انواع و اجزای دستگاه سونوگرافی | بهترین سونوگرافی در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی ارتوپدی / آشنایی با دستگاه سونوگرافی

آشنایی با دستگاه سونوگرافی

در طول یک دهه گذشته، تکنولوژی سونوگرافی پیشرفت چشمگیری داشته است و در مدل‌های کوچک پیشرفته و قابل حمل (پرتابل) به بازار عرضه شده است. در حال حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی، بسیاری از فرایندهای تشخیصی و درمانی تحت اقدامات مداخله‌ای تصویربرداری و به خصوص سونوگرافی انجام می‌گیرند.

امروزه خرید یک دستگاه سونوگرافی، دغدغه بسیاری از پزشکان متخصص است. پزشکان متخصص و فوق تخصص در حوزه‌های مختلف نظیر زنان و زایمان، پریتونالوژی، طب درد، طب ورزش، طب اورژانس، مراقبت‌های ویژه، نورولوژی، غدد، اورولوژی، ریه، جراحی و... معمولاً از دستگاه‌های سونوگرافی برای سهولت در تشخیص و انجام مداخلات درمانی استفاده می‌کنند.

از دستگاه‌های سونوگرافی می‌توان در تصویربرداری‌های عمومی استفاده کرد. دستگاه‌های سونوگرافی برای تصویربرداری‌های تشخیصی در بستر بیمار و مراقبت‌های پزشکی (point of care) کاربرد دارند. به طور کلی دستگاه‌های سونوگرافی در کاربردهای عمومی معمولاً برای تصویربرداری از احشای شکمی مانند کبد، کلیه‌ها و عروق (آئورت، ورید اجوف تحتانی IVC) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.

انواع دستگاه سونوگرافی

دستگاه‌های سونوگرافی از جهت ظاهری به دو نوع مبله (Stationary) و یا پرتابل (قابل حمل) تقسیم می‌شوند. از لحاظ تکنولوژی امواج نیز این دستگاه در سه نوع اولتراسوند سه بعدی، چهاربعدی (تصویر سه بعدی به همراه حرکت در زمان) و سونوگرافی داپلر گروه بندی شده است.

در روش‌های مختلف سونوگرافی، از انواع مختلفی از پروب استفاده می‌گردد. پروب‌های Trans-vaginal، Convex، Linear، Volume Convex و Phase Array در روش‌های مختلف سونوگرافی ترانس واژینال، سونوگرافی معمولی، سونوگرافی رنگی یا کالر داپلر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دستگاه سونوگرافی

اجزای دستگاه سونوگرافی

دستگاه‌های سونوگرافی از دو بخش اصلی پروب و مانیتور تشکیل می‌شوند. پروب ابزاری برای تولید امواج فراصوتی و ارسال و دریافت آن به داخل بدن بیمار است. پروب معمولاً به شکل یک میکروفون طراحی شده که توسط یک سیم به قسمت مانیتور متصل است. در حقیقت، پروب امواج فراصوتی را به داخل بدن بیمار ارسال کرده و اکوی این امواج را دریافت و به سیستم مانیتورینگ و اسکنرها ارسال می‌نماید. سپس اکوی دریافتی توسط سیستم کامپیوتری به تصاویر قابل تشخیصی تبدیل می‌شوند که می‌توان از آن عکس یا فیلم تهیه کرد. اصول کار این دستگاه، مانند دستگاه‌های سونار در سیستم‌های نظامی و دریایی است. دستگاه سونو شامل قطعات زیر می‌باشد:

  1. پروب یا Sound
  2. زاویه (کامپیوتر و …اعداد و ارقام را داریم که میتوان محاسباتی انجام داد و نماگیر را در نقاط مختلف Fix کرد و اندازه‌گیری کرد)
  3. مانیتور: تصاویر منعکس شده از امواج صوتی را میتوان در آن دید.

انواع پروب:

  1. پروب خطی Liner
  2. پروب آندوکاویند یا واژینال
  3. پروب Pectorial

امروزه بیشتر، پروب Pectorial_ Liner استفاده می‎شود که در تمام طول دوران بارداری استفاده می‎شود. پروپ واژینال به خصوص برای تشخیص زودتر در اوایل دوران بارداری استفاده می‎شود مثلاً:

در خونریزی‌های اوایل دوران بارداری (مثلاً کسانی که سابقه ab و EP یا ab ناقص دارند) ولی ساک حاملگی به نحوی است که نمی‎توان از پروپ ابدومینال نگاه کرد از پروپ واژینال استفاده می‎شود که یک هفته جلوتر اگر ساک حاملگی وجود داشته باشد آن را ببینند.

نحوه عملکرد دستگاه سونوگرافی

تصویربرداری این دستگاه به روش تصویربرداری سیستم‌های سونار است. در این روش امواج فراصوتی به سمت هدف ارسال و اکو (بازخورد) امواج فراصوت پس از بازگشت، اندازه‌گیری می‌شوند. با اندازه‌گیری موج‌های اکو می‌توان فاصله، اندازه، شکل و پایداری اجسام هدف و نیز جنس آنها را ارزیابی و ترسیم نمود.

در صنعت پزشکی از سونوگرافی برای مشاهده جنین در رحم، دریچه‌ها و دیواره‌های قلب، شناسایی ناهنجاری‌های کبد، کیسه صفرا، کیست‌ها و سنگ‌های مجاری ادراری و کلیه‌ها، رگ‌های وریدی و … استفاده می‌شوند. به بیان بهتر، در صنعت پزشکی از دستگاه سونوگرافی برای نمایش تغییرات ظاهری در بافت‌ها، ارگان‌ها، عروق و توده‌های داخلی استفاده می‌شود. در دستگاه‌های پزشکی سونوگرافی، پروب نقش فرستنده و گیرنده امواج را بر عهده دارد. زمانی که پروب روی پوست بدن کشیده می‌شود (و یا در مواردی داخل بدن می‌شود)، امواج فراصوتی به داخل بدن ارسال می‌شود.

امواج فراصوت توسط بافت‌ها و مایعات داخلی و در جایی که تراکم بافت‌ها متفاوت بوده یا بافت در کنار مایعات قرار گرفته است، بازگشت داده می‌شود. به عبارت ساده‌تر، فصل مشترک بین دو بافت، بافت‌ها و مایعات و یا گازها بازتاب دهنده امواج سونو به حساب می‌آیند. پس از آن، پروب با دریافت اکو میزان تغییرات آنها را ضبط نموده و با ارسال به کامپیوتر و سیستم مانیتور این داده‌ها به تصویر تبدیل می‌شود. این تصاویر مرتب در حال تغییر هستند و می‌توانند به صورت عکس و یا به صورت در لحظه (real time) نمایش داده شوند. در سیستم سونوگرافی داپلر، حرکت سلول‌های خونی باعث تغییر در تن صدای امواج صوتی اکو می‌شود. با این روش پزشک می‌تواند مسیر و سرعت سلول‌های خونی در حال حرکت در عروق خونی را بررسی نماید.

ویژگی‌های دستگاه سونوگرافی با کیفیت

نحوه انجام سونوگرافی

روی تخت دراز می‌کشید. پزشک شما پروب (یک دستگاه به اندازه موس رایانه) را روی محلی که می‌خواهد معاینه کند قرار می‌دهد. پروب یک دستگاه کوچک است که امواج اولتراسوند تولید می‌کنند و همچنین بازتاب آنها را دریافت می‌کند. در محل تماس پروب با پوست شما مقداری ژل لغزنده یا لوبریکانت مالیده می‌شود تا پروب راحت‌تر روی پوست حرکت کند و همچنین تصویر بهتری به دست بیاید. پروب به وسیله یک سیم به دستگاه سونوگرافی متصل است. سونوگرافی نیز به یک صفحه نمایش اتصال دارد. امواج صوتی از پروب به بافت‌های بدن فرستاده می‌شود و موج‌ها پس از برخورد با بافت‌های مختلف به مقدار متفاوت بازتاب می‌کنند و این اطلاعات به دستگاه سونوگرافی منتقل می‌شود.

دستگاه سونوگرافی پس از پردازش این اطلاعات، تصویر را بر صفحه نمایش، نشان می‌دهد. به دلیل آن که پروب هر لحظه در حال تولید امواج صوتی است و بازتاب‌ها را دریافت می‌کند و به دستگاه می‌فرستد، تصویر صفحه نمایش هر لحظه تغییر کرده و به همین دلیل سونوگرافی علاوه بر ساختار می‌تواند حرکت اعضای داخلی بدن را به صورت زنده نشان دهد. به عنوان مثال، دریچه‌های قلبی حین انجام سونوگرافی به نمایش در می‌آیند و در حال باز و بسته شدن هستند. آزمایشگر یا پزشک شما، پروب را به جهت‌های مختلف حرکت می‌دهد تا موضع مشخص را از زاویه‌های مختلف مشاهده کند و مورد بررسی قرار دهد. سونوگرافی هیچ دردی ندارد و ۱۵ تا ۴۵ دقیقه (بسته به محل مورد آزمایش) به طول می‌انجامد. تصاویر سونوگرافی می‌توانند به صورت عکس یا فیلم ضبط و ذخیره شوند.

عوارض جانبی سونوگرافی

هیچ‌گونه مدرکی دال بر مضر بودن سونوگرافی در صورتی که طبق دستورالعمل‌ استفاده شود وجود ندارد. سونوگرافی سال‌های بسیاری است که برای تشخیص سلامت جنین و بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که پزشک متخصص، سونوگرافی را درست و مطابق دستورالعمل‌ انجام دهد کاملا بی خطر است.

سونوگرافی حاملگی از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سونوگرافی فقط برای بارداری نیستسونوگرافی فقط برای بارداری نیست

همانطور که می دانیم در روش های تصویربرداری با اشعه ایکس مانند رادیوگرافی ساده و یا سی تی اسکن، بدن تحت تابش مقدار معینی از اشعه یونیزان قرار میگیرد که اگر از حد مشخصی بیشتر باشد می تواند موجب اشکالاتی در کارکرد سلول ها شود. ... ادامه مطلب

انواع سونوگرافی کالر داپلر جنینانواع سونوگرافی کالر داپلر جنین

در طی دوران بارداری، به طور معمول هر خانم باردار برای اطمینان از سلامتی جنین خود می بایست سونوگرافی انجام دهد. گاهی پیش می آید که بنا به تجویز پزشک طبق وضعیت مادر و جنین، پزشک سونوگرافی های دیگری را هم تجویز می کند که از جمله آنها میتوان به سونوگرافی داپلر اشاره کرد که در این بخش به آن پرداخته ایم. ... ادامه مطلب

رحم دوشاخه چیست و چگونه تشخیص داده میشود؟رحم دوشاخه چیست و چگونه تشخیص داده میشود؟

یکی از روش‌های تشخیص اختلال رحم سونوگرافی می‌باشد. سونوگرافی جزو کم‌خطرترین متدهایی است که برای تصویربرداری از داخل بدن انجام می‌شود. چراکه به جای اشعه‌‌های مضر از امواج صوتی استفاده می‌شود ... ادامه مطلب

آشنایی با دستگاه سونوگرافیآشنایی با دستگاه سونوگرافی

از دستگاه‌های سونوگرافی می‌توان در تصویربرداری‌های عمومی استفاده کرد.به طور کلی دستگاه‌های سونوگرافی در کاربردهای عمومی معمولاً برای تصویربرداری از احشای شکمی مانند کبد، کلیه‌ها و عروق (آئورت، ورید اجوف تحتانی IVC) مورد استفاده قرار می‌گیرند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465