سونوگرافی داپلر کلیه در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی کالر داپلر / بررسی ارزش سونوگرافی داپلر در تشخیص رد پیوند کلیه

بررسی ارزش سونوگرافی داپلر در تشخیص رد پیوند کلیه

یكي از پیشرفت‌های مهم علم پزشكي در چند دهه اخير پيوند اعضاء می‌باشد. در اين زمينه پيوند كليه يكي از رایج‌ترین و در عين حال حیات‌بخش‌ترین اعمال جراحي است كه امروزه در سرتاسر دنيا به منظور درمان قطعي و دائمي نارسائي مزمن كليه در مراكز تخصصي انجام می‌گیرد. پیوند کلیه اغلب یک درمان انتخابی برای نارسایی کلیه در مقایسه با انجام دیالیز تا آخر عمر است. پیوند کلیه می‌تواند بیماری مزمن کلیه یا بیماری کلیوی در مرحله پایانی را درمان کند تا به شما در بهتر شدن و طولانی‌تر شدن مدت زندگی کمک کند.

شایع‌ترین علت اختـلال عملکرد و از کار افتادن کليه پيوندي در دوره ابتدائي پس از عمل، رد حاد پيوند می‌باشد که تشخيص و درمان به موقع آن جهت حفظ کليه پيوندي ضروري است. در ابتدا جهت تشخيص اين عارضه اكثراً از مجموعه علائم باليني و آزمايشگاهي و در نهايت از بيوپسي استفاده می‌شد. با توجه به اينكه انجام آزمایش‌ها وقت‌گیر بوده و يا از دقت تشخيص بالائي برخوردار نمی‌باشند، لذا بيشتر بيماران جهت تشخيص قطعي نياز به بيوپسي پيدا می‌کردند. اين عمل تهاجمي بوده و خود باعث بروز عوارض و مشكلات ديگري براي بيماران می‌شد. با پيشرفت مهندسي پزشكي ابزارهاي ديگري مانند سونوگرافي داپلر وارد عرصه بازار گرديد. با ورود داپلر به صحنه علم پزشكي، تحول مهمي در اين خصوص صورت گرفت و نشان داده شد كه RI Resistive Index جهت تشخيص زود هنگام رد پيوند ارزش بسيار زيادي را دارا است.

از طریق سونوگرافی داپلر می‌توان بیماران دارای یافته‌های طبیعی سونوگرافی داپلر را جدا نمود و از طرفی بیماران دارای یافته‌های داپلر با احتمال زیاد برای رد پیوند را بدون نیاز به بیوپسی تحت درمان قرار داد.در حقیقت اهمیت سونوگرافی داپلر به این است که اقدامات تشخیصی تهاجمی‌تر را می‌توان به بیماران مشکوک اختصاص داد.

در شرایط طبیعی، شرایین کلیه پیوندی دارای مقاومت پایین بوده و تحت این شرایط طرح موج و جریان در کلیه را low resistive می‌نامند. در موارد رد پیوند کلیه، مقاومت شرایین کلیه پیوندی افزایش یافته و طرح موج و جریان را در این شرایط high resistive می‌نامند. بر اساس موارد فوق، اصول تشخیصی سونوگرافی داپلر بر پایه الگوی جریانت پارانشیمال می‌باشد. در همین رابطه دو شاخص PI و RI تعریف شده است که ارزیابی یافته‌های داپلر را آسانتر و دقیقتر انجام می‌دهد. هر یک از شاخص‌ها دارای محدوده طبیعی معینی هستند که بالاتر آن غر طبیعی تلقی شده و مطرح کننده رد پیوند کلیه می‌باشد.

سونوگرافی کالر داپلر کلیه از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

سونوگرافی داپلر کلیه

در این نوع سونوگرافی از امواج فرا صوت برای بررسی میزان و فشار جریان خون در شریان‌ها استفاده می‌شود. به این صورت که امواج توسط دستگاه به گلبول‌های خونی فرستاده شده، پس از برخورد با آن‌ها عکس‌العمل‌هایی را به صورت طول موج تحویل می‌دهد. این طول موج‌ها توسط دستگاه ثبت می‌شود و تصاویر این سونوگرافی را به وجود می‌آورد. این نتایج علاوه بر میزان سرعت و جریان خون در رگ‌ها، احتمال وجود هرگونه انسداد و گرفتگی در رگ‌ها را نیز با بررسی میزان افت فشار جریان خون بررسی می‌کند. سونوگرافی کالر داپلر کلیه به دلایل عدم درد، عدم تزریق، ایمن و غیر تهاجمی بودن و دقت بالایی که در نتایج آن دیده می‌شود، بر آنژیوگرافی ترجیح داده می‌شود.

سونوگرافی داپلر

دلایل انجام سونوگرافی داپلرکلیه

نتایج سونوگرافی داپلر در رد پیوند کلیه

یافته‌های سونوگرافي شامل:

خطرات ناشی از سونوگرافی داپلر کلیه

سونوگرافی داپلر کلیه ها غیرتهاجمی، فاقد هرگونه عارضه‌ای مانند درد و یا مواجهه با اشعه رادیولوژی ندارد و مکانسیم آن امواج صوتی است.

سونوگرافی حاملگی از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا آسم با رادیولوژی تشخیص داده میشود؟آیا آسم با رادیولوژی تشخیص داده میشود؟

رادیولوژی قفسه سینه می‌ تواند مایعات داخل یا اطراف ریه‌ ها یا هوای اطراف ریه‌ ها را آشکار سازد. اگر با درد قفسه سینه، آسیب به قفسه سینه یا تنگی نفس به پیش پزشک بروید، ابتدا رادیوگرافی قفسه سینه از شما گرفته میشود. ... ادامه مطلب

سونوگرافی اسکلتی عضلانی (موسکولواسکلتال) چیست؟سونوگرافی اسکلتی عضلانی (موسکولواسکلتال) چیست؟

سونوگرافی موسکلواسکلتال یک روش تصویربرداری از عضلات ، تاندون‌ ها، رباط‌ ها ، اعصاب محیطی و مفاصل هستند. به کمک سونوگرافی اسکلتی عضلانی می‌ توان کشیدگی ، فشار تاندون‌ ها و ماهیچه‌ها را مشاهده کرد. ... ادامه مطلب

کاربرد سونوگرافی نسوج سطحی چیست؟کاربرد سونوگرافی نسوج سطحی چیست؟

سونوگرافی نقش مهمی در کنترل و مدیریت دردهای مزمن و طاقت فرسا ایفا می کند. امواج صوتی تابانده شده به اندام های بدن، با استفاده از نرم‌افزارهای خاصی تفسیر می شوند تا تجسمی از شکل عضلات، تاندون ها، اعصاب و مفاصل به صورت تصاویر سونوگرافی ایجاد کنند. ... ادامه مطلب

مزایای سیستم های رادیولوژی دیجیتالمزایای سیستم های رادیولوژی دیجیتال

در سال‌های اخیر نوع خاصی از رادیوگرافی ساده رایج شده كه به آن رادیوگرافی دیجیتال میگویند. تفاوت این روش با روش سنتی در كاست مورد استفاده است. این همان تفاوتی است كه دوربین‌های جدید دیجیتال با دوربین‌های قدیمی دارند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465