رادیولوژی دیجیتال در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رادیوگرافی / مزایای سیستم های رادیولوژی دیجیتال

مزایای سیستم های رادیولوژی دیجیتال

در سال‌های اخیر نوع خاصی از رادیوگرافی ساده رایج شده كه به آن رادیوگرافی دیجیتال میگویند. تفاوت این روش با روش سنتی در كاست مورد استفاده است. این همان تفاوتی است كه دوربین‌های جدید دیجیتال با دوربین‌های قدیمی دارند. دوربین‌های عكاسی قدیمی تصویر را بر روی یك فیلم ضبط می‌کردند و آن فیلم باید در لابراتوار ظاهر و سپس بر روی كاغذ چاپ می‌شد؛ اما در دوربین‌های دیجیتال تصویر بجای فیلم بر روی یك صفحه الكترونیك حساس به نور تابیده می‌شود كه اطلاعات نوری تصویر را تبدیل به سیگنال‌های الكتریكی می‌کند.

در رادیوگرافی دیجیتال هم به جای فیلم رادیولوژی، كاست حاوی یك صفحه الكترونیك است كه همان كار را انجام می‌دهد. برخورد اشعه ایكس كه از بدن بیمار عبور كرده است بر روی صفحه الكترونیك موجب تحریك نیمه‌هادی‌هایی كه بر روی آن قرار دارد می‌شود. این نیمه‌هادی‌ها برحسب شدت اشعه‌ای كه به آنها برخورد كرده شدت جریان الكتریكی را ایجاد می‌کنند. اطلاعات این سیگنال‌های الكتریكی توسط كامپیوتر پردازش شده و بر روی مانیتور قابل دیدن است. البته می‌توان تصویرهای حاصل از این نوع رادیوگرافی را بر روی فیلم هم چاپ كرد.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.

اجزای عملکردی رادیولوژی دیجیتال

رادیولوژی دیجیتال توسط یک سیستم شامل اجزای عملکردی زیر انجام می‌شود:

انواع روشهای رادیوگرافی دیجیتال

  1. رادیوگرافی دیجیتال غیرمستقیم (Indirect Digital Radiography)
  2. رادیوگرافی دیجیتال مستقیم (Direct Digital Radiography DDR)

رادیولوژی دیجیتال

مزایای سیستم‌های رادیولوژی دیجیتال

در رادیولوژی تمام دیجیتال نسبت به رادیولوژی سنتی ضریب خطا بسیار پایین‌تر می‌باشد؛ زیرا بر اساس نرم‌افزار داخلی دستگاه دز اشعه و تمامی کمیت‌های تصویربرداری به‌صورت خودکار (نیمه‌خودکار) تنظیم و بهینه‌شده و اثر نقش بسته بر روی دتکتور به‌طور هم‌زمان شدت پرتو خروجی از تیوپ رادیولوژی را کنترل می‌نماید. این خود باعث می‌شود علاوه بر کاهش دز اشعه و حذف تعداد دفعات تکرار تصویربرداری،تصویر بسیار مطلوبی ایجاد شود.
همچنین بر اساس مشخصات دتکتور مورد استفاده در این سیستم‌ها، نرم‌افزار داخلی سیستم به‌صورت خودکار اقدام به اصلاح تصویر خروجی از دتکتور می‌نماید تا تصویری در نهایت دقت و کیفیت ایجاد شود. البته به‌جز امکانات تغییر و اصلاح نرم‌افزاری بر روی تصاویر و کمی بهتر شدن کیفیت آنها (به دلیل ماهیت کاست‌های CR)، شاهد بهینه شدن تابش پرتو ایکس (در نتیجه کاهش دز دریافتی بیمار) و کنترل هم‌زمان بر روی تصویر در حال ثبت در سیستم‌های سی ار نمی‌باشیم.

پشتیبانی از سیستم Pacs و (picture archiving communication systems):

این سیستم شامل تجهیزات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری جهت ایجاد یک شبکه داخلی بین تمامی تجهیزات تصویربرداری در مرکز درمانی، سیستم ذخیره و آرشیو تصاویر با فرمت دایکام (که خود شامل مکانی امن دارای حجم بسیار بالایی از حافظه سخت‌افزاری (Hard Disc) جهت ذخیره تصاویر و سایر مشخصات بیماران می‌باشد)، ارتباط با محل مشاهده و تفسیر تصاویر گرفته‌شده (Work Station) و در نهایت قابلیت تبادل اطلاعات تصاویر با سایر مراکز درمانی و اینترنت می‌باشد. این سیستم در محیطی امن (جلوگیری از احتمال هرگونه دست‌کاری در تصاویر رادیوگرافی به خصوص در پزشکی قانونی جهت ارائه به مراکز قانونی توسط حفظ و نگهداری اصل تصاویر در مرکز تصویربرداری) امکان مشاهده و دسترسی پزشکان به تصاویر و سابقه بیماران را به‌صورت آنلاین (که نیازمند خطوط پرسرعت اینترنتی می باشد) فراهم می‌آورد.

با حذف فیلم در رادیوگرافی دیجیتال، هزینه تهیه فیلم رادیولوژی، داروهای ظهور و ثبوت فیلم، خرید و نصب تجهیزاتی نظیر پاس کاست، دستگاه ظهور و ثبوت فیلم (پروسسورها) و آلودگی‌های زیستی ناشی از فیلم‌های رادیولوژی کاهش می‌یابد.

با استفاده از رادیولوژی دیجیتال فاصله زمانی بین اقدام جهت تصویربرداری و تحویل تصویر نهایی رادیولوژی بسیار کاهش می‌یابد. از این‌رو این سیستم‌ها جهت استفاده در موارد اورژانس بسیار مناسب خواهند بود. مزایای دیگر این روش شامل بهبود راندمان زمانی از طریق دور زدن لزوم وقوع رخدادهای شیمیایی، توانایی انتقال دیجیتالی و بهبود تصاویر است. همچنین برای ایجاد یک تصویر با کنتراست مشابه با رادیوگرافی معمولی، می‌توان از تابش اشعه ایکس کمتر استفاده کرد.به طور کلی مزایای رادیولوژی دیجیتال به شرح زیر است:

عوارض رادیولوژی دیجیتال

معمولاً اشعه ایکس در دوران بارداری بی‌خطر است؛ اما همیشه در مورد این موضوع مناقشه بوده است. نتایج مطالعات نیز متناقض بوده و بنابراین فقط زمانی باید عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس انجام شود که مزایای آن بیش از خطرات احتمالی آن باشد.

سونوگرافی بارداری برای تشخیص سقط جنین و بقایای جنین از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تشخیص سنگ کلیه با سونوگرافیتشخیص سنگ کلیه با سونوگرافی

سنگ کلیه با توجه به سبک زندگی امروزی یکی از بیماری‌های مرسوم شده است.برای شناسایی بیماری سنگ کلیه روش‌های مختلفی وجود دارد. تشخیص سنگ کلیه با سونوگرافی یکی از روش‌های مرسوم در تشخیص آن است. ... ادامه مطلب

کاربرد سونوگرافی نسوج سطحی چیست؟کاربرد سونوگرافی نسوج سطحی چیست؟

سونوگرافی نقش مهمی در کنترل و مدیریت دردهای مزمن و طاقت فرسا ایفا می کند. امواج صوتی تابانده شده به اندام های بدن، با استفاده از نرم‌افزارهای خاصی تفسیر می شوند تا تجسمی از شکل عضلات، تاندون ها، اعصاب و مفاصل به صورت تصاویر سونوگرافی ایجاد کنند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی پستان به چه دلیل انجام میشود؟سونوگرافی پستان به چه دلیل انجام میشود؟

سونوگرافی پستان (سینه) یک آزمایش پزشکی غیرتهاجمی است که به متخصص در تشخیص و درمان بیماری‌های سینه کمک می‌کند. سونوگرافی پستان، تصویری از ساختارهای داخلی سینه را تولید می‌کند ... ادامه مطلب

رادیولوژیست چه کسی است؟رادیولوژیست چه کسی است؟

پزشک متخصص در زمینه رادیولوژی، رادیولوژیست نامیده می شود. رادیولوژیست ها برای کمک به تشخیص و معالجه شرایط مختلف یا آسیب دیدگی ها را در تصاویری مانند تصاویر گرفته شده با اشعه ایکس تجزیه و تحلیل می کنند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465