کاربرد سونوگرافی کالرداپلر | موسسه پارسه آمادگاه در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی کالر داپلر / انواع سونوگرافی کالر داپلر

انواع سونوگرافی کالر داپلر

سونوگرافی داپلر یک روش تصویربرداری است که برای نشان دادن حرکت خون در رگ‌های خونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای این کار از امواج صوتی استفاده می شود. سونوگرافی داپلر به پزشکان کمک می‌کند تا بدون استفاده از اشعه‌ی ایکس یا هرگونه تزریق، بتوانند از آنچه درون رگ‌های بیمار در حال روی دادن است اطلاعات لازم را به دست بیاورند.

در سونوگرافی داپلر با محاسبه شیفت فرکانسی ایجاد شده در اکوی دریافتی از نمونه توسط مبدل فراصوت، سرعت و جهت حرکت خون یا بافت متحرک اندازه‌گیری می‌شود. در این روش امواج صدا به رنگ‌ها تبدیل می‌شود که نشان‌دهنده جهت و سرعت جریان خون است. کالر داپلر نوع خاصی از داپلر رنگی است که می‌تواند از مکان‌هایی تصویربرداری کند که با داپلر رنگی معمولی بسیار سخت یا غیر ممکن است.

با انجام سونوگرافی داپلر می‌توان از مشکلاتی مانند لخته شدن خون، نارسایی وریدی، انسداد شریانی، بیماری‌های مادرزادی قلبی و تنگی شریان کاروتید و نقص دریچه قلب و ... اطلاعات مفید و موردنیاز پزشکان را به دست آورد. اگر دچار علائم DVT شده اید، مانند تورم یا درد در پا، پزشک ممکن است ازسونوگرافی داپلر استفاده کند تا علت را بررسی کند. با کمک تصاویر حاصل از سونوگرافی می توان تشخیص داد که علت ایجاد DTV به دلیل ایجاد خون خفیف و یا وجود یک لخته خون می باشد.

سونوگرافی کالر داپلر از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

انواع سونوگرافی کالر داپلر

نحوه انجام سونوگرافی کالر داپلر

  1. شخص روی تخت دراز می‌کشد. پزشک، پروب (یک دستگاه به اندازه موس رایانه) را روی محلی که می‌خواهد معاینه کند قرار می‌دهد. پروب یک دستگاه کوچک است که امواج اولتراسوند تولید می‌کنند و همچنین بازتاب آن‌ها را دریافت می‌کند.
  2. در محل تماس پروب با پوست شما مقداری ژل لغزنده یا لوبریکانت مالیده می‌شود تا پروب راحت‌تر روی پوست حرکت کند و همچنین تصویر بهتری به دست بیاید. پروب به وسیله یک سیم به دستگاه سونوگرافی متصل است، سونوگرافی نیز به یک صفحه نمایش اتصال دارد. امواج صوتی از پروب به بافت‌های بدن فرستاده می‌شود و موج‌ها پس از برخورد با بافت‌های مختلف به مقدار متفاوت بازتاب می‌کنند و این اطلاعات به دستگاه سونوگرافی منتقل می‌شود.
  3. دستگاه سونوگرافی پس از پردازش این اطلاعات، تصویر را بر صفحه نمایش، نشان می‌دهد. به دلیل آنکه پروب هر لحظه در حال تولید امواج صوتی است و بازتاب‌ها را دریافت می‌کند و به دستگاه می‌فرستد، تصویر صفحه نمایش هرلحظه تغییر کرده و به همین دلیل سونوگرافی علاوه بر ساختار می‌تواند حرکت اعضای داخلی بدن را به‌صورت زنده نشان دهد. به‌عنوان مثال، دریچه‌های قلبی حین انجام سونوگرافی به نمایش درمی‌آیند و در حال باز و بسته شدن هستند. پزشک، پروب را به جهت‌های مختلف حرکت می‌دهد تا موضع مشخص را از زاویه‌های مختلف مشاهده کند و مورد بررسی قرار دهد.

مزایای سونوگرافی کالر داپلر

سونوگرافی کالرداپلر

کاربردهای سونوگرافی کالر داپلر

نکات قبل از انجام سونوگرافی کالر داپلر

گاهی پزشک از بیمار می‌خواهد که ۶ یا ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش چیزی نخورد یا ننوشد. به مدت چند ساعت پیش از سونوگرافی استعمال دخانیات ممنوع می باشد؛ چون ممکن است نیکوتین موجب شود عروق خونی منقبض شوند .

عوارض جانبی سونوگرافی کالر داپلر

معمولاً انجام سونوگرافی هیچ خطر خاصی ندارد. برخلاف سایر آزمایش‌ها مثل سی‌تی‌اسکن، سونوگرافی فرد را در برابر اشعه‌های خطرناک قرار نمی‌دهد. سونوگرافی معمولاً هیچ عوارض جانبی‌ ندارد و بدون درد است؛ اما ممکن است با قرار گرفتن لوله، درون یا روی بدن کمی اذیت شوید. اگر قرار است سونوگرافی داخلی داشته باشید و به پلاستیک حساسیت دارید حتماً از قبل پزشک را مطلع کنید.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رادیولوژی ستون مهره ها چگونه انجام می شود؟رادیولوژی ستون مهره ها چگونه انجام می شود؟

اگرچه تصاویر حاصله از یک رادیولوژی ساده فقط استخوان را نشان می‌دهند. اما می‌توانند اطلاعات مهمی مثل شکستگی استخوان، تغییرات ناشی از روند پیری در مهره و تغییر شکل و دفرمیتی های ستون مهره را نشان دهد. ممکن است از این تصاویر برای یافتن جراحات یا بیماری‌های مربوط به دیسک و یا مفاصل ستون فقرات بهره برد. ... ادامه مطلب

آمفیزم ریوی چیست؟ علائم انواع و درمان آمفیزم ریویآمفیزم ریوی چیست؟ علائم انواع و درمان آمفیزم ریوی

آمفیزم یک بیماری طولانی مدت و پیشرونده در ریه ها است که در درجه اول به دلیل التهاب بیش از حد کیسه های هوا در ریه باعث تنگی نفس می شود. رادیوگرافی قفسه سینه می تواند به تشخیص پیشرفته آمفیزم کمک کند و دیگر علل ضعف تنفس را رد کند. ... ادامه مطلب

بررسی ارزش سونوگرافی داپلر در تشخیص رد پیوند کلیهبررسی ارزش سونوگرافی داپلر در تشخیص رد پیوند کلیه

از طریق سونوگرافی داپلر می‌توان بیماران دارای یافته‌های طبیعی سونوگرافی داپلر را جدا نمود و از طرفی بیماران دارای یافته‌های داپلر با احتمال زیاد برای رد پیوند را بدون نیاز به بیوپسی تحت درمان قرار داد. ... ادامه مطلب

بهترین روش تشخیص شکستگی استخوانبهترین روش تشخیص شکستگی استخوان

بهترین روش تصویربرداری از یک استخوان شکسته شده استفاده از رادیوگرافی یا عکس‌برداری ساده است. وقتی شک به وجود شکستگی وجود دارد باید از اندام، رادیوگرافی به عمل آید. گرچه در بسیاری از اوقات ممکن است شکستگی وجود نداشته باشد و نتیجه رادیوگرافی منفی باشد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465