک وسیله کوچک و دستی (مبدل) را در منطقه مورد نظر فشار می‌دهد و همچنین در صورت لزوم برای گرفتن تصاویر حرکت می‌دهد. مبدل امواج صوتی را به بدن می‌فرستد و پاسخ آن‌ها را به صورت تصاویر ایجاد می‌کند. گاهی اوقات سونوگرافی در داخل بدن انجام می‌شود.

اعمال بعد از انجام سونوگرافی

پس از سونوگرافی، پزشک شما تصاویر را بررسی کرده و هرگونه ناهنجاری را تشخیص می‌دهد. در صورت وجود هر نشانه غیرطبیعی و غیرعادی در تصاویر، ممکن است لازم باشد که بیمار بسته به منطقه مورد بررسی سایر روش‌های تشخیصی مانند سی‌تی‌اسکن، ام آر آی یا نمونه بیوپسی از بافت را نیز انجام دهد؛ اما اگر پزشک بر اساس سونوگرافی قادر به تشخیص وضعیت باشد ممکن است درمان را سریع‌تر شروع کند.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سونوگرافی داپلر چیست و چگونه انجام میشود؟سونوگرافی داپلر چیست و چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی داپلر نوعی سونوگرافی است که با استفاده از امواج صوتی به بررسی ضربان قلب و جریان خون جنین می‌پردازد. سونوگرافی داپلر، روش بسیار خوبی برای تعیین سرعت و جهت جریان خون جنین می‌باشد ... ادامه مطلب

زمان مناسب سونوگرافی تعیین سن حاملگیزمان مناسب سونوگرافی تعیین سن حاملگی

سونوگرافی، روشی مطمئن و کم‌خطر برای ارزیابی سلامت جفت و جنین در طی بارداری است که بر اساس آن می‌توان سن حاملگی و موعد تقریبی زایمان را نیز تعیین و مشخص کرد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی ترانس رکتال چیست و چه کاربردی دارد؟سونوگرافی ترانس رکتال چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی به کمک امواج صوتی که بی‌ ضرر است، انجام می‌ شود. در این روش تصویربرداری، امواج اولتراسوند از طریق پروب به داخل بدن فرستاده می‌ شود، امواج با برخورد به هر اندام از آن عبور می‌ کنند یا بازمی‌ گردند. پروب سونوگرافی امواج بازگشتی را دریافت می‌ کند و آن را تبدیل به سیگنال‌ های الکتریکی می‌ کند. ... ادامه مطلب

قبل از سونوگرافی تنبلی تخمدان رعایت چه نکاتی ضروری است؟قبل از سونوگرافی تنبلی تخمدان رعایت چه نکاتی ضروری است؟

سونوگرافی رحم و تخمدان یا در واقع سونوگرافی لگن یکی از روش‌های غیرتهاجمی بیماری‌های لگن و این ناحیه در زنان است. سونوگرافی با استفاده از یک دستگاه انجام می‌شود که امواج فراصوت با فرکانس بسیار بالا را از خود ساطع می‌کند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465