نکات قبل از انجام سونوگرافی تخمدان | بهترین سونوگرافی تنبلی تخمدان در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی اندام / قبل از سونوگرافی تنبلی تخمدان رعایت چه نکاتی ضروری است؟

قبل از سونوگرافی تنبلی تخمدان رعایت چه نکاتی ضروری است؟

بسیاری از زنانی که مبتلا به سندروم پلی کیستیک هستند، از این ماجرا مطلع نمی‌باشند یا علائم بسیار خفیفی دارند که در طول زندگی متوجه آنها نخواهند بود. می‌توان اظهار کرد تا به حال، ۷۰ درصد از زنان مبتلا به PCOS تشخیص داده نشده‌اند. در واقع برای تشخیص این بیماری پزشک با بررسی نتایج آزمایش‌ها به خصوص سونوگرافی دقیق، همه علائم و نشانه‌ها را در نظر گرفته و احتمال وجود سایر بیماری‌ها را رد می‌کند تا در نهایت به تشخیص تنبلی تخمدان برسد.

سونوگرافی رحم و تخمدان یا در واقع سونوگرافی لگن یکی از روش‌های غیرتهاجمی بیماری‌های لگن و این ناحیه در زنان است. سونوگرافی با استفاده از یک دستگاه انجام می‌شود که امواج فراصوت با فرکانس بسیار بالا را از خود ساطع می‌کند. مبدل سونوگرافی روی سطح پوست قرار می‌گیرد و امواج فراصوت از اندام‌های بدن و ساختار درون آنها عبور می‌کنند. امواج صوتی از سطح اندام‌های مختلف با طول‌موج‌های متفاوت منعکس می‌شوند و پدیده‌ای مانند اکو ایجاد می‌کنند که این امواج منعکس‌شده به‌وسیله کامپیوتر به تصاویر قابل‌مشاهده از اعضا و بافت‌های مورد آزمایش تبدیل می‌شوند.

سونوگرافی رحم و تخمدان از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

علائم تنبلی تخمدان (PCO)

علائم تنبلی تخمدان معمولاً در اوایل بلوغ خود را نشان می‌دهند؛ اما می‌توانند در اواخر نوجوانی و یا اوایل بزرگ‌سالی بروز کنند.

1- بی‌نظمی سیکل قاعدگی (داشتن کمتر از 8 سیکل پریود در سال)

2- اضافه‌وزن و چاقی (البته در برخی موارد افراد مبتلا لاغر هستند)

3- رویش موهای زائد و ضخیم در نواحی چانه، شکم، بالای لب، سینه (همانند مردان)

4- ریزش مو در نواحی از سر همانند مردان

5- پوست چرب و پر از جوش

6- تأخیر در باروری

یکی از شایع‌ترین مشکلات بیماران مبتلا به تخمدان پلی کیستیک (PCO)، بی نظمی سیکل قاعدگی به‌صورت خونریزی‌های طولانی‌مدت و سنگین که به علت ضخیم شدن دیواره داخلی رحم رخ می‌دهد. این افزایش ضخامت به دلیل عدم ریزش دیواره رحم که به‌طور طبیعی باید در هر سیکل ریزش کند، ایجاد می‌شود و در صورت عدم درمان تنبلی تخمدان ممکن است به بدخیمی و سرطان رحم منجر شود. بنابراین داشتن قاعدگی منظم ماهانه بسیار اهمیت دارد.

سونوگرافی

با وجود اینکه تنبلی تخمدان بیماری نسبتاً شایعی است؛ اما تشخیص آن به این سادگی‌ها نیز صورت نمی‌گیرد. سونوگرافی یک روش تصویربرداری استاندارد برای بررسی ضخامت رحم و ظاهر تخمدان‌ها است که به شناسایی فیبروئید، کیست تخمدان، تومور و انسداد مجاری ادرار کمک ‌می‌کند. سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی، تصویری از اندام‌ها ایجاد ‌می‌کند که بی‌خطر و بدون درد است. این روش، تشخیص سندروم تخمدان پلی کیستیک را به خصوص در افراد چاق فراهم می‌کند.

سونوگرافی ترانس واژینال باعث خواهد شد رحم بهتر دیده شود. این روش، امروزه یکی از بهترین و دقیق‌ترین راه‌های تشخیص تنبلی تخمدان و مشکلات احتمالی می‌باشد.

زمان مراجعه به پزشک

سونوگرافی تخمدان

نحوه انجام و نکات قبل از انجام سونوگرافی تخمدان

روش انجام سونوگرافی رحم و تخمدان بسته به اینکه چه نوعی از سونوگرافی نیاز باشد متفاوت است.

سونوگرافی رحم و تخمدان ترانس واژینال

1. از شما خواسته می‌شود لباس خود را خارج کنید و گان مخصوص پزشکی بپوشید.

2. روی تخت سونوگرافی دراز می کشید و پاهای خود را در موقعیت مناسب برای سونوگرافی قرار می‌دهید.

3. یک روکش پلاستیکی یا لاتکس روی مبدل صوتی کشیده می‌شود و مبدل به آرامی وارد واژن می‌شود.

4. پزشک به آرامی مبدل را در زوایای مختلف درون واژن حرکت می‌دهد.

5. تصویر اعضای درون لگن شامل رحم و تخمدان‌ها روی صفحه کامپیوتر به نمایش گذاشته می‌شود و این تصاویر ضبط می‌شوند.

سونوگرافی رحم و تخمدان از روی شکم

1. باید مثانه پر باشد.

2. روی تخت سونوگرافی به پشت دراز می‌کشید.

3. یک ماده ژل مانند روی ناحیه شکم شما مالیده می‌شود.

4. تکنسین سونوگرافی مبدل صوتی سونوگرافی را روی پوست بدن شما فشار می‌دهد و در ناحیه موردنظر حرکت می‌دهد.

5. تصویر ساختارها و اعضای ناحیه لگن روی مانیتور کامپیوتر به نمایش گذاشته می‌شود. این تصاویر برای بررسی دقیق‌تر پزشک ثبت و آرشیو می‌شوند.

6. پس از انجام سونوگرافی شکمی رحم و تخمدان ژل از روی ناحیه پاک می‌شود و شما می‌توانید ادرار خود را پس از آزمایش تخلیه کنید.

برای انجام این نوع از سونوگرافی، مثانه مادر باید پر باشد؛ زیرا پر بودن مثانه موجب شفافیت تصاویر حاصل و افزایش دقت در تشخیص می‌شود. دقت داشته باشد که باید برای پر کردن مثانه از آب، چای، آبمیوه و سایر مایعات استفاده کنید و مصرف نوشابه‌های گازدار و داروهای ادرارآور به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. سونوگرافی باید از روی پوست برهنه و با کمک ژل بهداشتی و تمیز انجام گیرد. همچنین مانند برخی دیگر از انواع سونوگرافی‌ها، در اطراف ناحیه‌ای که مورد سونوگرافی قرار می‌گیرد، نباید زخم باز یا پانسمان وجود داشته باشد.

عوارض سونوگرافی تخمدان

طبق تحقیقات انجام شده تا به امروز هیچ موردی به عنوان عوارض سونوگرافی رحم ثبت نشده است. سونوگرافی یک روش کاملاً بی‌خطر و ایمن می‌باشد. به همین دلیل در دوران حساس بارداری نیز از این روش استفاده می‌شود.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تفاوت سونوگرافی داپلر و معمولیتفاوت سونوگرافی داپلر و معمولی

رادیولوژی و سونوگرافی دو روش تصویر برداری تشخیصی هستند که به پزشک کمک می‌کنند تا بهتر بتواند از وضعیت سلامتی فرد آگاه شود و اندام های مختلف را بررسی نماید. این دو روش تفاوت های مختلفی با هم دارند که در این مطلب به برخی از آنها اشاره می‌شود ... ادامه مطلب

دلایل انجام سونوگرافی غربالگری بارداریدلایل انجام سونوگرافی غربالگری بارداری

سونوگرافی غربالگری جنین یک تکنیک تصویربرداری است که از امواج صوتی برای تولید تصاویر جنین در رحم استفاده می‌کند. تصاویر سونوگرافی جنین می‌تواند به پزشک کمک کند تا رشد و پیشرفت کودک را ارزیابی نموده و بر بارداری نظارت داشته باشد ... ادامه مطلب

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی پستانبهترین زمان برای انجام سونوگرافی پستان

سونوگرافی پستان فقط برای تشخیص بیماری سرطان سینه نبوده دلایل متعدد دیگر نیز وجود دارد که پزشک معالج دستور انجام آن را می دهد. مهم ترین دلایل انجام این نوع سونوگرافی را در این بخش تشریح کرده ایم. ... ادامه مطلب

تفسیر سونوگرافی غدد لنفاوی گردنتفسیر سونوگرافی غدد لنفاوی گردن

یکی از شایع‌ترین تورم‌ ها در غدد لنفاوی، تورم در ناحیه گردن است. وجود هرگونه عفونت در این ناحیه می‌ تواند باعث تورم شود. سونوگرافی روش مؤثر و قابل اعتماد در مشخص کردن علت تورم در نواحی لنفاوی می باشد. اندازه و شکل غدد لنفاوی را تعیین میکند و گاهی میتواند علت تورم را ریشه یابی کند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465