انواع رادیولوژی و کاربرد آنها | رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رادیوگرافی / رادیولوژی یا تصویربرداری تشخیصی چیست و چه انواعی دارد؟

رادیولوژی یا تصویربرداری تشخیصی چیست و چه انواعی دارد؟

رادیولوژی به مجموعه‌ای از روش‌های تصویربرداری از قسمت‌های داخلی بدن اطلاق می‌شود که می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای تشخیص انواع بیماری‌ها باشد. با استفاده از این نوع تصویربرداری، تشخیص بیماری‌ها با سرعت بیشتر و دقت بالاتری انجام می‌شود. در رادیولوژی از اشعه ایکس با دوز پایین، امواج صوتی و یا میدان مغناطیسی برای تصویربرداری استفاده می‌شود که هرکدام از آنها می‌تواند برای نشان دادن تصویر بهتر و دقیق‌تر کاربرد داشته باشد. بدین منظور در ادامه به بیان انواع رادیولوژی پرداخته می‌شود.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.

دستگاه رادیولوژی

اشعه ایکس یا رنتگن در طبیعت زیاد وجود ندارد. برای کاربرد پزشکی این پرتوها باید به وسیله لامپ‌هایی که برای این منظور ساخته‌شده‌اند تولید شود. در لامپ مولد اشعه ایکس که شبیه لامپ‌های کاتودیک است، با بمباران الکترونی قطعه فلز مقاوم و کوچکی که از جنس تنگتن در قطبی از لامپ به نام کانون قرار دارد، ترازهای انرژی الکتریکی در این فلز به هم می‌خورد و انرژی ناشی از جابجایی الکترون‌ها به صورت اشعه ایکس بیرون می‌آید. الکترون‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند از سیم‌پیچ کوچکی در قطب منفی لامپ تولید می‌شوند و به کمک خلأ درون لامپ و تحت تأثیر اختلاف پتانسیل که از یک ژنراتور تولید می‌شود، به کانون لامپ برخورد می‌کنند.

1. رادیولوژی تشخیصی

2. فلوئوروسکوپی

این روش یکی از روش‌های ساده رادیولوژی است؛ زیرا برای انجام آن به فیلم و تاریکخانه نیازی نیست. در این روش بیمار را در پشت دستگاهی که به فلوئوروسکوپ مجهز است قرار می‌دهند و در عرض چند دقیقه قسمت مورد نظر بیمار را مورد بررسی قرار می‌دهند. در این روش بیمار تشعشع بیشتری دریافت می‌کند. از این روش جهت بررسی حرکات عضوی مانند ضربان قلب، حرکات تنفسی ریه و دیافراگم و یا بررسی تغییر محل مایعات جنبی و پریکاردی استفاده می‌شود.

انواع رادیولوژی

۱- رادیوگرافی:

طی این نوع رادیولوژی، اشعه ایکس به بخشی از بدن تابانده می‌شود و استخوان‌ها و بافت نرم وی عکس رادیوگرافی مشخص می‌شوند. اشعه ایکس از بافت‌های چربی می‌گذرد؛ اما هنگام مواجهه با بافت‌های متراکم‌تر مانند استخوان و تومور، نمی‌تواند رد شود. این نوع تصویربرداری به معمولاً برای تشخیص عوارض قلبی و ریوی می‌باشد.

۲- فلوروسکوپی:

به بیمار ماده رادیواکتیو تزریق می‌شود و یا باید ماده رادیواکتیو را ببلعد و قسمت‌های مختلف بدن وی بر روی صفحه نمایش مانیتور، نمایش داده می‌شود. این نوع آزمون به طور معمول برای ارزیابی عملکرد روده، قلب، رگ‌های خونی و دستگاه ادراری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ماده رادیواکتیو می‌تواند برای تشخیص توده‌های غیرطبیعی در بافت‌های بدن مورد استفاده قرار گیرد.

انواع رادیولوژی

۳- سی تی اسکن:

استفاده از اشعه ایکس برای ایجاد تصویر سه‌بعدی، نوع دیگر کاربرد رادیولوژی می‌باشد. معمولاً در مواقع اورژانسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند لخته شدن خون، پارگی آپاندیس و یا خونریزی داخلی. پزشک بر اساس تصاویر به دست آمده از سی تی اسکن، به تشخیص دقیق‌تر و سریع‌تری می‌رسد.

۴- سونوگرافی:

با استفاده از امواج صوتی، تصاویری از بافت‌های بدن به دست می‌آید. این روش معمولاً برای بررسی سلامت جنین در مادران باردار صورت می‌گیرد؛ زیرا ثابت‌شده است که اشعه ایکس روی سلامت جنین تأثیرات نامطلوبی دارد. همچنین برای تعیین جنسیت جنین و شناسایی هرگونه اختلال رشد او به کار می‌رود. البته سونوگرافی برای بررسی اندام‌های دیگر مانند رحم، پروستات، سینه و … نیز استفاده می‌شود.

۵- ام آر آی (MRI):

از میدان مغناطیسی برای تغییر امواج رادیویی به منظور ایجاد تصاویر از ساختارهای داخلی بدن استفاده می‌شود.

از MRI معمولاً برای مشاهده بدن در سطوح مختلف (از بالا به پایین، از جلو به عقب و …) استفاده می‌شود.

ام‌آرآی بهترین تصاویر را از بافت نرم به پزشک ارائه می‌دهد و معمولاً برای تشخیص در اختلالات عضلاتی و سیستم عصبی استفاده می‌شود.

۶- پزشکی هسته‌ای:

به بیمار، ماده رادیواکتیو تزریق می‌شود تا هرگونه بیماری مربوط به اندام‌های مختلف بدن تشخیص داده شود. از پزشکی هسته‌ای برای تعیین مراحل سرطان، عملکرد قلب و جریان خون نیز استفاده می‌شود.

مزایای رادیولوژی

رادیولوژی به پزشک این امکان را می‌دهد که با کمترین عارضه‌ای، به داخل بدن بیمار راه پیدا کند و از آن اطلاعات بگیرد. قبل از اختراع رادیولوژی، این کار تنها از طریق باز کردن بدن با روش‌های جراحی انجام می‌گرفت و بسیاری از بیماران در این راه با رنج و مشقت‌های زیادی روبرو بودند.

رادیولوژی که با اشعه در ارتباط است، برای زنان باردار خطرناک است و می‌تواند منجر به بروز ناهنجاری‌های جنین شود. لذا هر زنی قبل از رادیولوژی باید مطمئن شود که باردار نیست.

صرف کمترین زمان برای تشخیص بیماری‌ها: پزشک طی مدت کوتاهی و با توجه به عکس‌های رادیولوژی و دیگر آزمایش‌های بیمار، تصمیم می‌گیرد که فرد نیاز به جراحی دارد یا خیر. صرف این زمان اندک کاملاً به نفع بیمار است.

یکی از مهم‌ترین مزایای علم رادیولوژی، تشخیص و درمان دو علت مهم مرگ‌ومیر در دنیا، یعنی بیماری‌های قلبی و انواع سرطان‌ها می‌باشد.

بیماری‌های مورد تشخیص با رادیولوژی

بیماری‌ها و شرایط بسیاری وجود دارند که می‌توان با تصویربرداری تشخیصی آنها را تشخیص داد. از جمله:

عوارض رادیولوژی

در مورد عوارض رادیولوژی می‌توان گفت که به دلیل استفاده از درصد پایینی از اشعه ایکس، دارای کمترین میزان خطر است و مزایای آن نسبت به عوارضش به مراتب بیشتر است و به همین دلیل تنها برای خانم‌های باردار منع استفاده دارد.

سونوگرافی پستان جهت بررسی پستان ها از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
واکنش دسیدوال در سونوگرافی چیست؟واکنش دسیدوال در سونوگرافی چیست؟

در برخی موارد سونوگرافی از جنین برای ارزیابی مشکلات احتمالی یا کمک به تأیید تشخیص نیز استفاده می شود. از اصطلاحات سونوگرافی بارداری، واکنش دسیدوال میباشد. دسیدوا عمق اتصال جفت به رحم را تعیین و توانایی جفت برای کنده شدن را به هنگام زایمان تنظیم می کند. ... ادامه مطلب

تشخیص تاندونیت (التهاب تاندون) با سونوگرافیتشخیص تاندونیت (التهاب تاندون) با سونوگرافی

تاندونیت یا التهاب تاندون ها، معمولاً در آرنج، مچ دست، انگشتان، ران و سایر قسمت های بدن اتفاق می افتد. این عارضه با مواردی همچون درد و حساسیت در مفاصل، التهاب، تاندونیت کلسیفیه، بورسیت و تاندونیت مزمن همراه است. آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی برای تشخیص تاندونیت مورد استفاده قرار میگیرد. ... ادامه مطلب

عوارض اشعه ایکس در تصویربرداریعوارض اشعه ایکس در تصویربرداری

اشعه ایکس مانند نور و امواج رادیویی، فرمی از نیروی موجی است؛ اما برخلاف نور، اشعه ایکس می تواند به داخل بدن نفوذ کرده تصویری از ساختارهای درونی بدن ایجاد کند که رادیولوژیست، تصاویر ایجاد شده را بر روی فیلم یا مانیتور مشاهده کند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی غدد لنفاوی زیر بغل چگونه انجام میشودسونوگرافی غدد لنفاوی زیر بغل چگونه انجام میشود

لنف مربوط به پستان اغلب به سمت غدد لنفی زیر بغل حرکت می‌ کند و ممکن است سلولهای بدخیم را از غده ی سرطانی پستان به این ناحیه حرکت دهد. از بهترین روشها جهت تشخیص زودهنگام و درمان این موارد سونوگرافی است. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465