علت انجام سونوگرافی در مردان | سونوگرافی و رادیولوژی در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی ارتوپدی / انواع سونوگرافی مردان و آمادگی لازم برای آنها

انواع سونوگرافی مردان و آمادگی لازم برای آنها

سونوگرافی نوعی روش تصویربرداری است که با استفاده از امواج صوتی، تصاویری از قسمت‌های داخلی بدن ایجاد می‌شود. هر یک از انواع سونوگرافی در مردان به دلایل مختلفی ممکن است درخواست گردد. معمولاً سونوگرافی در مردان به دلیل بروز مشکلاتی از قبیل ضربه به آلت، ناباروری، اختلال نعوظ و مشکلات ادراری به دلیل پروستات درخواست می‌گردد؛ اما سونوگرافی مربوط به هر یک از اجزای لگنی در مردان، به طرق مختلفی صورت گرفته و در برخی موارد نیازمند آمادگی‌های خاصی است. سونوگرافی آقایان از جمله اقداماتی است که در مرکز تصویر برداری پارسه آمادگه اصفهان با دستگاه های به روز و پیشرفته، همچنین نتایج دقیق انجام می‌شود. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

در ادامه به معرفی انواع این سونوگرافی‌ها و آمادگی لازم جهت انجام آن می‌پردازیم.

فواید انجام سونوگرافی مردان

سونوگرافی بیضه

سونوگرافی بیضه که تصویربرداری اولتراسوند از کیسه بیضه نیز نامیده می‌شود، به‌طور خاص به بررسی وضعیت بیضه‌ها می‌پردازد. بیضه‌ها بخشی از سیستم تولید مثل مردان هستند. وظیفه اصلی آنها ایجاد اسپرم و هورمون‌ها است که در داخل کیسه‌ای به نام کیسه بیضه قرار دارند. سونوگرافی روشی ایمن، با ریسک کم و غیرتهاجمی است و کل فرآیند آن در خارج از بدن رخ می‌دهد.

دلایل انجام سونوگرافی بیضه

برخی از دلایل انجام سونوگرافی بیضه عبارتند از:

سونوگرافی مردان

آمادگی جهت انجام سونوگرافی بیضه

نحوه انجام سونوگرافی بیضه

معاینه توسط یک متخصص پزشکی انجام می‌شود و معمولاً بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد .قبل از معاینه، از فرد خواسته می‌شود تا روی تخت بخوابد. در طی مراحل، ممکن است لازم باشد که در یک طرف بدن خود حرکت کنید. سونوگرافی بیضه خارج از بدن انجام می‌شود. یک دستگاه کوچک و دستی که مبدل نامیده می‌شود برای گرفتن تصاویر استفاده می‌شود .پزشک ژل مبتنی بر آب را به اسکروتوم اعمال می‌کند تا اطمینان حاصل شود که مبدل روی پوست راحت حرکت می‌کند. پزشک این مبدل را به طرف عقب و جلو بر روی اسکروتوم حرکت می‌دهد تا تصاویر بیضه‌ها را بگیرد.

عوارض سونوگرافی بیضه

سونوگرافی بیضه‌ها روشی کم ریسک در نظر گرفته می‌شود. این تست ممکن است موجب ناراحتی و یا درد در صورتی که آسیب یا تورم در ناحیه بیضه‌ها وجود داشته باشد، شود. برخی روش‌های تصویربرداری از اشعه‌های رادیواکتیو استفاده می‌کنند؛ اما سونوگرافی این روش را نسبت به دیگر روش‌ها کم ریسک تر می‌کند.

سونوگرافی آلت تناسلی مردان

سونوگرافی آلت تناسلی مردان به منظور مشاهده جریان خون ورودی و خروجی به آلت استفاده می‌شود. اگر فردی به بیماری پیرونی یا کجی آلت تناسلی مبتلا باشد، این روش برای تعیین درجه کجی آلت و اندازه‌گیری انحنا به کار خواهد رفت. بررسی نتایج حاصل از این سونوگرافی مردان، می‌تواند به پزشک در انتخاب بهترین روش درمانی کمک کند.

آمادگی جهت انجام سونوگرافی آلت تناسلی

بهتر است افراد قبل از انجام این روش موارد زیر را رعایت نمایند:

  1. اگر تحت مصرف داروی فشار خون هستید، سعی کنید قبل از انجام این روش، دوزهای مربوط به آن را مصرف کنید.
  2. اگر فشار خون شما قبل از انجام سونوگرافی آلت بیش از اندازه بالا باشد، به احتمال زیاد نیاز به انجام دوباره سونوگرافی خواهید داشت.
  3. از مصرف داروهای سیلدنافیل، واردنافیل و آوانافیل قبل از انجام این روش خودداری کنید.
  4. اگر تحت مصرف روزانه داروی تادالافیل 5 میلی‌گرمی هستید، می‌توانید مصرف روزانه دارو را ادامه دهید.
  5. در صورتی که تادالافیل 20 میلی‌گرمی را به صورت کم مصرف می‌کنید، سعی کنید 72 ساعت قبل از انجام سونوگرافی از مصرف آن اجتناب کنید.
  6. در روز انجام سونوگرافی تا حد امکان از شلوارهای گشاد استفاده کنید.

نحوه انجام سونوگرافی آلت تناسلی

سونوگرافی آلت تناسلی مردان باید در حالت نعوظ انجام شود. در صورت درخواست پزشک و اطمینان از داشتن نعوظ ممکن است دارویی برای ایجاد این حالت به آلت تزریق شود. این تزریق از طریق سوزن‌های بسیار کوتاه و ظریف انجام شده و ممکن است کمی ناراحت کننده باشند؛ اما چندان صدمه‌ای به اندام تناسلی وارد نخواهند کرد. بعد از نعوظ، پروب سونوگرافی بر روی قسمت خارجی آلت حرکت کرده و در صورت وجود انحراف یا هرگونه مشکل دیگری بر روی مانیتور نمایش داده می‌شود.

عوارض سونوگرافی آلت تناسلی

ممکن است در صورت تزریق آمپول پاپاورین، اختلال در بینایی، دل درد، ضعف، زرد شدن پوست یا چشم به صورت نادر، واکنش‌های محل تزریق، تنگی نفس، سردرد، افزایش ضربان قلب و فشار خون، تعریق زیاد، فلاشینگ (گرگرفتگی صورت)، پریاپیسم ایجاد شود.

سونوگرافی پروستات

نوعی روش تشخیصی است که پروستات را از نظر وجود هرگونه ناهنجاری، سرطان یا سایر بیماری‌های مرتبط با پروستات بررسی می‌کند. انجام این روش تصویربرداری بی‌خطر به پزشک کمک می‌کند تا شرایط احتمالی پروستات را قبل از جدی یا غیر قابل کنترل شدن مشکلات مربوط به این ناحیه تشخیص دهد .به عبارت دیگر در طی سونوگرافی پروستات از امواج صوتی برای تولید تصاویر پروستات مرد و کمک به تشخیص علائمی مانند مشکلات ادراری، مشکلاتی که در آزمایش خون نشان داده شده است و … استفاده می‌شود.

آمادگی جهت انجام سونوگرافی پروستات

برای آمادگی در سونوگرافی پروستات نیازی به آمادگی خاصی نیست. این روش به صورت سرپایی انجام می‌شود که معمولاً کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. برخی از دستورالعمل‌های احتمالی که ممکن است پزشک قبل از آزمایش به شما بدهد شامل موارد زیر است:

نحوه انجام سونوگرافی پروستات

در آزمایشگاه و یا مرکز سونوگرافی بیمار باید لباس خود را عوض کند. سپس از بیمار خواسته می‌شود به پشت یا پهلو روی میز معاینه دراز کشیده و زانوهای خود را خم کند. برای انجام سونوگرافی ترانس رکتال (TRUS)، تکنسین یک ابزار تصویربرداری کوچک را با ژل اولتراسوند می‌پوشاند تا به این وسیله کمک کند تصاویر خوبی را پخش کند. سپس، تکنسین به آرامی مبدل را در رکتوم بیمار وارد می‌کند و آن را به آرامی به اطراف حرکت می‌دهد تا تصاویر پروستات از زوایای مختلف دریافت کند. برای نمونه‌برداری، تکنسین به آرامی یک سوزن را در کنار مبدل وارد پروستات می‌کند تا از بافت، نمونه‌برداری انجام شود. در طول سونوگرافی، بیمار ممکن است از ناحیه مقعد احساس ناراحتی کند که در این صورت از داروهای بی‌حسی موضعی یا آرام‌بخش استفاده می‌شود.

عوارض سونوگرافی پروستات

سونوگرافی پروستات یک روش دقیق و مطمئن برای تشخیص ناهنجاری‌های ناحیه مجاری ادراری و پروستات در مردان است و به دلیل عدم استفاده از پرتوهای رادیواکتیو هیچ‌گونه خطر و عوارضی به همراه ندارد.

در صورتی که مرکز معتبری برای انجام سونوگرافی پروستات انتخاب کرده باشید، هیچ‌گونه خطری سلامتی شما را تهدید نمی‌کند. پیش از مراجعه به مرکز سونوگرافی، از تمیز بودن تجهیزات، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تخصص تکنسین‌های سونوگرافی آن مرکز اطمینان حاصل کنید.

تجربه مقداری درد و ناراحتی ناحیه مقعد تا چند روز پس از انجام سونوگرافی پروستات مقعدی یا رکتال کاملاً طبیعی است و برای تسکین آن می‌توانید از داروهای مسکن رایج در داروخانه‌ها مانند استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کنید.

سونوگرافی بارداری برای تشخیص سقط جنین از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تفاوت سونوگرافی و رادیوگرافیتفاوت سونوگرافی و رادیوگرافی

تفاوت رادیولوژی با سونوگرافی این است که در سونوگرافی از اشعه ایکس استفاده نمی‌شود؛ اما در رادیولوژی یا رادیوگرافی از اشعه ایکس استفاده می‌شود. از رادیولوژی برای تصویربرداری از قسمت‌های سخت بدن استفاده می‌شود و سونوگرافی برای قسمت‌های نرم مثل کلیه و مثانه کاربرد دارد ... ادامه مطلب

سونوگرافی شکمی برای تشخیص سل شکمی یا سل منتشرسونوگرافی شکمی برای تشخیص سل شکمی یا سل منتشر

یکی از روش‌های تشخیص بیماری سل شکمی سونوگرافی است.استفاده از سونوگرافي به دلايل مزايايي از جمله، در دسترس بودن، عدم استفاده از اشعه يونيزان، ارزان بودن و قابل انجام بودن بر بالين بيمار، فزوني يافته است. ... ادامه مطلب

بیماری های مثانه که با سونوگرافی تشخیص داده می شوندبیماری های مثانه که با سونوگرافی تشخیص داده می شوند

از مسائلی که در سونوگرافی کلیه و مثانه مورد بررسی قرار می‌گیرد خود مثانه است که از لحاظ شکل کلی، ضخامت جدار مخاطی و احیاناً وجود ضایعات مخاطی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. ... ادامه مطلب

شرایط سونوگرافی رودهشرایط سونوگرافی روده

سونوگرافي به عنوان یکی از ابزارهای حساس و دقیق برای تشخیص مشکلات موجود در روده می باشد. داخل روده را نمیتوان در شرایط عادی دید؛ ولی در برخی بیماریها متخصص سونوگرافی با انجام مانورهای خاص قادر است تا جدار روده ها و ضخامت آنها را مورد بررسی قرار دهد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465