درباره سونوگرافی بارداری بیشتر بدانید
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی بارداری / دانستنی های سونوگرافی های دوران بارداری

دانستنی های سونوگرافی های دوران بارداری

سونوگرافی از جنین در دوران بارداری، یک نوع تکنیک تصویربرداری است که از امواج صوتی برای تولید تصاویر جنین در رحم استفاده می‌کند. تصاویر تولید شده بر روی صفحه نمایش نشان داده می‌شوند. این تصاویر سونوگرافی از جنین می‌تواند به پزشک در ارزیابی رشد و پیشرفت رشدی جنین کمک کند. این نوع تصویربرداری همچنین برای ارزیابی مشکلات احتمالی جنین و یا کمک به تأیید تشخیص مشکلات احتمالی استفاده می‌شود. این اسکن توسط فرد متخصص و آموزش دیده‌ای که سونوگرافیست نامیده می‌شود، انجام می‌شوند. انجام این اسکن بدون درد بوده و هیچ خطری برای مادر یا جنین ایجاد نمی‌کند و یک روش ایمن می‌باشد.

این انتخاب شماست که در طول بارداری سونوگرافی داشته باشید یا خیر؛ اما بسیاری از خانم‌ها برای اطمینان از داشتن یک بارداری سالم و کمک به آماده شدن برای تولد ترجیح می‌دهند از سونوگرافی قبل از تولد استفاده کنند.

اولین سونوگرافی جنین معمولاً در سه‌ماهه اول بارداری انجام می‌شود تا بارداری را تأیید نموده و تعیین کند که چه مدت از بارداری می‌گذرد. در صورتی که بارداری بدون عارضه باقی بماند، سونوگرافی بعدی معمولاً در سه ماهه دوم و هنگامی که جزئیات آناتومیک قابل مشاهده است شود، انجام می‌شود. در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد ممکن است نیاز باشد تا مادر سونوگرافی پیگیری و آزمایش‌های اضافه تصویربرداری مانند ام آر آی را انجام دهد.

سونوگرافی حاملگی از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

انواع سونوگرافی‌های تشخیصی در دوران بارداری

سونوگرافی داپلر جریان خون

چنانچه مشکلی در قلب یا جریان خون نوزاد مشاهده شود پزشک برای بررسی دقیق‌تر و تشخیص مشکل، سونوگرافی داپلر تجویز کند. جریان خون جنین در سونوگرافی داپلر با دقت بررسی شده و هر نوع مشکل قلبی و عروقی در جنین تشخیص داده می‌شود همچنین مواردی مثل رشد غیرطبیعی جنین، چندقلویی،، بررسی عملکرد جفت، تولید آنتی‌بادی RH منفی در خون مادر و… درخواست این نوع سونوگرافی داده شود. با اندازه‌گیری محیط دور سر جنین و طول استخوان فمور سن جنین تعیین می‌شود

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

در سونوگرافی سه‌بعدی، شما می‌توانید یک تصویر سه‌بعدی از جنین مشاهده کنید و در نهایت عکسی از او را دریافت کنید و در سونوگرافی چهاربعدی، با کنار هم قرار دادن عکس‌ها یک فیلم از حرکات جنین در اختیار شما قرار می‌گیرد. اسکن سه‌بعدی و چهاربعدی به اندازۀ سونوگرافی معمولی امن است. با این حال، انجام آنها صرفاً برای داشتن عکس یا فیلمی از جنین توصیه نمی‌شود. با انجام این کار، شما جنینتان را در معرض سونوگرافی‌های غیرضروری قرار می‌دهید. همینطور استفاده از امواج فراصوت برای مدت زمانی بین ۴۵ دقیقه تا یک ساعت، طولانیتر از محدودیت‌های ایمنی است و توصیه نمی‌شود. با این حال، این نوع سونوگرافی‌ها اطلاعات بیشتری در مورد تشخیص ناهنجاری‌ها در اختیار پزشک می‌گذارد. از آنجا که این نوع سونوگرافی جزئیات بیشتری را از زوایای مختلف نشان می‌دهد، در تشخیص‌ها به پزشکان کمک می‌کند تا برای برنامه‌ریزی‌های بعد از تولد تصمیم بگیرند.

دلایل انجام سونوگرافی در دوران بارداری

برای اطمینان از کاشت صحیح تخمک بارور شده بر دیواره داخلی رحم و تشکیل جفت جنین نیاز به سونوگرافی است. سایر دلایل انجام سونوگرافی در دوران بارداری عبارتند از:

از لحاظ پزشکی سونوگرافی معمولاً به دلایل زیر انجام می‌شود:

 1. تأیید بارداری
 2. تأیید ضربان قلب
 3. اندازه‌گیری طول قد نشسته جنین (crl) یا سن بارداری
 4. تأیید بارداری مولار (پوچ) یا خارج از رحم
 5. ارزیابی بارداری غیرطبیعی
 1. تشخیص ناهنجاری‌های جنین
 2. هفته ۱۳ تا ۱۴ برای تشخیص سندرم داون
 3. هفته ۱۸ تا ۲۰ برای تشخیص ناهنجاری‌های مادرزادی
 4. ناهنجاری‌های ساختاری
 5. بررسی دوقلو بودن
 6. بررسی سن و رشد جنین
 7. بررسی مرگ داخل رحمی
 8. تشخیص هیدرآمنیوس (افزایش مایع دور جنین) یا الیگوهیدرآمنیوس (کاهش سطح مایع آمنیوتیک)
 9. ارزیابی سلامت جنین
 1. تشخیص محل قرار گرفتن جفت
 2. تأیید مرگ داخل رحم
 3. مشاهده نحوه قرار گرفتن جنین داخل رحم
 4. مشاهده حرکات جنین
 5. تشخیص ناهنجاری‌های رحم و لگن مادر

نحوه انجام سونوگرافی

دو نوع سونوگرافی اصلی وجود دارد که عبارتند از: سونوگرافی ترانس واژینال و ترانس ابدومینال. هر دو نوع سونوگرافی معمولاً حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشند و بدون درد هستند. توجه کنید که نوع سونوگرافی که انجام می‌دهید بستگی به طول دوره بارداری شما دارد و پزشک شما تعیین می‌کند که کدام نوع را انجام دهید. در ادامه نحوه انجام هر یک از این سونوگرافی‌ها را بررسی می‌کنیم:

نحوه انجام سونوگرافی ترانس واژینال

اگر بخواهید قبل از هفته ۶ یا ۷ بارداری خود اقدام به انجام اولین سونوگرافی خود کنید، پزشک شما احتمالاً سونوگرافی ترانس واژینال را تجویز می‌کند. در سونوگرافی ترانس واژینال، یک پروب کوچک در پوششی شبیه کاندوم استریل، به داخل واژن وارد می‌شود. سپس پزشک پروب را درون واژن حرکت می‌دهد تا با ساطع شدن امواج صوتی، رحم شما را اسکن کرده و نتایج آن را روی صفحه نمایش مشاهده کند. در این حالت کمی احساس فشار خواهید کرد؛ اما دردی حس نمی‌کنید.

نحوه انجام سونوگرافی ترانس ابدومینال

برای انجام سونوگرافی ترانس ابدومینال، لازم است که مثانه شما کاملاً پر باشد تا بتوان تصویر واضحی از جنین و اندام‌های تولید مثل شما به‌دست آورد؛ بنابراین یک ساعت قبل از سونوگرافی باید حدود سه لیوان آب بنوشید و با مثانه پر معاینه شوید.

در حین انجام سونوگرافی ترانس ابدومینال، باید روی میز معاینه یا تخت دراز بکشید. سپس پزشک، ژل مخصوصی را روی شکم و ناحیه لگن شما استعمال می‌کند. این ژل بر پایه آب است، بنابراین کاملاً پاک می‌شود و اثری روی لباس یا پوست شما بر جای نمی‌گذارد. این ژل به حرکت صحیح امواج صوتی کمک می‌کند. در مرحله بعدی، پزشک دستگاه پروب را روی شکم شما قرار می‌دهد و آن را برای گرفتن تصاویر سیاه‌ و سفید بر روی صفحه اولتراسوند (صفحه نمایشگری که تصاویر درون شکم را نشان می‌دهد) حرکت می‌دهد.

عوارض جانبی سونوگرافی بارداری

از بین انواع سونوگرافی بارداری برخی برای جنین خطر دارد، همانند سونوگرافی سه و چهار بعدی که فقط در موارد ضروری باید مورد استفاده قرار بگیرد. به طورکلی سونوگرافی روشی غیرتهاجمی است که اگر به درستی از آن استفاده شود عوارضی برای جنین نخواهد داشت. اثرات طولانی مدت قرار گرفتن در معرض امواج فراصوتی هنوز کاملاً مشخص نشده است. پیشنهاد می‌شود از سونوگرافی فقط در تشخیص پزشکی استفاده شود.

سونوگرافی کالر داپلر از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
انواع و کاربردهای سونوگرافی معمولیانواع و کاربردهای سونوگرافی معمولی

در سونوگرافی بیشتر بافت‌های نرم اندام دیده شده و بررسی می‌شوند، لذا سونوگرافی روش مناسبی برای تشخیص مشکلات استخوان نیست؛ اما با آن می‌توان بعضی مشکلات عضلات رباط‌ها و تاندون‌ها و بسیاری بافت‌های دیگر را بررسی کرد . ... ادامه مطلب

انواع سونوگرافی کالر داپلر جنینانواع سونوگرافی کالر داپلر جنین

در طی دوران بارداری، به طور معمول هر خانم باردار برای اطمینان از سلامتی جنین خود می بایست سونوگرافی انجام دهد. گاهی پیش می آید که بنا به تجویز پزشک طبق وضعیت مادر و جنین، پزشک سونوگرافی های دیگری را هم تجویز می کند که از جمله آنها میتوان به سونوگرافی داپلر اشاره کرد که در این بخش به آن پرداخته ایم. ... ادامه مطلب

سونوگرافی بیضه به چه دلایلی انجام میشود؟سونوگرافی بیضه به چه دلایلی انجام میشود؟

بیضه‌ها اندام‌های اصلی تولید مثل مردان هستند. در این عضو، اسپرم‌ها و هورمون‌های جنسی مردانه (تستوسترون) ترشح می‌شود. سونوگرافی روشی ایمن، بدون درد و غیرتهاجمی برای تشخیص مشکلات جسمی و بیماری در بیضه است. ... ادامه مطلب

سونوگرافی آنومالی در چند هفتگی انجام میشودسونوگرافی آنومالی در چند هفتگی انجام میشود

آنومالی اسکن یا سونوگرافی ناهنجاری جنین از مهم‌ ترین سونوگرافی‌ های دوران بارداری محسوب می‌ شود. آنومالی یا ناهنجاری، شرایطی است که سلامت فرد با مشکل رو به‌ رو شده است. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465