سونوگرافی چیست؟ | رادیولوژی چیست؟ | مرکز تشخیصی پارسه در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب و مقالات / تفاوت سونوگرافی و رادیوگرافی

تفاوت سونوگرافی و رادیوگرافی

تکنولوژی مدرن وقتی برای تشخیص وضعیت یک بیمار می‌آید، گزینه‌های زیادی به پزشکان می‌دهد. برخی از تکنیک‌ها تهاجمی، برخی دیگر اکتشافی و برخی دیگر غیرتهاجمی هستند. بخش تشخیصی به گروهی از روش‌ها اشاره دارد که از روش‌های غیرتهاجمی برای شناسایی و نظارت بر بیماری‌های ویژه‌ای استفاده می‌کنند. رادیولوژی، علم روش‌های مختلف تصویربرداری از بدن انسان است که در علم پزشکی به خدمت گرفته می‌شود تا تشخیص بیماری‌ها، سریع‌تر و با دقت بالاتری انجام گیرد.

سونوگرافی هم مثل سی‌تی‌اسکن و رادیولوژی و ام آر آی و رادیوگرافی، یک دستگاه تصویربرداری است که با امواج اولتراسوند، ساختارهای بدن را می‌توان تماشا کرد. در سونوگرافی آنومالی برای مشاهده جنین و تعیین جنسیت و بارداری می‌توان بهره برد. دستگاه سونوگرافی، تصاویری از امواج صوتی ایجاد می‌کند.

تفاوت رادیولوژی با سونوگرافی این است که در سونوگرافی از اشعه ایکس استفاده نمی‌شود؛ اما در رادیولوژی یا رادیوگرافی از اشعه ایکس استفاده می‌شود. از رادیولوژی برای تصویربرداری از قسمت‌های سخت بدن استفاده می‌شود و سونوگرافی برای قسمت‌های نرم مثل کلیه و مثانه کاربرد دارد. سونوگرافی در بارداری کاربرد دارد و برای تعیین جنسیت نوزاد و ضربان قلب و اطمینان از سلامتی نوزاد استفاده می‌شود.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.

کاربرد سونوگرافی

این آزمایش کاربردهای بسیار زیادی در تشخیص و درمان انواع بیماری‌ها دارد وبه دلایل متعددی انجام می‌شود که عبارت‌اند از:

سونوگرافی و رادیولوژی

نحوه انجام سونوگرافی

سونوگرافی (Ultrasound) روشی بی خطر و بدون درد است که با کمک امواج صوتی انجام می‌شود و در نهایت تصاویر دقیقی از اندام‌های داخلی ایجاد می‌شود‌. در سونوگرافی از یک پروب کوچک به نام مبدل (transducer) و ژل مخصوصی که روی پوست قرار می‌گیرد استفاده می‌شود. امواج صوتی با فرکانس بالا از پروب به داخل بدن وارد می‌شوند. پروب صداهایی که استخوان‌ها باز می‌گرداند را جمع می‌کند. یک کامپیوتر هم از این امواج صوتی برای تولید تصویر استفاده خواهد کرد. در سونوگرافی مانند رادیولوژی از پرتوهای اشعه ایکس استفاده نمی‌شود. از آنجایی که تصاویر در لحظه قابل‌مشاهده هستند، امکان نمایش ساختار و حرکت اندام‌های داخلی بدن وجود دارد. از طرفی دیگر سونوگرافی قادر به نمایش جریان خون در رگ‌ها است. سونوگرافی یک آزمایش پزشکی غیرتهاجمی است که به پزشک در تشخیص و درمان بیماری‌ها کمک می‌کند.

به دلیل وجود اشعه ایکس دررادیولوژیدر بعضی موارد با اینکه دوز این اشعه بسیار کم می‌باشد از سونوگرافی برای تصویربرداری انجام می‌شود. مواردی مانند تصویربرداری از زنان باردار و جنین که در بعضی موارد این اشعه جنین را دچار مشکل کرده و باعث نارسایی جنین نیز می‌شود. با ‌به وجود آمدن این روش و استفاده از امواج فراصوت، این چنین مشکلات تا مقدار زیادی حل گردیده تا جاییکه امروزه برای مشاهده سلامت جنین از سونوگرافی استفاده می‌شود. با این روش بعضی از کم و کاستی‌های اشعه ایکس نیز مانند عدم توانایی در تصویربرداری از بافتهای نرم مثل طحال، کبد و کلیه از بین رفته است؛ ولی با این وجود هنوز اشعه ایکس در بعضی موارد ارجحیت دارد و پزشک مربوطه با توجه به نوع بیماری تشخیص می‌دهد که از کدام نوع استفاده نمایید.

نحوه انجام رادیولوژی

تکنسین رادیولوژی یا رادیولوژیست در بیمارستان یا کلینیک‌های دندانپزشکی مسئول اجرای فرآیند عکس‌برداری به روش رادیولوژی است. وقتی بیمار آماده‌ی عکس‌برداری می‌شود ممکن است رادیولوژیست از او بخواهد تا روی تخت دستگاهرادیولوژیدراز بکشد یا بنشینند و یا حتی گاهی برخی نیاز است در کنار دستگاه بایستد و در طول مدت عکس‌برداری حالت‌های بدن خود را تغییر دهد و عملیات عکس‌برداری از اعضای داخلی بدن آن انجام پذیرد.

وقتی شما جلوی صفحه پرتاب اشعه ایکس‌و در حالت مورد نظر قرار گرفتید، رادیولوژیست اقدام به عکس‌برداری می‌کند. گاهی هم نیاز نیست که شما در حالت‌های مختلفی قرار بگیرید. صفحه اشعه ایکس یا دوربین بزرگ عکس‌برداری در برخی از مدل‌هایرادیولوژی حرکت کرده و از سرتاسر نواحی مورد نیاز عکس‌برداری می‌کند. در هر‌ حالت هرگونه حرکتی در هنگام عکس‌برداری می‌تواند از کیفیت آن بکاهد، بنابراین بهتر است در حین اجرای فرایند عکس‌برداری به روش رادیولوژی در جای خود ثابت و بی‌حرکت بمانید. پس از ثبت یک تصویر مناسب، رادیولوژی دستگاه را خاموش کرده و عملیات رادیولوژی به پایان می‌رسد.

کاربرد رادیولوژی

معمولاً اولین ارزیابی از بیمار، رادیولوژی است. رادیولوژی می‌تواند اختلالات مختلفی را تشخیص دهد که شامل موارد زیر می‌باشند:

نکته قابل توجه این است که رادیولوژی معمولی اجازه تشخیص شکاف ها، برآمدگی‌ها یا دیسک‌های فتق و فیبروز بعد از عمل را نمی‌دهد.

سونوگرافی پستان جهت بررسی پستان ها از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سونوگرافی چهار بعدی چگونه انجام میشود؟سونوگرافی چهار بعدی چگونه انجام میشود؟

در دوران بارداری برای بررسی سلامت جنین انواع سونوگرافی استفاده می‌شود. سونوگرافی چهار بعدی یکی دیگر از این سونوگرافی‌ها می‌باشد که در دوران بارداری به کار می‌رود. سونوگرافی چهار بعدی برای بررسی دقیق‌تر موقعیت جنین به کار می‌رود ... ادامه مطلب

اندازه‌گیری شاخص‌های طبیعی در سونوگرافی داپلر شریان سلیاکاندازه‌گیری شاخص‌های طبیعی در سونوگرافی داپلر شریان سلیاک

سونوگرافی داپلر یکی از روش‌های غیرتهاجمی برای بررسی جریان خون در عروق مختلف بدن است و شریان سلیاک به عنوان اولین شاخه آئورت شکمی، یکی از شریان‌های مهم احشایی محسوب می‌گردد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی آنومالی اسکن چیست و چه کاربردی دارد؟سونوگرافی آنومالی اسکن چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی آنومالی ، که به عنوان اسکن میان بارداری نیز شناخته می شود ، از نزدیک به کودک و رحم شما (رحم) نگاه می کند. شخصی که سونوگرافی آنومالی انجام می دهد بررسی می کند که کودک شما به طور عادی در حال پیشرفت است و به جایی که جفت در آن قرار دارد نگاه کنید ... ادامه مطلب

سونوگرافی NT چیست و چه مواردی را نشان میدهد؟سونوگرافی NT چیست و چه مواردی را نشان میدهد؟

سونوگرافیNT یکی از تست‌های غربالگری است که برای مادران باردار در هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری توصیه می‌شود. در طی این نوع سونوگرافی، متخصص مربوطه با بررسی ابعاد و اندازه‌های جنین، ابتلای او به بیماری سندروم داون و برخی از ناهنجاری‌های کروموزومی و مشکلات قلبی مادرزادی را بررسی می‌کند ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465