سونوگرافی داپلر کلیه در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی کالر داپلر / بررسی ارزش سونوگرافی داپلر در تشخیص رد پیوند کلیه

بررسی ارزش سونوگرافی داپلر در تشخیص رد پیوند کلیه

یكي از پیشرفت‌های مهم علم پزشكي در چند دهه اخير پيوند اعضاء می‌باشد. در اين زمينه پيوند كليه يكي از رایج‌ترین و در عين حال حیات‌بخش‌ترین اعمال جراحي است كه امروزه در سرتاسر دنيا به منظور درمان قطعي و دائمي نارسائي مزمن كليه در مراكز تخصصي انجام می‌گیرد. پیوند کلیه اغلب یک درمان انتخابی برای نارسایی کلیه در مقایسه با انجام دیالیز تا آخر عمر است. پیوند کلیه می‌تواند بیماری مزمن کلیه یا بیماری کلیوی در مرحله پایانی را درمان کند تا به شما در بهتر شدن و طولانی‌تر شدن مدت زندگی کمک کند.

شایع‌ترین علت اختـلال عملکرد و از کار افتادن کليه پيوندي در دوره ابتدائي پس از عمل، رد حاد پيوند می‌باشد که تشخيص و درمان به موقع آن جهت حفظ کليه پيوندي ضروري است. در ابتدا جهت تشخيص اين عارضه اكثراً از مجموعه علائم باليني و آزمايشگاهي و در نهايت از بيوپسي استفاده می‌شد. با توجه به اينكه انجام آزمایش‌ها وقت‌گیر بوده و يا از دقت تشخيص بالائي برخوردار نمی‌باشند، لذا بيشتر بيماران جهت تشخيص قطعي نياز به بيوپسي پيدا می‌کردند. اين عمل تهاجمي بوده و خود باعث بروز عوارض و مشكلات ديگري براي بيماران می‌شد. با پيشرفت مهندسي پزشكي ابزارهاي ديگري مانند سونوگرافي داپلر وارد عرصه بازار گرديد. با ورود داپلر به صحنه علم پزشكي، تحول مهمي در اين خصوص صورت گرفت و نشان داده شد كه RI Resistive Index جهت تشخيص زود هنگام رد پيوند ارزش بسيار زيادي را دارا است.

از طریق سونوگرافی داپلر می‌توان بیماران دارای یافته‌های طبیعی سونوگرافی داپلر را جدا نمود و از طرفی بیماران دارای یافته‌های داپلر با احتمال زیاد برای رد پیوند را بدون نیاز به بیوپسی تحت درمان قرار داد.در حقیقت اهمیت سونوگرافی داپلر به این است که اقدامات تشخیصی تهاجمی‌تر را می‌توان به بیماران مشکوک اختصاص داد.

در شرایط طبیعی، شرایین کلیه پیوندی دارای مقاومت پایین بوده و تحت این شرایط طرح موج و جریان در کلیه را low resistive می‌نامند. در موارد رد پیوند کلیه، مقاومت شرایین کلیه پیوندی افزایش یافته و طرح موج و جریان را در این شرایط high resistive می‌نامند. بر اساس موارد فوق، اصول تشخیصی سونوگرافی داپلر بر پایه الگوی جریانت پارانشیمال می‌باشد. در همین رابطه دو شاخص PI و RI تعریف شده است که ارزیابی یافته‌های داپلر را آسانتر و دقیقتر انجام می‌دهد. هر یک از شاخص‌ها دارای محدوده طبیعی معینی هستند که بالاتر آن غر طبیعی تلقی شده و مطرح کننده رد پیوند کلیه می‌باشد.

سونوگرافی کالر داپلر کلیه از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

سونوگرافی داپلر کلیه

در این نوع سونوگرافی از امواج فرا صوت برای بررسی میزان و فشار جریان خون در شریان‌ها استفاده می‌شود. به این صورت که امواج توسط دستگاه به گلبول‌های خونی فرستاده شده، پس از برخورد با آن‌ها عکس‌العمل‌هایی را به صورت طول موج تحویل می‌دهد. این طول موج‌ها توسط دستگاه ثبت می‌شود و تصاویر این سونوگرافی را به وجود می‌آورد. این نتایج علاوه بر میزان سرعت و جریان خون در رگ‌ها، احتمال وجود هرگونه انسداد و گرفتگی در رگ‌ها را نیز با بررسی میزان افت فشار جریان خون بررسی می‌کند. سونوگرافی کالر داپلر کلیه به دلایل عدم درد، عدم تزریق، ایمن و غیر تهاجمی بودن و دقت بالایی که در نتایج آن دیده می‌شود، بر آنژیوگرافی ترجیح داده می‌شود.

سونوگرافی داپلر

دلایل انجام سونوگرافی داپلرکلیه

نتایج سونوگرافی داپلر در رد پیوند کلیه

یافته‌های سونوگرافي شامل:

خطرات ناشی از سونوگرافی داپلر کلیه

سونوگرافی داپلر کلیه ها غیرتهاجمی، فاقد هرگونه عارضه‌ای مانند درد و یا مواجهه با اشعه رادیولوژی ندارد و مکانسیم آن امواج صوتی است.

سونوگرافی حاملگی از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تشخیص سرطان روده با سونوگرافیتشخیص سرطان روده با سونوگرافی

سونوگرافی رکتال یکی از روش های غیر تهاجمی و بی‌خطر تشخیص بیماری ها و ناهنجاری های ناحیه مقعد و روده بزرگ است. در این آزمایش یک لوله قابل انعطاف از طریق سری مخصوص سونوگرافی وارد مقعد می‌ شود و از این ناحیه تصویربرداری انجام می دهد. ... ادامه مطلب

زمان دیده شدن جنین در سونوگرافیزمان دیده شدن جنین در سونوگرافی

یکی از اولین نشانه‌های بارداری در سونوگرافی، ساک حاملگی است که جنین را احاطه کرده و حاوی مایع آمنیوتیک است. ساک حاملگی در رحم بوده و در سونوگرافی به صورت یک غشای سفید در اطراف یک جسم مرکزی دیده می‌شود. ... ادامه مطلب

دانستنی‌های سونوگرافی‌های دوران بارداریدانستنی‌های سونوگرافی‌های دوران بارداری

سونوگرافی از جنین در دوران بارداری، یک نوع تکنیک تصویربرداری است که از امواج صوتی برای تولید تصاویر جنین در رحم استفاده می‌کند. تصاویر تولید شده بر روی صفحه نمایش نشان داده می‌شوند. این تصاویر سونوگرافی از جنین می‌تواند به پزشک در ارزیابی رشد و پیشرفت رشدی جنین کمک کند. ... ادامه مطلب

بررسی کیسه صفرا با سونوگرافیبررسی کیسه صفرا با سونوگرافی

از روش های تشخیص بیماری های کیسه صفرا، سونوگرافی کیسه صفرا میباشد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465