صدای قلب جنین در سه ماهه اول | رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی بارداری / صدای قلب جنین در سه ماهه اول بارداری

صدای قلب جنین در سه ماهه اول بارداری

قلب جنین اولین عضوی است که در رویان رشد می کند و پزشک به وسیله اولتراسوند از همان اوایل هفته پنجم میتواند ضربان قلب او را تشخیص دهد. اولین جرقه این تپش به وسیله سلول های مخصوص تنظیم کننده ضربان قلب که به تازگی رشد کرده اند، آغاز می شود. این سلول ها زمانی که قطب بندی الکتریکی ایجاد می شود، به خودی خود شروع به واکنش می کنند و این ضربان الکترونیک به وسیله سلول های رسانا (هادی) به بقیه قلب نیز منتقل می شوند.

در هفته‌های اولیه بارداری به دلیل آن که قلب هنوز تشکیل نشده است ضربانی نیز نخواهد داشت و غالباً بعد از گذشت 3 ماه از بارداری می‌شود از طریق سونوگرافی، ضربان قلب جنین را شنید و آن را اندازه گیری کرد؛ زیرا قلب در هفته هفتم تا هشتم تشکیل شده و دارای ضربان قلب خواهد شد. البته این ضربان در ماه‌های اول کندتر است و با گذر زمان در ماه دهم به بعد به طور طبیعی افزایش می‌یابد به طوری که حتی به 170 ضربه در دقیقه نیز خواهد رسید؛ اما بعد از هفته دهم نیز ممکن است دوباره کاهش تعداد ضربان در جنین مشاهده شود که این کاهش ضربان نگران کننده نیست و یک روال طبیعی در دوران جنینی می‌باشد. تغییرات شگفت انگیزی در سیستم گردش خونی جنین طی 12 هفته اول بارداری اتفاق می افتد. این زمانی است که مغز استخوان جنین شروع به تولید سلول های خونی میکند. تا 17 هفتگی، مغز جنین برای آمادگی زندگی خارج از رحم، تنظیم ضربان قلب جنین را بر عهده می گیرد. (تا قبل از این زمان، قلب به طور خودکار ضربان دارد).

در طول بارداری، پزشک شما یک سونوی ترانس واژینال (سونوگرافی از طریق واژن) از شما خواهد گرفت. این سونوگرافی از امواج ماورای صوت استفاده می کند تا از اندام های داخلی زن باردار عکس برداری کند. همچنین پزشک شما می تواند با استفاده از دستگاه داپلر از هفته دوازدهم صدای ضربان قلب نوزاد را تشخیص دهد که این دستگاه به شنیدن صدای ضربان قلب نوزاد کمک می کند. امواج بیش از حد دستگاه داپلر یا هر سونوگرافی دیگر می تواند در طول بارداری مضر باشد.

سونوگرافی بارداری از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

میزان ضربان قلب جنین

اندازه و میزان ضربان قلب جنین با توجه به ماه‌های بارداری می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین در هر دوره باید به ماه بارداری دقت شود و با توجه به آن نرمال بودن ضربان را تشخیص داد. به طور کلی میتوان گفت در حالت نرمال جنین دارای ضربانی در حدود 120 تا 160 ضربه در دقیقه می‌باشد. در صورتیکه پزشک زنان و زایمان نسبت به سلامت قلب جنین مشکوک باشد اکو قلب جنین یکی از مطمئن ترین روش ها برای چک کردن سلامت قلب است.

ضربان قلب جنین

انواع سونوگرافی داپلر در بارداری

سونوگرافی داپلر در دوران بارداری به نوع دستگاه و مرحله بارداری بستگی دارد.

1- سونوگرافی داپلر

این سونوگرافی را می توان به صورت همان زمان با سونوگرافی طبیعی بارداری انجام داد. رادیولوژیست یک ژل بر روی شکم و ناحیه لگن اعمال خواهد کرد. سپس از مبدل اولتراسوند، همانند سونوگرافی معمولی نیز استفاده می شود.

2- داپلر از طریق واژینال

همانطور که از نام آن پیدا است، در اینجا پروب داپلر در داخل واژن قرار می گیرد. این روش به پزشک کمک می کند بارداری خارج از رحم را بررسی کند.

3- داپلر جنینی

این دستگاه دستی است که برای نظارت بر ضربان قلب جنین مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه انجام سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر با امواج صوتی فرکانس بالا که توسط گوش امکان شنیدن ندارد، مانند سونوگرافی معمولی انجام می شود. داپلر جنین یک مانیتور دستی و دارای اشعه فراصوت است که پزشک شما می‌تواند برای یافتن ضربان قلب جنین از آن استفاده کند. او به این دستگاه ژل مخصوص سونوگرافی می‌زند و آن را روی شکم شما می‌چرخاند تا نقطه‌ای را پیدا کند که در آنجا ضربان قلب قابل شنیدن باشد. سپس داپلر امواج صوتی ارسال می‌کند و امواجی را که از قلب جنین برمی‌گردند دریافت می‌کند و پس از آن صدای ضربان قلب جنین را به اندازه‌ای تقویت می‌کند که شما بتوانید آن را بشنوید.

عوارض جانبی سونوگرافی داپلر در بارداری

خدمات سونوگرافی داپلر در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی کاملاً ایمن و بدون خطر انجام شده و مادامی که این روش توسط افراد متخصص و آموزش دیده انجام شود، حتی می تواند به مادر کمک کند تا از سلامت خود و جنین اطمینان کامل حاصل کند. لازم به ذکر است عدم انجام سونوگرافی در تمام دوران بارداری میتواند خطرناک باشد. انجام سونوگرافی داپلر، خطرات ناشی از بارداری پرخطر را نیز کاهش می دهد.

سونوگرافی ترانس رکتال با تابش امواج اولتراسونیک به نواحی پروستات و بافت های اطراف سبب می گردد تصویری به عنوان خروجی بر روی مانیتور ظاهر شود. از این نوع سونوگرافی بیشتر مواقعی که فرد دچار مشکلاتی در ناحیه پروستات شده و نیاز به تخلیه مداوم مثانه خود داشته باشد استفاده می شود. سونوگرافی رکتال در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
عوارض اشعه ایکس در تصویربرداریعوارض اشعه ایکس در تصویربرداری

اشعه ایکس مانند نور و امواج رادیویی، فرمی از نیروی موجی است؛ اما برخلاف نور، اشعه ایکس می تواند به داخل بدن نفوذ کرده تصویری از ساختارهای درونی بدن ایجاد کند که رادیولوژیست، تصاویر ایجاد شده را بر روی فیلم یا مانیتور مشاهده کند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی لگن نوزاد جهت تشخیص دررفتگی مفصل ران در نوزادانسونوگرافی لگن نوزاد جهت تشخیص دررفتگی مفصل ران در نوزادان

دررفتگی لگن یکی از شایعترین مشکلات اسکلتی مادرزادی است که نوزادان را گرفتار می کند. وضعیت نوزادانی که در معرض ریسک بالای دررفتگی لگن قرار دارند با امواج مافوق صوت در سونوگرافی، بررسی می شود. ... ادامه مطلب

از چه زمانی بارداری در سونوگرافی معلوم میشود؟از چه زمانی بارداری در سونوگرافی معلوم میشود؟

در سونوگرافی امواجی به بافت بدن مادر فرستاده می شود. این امواج بعد از برخورد به بافت های مختلف بدن بر می گردند و امواج بازتابش شده توسط همان دستگاه، دوباره دریافت می‌ شوند. این تصاویر در سونوگرافی معمولی یا همان سونوگرافی دو بعدی به صورت سیاه و سفید دیده می شوند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی بیضه به چه دلایلی انجام میشود؟سونوگرافی بیضه به چه دلایلی انجام میشود؟

بیضه‌ها اندام‌های اصلی تولید مثل مردان هستند. در این عضو، اسپرم‌ها و هورمون‌های جنسی مردانه (تستوسترون) ترشح می‌شود. سونوگرافی روشی ایمن، بدون درد و غیرتهاجمی برای تشخیص مشکلات جسمی و بیماری در بیضه است. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465