علت انجام رادیولوژی ستون مهره ها
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب و مقالات / رادیولوژی ستون مهره ها چگونه انجام می شود؟

رادیولوژی ستون مهره ها چگونه انجام می شود؟

در رادیولوژی،اشعه ایکس همانند نور یا امواج رادیویی نوعی از تشعشات می‌باشد که مشابه با پرتوی نور چراغ قوه، در قالب اشعه ایکس متمرکز شده است. اشعه ایکس می‌تواند از بسیاری از اشیاء از جمله بدن انسان عبور کند. اشعه ایکس در نتیجه‌ی برخورد با دستگاه شناساگری که مسئول ثبت فیلم بوده و یا تصاویر را به کامپیوتر می‌فرستد، تصاویر عکس‌برداری را ایجاد می‌کند.

تشخیص دردهای ناحیه کمری بسیار مشکل است و ارزیابی آن وقت‌گیر است. محل درد، تغییر شکل ستون فقرات، از بین رفتن قوس‌ها، کبودی، امتداد درد، نوع درد و بسیاری از موارد دیگر باید مورد بررسی قرار گیرند تا علت اصلی آن مشخص شود، به همین دلیل مراجعه به پزشک الزامی بوده و نباید قبل از تشخیص مطمئن به هیچ اقدامی دست زد؛ چراکه امکان تشدید عارضه وجود دارد. در اکثر موارد از رادیولوژی برای تشخیص استفاده می‌شود. اگرچه تصاویر حاصله از یک رادیولوژی ساده فقط استخوان را نشان می‌دهند؛ اما می‌توانند اطلاعات مهمی مثل شکستگی استخوان، تغییرات ناشی از روند پیری در مهره و تغییر شکل و دفرمیتی های ستون مهره را نشان دهد. ممکن است از این تصاویر برای یافتن جراحات یا بیماری‌های مربوط به دیسک و یا مفاصل ستون فقرات بهره برد. این مشکلات می‌توانند شامل شکستگی‌های ستون مهره، عفونت‌ها، دررفتگی‌ها، تومورها یا بیماری دیسک باشند.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.

علت انجام رادیولوژی ستون مهره‌ها

رادیولوژی ستون فقرات برای بررسی موارد ذیل انجام می‌شود:

رادیولوژی ستون فقرات

انواع رادیولوژی ستون مهره‌ها

ستون فقرات به چهار بخش تقسیم شده است. بنابراین چهار نوع رایج از رادیولوژی ستون فقرات وجود دارد که عبارتند از:

نحوه انجام رادیولوژی ستون مهره‌ها

در ابتدا با آمادگی لازمه وارد مرکز معتبری از رادیوگرافی می‌شوید. سپس با گذراندن مراحل پذیرش به اتاق مخصوص هدایت می‌شوید. در آنجا دستگاه رادیولوژی با اشعه ایکس همانند نور یا امواجی رادیوی تشعشعاتی را به نقطه مورد نظر متمرکز و ارسال می‌کند. این اشعه از هر نوع اشیا یا بدن هر جانوری عبور کرده و به راحتی تصاویری واضح از آن به صورت سیاه سفید ارائه می‌دهد. در رادیولوژی ستون فقرات بافت‌های متراکم بدن مانند: استخوان، چون اشعه ایکس را جذب و بلوکه می‌کند به صورت سفید نشان می‌دهد و باقی تصاویر به شکل خاکستری نمایان می‌شوند.

آمادگی‌های لازم پیش از انجام رادیولوژی ستون مهره‌ها

اقدامات پیش از انجام رادیولوژی ستون فقرات عبارتند از:

عوارض رادیولوژی

اگر باردار هستید یا احتمال می‌دهید که باردار باشید حتماً به متخصص رادیولوژی خود بگویید. از آنجا که اکثر انواع اشعه‌های ایکسی که دررادیولوژی به‌کار می‌روند، برای جنین خطرات جدی به‌همراه خواهند داشت، بنابراین برای زنان باردار مگر در مواقع ضروری توصیه نمی‌شود.

سونوگرافی کالر داپلر از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رادیولوژی ستون مهره ها چگونه انجام می شود؟رادیولوژی ستون مهره ها چگونه انجام می شود؟

اگرچه تصاویر حاصله از یک رادیولوژی ساده فقط استخوان را نشان می‌دهند. اما می‌توانند اطلاعات مهمی مثل شکستگی استخوان، تغییرات ناشی از روند پیری در مهره و تغییر شکل و دفرمیتی های ستون مهره را نشان دهد. ممکن است از این تصاویر برای یافتن جراحات یا بیماری‌های مربوط به دیسک و یا مفاصل ستون فقرات بهره برد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی آنومالی در چند هفتگی انجام میشودسونوگرافی آنومالی در چند هفتگی انجام میشود

آنومالی اسکن یا سونوگرافی ناهنجاری جنین از مهم‌ ترین سونوگرافی‌ های دوران بارداری محسوب می‌ شود. آنومالی یا ناهنجاری، شرایطی است که سلامت فرد با مشکل رو به‌ رو شده است. ... ادامه مطلب

دلایل انجام سونوگرافی رکتالدلایل انجام سونوگرافی رکتال

سونوگرافی ترانس رکتال با تابش امواج اولتراسونیک به نواحی پروستات و بافت های اطراف سبب می گردد تصویری به عنوان خروجی بر روی مانیتور ظاهر شود. از این نوع سونوگرافی بیشتر مواقعی که فرد دچار مشکلاتی در ناحیه پروستات شده و نیاز به تخلیه مداوم مثانه خود داشته باشد استفاده می شود. ... ادامه مطلب

روشهای سونوگرافی بارداری بر اساس انواع آنروشهای سونوگرافی بارداری بر اساس انواع آن

قبل از هفته دهم بارداری، نیازی به انجام سونوگرافی حاملگی وجود ندارد به طوری که اولین سونوگرافی حاملگی شامل سن، وضعیت جفت و جنین و ضربان قلب در هفته ۱۱ بارداری انجام می‌شود. همچنین غربالگری سندرم داون در هفته ۱۱ تا ۱۴ بارداری به‌وسیله سونوگرافی قابل ‌بررسی و تشخیص است. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465