نحوه انجام سونوگرافی | رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی در اصفهان / نکاتی که لازم است در مورد سونوگرافی بدانیم

نکاتی که لازم است در مورد سونوگرافی بدانیم

سونوگرافی یک روش تشخیصی در پزشکی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می‌کند که به آن امواج فراصوت نیز می‌گویند. به‌طوری‌که می‌تواند ساختار بدن را نشان دهد و یا از آن عکس تهیه کند. در اتاق سونوگرافی یک کامپیوتر قرار دارد که این امواج فراصوت را به‌صورت تصویر ترجمه و تفسیر می‌کند و تکنسین می‌تواند ساختار را شناسایی کند و اندازه آن را ببیند و سپس متخصص، عکس‌ها را می‌خواند و تشخیص و شرایط فرد را اعلام می‌کند.

اهداف این تست، تهیه تصویر سونوگرافی است که می‌تواند سایز، شکل و ساختار خوب و بد اعضای بدن را نشان دهد. سونوگرافی یک روش کاربردی برای ارزیابی سایز، شکل و چگالی بافت‌های بدن می‌باشد که به تشخیص در وضعیت‌های پزشکی کمک بسیار زیادی می‌کند و امواج فراصوت و تصاویری که از آن‌ها به دست می‌آید، یک‌ راه عالی برای تشخیص بیماری‌ها است.

انواع سونوگرافی از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

نحوه انجام سونوگرافی

برای انجام این اسکن بیمار باید بر روی یک تخت دراز کشیده و شکم خود را در معرض دید سونوگرافیست قرار دهد. سونوگرافیست کمی ژل التراسونیک را روی پوست شکم ریخته و مبدل کوچک سونوگرافی که دارای فرکانس کمتر اما عمق نفوذ بیشتری است را بر روی شکم حرکت می ‌دهد تا تصاویری از اندام‌های داخلی فرد بر روی مانیتور رایانه ظاهر شود. پس از انجام این اسکن می‌توانید ژل را از روی شکم پاک نموده و در همان روز جواب سونوگرافی خود را دریافت کنید.

مزایای سونوگرافی

نکات سونوگرافی

انواع مختلف سونوگرافی

۱- سونوگرافی ترانس واژینال: جهت تولید تصاویر سونوگرافی در داخل واژن مورد استفاده قرار می‌گیرند که ترانس واژینال اغلب در دوران اولیه بارداری استفاده می‌شود.

۲- سونوگرافی معمولی: معاینه‌ای که از یک مبدل استفاده می‌شود و در نواحی مختلف بدن مانند شکم برای تولید تصاویر دوبعدی از جنین در حال رشد صورت می‌گیرد.

۳- سونوگرافی تخصصی: این معاینه شبیه سونوگرافی معمولی است؛ اما این نوع معاینه یک مشکل مشکوک را هدف قرار می‌دهد و از تجهیزات پیچیده‌تر استفاده می‌شود.

۴- تصویربرداری رنگی یا کالر داپلر: این روش تصویربرداری تغییرات جزئی در فرکانس امواج فراصوتی را اندازه‌گیری می‌کند؛ زیرا آنها از اجسام متحرک مانند سلول‌های خونی تصویربرداری می‌کنند.

۵- سونوگرافی سه بعدی: با استفاده از prob های مخصوص از قبل طراحی شده و نرم‌افزارهای تخصصی مثلاً برای تولید تصاویر سه بعدی از جنین در حال رشد است.

۶- سونوگرافی ۴ بعدی یا ۳ بعدی داینامیک: با استفاده از اسکنرهای مخصوص طراحی شده و به عنوان مثال برای نگاه کردن به ‌صورت و حرکات کودک قبل از زایمان استفاده می‌شود.

۷- اکوکاردیوگرافی جنینی: استفاده از امواج اولتراسوند برای ارزیابی آناتومی و عملکرد قلب کودک است. این گزارش برای کمک به ارزیابی مشکلات نقص قلب مادرزادی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

به‌طورکلی سونوگرافی‌های جنرال شامل موارد زیر می‌شود :

- سونوگرفی شکم

- سونوگرافی لگن (رحم و تخمدان)

- شکم و لگن

- بارداری روتین

- سونوگرافی غربالگری (هفته 11 تا 13) بارداری

- سونوگرافی ناهنجاری‌های مادرزادی (هفته 22 تا 28) بارداری

- سونوگرافی بیوفیزیکال

- سونوگرافی کلیه‌ها و مجاری ادراری و مثانه

- سونوگرافی کلیه‌ها و مثانه و مجاری ادرار و پروستات

- سونوگرافی ترانس واژینال

- سونوگرافی ترانس رکتال

- سونوگرافی تیروئید

- سونوگرافی نسج نرم سطحی و عمقی

- سونوگرافی کبد و کیسه صفرا

سونوگرافی‌های اختصاصی شامل :

- سونوگرافی‌های پستان

- بیوپسی از پستان زیر گاید سونوگرافی

- سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی جنین

- سونوگرافی کالر داپلر عروق

اقدامات قبل از انجام سونوگرافی

روش سونوگرافی یکی از روش‌های تشخیصی مهم می‌باشد، لذا جهت انجام صحیح آن و کسب نتیجه مناسب‌تر آمادگی‌های خاصی برای انجام هر سونوگرافی وجود دارد که در صورتی که مراجعه‌کنندگان محترم از آن اطلاع داشته باشند و آنها را رعایت کنند هم از اتلاف وقت پیشگیری می‌شود و هم نتیجه مناسب‌تری در جهت تشخیص مشکل آنان به دست خواهد آمد.

مثانه باید پر از آب باشد، زیرا مثانه پر همانند یک ذره‌بین برای بررسی رحم و تخمدان‌ها در سونوگرافی عمل نموده و موجب شفافیت تصویر می‌شود. به علاوه مثانه پر، گازهای روده را که مزاحم سونوگرافی هستند به بالا رانده و آنها را از صحنه تصویربرداری دور می‌سازد.

۲- نوشیدن آب، چای، آب‌میوه و دیگر مایعات برای پر شدن مثانه کافی است. لذا هیچ‌گاه از داروهای ادرارآور، خصوصاً بدون توصیه پزشک استفاده نکنید.

۳- در سونوگرافی از زنان باردار تا هفته دوازدهم حاملگی، مثانه باید کاملاً پر باشد؛ ولی برای ماه‌های بالاتر، نیازی به پر بودن مثانه نیست.

۴- برای انجام سونوگرافی از داخل واژن، مثانه نیمه پر کافی است. در این حالت مثانه خیلی پر ایجاد مزاحمت می‌کند؛ بنابراین اگر در مواردی قرار باشد سونوگرافی از روی شکم انجام گیرد، ابتدا با مثانه پر مراجعه نمایید. سپس کمی از ادرار داخل مثانه در صورت لزوم تخلیه‌شده و سونوگرافی داخل واژن انجام می‌شود.

۵- سونوگرافی باید از روی پوست و با ژل مناسب انجام شود.

۶- وجود موی اندک در ناحیه سونوگرافی مزاحمتی ایجاد نمی‌کند، ولی در مواردی که موی بیش‌ازحد در محل وجود دارد، باید قبل از انجام سونوگرافی نسبت به تراشیدن آن اقدام نمود.

۷- هنگام داشتن زخم باز نمی‌توان سونوگرافی انجام داد؛ زیرا ژل سونوگرافی موجب تحریک زخم یا آلودگی بیشتر آن می‌شود.

۸- همیشه قبل از انجام سونوگرافی، پزشک خود را از سابقه عمل‌های جراحی قبلی خود مطلع نمایید.

۹- انجام سونوگرافی داخل واژن در ماه‌های پایین حاملگی اشکالی ندارد و در ماه‌های بالاتر نیازی به انجام این روش نیست.

عوارض سونوگرافی

اگر سونوگرافی به دست پزشکان توانمند و با سواد و با فن‌های معقول و دفعات مناسب انجام گیرد فاقد هرگونه ضرری خواهد بود. هیچ‌گونه گزارشی دال بر عوارض بالینی سونوگرافی گزارش نشده و استفاده از سونوگرافی طبق نظر پزشک معالج با رعایت حدّ اعتدال کاملاً بی‌ضرر است.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رادیولوژی دیجیتال چیست؟رادیولوژی دیجیتال چیست؟

در رادیولوژی دیجیتال به جای فیلم رادیولوژی، كاست حاوی یك صفحه الكترونیک است كه همان كار را انجام می‌ دهد. برخورد اشعه ایكس كه از بدن بیمار عبور كرده است بر روی صفحه الكترونیك موجب تحریك نیمه‌ هادی‌ هایی كه بر روی آن قرار دارد می‌ شود. ... ادامه مطلب

الاستوگرافی همراه با سونوگرافی چیست؟الاستوگرافی همراه با سونوگرافی چیست؟

الاستوگرافی یکی از جدید ترین روش های تصویر برداری سونوگرافی در دنیای امروز برای تعیین بافت های سرطانی پستان، کبد، تیروئید و پروستات استفاده می شود. با استفاده از روش الاستوگرافی، پزشک می تواند میزان نرمی و سفتی بافت را مشخص نماید. ... ادامه مطلب

کاربرد سونوگرافی نسوج سطحی چیست؟کاربرد سونوگرافی نسوج سطحی چیست؟

سونوگرافی نقش مهمی در کنترل و مدیریت دردهای مزمن و طاقت فرسا ایفا می کند. امواج صوتی تابانده شده به اندام های بدن، با استفاده از نرم‌افزارهای خاصی تفسیر می شوند تا تجسمی از شکل عضلات، تاندون ها، اعصاب و مفاصل به صورت تصاویر سونوگرافی ایجاد کنند. ... ادامه مطلب

زمان مناسب سونوگرافی تعیین سن حاملگیزمان مناسب سونوگرافی تعیین سن حاملگی

سونوگرافی، روشی مطمئن و کم‌خطر برای ارزیابی سلامت جفت و جنین در طی بارداری است که بر اساس آن می‌توان سن حاملگی و موعد تقریبی زایمان را نیز تعیین و مشخص کرد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465