سونوگرافی معمولی در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی ارتوپدی / انواع و کاربردهای سونوگرافی معمولی

انواع و کاربردهای سونوگرافی معمولی

سونوگرافی یکی از روش‌های تصویربرداری است که تقریباً هیچ ضرری برای بدن ندارد و به آن اولترا سونوگرافی ultrasonography هم می‌گویند. در روش‌های تصویربرداری با اشعه ایکس مانند رادیوگرافی ساده یا سی تی اسکن بدن تحت تابش مقدار معینی از اشعه یونیزان قرار می‌گیرد ولی در سونوگرافی از اشعه ایکس استفاده نمی‌شود . امواج مورد استفاده در سونوگرافی از جنس امواج صوتی و در واقع صدا هستند که ضرری برای بدن ندارد این‌ها امواج فراصوتی هستند و جنس آنها دقیقاً مانند صدا است ولی به علت بالا بودن فرکانس آنها قابل شنیدن توسط گوش انسان نیستند با این حال خواص صوت و صدا دارند یعنی در برخورد با موانع منعکس می‌شوند

در سونوگرافی بیشتر بافت‌های نرم اندام دیده شده و بررسی می‌شوند، لذا سونوگرافی روش مناسبی برای تشخیص مشکلات استخوان نیست؛ اما با آن می‌توان بعضی مشکلات عضلات رباط‌ها و تاندون‌ها و بسیاری بافت‌های دیگر را بررسی کرد .

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.

مزایای سونوگرافی

سونوگرافی با مزایای بسیاری همراه است:

روشهای انجام سونوگرافی

سونوگرافی به چند روش مختلف انجام می‌شود. همه روش‌ها اصول یکسانی دارند؛ اما روند انجام آنان متفاوت است:

  1. سونوگرافی معمولی: این سونوگرافی به صورت دو بعدی است و در قسمت‌های مختلف بدن از جمله شکم برای تشخیص رشد جنین استفاده می‌شود.
  2. سونوگرافی تخصصی: در این سونوگرافی از وسایل پیشرفته‌تری استفاده می‌شود. سونوگرافی پیشرفته برای یک مشکل خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  3. سونوگرافی سه بعدی: در این روش تصاویر به صورت سه بعدی تولید می‌شوند. برای این سونوگرافی از prob های مخصوص و نرم‌افزارهای تخصصی برای تجریه و تحلیل استفاده می‌شود.
  4. تصویربرداری رنگی: به این روش کالر داپلر هم می‌گویند. در این سونوگرافی، تغییرات بسیار جزئی و ریز را مورد بررسی قرار می‌دهد.
  5. سونوگرافی ترانس واژینال: در این روش سونوگرافی، دستگاه مخصوص مورد استفاده در داخل واژن قرار می‌گیرد و تصاویری را می‌گیرد.

انواع سونوگرافی و کاربردهای آن

  1. در رفتن مفصل‌های ران.
  2. خونریزی داخلی.
  3. انواع تومورها یا کیست.
  4. پاره شدن عضلات از جمله عضلات شانه.

برخی دیگر موارد مورد استفاده سونوگرافی عبارتند از:

آمادگی‌های قبل از انجام سونوگرافی

آمادگی‌های مورد نیاز قبل از انجام سونوگرافی بستگی به نوع سونوگرافی شما دارد. ممکن است در برخی از سونوگرافی‌ها نیاز باشد تا موارد زیر را رعایت کنید:

اگر سونوگرافی شما شکمی از جمله کلیه و رحم، مثانه باشد. قبل از سونوگرافی از شما خواسته می‌شود تا آمادگی‌های زیر را داشته باشید:

اگر سونو شما برای دستگاه‌های گوارشی از جمله کبد، صفرا، طحال و… باشد. آمادگی‌های زیر مورد نیاز است:

سونوگرافی معمولی

نحوه انجام سونوگرافی

در بیشتر سونوگرافی‌ها از بیمار خواسته می‌شود که در صورتی که صورتش بالا قرار دارد، روی تخت دراز بکشد. گاهی هم از بیمار خواسته می‌شود که برای بالا رفتن کیفیت تصاویر به پهلو دراز بکشد.

بعد از قرار گرفتن بیمار روی تخت، پزشک رادیولوژی یک ژل بر پایه آب گرم را روی منطقه مورد نظر بدن قرار می‌دهد. این ژل کمک می‌کند تا مبدل تماس خوبی با بدن برقرار کرده و هوای بین مبدل و پوست که توان مسدود کردن امواج صوتی را دارد از بین برود. این مبدل روی پوست حرکت داده می‌شود تا در نهایت تصویر دقیق و درستی از منطقه مورد نظر به دست بیاید.

در برخی از انواع سونوگرافی مبدل به پروبی متصل شده و پروب به صورت مستقیم به داخل بدن فرستاده می‌شود، این آزمایش‌ها عبارتند از:

عوارض سونوگرافی

اگر سونوگرافی به دست پزشکان توانمند و با تکنیک‌های معقول و دفعات مناسب انجام گیرد فاقد هرگونه ضرری خواهد بود. انجام سونوگرافی‌های مکرر و طولانی بنا به علل غیرعلمی از قبیل تعیین جنسیت جنین آن هم توسط افراد غیرپزشک و غیرمتخصص در زمان بارداری توصیه نمی‌شود.هیچ‌گونه گزارشی دال بر عوارض بالینی سونوگرافی گزارش نشده و استفاده از سونوگرافی طبق نظر پزشک معالج با رعایت حدّ اعتدال کاملاً بی‌ضرر است.

سونوگرافی حاملگی از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تشخیص ناتوانی جنسی ناشی از نشت وریدی آلت با سونوگرافیتشخیص ناتوانی جنسی ناشی از نشت وریدی آلت با سونوگرافی

یکی از علل عدم نعوظ می‌تواند اختلال در خونرسانی و وریدهای آلت بیمار باشد. به این جهت پزشک متخصص برای بررسی مشکلاتی چون نشت وریدی و اختلال خونرسانی به آلت، از سونوگرافی کالر داپلر استفاده می‌کند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی داپلر رحم چگونه انجام میشود؟سونوگرافی داپلر رحم چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی ترانس واژینال، یکی از انواع سونوگرافی هایی است که برای زنان و مادران باردار تجویز می شود. این سونوگرافی که از طریق واژن انجام می شود، دقت بسیار بالایی در تشخیص دارد و به پزشک کمک می کند تا تشخیص بهتری از بیماری و یا سلامت بیمار داشته باشد. ... ادامه مطلب

مزایا و کاربرد سونوگرافی نوزادانمزایا و کاربرد سونوگرافی نوزادان

سونوگرافی نوزاد همان سونوگرافی معمول می‌باشد که توسط امواج صوتی می‌توان به اختلالات داخل بدن نوزاد پی برد. سونوگرافی نوزاد روشی بدون درد می‌باشد و امروزه به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته است ... ادامه مطلب

هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم چیست؟هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم چیست؟

عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی نوعی روش تصویر برداری یا رادیوگرافی برای مشاهده رحم و لوله ها است که به وسیله نوعی اشعه ایکس به نام فلوروسکوپی و یک ماده حاجب حاوی ید انجام می شود. رادیولوژیست می تواند با فلوروسکوپی، رحم و لوله ها را ببیند و آناتومی و عملکرد آنها را ارزیابی کند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465