سونوگرافی کلیه و مجاری اداری در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی دستگاه ادراری / علت انجام سونوگرافی کلیه و مجاری اداری

علت انجام سونوگرافی کلیه و مجاری اداری

سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری یک معاینه‌ی راحت و بدون درد است که در آن از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از کلیه‌ها، حالب و مثانه استفاده می‌شود. کلیه‌ها به سمت قسمت پشتی حفره‌ی شکم، درست بالای خط کمر قرار دارند. آنها مواد زائد را از خون خارج کرده و ادرار را تولید می‌کنند. مجرای ادراری یا حالب، لوله‌های نازکی هستند که ادرار را از کلیه‌ها به مثانه منتقل می‌کنند. در طی این معاینه، یک دستگاه سونوگرافی امواج صوتی را به ناحیه کلیه می‌فرستد و تصاویر بر روی یک کامپیوتر ضبط می‌شوند. تصاویر سیاه و سفید سونوگرافی ساختار داخلی کلیه‌ها و اندام‌های مرتبط را نشان می‌دهد.

سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

علل انجام سونوگرافی کلیه و مجاری اداری

سونوگرافی کلیه به دلایل متعددی انجام می‌شود که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سونوگرافی کلیه برای تشخیص مشکلاتی مانند انسداد کلیه، وجود آبسه در کلیه، جمع شدن مایع در کلیه و ارزیابی عملکرد کلیه بعد از پیوند کلیه نیز انجام می‌شود.

همچنین سونوگرافی کلیه برای تسهیل عمل‌های زیر نیز کاربرد دارد:

  1. نمونه‌برداری: متخصص با توجه به تصاویر سونوگرافی می‌تواند سوزن بیوپسی را در محل مناسب وارد کند.
  2. تخلیه کیست یا آبسه
  3. نفروستومی یا جایگذاری درن برای تخلیه کلیه‌ها

علت انجام سونوگرافی کلیه و مجاری اداری

نحوه انجام سونوگرافی کلیه و مجاری اداری

ابتدا بیمار لباس راحت یا گان می‌پوشد. سپس بر روی تخت دراز می‌کشد و پزشک، پوست را به ژل سونوگرافی آغشته می‌کند. پزشک پروب سونوگرافی را بر سطح پوست که آغشته به ژل است، حرکت می‌دهد. ممکن است پزشک گاهی پروب را با فشار حرکت دهد که طبیعی است و دردی برای بیمار ندارد. سونوگرافی کلیه حدوداً 20 دقیقه زمان می‌برد.

نحوه انجام سونوگرافی تشخیصی کلیه با سونوگرافی کلیه برای درمان یا نمونه‌برداری، از جمله بیوپسی از کلیه، تخلیه کیست کلیه یا قرار دادن نفروستومی (لوله تخلیه در کلیه) متفاوت است.

اقدامات قبل از سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

ممكن است از شما خواسته شود تا مثانه خود را پر نگه داريد. اگر هم لازم باشد كه بعد از انجام سونوگرافى مثانه خود را خالى كنيد، ممكن است از شما بخواهند تا در اتاق انتظار مقدار زيادى آب بنوشيد تا مثانه پر شود.

به طورمعمول، براى انجام سونوگرافى از مسكن استفاده نمی‌شود.

عوارض سونوگرافی کلیه و مجاری اداری

در سونوگرافی کلیه هیچ اشعه‌ای وجود ندارد. همچنین حرکت مبدل سونو روی پوست شما مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد. تنها ممکن است به خاطر وجود ژل‌های رسانا روی پوستتان کمی احساس سرما داشته باشید. این تنها حس ناخوشایندی است که در روند انجام سونوگرافی خواهید داشت؛ بنابراین هیچ‌گونه خطری در سونوگرافی کلیه وجود ندارد.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آناتومی اسکن چیست؟آناتومی اسکن چیست؟

کاربردهای متعدد سونوگرافی در مامایی سبب تحول زیادی در مراقبت های بهداشتی از مادر و جنین و نیز مراقبت های دوران بارداری شده است. بسیاری از ناهنجاری هایی را که منجر به اختلال شکل بدن جنین می‌ شوند، می توان در جنینی که در رحم به سر می برد، از طریق سونوگرافی تشخیص داد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی ریه در کودکان و نوزادان به چه دلایلی انجام می‌شود؟سونوگرافی ریه در کودکان و نوزادان به چه دلایلی انجام می‌شود؟

بیماری‌ های تنفسی، رایج‌ترین بیماری‌ های میان کودکان در کشور های در حال توسعه و یکی از دلایل مرگ در کشورهای غیر توسعه یافته هستند. سونوگرافی ریه به عنوان تکنیکی برای تصویربرداری از سطح ریه در دهه‌ های اخیر توسعه یافته است و برای بررسی نارسایی حاد تنفسی ریه توصیه می‌ شود. ... ادامه مطلب

علت انجام سونوگرافی شریان ها و وریدهای اندام هاعلت انجام سونوگرافی شریان ها و وریدهای اندام ها

بررسی حرکات خون هنگامی‌ که در رگ‌ ها جریان دارد، یکی از اجزای اصلی بسیاری از انواع سونوگرافی است. درحالی‌ که سونوگرافی دو بعدی و سه ‌بعدی، بافت‌ ها و ساختارهای داخلی را نشان می‌ دهند، نوع دیگری از سونوگرافی لازم است تا جریان و فشار خون در رگ‌ ها را بررسی کند. ... ادامه مطلب

مزایا و کاربرد سونوگرافی نوزادانمزایا و کاربرد سونوگرافی نوزادان

سونوگرافی نوزاد همان سونوگرافی معمول می‌باشد که توسط امواج صوتی می‌توان به اختلالات داخل بدن نوزاد پی برد. سونوگرافی نوزاد روشی بدون درد می‌باشد و امروزه به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته است ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465