سونوگرافی دستگاه ادراری در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی دستگاه ادراری / سونوگرافی دستگاه ادراری در چه مواردی درخواست میشود؟

سونوگرافی دستگاه ادراری در چه مواردی درخواست میشود؟

دستگاه ادراری در هر دو جنس (مرد و زن) از دو کلیه، دو میزنای (حالب)، مثانه و پیشاب‌راه تشکیل شده است. اصولاً تمامی بخش‌های دستگاه ادراری با سونوگرافی قابل بررسی است؛ اما حالب‌های طبیعی معمولاً به جهت آنکه قطر بسیار کمی داشته و دو جدار آن روی هم خوابیده است، در سونوگرافی دیده نمی‌شوند و فقط در مواردی که به صورت غیر طبیعی متسع شده باشند قابل‌رؤیت هستند. همانطور که ذکر شد بررسی کلیه‌ها جزو معاینه شکم است و بررسی مثانه جزو سونوگرافی لگن و با احشاء داخلی لگنی انجام می‌شود.

برای انجام سونوگرافی سیستم ادراری با توجه به اهمیت دقیق بودن این آزمایش، باید به مراکزی مراجعه نمایید که از تجهیزات مدرن و با دقت بالا در این زمینه برخوردار باشند. مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه اصفهان، یکی از مراکز تخصصی و مجهز است که می‌تواند ارائه دهنده این خدمات در بهترین سطح ممکن باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

عملکرد دستگاه ادراری

بدن انسان مواد مغذی را از غذا گرفته و آنها را به انرژی تبدیل می‌کند. بعد از اینکه بدن، اجزای غذایی مورد نیاز را مصرف نمود، مواد زائد در روده و خون باقی می‌مانند. عملکرد سیستم ادراری، فیلتر کردن خون و تولید ادرار به عنوان یک ماده ضایعاتی است. اندام‌های دستگاه ادراری شامل کلیه‌ها، حالب، مثانه و مجرای ادرار می‌شود.

کلیه و دستگاه ادراری به بدن کمک می‌کند تا مواد زائد مایع، به نام اوره را از بدن دفع شود و مواد شیمیایی مانند پتاسیم و سدیم و آب را در تعادل نگه می‌دارد. اوره هنگامی تولید می‌شود که غذاهای حاوی پروتئین مانند گوشت، مرغ و برخی از سبزیجات در بدن تجزیه شوند. اوره در جریان خون به کلیه‌ها منتقل می‌شود و در آنجا همراه با آب و سایر مواد زائد به شکل ادرار دفع می‌گردد. از دیگر عملکردهای مهم کلیه‌ها، تنظیم فشار خون و تولید اریتروپویتین است که تولید گلبول‌های قرمز خون را در مغز استخوان کنترل می‌کند. کلیه‌ها همچنین تعادل اسید و باز را نیز تنظیم می‌کنند و مایعات را حفظ می‌نمایند.

سونوگرافی دستگاه ادراری

کاربرد سونوگرافی دستگاه ادراری

سونوگرافی کاربردهای متعددی در بررسی دستگاه ادراری دارد که عبارتند از:

1. تشخیص بزرگ شدن کلیه‌ها به علت پس زدن ادرار ناشی از انسداد با سنگ یا دیگر توده‌ها
2. بررسی سنگ داخل کلیوی یا سنگ در حالب ها
3. بررسی شکل ظاهری و عملکرد کلیه‌ها
4. بررسی تومورها، کیست‌ها و آبسه‌های کلیه
5. بررسی اندازه کلیه
6. ارزیابی پروستات و مثانه

اقدامات قبل از سونوگرافی دستگاه ادراری

  1. ممكن است از شما خواسته شود تا مثانه خود را پر نگه‌دارید.
  2. به طورمعمول، براى انجام سونوگرافى از مسكن استفاده نمی‌شود.
  3. لباس راحت بپوشيد. تكنسين می‌بایست نوعى ژل را روى پوست بدن شما بمالد. اين ژل به هدايت امواج صوتى كمك می‌کند.
  4. گاهى اوقات ممكن است تكنسين از شما بخواهد تا لباس‌های خود را عوض كنيد و يك گان بيمارستانى بپوشيد.
  5. براى انجام سونوگرافى هيچ نوع جواهراتى به همراه نداشته باشيد. حتماً تمامى جواهرات و وسايل ارزشمند خود را در منزل بگذاريد.
  6. تمامى دستورالعمل‌های اضافى كه تكنسين به شما می‌گوید را حتماً انجام دهيد.

نحوه انجام سونوگرافی دستگاه ادراری

سونوگرافی کلیه ممکن است به صورت سرپایی یا طی فرایند تشخیص و درمان بیماران بستری در بیمارستان انجام شود. هرچند مراکز تصویربرداری پروتکل‌های مختلفی را رعایت می‌کنند؛ اما مراحل سونوگرافی کلیه معمولاً به شرح زیر است:

عوارض سونوگرافی دستگاه ادراری

سونوگرافی غربالگری از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اندازه‌گیری شاخص‌های طبیعی در سونوگرافی داپلر شریان سلیاکاندازه‌گیری شاخص‌های طبیعی در سونوگرافی داپلر شریان سلیاک

سونوگرافی داپلر یکی از روش‌های غیرتهاجمی برای بررسی جریان خون در عروق مختلف بدن است و شریان سلیاک به عنوان اولین شاخه آئورت شکمی، یکی از شریان‌های مهم احشایی محسوب می‌گردد. ... ادامه مطلب

دلایل انجام سونوگرافی رکتالدلایل انجام سونوگرافی رکتال

سونوگرافی ترانس رکتال با تابش امواج اولتراسونیک به نواحی پروستات و بافت های اطراف سبب می گردد تصویری به عنوان خروجی بر روی مانیتور ظاهر شود. از این نوع سونوگرافی بیشتر مواقعی که فرد دچار مشکلاتی در ناحیه پروستات شده و نیاز به تخلیه مداوم مثانه خود داشته باشد استفاده می شود. ... ادامه مطلب

سونوگرافی ریه در کودکان و نوزادان به چه دلایلی انجام می‌شود؟سونوگرافی ریه در کودکان و نوزادان به چه دلایلی انجام می‌شود؟

بیماری‌ های تنفسی، رایج‌ترین بیماری‌ های میان کودکان در کشور های در حال توسعه و یکی از دلایل مرگ در کشورهای غیر توسعه یافته هستند. سونوگرافی ریه به عنوان تکنیکی برای تصویربرداری از سطح ریه در دهه‌ های اخیر توسعه یافته است و برای بررسی نارسایی حاد تنفسی ریه توصیه می‌ شود. ... ادامه مطلب

انواع سونوگرافی کالر داپلرانواع سونوگرافی کالر داپلر

سونوگرافی داپلر یک روش تصویربرداری است که برای نشان دادن حرکت خون در رگ‌های خونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای این کار از امواج صوتی استفاده می شود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465