سونوگرافی پروستات در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی دستگاه ادراری / سونوگرافی پروستات چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی پروستات چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی پروستات نوعی روش تشخیصی و تصویربرداری است که با گذراندن امواج صوتی از بافت‌های بدن، تصاویر سیاه و سفید از پروستات تولید می‌کند. به طور کلی سونوگرافی یک روش بی‌خطر و بدون درد است که با استفاده از امواج صوتی تصاویری از داخل بدن تولید می‌کند. در سونوگرافی از ژل و یک پروب یا مبدل که مستقیماً بر روی پوست ناحیه مورد بررسی قرار می‌گیرد، استفاده می‌شود و امواج صوتی با فرکانس بالا از طریق ژل به داخل بدن منتقل می‌شوند. سپس این کاوشگر صداهایی که به عقب بازمی‌گردند را جمع‌آوری نموده و رایانه از آن امواج صوتی برای ایجاد تصاویر استفاده می‌کند.

سونوگرافی نوعی روش تصویربرداری است که با استفاده از امواج صوتی، تصاویری از قسمت‌های داخلی بدن ایجاد می‌شود. هر یک از انواع سونوگرافی در مردان به دلایل مختلفی ممکن است درخواست گردد. معمولاً سونوگرافی در مردان به دلیل بروز مشکلاتی از قبیل ضربه به آلت، ناباروری، اختلال نعوظ و مشکلات ادراری به دلیل پروستات درخواست می‌گردد. سونوگرافی آقایان از جمله اقداماتی است که در مرکز تصویر برداری پارسه آمادگاه اصفهان با دستگاه های به روز و پیشرفته، همچنین نتایج دقیق انجام می‌شود. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

دلایل انجام سونوگرافی پروستات

سونوگرافی پروستات برای آزمایش غده پروستات و بافت‌های اطراف آن در مردان انجام می‌شود. در صورتی که بیمار شرایط زیر را داشته باشد این سونوگرافی توصیه می‌شود:

برخی از علائمی که ممکن است پزشک را متقاعد به تجویز آزمایش سونوگرافی پروستات کند عبارتند از:

مزایای سونوگرافی پروستات

مزایای سونوگرافی پروستات

نحوه انجام سونوگرافی پروستات

در آقایان غده پروستات دقیقاً در جلو راست روده قرار دارد، بنابراین معاینه سونوگرافی به منظور قرار دادن مبدل تصویربرداری در نزدیک‌ترین حد ممکن به غده پروستات به صورت صحیح انجام می‌شود. برای سونوگرافی ترانس رکتال از بیمار خواسته می‌شود که دراز کشیده و زانوهای خود را خم کند. یک پوشش محافظ یکبار مصرف روی مبدل قرار می‌گیرد، سپس مبدل از طریق مقعد وارد می‌شود و داخل رکتوم قرار می‌گیرد. تصاویر از زوایای مختلفی به دست می‌آیند تا بهترین نمای غده پروستات ایجاد شود.

در صورتی که یک ضایعه مشکوک با سونوگرافی یا معاینه مقعدی شناسایی شود، می‌توان نمونه‌برداری با هدایت سونوگرافی را انجام داد. این روش شامل پیش بردن یک سوزن به غده پروستات در حالی است که رادیولوژیست یا سونوگرافیست محل سوزن را مشاهده می‌کند. سپس کمی از بافت برای معاینه میکروسکوپی گرفته می‌شود. در این حالت بیوپسی انجام شده و از مبدل سونوگرافی برای هدایت سوزن نمونه‌برداری به مناطق خاص غده پروستات استفاده می‌شود.

اقدامات قبل از انجام سونوگرافی پروستات

فرد باید به پزشک در صورت ابتلا به عارضه‌های قلبی و ریوی و یا بیماری‌های دیگر و همین‌طور حساسیت‌های دارویی اطلاع دهد. اگر فرد دارای دریچه قلب مصنوعی است و یا به وی گفته شده است که قبل از دندانپزشکی و عمل جراحی آنتی‌بیوتیک مصرف کند به پزشک اطلاع دهد. اگر به هر کدام از عارضه‌های گفته شده مبتلا باشید باید قبل از نمونه‌برداری آنتی‌بیوتیک مصرف کنید.

در صورت استفاده از داروهای زیر به پزشک باید اطلاع داد:

  1. وارفارین (کومادین)
  2. کلوپیدوگرل (پلاویکس)
  3. ریوروکسابان (Xarelto)
  4. و یا هر رقیق کننده خون دیگر بنا بر نظر پزشک شاید نیاز باشد مصرف این داروها از یک هفته قبل از انجام نمونه‌برداری متوقف شود.
  5. یک هفته قبل از انجام روش، از مصرف آسپرین، محصولات حاوی آُسپرین و یا داروهای ضد تورم مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین)، ناپروکسن و یا ایندومتاسین خودداری کنید.
  6. به‌منظور جلوگیری از عفونت شاید نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک در شب قبل یا صبح انجام نمونه‌برداری باشد.
  7. مصرف هیچ دارویی را بدون مشورت با پزشک متوقف نکنید.

محدودیت‌های سونوگرافی پروستات

مردانی که در طی جراحی قبلی، انتهای روده (راست روده) خود را برداشته‌اند، کاندیدای مناسبی برای سونوگرافی غده پروستات نیستند؛ زیرا این نوع سونوگرافی به طور معمول به قرار دادن یک پروب در راست روده نیاز دارد. با این حال، رادیولوژیست ممکن است با قرار دادن یک پروب تصویربرداری سونوگرافی منظم بر روی پوست پرینه بیمار، بین پاها و پشت کیسه بیضه بیمار، غده پروستات را بررسی کند.

عوارض سونوگرافی پروستات

سونوگرافی بارداری برای تشخیص سقط جنین و بقایای جنین از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علت انجام سونوگرافی کلیه و مجاری اداریعلت انجام سونوگرافی کلیه و مجاری اداری

سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری یک معاینه‌ی راحت و بدون درد است که در آن از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از کلیه‌ها، حالب و مثانه استفاده می‌شود. ... ادامه مطلب

کدام بیماری های تخمدان با سونوگرافی تشخیص داده می شوند؟کدام بیماری های تخمدان با سونوگرافی تشخیص داده می شوند؟

سونوگرافی یکی از ابزارهای دقیق به منظور بررسی و ارزیابی انواع بیماری‌ها، به خصوص در زنان می‌باشد. کاربرد سونوگرافی در حوزه‌های مختلف، متفاوت است. سونوگرافی رحم یکی دیگر از انواع سونوگرافی می‌باشد که امروزه بسیار رایج شده است و برای بررسی تخمدان ها نیز کاربرد دارد ... ادامه مطلب

سونوگرافی پاور داپلر چیست و به چه دلیل انجام میشود؟سونوگرافی پاور داپلر چیست و به چه دلیل انجام میشود؟

سونوگرافی داپلر وسیله مهمی جهت تشخیص کاهش سرعت جریان خون در رگ ها و مسدود شدن رگ‌های خونی می باشد. در طی سونوگرافی داپلر، امواج صوتی در طی تماس با گلبول های قرمز در خون می تواند به نتایج دقیقی دست پیدا کند. ... ادامه مطلب

آشنایی با دستگاه سونوگرافیآشنایی با دستگاه سونوگرافی

از دستگاه‌های سونوگرافی می‌توان در تصویربرداری‌های عمومی استفاده کرد.به طور کلی دستگاه‌های سونوگرافی در کاربردهای عمومی معمولاً برای تصویربرداری از احشای شکمی مانند کبد، کلیه‌ها و عروق (آئورت، ورید اجوف تحتانی IVC) مورد استفاده قرار می‌گیرند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465