تشخیص جنین در اولین سونوگرافی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی شکم و گوارش / زمان دیده شدن جنین در سونوگرافی

زمان دیده شدن جنین در سونوگرافی

چنانچه مادری پس از اولین تأخیر در پریود و در حدود هفته‌های پنجم یا ششم بارداری نزد پزشک زنان برود، ممکن است پزشک، اولین سونوگرافی بارداری در هفته‌های ذکر شده برای او بنویسد. در این هفته‌ها سونوگرافی شکمی انجام نمی‌شود؛ زیرا رویان آنقدر کوچک است که سونوگرافی قادر به تصویربرداری از آن نیست. چنانچه وضعیت مادر در اولین بررسی عادی باشد و مشکلی وجود نداشته باشد، اولین سونوی شکمی معمولاً در هفته‌های 7 یا 8 بارداری انجام خواهد شد.در این سونوگرافی مواردی مانند تک یا چند قلو بودن، وضعیت قلب جنین، ساک حاملگی و کیسه زرده بررسی خواهد شد.

سونوگرافی های بارداری یا حاملگی از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

یکی از اولین نشانه‌های بارداری در سونوگرافی، ساک حاملگی است که جنین را احاطه کرده و حاوی مایع آمنیوتیک است. ساک حاملگی در رحم بوده و در سونوگرافی به صورت یک غشای سفید در اطراف یک جسم مرکزی دیده می‌شود. در یک چرخه طبیعی بارداری ساک حاملگی در حدود هفته پنجم تا هفتم پس از آخرین چرخه قاعدگی شکل گرفته و در نتیجه در سونوگرافی واژینال در هفته سوم تا پنجم، قابل مشاهده است. سونوگرافی واژینال نسبت به سونوگرافی شکمی حساسیت بیشتری داشته و تصاویر واضح‌تری در اختیار قرار می‌دهد. انجام سونوگرافی در مراحل ابتدایی بارداری ممکن است تنها ضخامت بالای دیواره رحم را گزارش کند که در این شرایط بهتر است در عرض چند هفته آینده تکرار شود.
در سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می‌شود. این امواج توسط وسیله‌ای که روی شکم یا داخل واژن قرار داده می‌شود تولید و به بدن منتقل می‌شود. تشخیص ساک حاملگی که اولین علامت حاملگی در سونوگرافی می‌باشد ۳۵-۳۲ روز پس از LMP در سونوگرافی ترانس ابدومینال امکان پذیر است.

تشخیص جنین در اولین سونوگرافی

ساک حاملگی ساختاری است که در حدود هفته‌های چهارم تا پنجم بعد از لقاح تشکیل می‌شود که حاوی جنین، جفت، کیسه زرده و سایر محصولات بارداری است. وجود ساک حاملگی در سونوگرافی، خصوصاً وقتی با میزان hCG مقایسه شود، می‌تواند در تشخیص بارداری خارج از رحم یا بارداری هتروتوپیک بسیار مفید باشد. همچنین در تشخیص احتمال سقط جنین زودهنگام، مهم است.

ساک حاملگی معمولاً اولین نشانه از بارداری در سونوگرافی است و ممکن است از هفته سوم مشاهده شود. در این زمان قطر میانگین ساک ۲ تا ۳ میلی‌متر است. از حدود نیمه هفته پنجم کیسه زرده در داخل ساک حاملگی ظاهر خواهد شد. سونوگرافی واژینال باید بتواند ساک حاملگی را از هفته پنجم مشاهده کند. وقتی نسبت آن با hCG سنجیده می‌شود، میزان آن باید حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ باشد. سونوگرافی از طریق واژن در هفته‌های 4-5 و سونوگرافی از طریق شکم در هفته‌های 6-5 بارداری به صورت قابل اعتمادی قادر به تشخیص توده بارداری است.

در سونوگرافی اوایل هفته ششم بارداری می‌توان جنین را مشاهده کرد. بسیاری از سونوگرافیست ها ترجیح می‌دهند برای انجام سونوگرافی تا هفته ششم منتظر بمانند و بسیاری دیگر هفته هشتم بارداری را یعنی زمانی که رشد جنین قابل سنجش است، برای انجام سونوگرافی مناسب می‌دانند. در اولین سونوگرافی، ضربان قلب جنین به صورت یک نقطه چشمک زن کوچک قابل مشاهده است. بسیاری از متخصصان سونوگرافی، در حدود شش و نیم هفتگی قادرند به وضوح ضربان قلب جنین را ببینند. از آنجا که دستگاه شنود ضربان قلب جنین با نام داپلر تا اواخر سه ماهه اول نمیتواند ضربان قلب جنین را تشخیص دهد، لذا استفاده از سونوگرافی برای مشاهده ضربان قلب برای مادر باردار بسیار اطمینان‌بخش است.

کاربرد سونوگرافی در طول سه ماهه اول بارداری

در سه ماهه اول بارداری (هفته های اول تا 12)، سونوگرافی ممکن است برای موارد زیر انجام شود:

نحوه انجام سونوگرافی تشخیص جنین

نوع سونوگرافی بستگی به زمان بارداری دارد. انواع سونوگرافی‌ها به وسیله ابزاری به نام مبدل که از امواج صوتی استفاده می‌کند، انجام می‌شوند. مبدل تصاویری از کودک شما را بر روی رایانه تهیه می‌کند.

سونوگرافی ترانس شکمی

  1. بیشترین سونوگرافی در دوران بارداری، از نوع سونوگرافی ترانس شکمی است.
  2. برای انجام آن، شما به پشت روی تخت دراز می‌کشید و پزشک شکم شما را با یک لایه نازک از ژل می‌پوشاند. ژل کمک می‌کند تا امواج صوتی راحت‌تر منتقل شده و تصویر بهتری ایجاد شوند.
  3. با حرکت دادن مبدل روی شکم شما، تصاویری از جنین روی رایانه نمایان می‌شوند.
  4. ممکن است در طول آزمایش نیاز به پر بودن مثانه باشد.
  5. سونوگرافی بدون درد و حدود 20 دقیقه طول می‌کشد.

سونوگرافی ترانس واژینال

  1. این نوع سونوگرافی از طریق مهبل انجام می‌شود.
  2. شما به پشت روی تخت دراز کشیده و پاهای خود را جمع می‌کنید.
  3. پزشک یک مبدل نازک را به داخل مهبل شما منتقل می‌کند. ممکن است کمی فشار در ناحیه مهبل را احساس کنید؛ اما باعث درد نمی‌شود.
  4. سونوگرافی ترانس واژینال حدود 20 دقیقه طول می‌کشد و مثانه باید خالی باشد.
  5. این سونوگرافی بیشتر در مراحل اولیه بارداری استفاده می‌شود.

عوارض سونوگرافی در بارداری

سونوگرافی از امواج فراصوت برای تولید تصویر استفاده می‌کند و هیچ اشعه‌ای ندارد، بنابراین در دوران حاملگی برای مادر و جنین بدون خطر می‌باشد. اگر توسط فرد ماهر و حاذق انجام شود جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

سونوگرافی کالر داپلر کلیه از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تشخیص سرطان روده با سونوگرافیتشخیص سرطان روده با سونوگرافی

سونوگرافی رکتال یکی از روش های غیر تهاجمی و بی‌خطر تشخیص بیماری ها و ناهنجاری های ناحیه مقعد و روده بزرگ است. در این آزمایش یک لوله قابل انعطاف از طریق سری مخصوص سونوگرافی وارد مقعد می‌ شود و از این ناحیه تصویربرداری انجام می دهد. ... ادامه مطلب

تشخیص سنگ کلیه با سونوگرافیتشخیص سنگ کلیه با سونوگرافی

سنگ کلیه با توجه به سبک زندگی امروزی یکی از بیماری‌های مرسوم شده است.برای شناسایی بیماری سنگ کلیه روش‌های مختلفی وجود دارد. تشخیص سنگ کلیه با سونوگرافی یکی از روش‌های مرسوم در تشخیص آن است. ... ادامه مطلب

سونوگرافی فقط برای بارداری نیستسونوگرافی فقط برای بارداری نیست

همانطور که می دانیم در روش های تصویربرداری با اشعه ایکس مانند رادیوگرافی ساده و یا سی تی اسکن، بدن تحت تابش مقدار معینی از اشعه یونیزان قرار میگیرد که اگر از حد مشخصی بیشتر باشد می تواند موجب اشکالاتی در کارکرد سلول ها شود. ... ادامه مطلب

سونوگرافی اکرتا یا پلاسنتا اکرتا چیست؟سونوگرافی اکرتا یا پلاسنتا اکرتا چیست؟

جفت توسط پرزهای جفتی به دیواره رحم متصل است. زمانی که پرزهای جفتی در عمق دیواره رحم فرو می روند مشکل جفت اکرتا رخ می دهد. خوشبختانه امروزه به مدد علم و فناوری جفت اکرتا در حاملگی قابل تشخیص است. با انجام یک سونوگرافی دقیق می توان جفت اکرتا را در بارداری تشخیص داد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465