سونوگرافی ریه در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب و مقالات / تشخیص آب آوردن ریه با سونوگرافی

تشخیص آب آوردن ریه با سونوگرافی

ریه‌ها اصلی‌ترین کار را در بدن به عهده دارند که تنفس است. علائمی وجود دارد که به ما اخطار می‌دهد که تنفس ما در خطر است. آب آوردن ریه از آن دسته بیماری‌ها است که اگر علائم ابتدایی آن را نادیده بگیریم، با یک خطر جدی روبه‌رو خواهیم شد، خطری که درمان بیماری را سخت و دشوار می‌‎سازد. به تجمع مایعات در ریه‌ها آب آوردن ریه می‌گویند. این بیماری منجر به اختلالات زیادی در بدن می‌شود. در ابتدا ریه‌ها به خوبی کار نمی‌کنند و سپس بر روی قلب نیز تأثیر منفی می‌گذارد.

آب آوردن ریه باعث ایجاد مشکلات تنفسی زیادی شده و بعضی اوقات بدن هیچ نشانه‌ای بروز نخواهد داد. آب آوردن ریه مسئله‌ای اورژانسی است و نیاز به پیگیری سریع دارد. اگر این بیماری سریعاً درمان نشود می‌تواند زندگی فرد را به خطر بیندازد. در سال‌های اخیر، مطالعات نشان داده‌اند که در اندازه‌گیری حجم آب آوردگی، سونوگرافی نتایج بهتری نسبت به رادیوگرافی ایجاد می‌کند. سونوگرافی یک روش سریع، با هزینه پایین است که دستگاه پرتابل آن قابلیت حمل و نقل دارد و بدون استفاده از اشعه‌های یونیزه کننده می‌تواند تشخیص دقیقی از آب آوردن ریه دهد.

در سونوگرافی اولتراسوند یا آزمایش‌های آوانگاری نیز با حرکت پروب دستگاه (مبدل) روی قفسه سینه، تصویری جامع از درون بدن روی صفحه مانیتور نمایش داده می‌شود که پزشکان از آن برای به دست آوردن نمونه‌های مورد نیاز به منظور تجزیه و تحلیل مایعات بهره می‌گیرند.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد. شما می‌توانید با مراجعه به این مرکز انواع سونوگرافی از قبیل سونوگرافی ریه را انجام دهید. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

علل آب آوردن ریه

شایع‌ترین علت ورم ریوی، نارسایی احتقانی قلب است. نارسایی قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که قلب دیگر نتواند خون را به طور صحیح در سراسر بدن پمپ کند. این باعث ایجاد فشار در رگ‌های خونی کوچک داخل ریه‌ها می‌شود و نشت مایعات را به همراه دارد.سایر شرایط پزشکی نادرتر که باعث ایجاد آب آوردن ریه می‌شوند، عبارتند از حمله‌ی قلبی یا سایر بیماری‌های قلبی، نشت، تنگی یا آسیب دیدن دریچه‌های قلبی، فشارخون بالا، ذات‌الریه، نارسایی کلیه، آسیب ریه ناشی از عفونت شدید، عفونت خون، مصرف دخانیات و مواد مخدر، هرگونه آسیب و بیماری ریه و قرار گرفتن زیاد در ارتفاعات.

تشخیص آب آوردن ریه با سونوگرافی

علائم آب آوردن ریه

علائم و نشانه‌های آب آوردن ریه ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شود یا با گذشت زمان خود را نشان کم کم نشان دهد. علائم و نشانه‌هایی که خود را ظاهر می‌کنند کاملاً بستگی به نوع ادم ریوی دارد.

در صورت مشاهده هر یک از علائم پایین سریعاً با اورژانس تماس بگیرید:

تشخیص بیماری آب آوردن ریه

پزشک ابتدا با یک معاینه‌ی فیزیکی با دستگاه استتوسکوپ به ریه‌های بیمار گوش می‌دهد. با بررسی نشانه‌ها و زمان پیدایش آنها، اگر مشکوک به آب آوردن ریه شود، آزمایش‌هایی را از قبیل آزمایش خون برای بررسی میزان اکسیژن و شمارش کامل خون، اکوکاردیوگرام یا سونوگرافی برای بررسی فعالیت قلب، عکس از قفسه‌ی سینه برای دیدن مایعات و الکتروکاردیوگرام برای جستجوی مشکلات ریتم قلب یا علائم حمله‌ی قلبی برای بیمار تجویز می‌کند. این عارضه در همه افراد یک علامت خاص ایجاد نمی‌کند و گاهی تنها با روش‌های تصویربرداری قابل مشاهده است. با این حال آب آوردن ریه (پلورال افیوژن) در برخی افراد علائمی نظیر سرفه‌های خشک، دشواری تنفس و درد به هنگام تنفس ایجاد می‌کند.
گاهی اوقات بیمار بد حال است و به صورت اورژانسی نیاز به دریافت مراقبت‌های پزشکی دارد. در این وضعیت استفاده از سونوگرافی برای عکس‌برداری از ریه توصیه می‌شود؛ زیرا تصویربرداری با دستگاه‌های پرتابل سونوگرافی به سرعت انجام می‌گیرند و تصاویر به صورت همزمان مشاهده می‌شوند. در بین سونوگرافی‌های پرتابل، دستگاه‌های بسیار کوچک یا هندهلد (handheld) از قابلیت بسیار بالایی برای کاربرد در بخش اورژانس و ICU برخوردارند. وزن این دستگاه‌‌ها بسیار سبک است و می‌توان آنها را به مدت طولانی همراه داشت.

خطرات آب آوردن ریه

درمان نکردن آب آوردن ریه و یا دیر اقدام کردن به درمان سلامت بیمار را به خطر می‌اندازد. موارد زیر از عوارض این عارضه می‌باشند:

سونوگرافی کالر داپلر از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رادیولوژی ستون مهره ها چگونه انجام می شود؟رادیولوژی ستون مهره ها چگونه انجام می شود؟

اگرچه تصاویر حاصله از یک رادیولوژی ساده فقط استخوان را نشان می‌دهند. اما می‌توانند اطلاعات مهمی مثل شکستگی استخوان، تغییرات ناشی از روند پیری در مهره و تغییر شکل و دفرمیتی های ستون مهره را نشان دهد. ممکن است از این تصاویر برای یافتن جراحات یا بیماری‌های مربوط به دیسک و یا مفاصل ستون فقرات بهره برد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی کبد و کلیه به چه دلایلی انجام میشود؟سونوگرافی کبد و کلیه به چه دلایلی انجام میشود؟

سونوگرافی کبد و کلیه یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص بیماری‌های مختلف و مشکلات کبد و کلیه است. این روش تشخیصی اغلب توسط پزشکان برای بیماران تجویز می‌شود. انجام سونوگرافی می‌تواند به پیدا کردن و شناسایی تومورهای بدخیم و خوش‌خیم کمک کند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی آنومالی اسکن چیست و چه کاربردی دارد؟سونوگرافی آنومالی اسکن چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی آنومالی ، که به عنوان اسکن میان بارداری نیز شناخته می شود ، از نزدیک به کودک و رحم شما (رحم) نگاه می کند. شخصی که سونوگرافی آنومالی انجام می دهد بررسی می کند که کودک شما به طور عادی در حال پیشرفت است و به جایی که جفت در آن قرار دارد نگاه کنید ... ادامه مطلب

رادیولوژی چیست و چه کاربردی دارد؟رادیولوژی چیست و چه کاربردی دارد؟

رادیولوژی یا علم تصویر برداری از بدن، کلمه متداول در صنعت بهداشت و سلامت کشور است و مراکز رادیولوژی در سراسر کشور، یکی از مراکز پر مراجعه بیماران در طول روز است. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465