سونوگرافی بررسی ناهنجاری جنین | سونوگرافی آنومالی در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی بارداری / آیا با سونوگرافی ناهنجاری های جنین تشخیص داده و بررسی میشود؟

آیا با سونوگرافی ناهنجاری های جنین تشخیص داده و بررسی میشود؟

سونوگرافی ناهنجاری جنین از مهم‌ترین سونوگرافی‌های دوران بارداری محسوب می‌شود. آنومالی یا ناهنجاری، شرایطی است که سلامت فرد با مشکل روبه‌رو شده است. بسیاری از این ناهنجاری‌های شدید اگر در زمان جنینی رخ بدهند باعث مرگ جنین می‌شوند. تعداد زیادی از این مشکلات مثل سندرم داون با اینکه باعث مرگ جنین نمی‌شوند؛ اما بر روی کیفیت زندگی فرد تأثیر می‌گذارند. خوشبختانه در حال حاضر بسیاری از ناهنجاری‌های شایع در زمان بارداری قابل‌شناسایی هستند. شناسایی ناهنجاری‌های جنینی با هدف کاهش تولد کودکان دارای مشکل جسمی یا ذهنی در طول بارداری و در تست‌های سه‌ماهه دوم انجام می‌پذیرد.

انجامسونوگرافی بررسی ناهنجاری جنین یا آنومالی که از مهمترین سونوگرافی های دوران بارداری است؛ از جمله اقداماتی می‌باشد که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام خواهم بود. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

اقدامات قبل از انجام سونوگرافی برای بررسی ناهنجاری‌های جنین

سونوگرافی آنومالی زمانی انجام می‌شود که حداقل مثانه‌ پر شده باشد. برای اکثر زنان حامله، این مسئله دردناک است و سایرین دردی را از مثانه پر تجربه نمی‌کنند. اگر جز افرادی هستید که از پر بودن مثانه ناراحت می‌شوید، تحمل‌کنید؛ زیرا معاینه سریعی است.

نحوه انجام سونوگرافی برای بررسی ناهنجاری‌های جنین

سونوگرافی برای بررسی ناهنجاری‌های جنین، معمولاً در سه ماهه دوم بارداری انجام می‌شود تا طی سونوگرافی تصویر بهتری از اندام‌های جنین به دست بیاید. خانم باردار باید بر روی تخت دراز بکشد. سپس شکم به ژل آغشته شده و پروب سونوگرافی بر روی شکم قرار داده می‌شود. تصاویر سیاه‌وسفیدی از اندام‌های جنین بر روی مانیتور سونوگرافی ایجاد می‌گردد. سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری آسیبی به مادر و جنین نمی‌زند؛ اما ممکن است برای بهتر شدن تصاویر اندام‌های جنین در هنگام اسکن آنومالی، فشار جزئی بر شکم مادر باردار وارد شود. انجام سونوگرافی آنومالی معمولاً 20 دقیقه طول می‌کشد.

زمان انجام سونوگرافی برای بررسی ناهنجاری‌های جنین

اواسط حاملگی (بین هفته‌های 18 تا 22 بارداری) برای سونوگرافی انتخاب می‌شود؛ زیرا در این مرحله می‌توان بسیاری از اندام‌ها را در معاینه سونوگرافی دید. رحم هنوز شلوغ نشده و می‌توان راحت‌تر مشکلات را بررسی کرد.

سونوگرافی ناهنجاری جنین

کاربرد انجام سونوگرافی برای بررسی ناهنجاری‌های جنین

کارشناس تمام اندام‌های جنین را مشاهده و بررسی می‌کند. کارشناس قسمت‌های زیر را بررسی می‌کند:

ساختار و شکل سر جنین

در این مرحله مشکلات مغزی بسیار کم است؛ اما امکان دارد وجود داشته باشد.

صورت جنین برای بررسی شکاف لب

شکاف کام در داخل دهان جنین به سختی دیده می شود.

ستون فقرات جنین

بررسی مقطعی ستون فقرات و طول آن برای اطمینان از هم‌راستایی استخوان‌ها و پوشش پوست بر روی ستون فقرات پشت.

دیواره شکم جنین

برای اطمینان از پوشیده شدن تمام اندام‌های داخلی با استفاده از دیواره شکم. همچنین بررسی جفت، بند ناف و آب دور جنین

قلب جنین

دو دریچه بالا (زیر بغل) و دو دریچه پایین (بطن) باید دارای اندازه‌های برابر باشند. دریچه‌ها باید با هر ضربان قلب باز و بسته شوند. پزشک، همچنین رگ‌های اصلی و شریان‌هایی را که خون را از قلب کودک شما حمل می‌کنند، بررسی خواهد کرد.

شکم جنین

گاهی جنین مقداری از آب دور خود را قورت می‌دهد که به صورت حباب‌های سیاه رنگ در شکم جنین دیده می‌شود.

کلیه‌های جنین

کارشناس، دو کلیه جنین را بررسی می‌کند. همچنین حرکت ادرار به داخل مثانه را نیز بررسی می‌کند. اگر مثانه جنین خالی باشد باید در طول سونوگرافی پر شود و این مسئله به راحتی قابل مشاهده است. در کلیه‎ها حتماً باید کالیسها یا لگنچه و … دیده شود و اگر کیست دیده شود مطرح کننده کلیه کیستیک است و اگر کلیه دیده نشد می‎تواند مطرح کننده آژنزی کلیه باشد.

دست‌ها، پاها و بازوهای جنین

کارشناس، انگشتان جنین را مشاهده می‌کند. حتماً باید جفت دست‌ها و حتماً با 5 انگشت دیده شود. گاه یک یا چند انگشت به هم می‎چسبند و در تریزومی 21 شصت فرو رفته است و دست بسته و حالت مشت را دارد. فرم اندازه فمور (استخوان ران) در تشخیص دیسپلازی مهم است و کوچک‌تر بودن آن نشان دهنده نانیسم است و بعد باید اندازه کف پا هم گرفته شود.

معده کودک

کودک شما برخی از مایع آمنیوتیک را که در آن قرار دارد قورت می‌دهد که در معده‌اش به عنوان یک حباب سیاه دیده می‌شود.

جنسیت جنین

اگر پنیس با حلقه اسکلروتوم دیده شد جنسیت جنین پسر است. در هنگام سونو حتماً پاهای بچه باید باز باشد. اگر هنگام سونو پاهای بچه بسته باشد و بند ناف جلو بیفتد و تشخیص اشتباهی پسر داده می‌شود. بعضی وقت‌ها که بیضه دیلاته باشد، هیدروسل را می‎رساند و در تخمدان‌ها هم ممکن است کیست تخمدان دیده شود.

جفت

ممکن است در مقابل دیواره جلویی یا در مقابل دیواره پشتی رحم یا معمولاً نزدیک بالای رحم ‌باشد. اگر جفت جلوی دهانه رحم (گردن رحم) باشد جفت پایین است. اگر جفت در رحم شما پایین باشد، در سه ماهه سوم، اسکن دیگری خواهید داشت تا موقعیت آن را بررسی کنید. تا آن موقع احتمال دارد که جفت شما از گردن رحم دور شده باشد.

گاهی سه رگ خونی داخل بند ناف را می‌شمارند؛ اما این کار خیلی رایج نیست. کارشناس به بررسی آب دور جنین می‌پردازد تا برای حرکت جنین مقدار کافی آب وجود داشته باشد.

در طی اسکن، پزشک بخش‌هایی از بدن نوزاد شما را اندازه‌گیری می‌کند تا ببینید که چقدر رشد می‌کند. او قسمت‌های زیر را در کودک شما اندازه می‌گیرد:

- دور سر (HC)
- دور شکم (AC): جهت بررسی اختلال رشد داخل رحمی (IUGR) مهم است که محیط دور شکم رشد نکرده و فقط سر رشد کرده است.
- استخوان ران یا ران (FL)
- اندازه‌گیری قطر سر یا BPD
- بررسی (F.O) یا اکسی پوتو فرونتال فقط در الیگوسفالی اندازه‎گیری می‎شود.

- اندازه گیری‌ها باید متناسب با زمان زایمان باشد. اگر اولین باری است که سونوگرافی انجام می‌دهید، در این سونوگرافی پزشک زمان زایمان را تعیین می‌کند. اندازه‌گیری‌ها باید با توجه به آنچه در این ماه انتظار می‌رود باشد. اگر اختلاف بین اندازه‌ها بیش از دو هفته باشد، پزشک ممکن است از شما بخواهد آزمایش‌های بیشتری انجام دهید.

عوارض سونوگرافی برای بررسی ناهنجاری‌های جنین

به خاطر استفاده از امواج در سونوگرافی، نگرانی‌ها‌یی وجود دارد؛ اما در دوران بارداری برای اطمینان از سلامت مادر و جنین باید سونوگرافی انجام شود و انجام انواع سونوگرافی برای مادران معمول بوده و عوارض جانبی به دنبال ندارد.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سونوگرافی پستان چه روشی است و چرا انجام میشود؟سونوگرافی پستان چه روشی است و چرا انجام میشود؟

سونوگرافی پستان روشی ایمن و بدون درد است که از طریق آن می‌توان به ناهنجاری‎‌های موجود در بافت سینه پی برد. تصویربرداری از بافت سینه در این روش که به آن اسکن اولتراسوند نیز گفته می‌شود با کمک امواج صوتی صورت می‌گیرد ... ادامه مطلب

آیا با سونوگرافی می توان عفونت ادرار را تشخیص داد؟آیا با سونوگرافی می توان عفونت ادرار را تشخیص داد؟

عفونت ادراری به معنی عفونت در هر یک از قسمت‌ های دستگاه ادراری است و می‌ تواند کلیه‌ ها، مجاری ادراری و یا مثانه را درگیر کند. این بیماری در میان افراد مختلف از جمله کودکان، کهنسالان و بیماران مبتلا به دیابت بسیار رایج است. ... ادامه مطلب

درباره هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم چه می دانید؟درباره هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم چه می دانید؟

عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی نوعی روش تصویر برداری یا رادیوگرافی برای مشاهده رحم و لوله ها است که به وسیله نوعی اشعه ایکس به نام فلوروسکوپی و یک ماده حاجب حاوی ید انجام می شود. فلوروسکوپی تکنیکی است که به کمک آن می توان اعضای داخلی بدن را در حال حرکت مشاهده کرد. ... ادامه مطلب

آشنایی با دستگاه سونوگرافیآشنایی با دستگاه سونوگرافی

از دستگاه‌های سونوگرافی می‌توان در تصویربرداری‌های عمومی استفاده کرد.به طور کلی دستگاه‌های سونوگرافی در کاربردهای عمومی معمولاً برای تصویربرداری از احشای شکمی مانند کبد، کلیه‌ها و عروق (آئورت، ورید اجوف تحتانی IVC) مورد استفاده قرار می‌گیرند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465