سونوگرافی روشی برای تشخیص بیماریهای مثانه | رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی ارتوپدی / بیماری های مثانه که با سونوگرافی تشخیص داده می شوند

بیماری های مثانه که با سونوگرافی تشخیص داده می شوند

از مسائلی که در سونوگرافی کلیه و مثانه مورد بررسی قرار می‌گیرد خود مثانه است که از لحاظ شکل کلی، ضخامت جدار مخاطی و احیاناً وجود ضایعات مخاطی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. اگر سنگ در مثانه وجود داشته باشد یک بررسی سونوگرافی که در حالت مثانه پر باشد، دیده می‌شود. همین‌طور تعیین باقی‌مانده ادراری در افرادی که دچار پر ادراری یا تکرر ادرار هستند می‌تواند حائز اهمیت باشد؛ چراکه یکی از علل عمده پر ادراری، عدم خالی کردن کامل ادرار است. سونوگرافی مثانه شامل ارزیابی حجم مثانه، اندازه‌گیری ضخامت دیوار آن و تعیین وجود سنگ‌ها و تومورهای مثانه است.

سونوگرافی مثانه جهت بررسی این عضو از سیستم ادراری از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

مثانه و دستگاه ادرار

مثانه دارای شکل سه‌گوش است و در حفره لگن و درست در خلف سمفیزپوبیس قرار دارد. حالب های دو طرف وارد ناحیه تریگونیت مثانه در قسمت خلفی تحتانی آن می‌شود. پروستات در مردان در اطراف گردن مثانه در قسمت پایین قرارگرفته و به‌طور طبیعی عرض آن کمتر از 5 سانتی‌متر است. دستگاه ادرار از دو کلیه، دو حالب، مثانه و پیشابراه تشکیل شده است. به طور معمول تمامی قسمت‌های دستگاه ادرار با سونوگرافی قابل بررسی است؛ اما حالب‌های طبیعی در سونوگرافی دیده نمی‌شوند. مشکلاتی از قبیل بزرگ شدن کلیه‌ها، وجود تومورها، وجود کیست، آبسه کلیه‌ها، ارزیابی شرایط پروستات و مثانه، از طریق سونوگرافی قابل مشاهده و درمان می‌باشد.

دلیل انجام سونوگرافی کلیه و مثانه

سونوگرافی کلیه‌ها و مثانه معمولاً با هم درخواست می‌شود و معمولاً در مردان به‌صورت سونوگرافی کلیه‌ها و مثانه و پروستات و تعیین باقی‌مانده ادراری توسط پزشک درخواست داده می‌شود. یکی از شایع‌ترین علت‌های درخواست این سونوگرافی وجود علائم ادراری در بیماران است که شایع‌ترین آنها عبارتند از:

1. پر ادراری یا تکرر ادرار، سوزش ادرار و یا دردهای پهلوهایی که می‌تواند منشأ کلیوی داشته باشد.

2. همچنین بیشترین عللی که می‌تواند منجر به علائم ادراری شود، عفونت ادراری و یا احیاناً رنال کولیک و یا همان سنگ کلیه و یا سنگ سیستم ادراری است.

سونوگرافی مثانه

سونوگرافی مثانه

سونوگرافی مثانه معمولاً با مثانه پر انجام می‌شود. نوعی دیگر از سونوگرافی، سونوگرافی رزی جو نام دارد که این سونوگرافی به منظور تشخیص میزان باقی‌مانده ادرار انجام می‌گردد و در ابتدا فرد برای تشخیص با مثانه پر سونوگرافی را انجام می‌دهد. سپس به منظور میزان باقی‌مانده ادرار مجدد سونوگرافی با مثانه خالی انجام می‌شود.

رایج‌ترین روش سونوگرافی مثانه از طریق پوست شکم در ناحیه بالای پوبیس است. گاهی لازم است مثانه در دو حالت پر و پس از تخلیه (مثلاً برای بررسی بزرگی پروستات) مورد سونوگرافی قرار گیرد.

غده پروستات به‌طور روتین در سونوگرافی ترانس ابدومینال، در قاعده مثانه دیده می‌شود. در سونوگرافی ترانس رکتال از فرکانس‌های متوسط تا بالا (حدود MHZ 4-7) با گذاشتن پروب اندورکتال استفاده می‌شود. اگر چنانچه مشکوک به کانسر پروستات باشیم، معمولاً بیوپسی چندگانه با استفاده از هدایت سونوگرافی طراحی می‌شود.

هنگامی‌که نیاز به گذاشتن سوند در مثانه باشد. سونوگرافی مثانه، قرارگیری صحیح سوند در مثانه را نشان می‌دهد. در کودکان، تخمین حجم مثانه می‌تواند از گذاشتن سوند در مثانه برای این کار جلوگیری نماید. در موارد آسپیراسیون سوپراپوبیک مثانه می‌توان از سونوگرافی برای هدایت انجام کار استفاده کرد.

نحوه انجام سونوگرافی مثانه

رادیولوژیست شما را به اتاق سونوگرافی راهنمایی می‌نماید. پزشک با استفاده از مقداری ژل مخصوص که هیچ‌گونه عوارض جانبی ندارد و برای پوست هیچ‌گونه حساسیتی ایجاد نمی‌کند بر روی شکم شما آغشته می‌کند. بعد از انجام این کار ابتدا با دستگاه سونوگرافی بر روی شکم شما نواحی مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهد و تصویر درون بافت‌های بدن شما بر روی مانیتور به نمایش می‌آید.

عوارض سونوگرافی مثانه

در سونوگرافی کلیه هیچ اشعه‌ای وجود ندارد. همچنین حرکت مبدل سونو روی پوست شما مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد. تنها ممکن است به خاطر وجود ژل‌های رسانا روی پوستتان کمی احساس سرما داشته باشید. این تنها حس ناخوشایندی است که در روند انجام سونوگرافی خواهید داشت؛ بنابراین هیچ‌گونه خطری در سونوگرافی کلیه وجود ندارد.

سونوگرافی مثانه روشی غیرتهاجمی برای تصویربرداری است. در فناوری سونوگرافی، برخلاف رادیوگرافی از تشعشع استفاده نمی‌شود و به جای اشعه، امواج صوتی غیرقابل تشخیص برای گوش انسان به کار برده می‌شود.

سونوگرافی تیروئید از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تشخیص سندروم تخمدان پلی کیستیک با سونوگرافی رحمتشخیص سندروم تخمدان پلی کیستیک با سونوگرافی رحم

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCO) یا تنبلی تخمدان، یک ناهنجاری رایج هورمونی زنان در سنین باروری است. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارای تخمدان‌های بزرگی هستند که حاوی تعداد زیادی کیست کوچک دارای مایع به نام فولیکول می‌باشند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی اسکروتوم چیست و دلایل انجام سونوگرافی اسکروتوم کدام است؟سونوگرافی اسکروتوم چیست و دلایل انجام سونوگرافی اسکروتوم کدام است؟

بیضه ها درون کیسه‌ ای قرار دارند که به آن اسکروتوم گفته می شود. یکی از شایع ترین بیماری ها در مردان مربوط به ناحیه بیضه می باشد. تشخیص اینگونه مشکلات به وسیله سونوگرافی و انجام آزمایشها صورت می گیرد.سونوگرافی بیض به طور خاص به بررسی بیضه‌ میپردازد. ... ادامه مطلب

تشخیص شکستگی دنده در رادیوگرافی قفسه سینهتشخیص شکستگی دنده در رادیوگرافی قفسه سینه

شکستگی دنده و یا ترک خوردگی دنده در اثر ضربات سنگین که به صورت مستقیم به قفسه سینه وارد می شود به وجود می آید. در صورتی که ضربه و آسیب وارد شده به قفسه سینه شدید باشد می تواند به ارگان های داخلی نیز آسیب جدی را وارد آورد. با استفاده از رادیوگرافی قفسه سینه، پزشک می‌ تواند شکستگی دنده را ارزیابی کند. ... ادامه مطلب

کاندید مناسب جهت انجام سونوگرافی پستانکاندید مناسب جهت انجام سونوگرافی پستان

سونوگرافی پستان یک آزمون پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و درمان مشکل احتمالی کمک می کند. پزشکان توصیه می کنند افرادی که در خانواده‌، مادر و خواهری دارند که قبل از سن 40 سالگی دچار بیماری سرطان شده اند باید هرچند مدت برای تست به پزشک مراجعه کنند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465