رادیوگرافی یا عکس برداری شکستگی استخوان در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رادیوگرافی / بهترین روش تشخیص شکستگی استخوان

بهترین روش تشخیص شکستگی استخوان

شکستگی استخوان سالانه برای میلیون‌ها نفر در سراسر کشور اتفاق می‌افتد. این شکستگی‌ها ممکن است مستقیم از روی عرض استخوان و یا در امتداد طول آن ایجاد شوند. شکستگی می‌تواند یک استخوان را به دو قسمت تقسیم نموده و یا آن را به چند قسمت تقسیم کند.

بهترین روش تصویربرداری از یک استخوان شکسته شده استفاده از رادیوگرافی یا عکس‌برداری ساده است. وقتی شک به وجود شکستگی وجود دارد باید از اندام، رادیوگرافی به عمل آید. گرچه در بسیاری از اوقات ممکن است شکستگی وجود نداشته باشد و نتیجه رادیوگرافی منفی باشد؛ اما تشخیص ندادن یک شکستگی به خاطر انجام ندادن رادیوگرافی آنقدر تبعات زیادی دارد که ترجیح داده می‌شود این کار انجام شود.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده خدماتی از قبیل عکس برداری شکستگی استخوان باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

علائم شکستگی استخوان

این علائم تقریباً در همه انواع شکستگی مشترک‌ هستند. اگر در یک مصدوم این علائم را دیدید، باید به شکستگی مشکوک شوید:

١. محل آسیب‌دیده حساس باشد و اگر آن را لمس کنیم، درد بگیرد.

٢. محل آسیب دچار تورم و کبودی شده باشد.

٣. اختلال عمل عضو آسیب‌دیده (مثلاً مصدوم نتواند آن را حرکت دهد)

٤. عضو آسیب‌دیده تغییر شکل داده باشد.

٥. بتوانیم فاصله بین دو سر استخوان شکسته را لمس کنیم.

اقدامات قبل از انجام رادیوگرافی شکستگی استخوان

بهترین روش تشخیص شکستگی استخوان

نحوه انجام رادیوگرافی شکستگی استخوان

تکنسین رادیولوژی بیمار را در وضعیت مناسب قرار می‌دهد و کاست فیلم را در مقابل محلی که باید تصویر از آن تهیه شود، قرار می‌دهد. گاهی از کیسه‌های شنی یا بالش برای فراهم کردن وضعیت مناسب کمک گرفته می‌شود، تکنسین از بیمار می‌خواهد برای چند ثانیه بی‌حرکت باشد یا نفس خود را حبس کند. تجهیزات و دستگاه‌ها فعال می‌شوند و اشعه X را از درون بدن عبور داده به فیلم حساس می‌رسانند، تکنسین بیمار را برای جهت مناسب عکس‌برداری بعدی آماده می‌کند و مراحل به همان‌گونه تکرار می‌شود. وقتی عکس‌برداری به اتمام رسید از شما خواسته می‌شود اندکی صبر کنید تا تکنسین چک کند که عکس و تصویر از نظر مواجهه کافی با اشعه و یا وضعیت و حرکت کاملاً مناسب است تا در صورت نیاز عکس تکرار شود. بخشی از بدن شما که شکسته شده است و قرار است رادیوگرافی روی آن انجام شود، بین دستگاه اشعه ایکس و فیلم عکاسی یا سنسور دیجیتال اشعه ایکس قرار می‌گیرد. در حینی که ماشین به طور مختصر امواج الکترومغناطیسی (پرتو) را به بدنتان می‌فرستد که فیلم را در مقابل انعکاس ساختار داخلی بدنتان قرار می‌دهد، باید آرام و بی‌حرکت بمانید.

در رادیوگرافی، استخوان‌ها، کلسیفیکاسیون (انباشته شدن توده‌های کلسیم در بافت‌های بدن)، برخی از تومورها و مواد متراکم دیگر به رنگ سفید یا روشن دیده می‌شوند؛ زیرا آن‌ها پرتوی نور را جذب می‌کنند. بافت‌های نرم و با تراکم کمتر و شکستگی‌های ایجاد شده در استخوان‌ها باعث عبور پرتوها در بدن می‌شوند و از این رو این قسمت‌ها در تصویر رادیوگرافی تیره‌تر به نظر می‌رسند.

در بیشتر مواقع عکس رادیولوژی از جهات مختلف گرفته می‌شود. اگر در یک اندام دچار شکستگی هستید، ممکن است پزشک معالج یک رادیوگرافی مقایسه‌ای را از اندام آسیب ندیده‌ی شما بخواهد. مدت زمان انجام عکس‌برداری رادیولوژی احتمالاً در حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. در برخی شرایط، ممکن است در هنگام گرفتن عکس رادیولوژی، یک ماده حاجب یا ماده کنتراست به مفصل تزریق شود. این روش که «آرتروگرام» نامیده می‌شود، به ایجاد تصویری بهتر از ساختارهای بافت نرم در مفصل کمک می‌کند. عکس‌برداری رادیولوژی همچنین ممکن است در هنگام خارج کردن مایع از مفصل یا تزریق دارو به مفصل، به دقت قرارگیری سوزن در مفصل کمک کند.

عوارض رادیوگرافی شکستگی استخوان

سونوگرافی تیروئید از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
محاسبه سن بارداری با سونوگرافی چگونه انجام میشود؟محاسبه سن بارداری با سونوگرافی چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی ابزاری است که در دوران بارداری برای تعیین سلامت جنین، رشد طبیعی و تاریخ تخمینی تولد استفاده می‌شود. در اوایل بارداری می‌ توان برای تأیید بارداری و چنانچه مادر از اولین روز آخرین قاعدگی خود اطمینان نداشته باشد، برای تعیین سن تولد از این ابزار کمک گرفت. ... ادامه مطلب

روشهای تشخیص خونریزی های غیر طبیعی در زنانروشهای تشخیص خونریزی های غیر طبیعی در زنان

خونریزی های غیر طبیعی رحم، یکی از مشکلات شایعی است که ممکن است در سنین مختلف اتفاق بیفتد. علت خونریزی غیر طبیعی رحم مختلف است؛ اما به طور کلی خونریزی غیر طبیعی رحمی می تواند نشان دهنده مشکلی در سیستم باروری فرد باشد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی دختر و پسر با هم چه تفاوت هایی دارند؟سونوگرافی دختر و پسر با هم چه تفاوت هایی دارند؟

این موضوع که در سونوگرافی، جنسیت جنین شما مشخص شود با عواملی مانند وضعیت قرارگیری جنین، حجم مایع آمنیوتیک و ضخامت چربی شکم شما در ارتباط است. در برخی موارد، جنسیت جنین در هفته ۱۶ و در برخی موارد دیگر تا هفته ۱۹ مشخص می‌ شود. ... ادامه مطلب

مزایا و کاربرد سونوگرافی نوزادانمزایا و کاربرد سونوگرافی نوزادان

سونوگرافی نوزاد همان سونوگرافی معمول می‌باشد که توسط امواج صوتی می‌توان به اختلالات داخل بدن نوزاد پی برد. سونوگرافی نوزاد روشی بدون درد می‌باشد و امروزه به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته است ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465