سونوگرافی و رادیولوژی پارسه و سروش در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب و مقالات / تفاوت سونوگرافی داپلر و معمولی

تفاوت سونوگرافی داپلر و معمولی

رادیولوژی و سونوگرافی دو روش تصویر برداری تشخیصی هستند که به پزشک کمک می‌کنند تا بهتر بتواند از وضعیت سلامتی فرد آگاه شود و اندام های مختلف را بررسی نماید. این دو روش تفاوت های مختلفی با هم دارند که در این مطلب به برخی از آنها اشاره می‌شود

سونوگرافی

روش سونوگرافی یکی از بزرگ‌ترین پیشرفت‌ها در علم پزشکی و تشخیص بیماری‌ها بوده است. بزرگ‌ترین مزیت آن استفاده نکردن از اشعه ایکس در تصویربرداری‌ها است. با این روش، پزشک با خاطرآسوده، وضعیت جنین و زنان باردار را تحت نظر می‌گیرد، بدون اینکه نگران بروز خطرات برای مادر و جنین باشد. این روش بر مبنای امواج فراصوت و برای بررسی بافت‌های زیرجلدی مانند عضلات، مفاصل،تاندون‌ها و اندام‌های داخلی بدن و ضایعات آن‌ها پی‌ریزی شده‌است. همچنین امروزه سونوگرافی کاربردهای درمانی نیز دارد.

سونوگرافی داپلر از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

کاربرد سونوگرافی

این آزمایش کاربردهای بسیار زیادی در تشخیص و درمان انواع بیماری‌ها دارد و به دلایل متعددی انجام می‌شود که عبارت‌اند از:

مزایای سونوگرافی

تفاوت سونوگرافی داپلر و معمولی

کاربردهای تشخیصی سونوگرافی معمولی

سونوگرافی معمولی (شکم - لگن) نوعی تصویربرداری است. به بررسیاندام های بدناز جمله کبد، کیسه صفرا، طحال، پانکراس و کلیه‌ها استفاده می‌شود. در دستگاهسونوگرافیباعث می‌شود تصاویر اندام‌ها و ساختمان‌های داخل بدن دیده می‌شود. اینسونوگرافی هابا پروب هایی با فرکانس کمتر که دارای عمق نفوذ بیشتری هستند برای بررسی قسمت‌های مختلف شکم و لگن مورداستفاده قرار می‌گیرند.

-برای تشخیص بیماری‌هایی چون کیسه صفرا یا سنگ کیسه صفرا، بیماری‌های کلیوی یا سنگ کلیه، بیماری‌های کبدی، آپاندیسیت، کیست تخمدان، حاملگی خارج رحمی، رشد غیر طبیعی رحم یا فیبرویید و یا سایرمشکلات

-نظارت بر پیشرفت رحم و جنین در دوران بارداری (بیشترین مورد استفاده)

سونوگرافی همچنین برای موارد زیر مورد استفاده است:

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی رنگی نوعی ازتصویربرداریاست که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای اندازه‌گیری میزان جریان خون از طریق شریان‌ها و رگ‌ها استفاده می‌شود. تفاوت عمده سونوگرافی معمولی و سونوگرافی رنگی در آن است که یک سونوگرافی معمولی با استفاده از امواج، تصاویر را تولید می‌کند؛ اما نمی‌تواند جریان خون را نشان دهد. این نوع تصویربرداری کمک می‌کند تا پزشکان جریان خون را از طریق رگ‌های قسمت‌هایی مانند بازوها، پاها و گردن ارزشیابی کنند.این ارزشیابی می‌تواند خون‌های مسدود شده یا کاهش جریان خون را نشان دهد که این اختلال‌ها می‌تواند منجر به سکته شود.

انواع سونوگرافی داپلر

چندین نوع اسکن سونوگرافی داپلر وجود دارد که عبارت‌اند از:

امواج دائمی یا داپلر کنار بستر

در اسکن داپلر پزشک می‌تواند با تجزیه و تحلیل صدا جریان خون را در یک ناحیه کمتر و یا مسدود کند و در این اسکن از دستگاهی استفاده می‌کنند که می‌تواند میزان آسیب به رگ‌های خونی یا وجود هرگونه بیماری را بررسی کند.

این نوع از سونوگرافی داپلر در بیمارستان انجام می‌گیرد تا در کنار تخت بیمار دستگاه قابل‌حمل قرار بگیرد تا پزشک سریع از میزان آسیب عروق خونی بیمار آگاه شود. این نوع از سونوگرافی داپلر، در یکی از ویژگی‌های امواج صوتی تغییر ایجاد می‌کند تا از جریان خون درون رگ‌های خونی اطلاعات مناسبی را به پردازشگر بدهد.

داپلر دوتایی

از تجهیزات استاندارد سونوگرافی برای گرفتن تصویر از رگ‌های خونی و اندام‌های اطراف استفاده می‌شود و صدای داپلر توسط یک کامپیوتر در یک نمودار ایجاد می‌شود که سرعت و جهت گردش خون از طریق عروق را نشان می‌دهد و رایانه صداهای اسکن را به رنگ تبدیل می‌کند و این رنگ‌ها بر روی تصاویر رگ‌ها پوشانده شده و جهت و سرعت جریان خون در رگ‌های خونی را نشان می‌دهد.

داپلر رنگی

برای تهیه تصاویر در این نوع از سونوگرافی داپلر، از روش اولتراسوند استاندارد از عروق خونی استفاده می‌شود. در این نوع سونوگرافی داپلر کامپیوتر اصوات داپلر را به رنگی تبدیل می‌کند و پزشک با انجام آن می‌تواند از سرعت و جهت جریان خون درون رگ‌ها اطلاع یابد.

پاور داپلر

این نوع سونوگرافی داپلر یکی از انواع سونوگرافی داپلر رنگی است. نوعی رنگ است که به پزشکان کمک می‌کند تا با استفاده از روال استاندارد تصاویر سختی را که امکان‌پذیر نیست؛ دریافت کنند و این اسکن اغلب برای دیدن جریان خون از طریق عروق موجود در اندام‌های سفت و محکم توصیه می‌شود.

متقاضی مناسب جهت سونوگرافی داپلر

گاهی اوقات پزشک به دلیل وجود نشانه‌هایی از کاهش جریان خون در رگ‌های پا، دست و یا سرانجام سونوگرافی داپلر را پیشنهاد می‌دهد. کاهش جریان خون ممکن است به دلیل وجود لخته در رگ یا آسیب به رگ باشد که ممکن است خطرات زیادی را به دنبال داشته باشد.

وجود موارد زیر می‌تواند شما را کاندید مناسبی برای این نوع سونوگرافی بکند:

کاربردهای تشخیصی سونوگرافی داپلر

تفاوت سونوگرافی داپلر با سونوگرافی معمولی

در سونوگرافی‌های معمولی، امواج فراصوت به ناحیه مورد نظر در بدن تابیده می‌شود و اسکنی از اندام‌های داخلی بدن را فراهم می‌کند که هیچ نوع حرکتی را نشان نمی‌دهد؛ اما سونوگرافی داپلر به اثر داپلر متکی است که می‌تواند حرکت جریان خون و حتی سرعت آن را مشخص کند. در این نوع سونوگرافی برخلاف بقیه سونوگرافی‌ها می‌توان ضربان قلب جنین را ارزیابی کرد.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرق رادیولوژی با رادیوگرافی چیست؟فرق رادیولوژی با رادیوگرافی چیست؟

رادیولوژی یعنی مطالبی که از زبان اشعه بیان می‌شود. رادیولوژی تصویری است که با اشعه ایکس تهیه می‌شود. اشعه ایکس از تمام مواد عبور می‌کند و باعث درد و خونریزی در بدن نمی‌شود.در اصطلاح علمی تصویربرداری مبتنی بر اشعه ایکس را رادیوگرافی می‌نامند. ... ادامه مطلب

آشنایی با دستگاه سونوگرافیآشنایی با دستگاه سونوگرافی

از دستگاه‌های سونوگرافی می‌توان در تصویربرداری‌های عمومی استفاده کرد.به طور کلی دستگاه‌های سونوگرافی در کاربردهای عمومی معمولاً برای تصویربرداری از احشای شکمی مانند کبد، کلیه‌ها و عروق (آئورت، ورید اجوف تحتانی IVC) مورد استفاده قرار می‌گیرند. ... ادامه مطلب

قبل از سونوگرافی تنبلی تخمدان رعایت چه نکاتی ضروری است؟قبل از سونوگرافی تنبلی تخمدان رعایت چه نکاتی ضروری است؟

سونوگرافی رحم و تخمدان یا در واقع سونوگرافی لگن یکی از روش‌های غیرتهاجمی بیماری‌های لگن و این ناحیه در زنان است. سونوگرافی با استفاده از یک دستگاه انجام می‌شود که امواج فراصوت با فرکانس بسیار بالا را از خود ساطع می‌کند. ... ادامه مطلب

موارد قابل تشخیص در سونوگرافی تیروئیدموارد قابل تشخیص در سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید از امواج صوتی برای تولید یک سری تصاویر از غده تیروئید استفاده می‌کند که به وسیله آن پزشک رادیولوژیست متوجه شکل و اندازه این غده در بدن می‌شود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465