سونوگرافی ریه در کودکان و نوزادان در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی کودکان ونوزادان / سونوگرافی ریه در کودکان و نوزادان به چه دلایلی انجام می شود؟

سونوگرافی ریه در کودکان و نوزادان به چه دلایلی انجام می شود؟

وضعیت سلامت تنفسی کودکان با تأثیر متقابل عوامل مختلف تشریح می‌شود. این عوامل شامل عوامل محیطی، حساسیت فردی و عوامل ژنتیکی می‌شوند. چنین عواملی نه تنها می‌تواند سلامت تنفسی کودکان را تعیین کند، بلکه ممکن است بر سلامت تنفسی در ادامه زندگی نیز تأثیر داشته باشد. بیماری‌های تنفسی، رایج‌ترین بیماری‌های میان کودکان در کشورهای در حال توسعه و یکی از دلایل مرگ در کشورهای غیر توسعه یافته هستند. ذات‌الریه برای نوزادان و کودکان بسیار خطرناک است و تشخیص آن‌ از اقدامات اورژانسی محسوب می‌شود.

روش‌های تصویربرداری مختلفی برای شناسایی ذات‌الریه وجود دارد. تابش اشعه ایکس می‌تواند به بافت‌های زنده آسیب برساند و موجب تغییر DNA شود؛ به همین دلیل کاربرد آن برای نوزادان و کودکانی که در سنین رشد قرار دارند، مخاطره‌آمیز است. نگرانی اصلی در مورد تابش پرتوی ایکس، افزایش احتمال ابتلای کودک به سرطان است. از طرفی برای انجام آزمون‌های رادیوگرافی و سی تی اسکن در نوزادان و کودکان باید آنها را به بخش رادیولوژی منتقل کرد. انتقال به بخش رادیولوژی و استفاده از ماده بیهوشی برای انجام تصویربرداری، باعث طولانی شدن روند تشخیص می‌شود و درمان را به تعویق می‌اندازد.

سونوگرافی ریه به عنوان تکنیکی برای تصویربرداری از سطح ریه در دهه‌های اخیر توسعه یافته است و برای بررسی نارسایی حاد تنفسی ریه توصیه می‌شود. در سونوگرافی از امواج فراصوت برای تصویربرداری استفاده می‌شود که کاملاً بی‌ضرر هستند. در بخش اورژانس و مراقبت‌های ویژه از سونوگرافی ریه برای تشخیص زودهنگام پنومونی (ذات‌الریه) استفاده می‌شود. سونوگرافی ریه یک تکنیک تصویربرداری با حساسیت بالا در تشخیص است که به عنوان یک راه‌کار تشخیصی جایگزین به جای رادیوگرافی یا سی تی اسکن قفسه سینه به کار می‌رود. چندین دهه است که سونوگرافی قفسه سینه و به خصوص ریه در تشخیص بیماری‌های نوزادان و کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد. شما می‌توانید با مراجعه به این مرکز انواع سونوگرافی از قبیل سونوگرافی ریه در کودکان و بزرگسالان را انجام دهید. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

علائم مشکلات ریوی در کودکان و نوزادان

سونوگرافی ریه

مزایای انجام سونوگرافی ریه درکودکان و نوزادان

استفاده از دستگاه‌های سونوگرافی پورتابل قابل حمل (hand-held) می‌تواند کمک بزرگی برای تشخیص مشکلات ریوی در بخش نوزادان و کودکان باشد. مطالعات اخیر، کاربرد و یافته‌های سونوگرافی ریه را در سندرم دیسترس تنفسی نوزادان، تاکی پنه (تنفس سریع) ناپایدار در نوزادان (TTN یا اصطلاح قدیمی ریه خیس) و سایر بیماری‌های ریه نشان می‌دهد. علاوه بر این‌ها، LUS برای یافتن توده‌های متراکم کوچک در حاشیه ریه، به تصویر کشیدن افیوژن‌های ریوی کوچک و حتی تشخیص پنوموتوراکس در نوزادان کاربرد دارد.
تحقیقات جدید کشف کرده است که سونوگرافی ریه در پیشبینی و درمان دیسپلازی برونش ریوی در نوزادان نارس مفید است. دیسپلازی برونکوپلوموناری (BPD) نوعی بیماری مزمن ریوی است که نوزادان را متأثر می‌کند، به ویژه نوزادانی که نارس یا با وزن کم به دنیا می‌آیند. در نتیجه التهاب و زخم ریه‌ها ایجاد می‌شود. در حالی که اکثر کودکان مبتلا به BPD بهبود می‌یابند، می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی طولانی مدت شود. تشخیص BPD دشوار به اثبات رسیده است، زیرا هیچ آزمایش واحدی وجود ندارد که بتواند آن را تشخیص دهد.

کاربرد سونوگرافی ریه در کودکان و نوزادان

از جمله مهم‌ترین بیماری‌های ریوی و تنفسی که در این روش، مورد تشخیص و درمان قرار می‌گیرند، می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

نحوه انجام سونوگرافی ریه

سونوگرافی ریه بر پایه آنالیز امواج فراصوت اکوژنیک و تمایز آرتیفکت‌های ناشی از آنها، انجام می‌شود. برای انجام سونوگرافی ریه، کودک باید بر روی تخت دراز بکشد. سپس پزشک رادیولوژیست، پروب دستگاه سونوگرافی را به ژل آغشته می‌کند و بر روی قفسه سینه کودک، قرار می‌دهد. تفسیر تصاویر سونوگرافی از پاتولوژی‌های مختلف ریه، عمدتاً با سنجش نسبت گاز به مایع بافت پارانشیم ریه و بافت‌های بینابینی حاصل می‌شود.

سونوگرافی کالر داپلر از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تشخیص حاملگی خارج از رحم با سونوگرافیتشخیص حاملگی خارج از رحم با سونوگرافی

پزشک برای تشخیص بارداری خارج رحم، سونوگرافی لوله‌ های فالوپ و رحم را تجویز می‌ کند. اگر فرد در هفته ششم بارداری باشد و آزمایش خون، نشان‌ دهنده ی بارداری است و همین‌ طور در سونوگرافی عادی، جنین یا ساک حاملگی در رحم مشاهده نشود، می‌ تواند به معنی حاملگی خارج رحم باشد. ... ادامه مطلب

دلایل انجام سونوگرافی رکتالدلایل انجام سونوگرافی رکتال

سونوگرافی ترانس رکتال با تابش امواج اولتراسونیک به نواحی پروستات و بافت های اطراف سبب می گردد تصویری به عنوان خروجی بر روی مانیتور ظاهر شود. از این نوع سونوگرافی بیشتر مواقعی که فرد دچار مشکلاتی در ناحیه پروستات شده و نیاز به تخلیه مداوم مثانه خود داشته باشد استفاده می شود. ... ادامه مطلب

تشخیص ناتوانی جنسی ناشی از نشت وریدی آلت با سونوگرافیتشخیص ناتوانی جنسی ناشی از نشت وریدی آلت با سونوگرافی

یکی از علل عدم نعوظ می‌تواند اختلال در خونرسانی و وریدهای آلت بیمار باشد. به این جهت پزشک متخصص برای بررسی مشکلاتی چون نشت وریدی و اختلال خونرسانی به آلت، از سونوگرافی کالر داپلر استفاده می‌کند. ... ادامه مطلب

تشخیص آب آوردن ریه با سونوگرافیتشخیص آب آوردن ریه با سونوگرافی

سونوگرافی یک روش سریع، با هزینه پایین است که دستگاه پرتابل آن قابلیت حمل و نقل دارد و بدون استفاده از اشعه‌ های یونیزه کننده می‌ تواند تشخیص دقیقی از آب آوردن ریه دهد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465