سونوگرافی مثانه چیست و چه عوارضی دارد؟ | سونوگرافی در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی دستگاه ادراری / با سونوگرافی مثانه چه مواردی تشخیص داده میشود؟

با سونوگرافی مثانه چه مواردی تشخیص داده میشود؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی علم پزشکی نیز در زمینه تشخیص بیماری‌ها و درمان آن پیشرفت چشمگیر و موفقی داشته است. یکی از روش‌های رایج در تشخیص بیماری‌ها استفاده از روش سونوگرافی است. سونوگرافی به گونه‌ای از روش‌های تصویربرداری می‌گویند که با استفاده از امواج صوتی می‌تواند بیماری را تشخیص دهد. این روش، هیچ‌گونه درد یا ناراحتی برای فرد به وجود نمی‌آورد و کاملاً بی‌خطر و همچنین دقیق است. سونوگرافی یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص به موقع بیماری‌ها و جلوگیری از پیشرفت آن است به خصوص زمانی که به موقع انجام پذیرد. سونوگرافی دارای انواع مختلفی است که یکی از رایج‌ترین انواع سونوگرافی را می‌توان سونوگرافی مثانه در نظر گرفت.

سونوگرافی مثانه جهت بررسی این عضو از سیستم ادراری از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

مثانه و دستگاه ادرار

مثانه دارای شکل سه‌گوش است و در حفره لگن و درست در خلف سمفیزپوبیس قرار دارد. حالب های دو طرف وارد ناحیه تریگونیت مثانه در قسمت خلفی تحتانی آن می‌شود. پروستات در مردان در اطراف گردن مثانه در قسمت پایین قرارگرفته و به‌طور طبیعی عرض آن کمتر از 5 سانتی‌متر است. دستگاه ادرار از دو کلیه، دو حالب، مثانه و پیشابراه تشکیل شده است. به طور معمول تمامی قسمت‌های دستگاه ادرار با سونوگرافی قابل بررسی است، اما حالب‌های طبیعی در سونوگرافی دیده نمی‌شوند. مشکلاتی از قبیل بزرگ شدن کلیه‌ها، وجود تومورها، وجود کیست، آبسه کلیه‌ها، ارزیابی شرایط پروستات و مثانه، از طریق سونوگرافی قابل مشاهده و درمان می‌باشد.

سونوگرافی مثانه

سونوگرافی کلیه‌ها و مثانه معمولاً با هم درخواست می‌شود و معمولاً در مردان به‌صورت سونوگرافی کلیه‌ها و مثانه و پروستات و تعیین باقی‌مانده ادراری توسط پزشک درخواست داده می‌شود. یکی از شایع‌ترین علت‌های درخواست این سونوگرافی وجود علائم ادراری در بیماران است که شایع‌ترین آنها عبارت‌اند از:

همچنین بیشترین عللی که می‌تواند منجر به علائم ادراری شود عفونت ادراری و یا احیاناً رنال کولیک و یا همان سنگ کلیه و یا سنگ سیستم ادراری است.سونوگرافی مثانه شامل ارزیابی حجم مثانه، اندازه‌گیری ضخامت دیوار آن و تعیین وجود سنگ‌ها و تومورهای مثانه است. سونوگرافی مثانه معمولاً با مثانه پر انجام می‌شود.

نوعی دیگر از سونوگرافی که سونوگرافی رزی جو نام دارد، به منظور تشخیص میزان باقی‌مانده ادرار انجام می‌گردد و در ابتدا فرد برای تشخیص ابتدا با مثانه پر سونوگرافی را انجام می‌دهد. سپس به منظور میزان باقی‌مانده ادرار مجدد سونوگرافی با مثانه خالی انجام می‌شود. رایج‌ترین روش سونوگرافی مثانه از طریق پوست شکم در ناحیه بالای پوبیس است. گاهی لازم است مثانه در دو حالت پر و پس از تخلیه (مثلاً برای بررسی بزرگی پروستات) مورد سونوگرافی قرار گیرد.

سونوگرافی مثانه

خیلی از بیمارانی که با شکایت احتباس ادراری مراجعه می‌کنند، در واقع دچار احتباس ادراری نیستند. ارزیابی حجم مثانه بر پایه معاینه فیزیکی به علت شرایطی مثل چاقی بیمار مشکل است و دقیق نیست. سونوگرافی مثانه می‌تواند حجم مثانه را به طور دقیق تعیین کند و از سونداژ غیرضروری مثانه جلوگیری نماید. هنگامی‌که نیاز به گذاشتن سوند در مثانه باشد. سونوگرافی مثانه، قرارگیری صحیح سوند در مثانه را نشان می‌دهد. در کودکان، تخمین حجم مثانه می‌تواند از گذاشتن سوند در مثانه برای این کار جلوگیری نماید. در موارد آسپیراسیون سوپراپوبیک مثانه می‌توان از سونوگرافی برای هدایت انجام کار استفاده کرد.

نحوه انجام سونوگرافی مثانه

ابتدا شما برای انجام این تست به کلینیک مراجعه می‌کنید. رادیولوژیست شما را به اتاق سونوگرافی راهنمایی می‌نماید. پزشک با استفاده از مقداری ژل مخصوص که هیچ‌گونه عوارض جانبی ندارد و برای پوست هیچ‌گونه حساسیتی ایجاد نمی‌کند بر روی شکم شما آغشته می‌کند. بعد از انجام این کار ابتدا با دستگاه سونوگرافی بر روی شکم شما نواحی مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهد و تصویر درون بافت‌های بدن شما بر روی مانیتور به نمایش می‌آید.

اقدامات قبل از انجام سونوگرافی

برای بررسی سونوگرافی مثانه باید مثانه پر باشد تا تشخیص دقیق صورت پذیرد؛ پس سعی کنید چند ساعت قبل از انجام سونوگرافی مایعات و آب فراوان میل نمایید. توجه کنید که پر بودن بیش‌ازحد مثانه نیز باعث می‌شود تا تشخیص سخت و گاهی اوقات اشتباه باشد.

عوارض سونوگرافی مثانه

طبق گفته سازمان غذا و دارو، سونوگرافی از نظر ایمنی عالی می‌باشد تا حدی که بیش از 30 سال است مورد استفاده منظم پزشکی قرار گرفته است. تنها امواج اولتراسوند با شدت بالا، می‌توانند باعث ایجاد ناراحتی و آسیب جدی در بافت نزدیک منطقه سونوگرافی شده شوند.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سونوگرافی TCD چگونه انجام میشود؟سونوگرافی TCD چگونه انجام میشود؟

TCD مخفف “TransCranial Doppler sonography” میباشد و به معنای سونوگرافی داپلر است که در اصطلاح به سونوگرافی داپلر به معنای یک گوشی پزشکی برای مغز گفته میشود. ... ادامه مطلب

آمفیزم ریوی چیست؟ علائم انواع و درمان آمفیزم ریویآمفیزم ریوی چیست؟ علائم انواع و درمان آمفیزم ریوی

آمفیزم یک بیماری طولانی مدت و پیشرونده در ریه ها است که در درجه اول به دلیل التهاب بیش از حد کیسه های هوا در ریه باعث تنگی نفس می شود. رادیوگرافی قفسه سینه می تواند به تشخیص پیشرفته آمفیزم کمک کند و دیگر علل ضعف تنفس را رد کند. ... ادامه مطلب

در چه شرایطی پزشک عکسبرداری رنگی از روده را درخواست میکند؟در چه شرایطی پزشک عکسبرداری رنگی از روده را درخواست میکند؟

عکسبرداری رنگی از روده که به آن باریم انما نیز گفته می شود به بررسی کولون صعودی (راست)، کولون عرضی، کولون نزولی (چپ) سیگموئید و رکتوم کمک می کند. در این روش ممکن است آپاندیس و بخش انتهایی روده کوچک نیز بررسی شوند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی بیضه به چه دلایلی انجام میشود؟سونوگرافی بیضه به چه دلایلی انجام میشود؟

بیضه‌ها اندام‌های اصلی تولید مثل مردان هستند. در این عضو، اسپرم‌ها و هورمون‌های جنسی مردانه (تستوسترون) ترشح می‌شود. سونوگرافی روشی ایمن، بدون درد و غیرتهاجمی برای تشخیص مشکلات جسمی و بیماری در بیضه است. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465