صدای قلب جنین در سه ماهه اول | رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی بارداری / صدای قلب جنین در سه ماهه اول بارداری

صدای قلب جنین در سه ماهه اول بارداری

قلب جنین اولین عضوی است که در رویان رشد می کند و پزشک به وسیله اولتراسوند از همان اوایل هفته پنجم میتواند ضربان قلب او را تشخیص دهد. اولین جرقه این تپش به وسیله سلول های مخصوص تنظیم کننده ضربان قلب که به تازگی رشد کرده اند، آغاز می شود. این سلول ها زمانی که قطب بندی الکتریکی ایجاد می شود، به خودی خود شروع به واکنش می کنند و این ضربان الکترونیک به وسیله سلول های رسانا (هادی) به بقیه قلب نیز منتقل می شوند.

در هفته‌های اولیه بارداری به دلیل آن که قلب هنوز تشکیل نشده است ضربانی نیز نخواهد داشت و غالباً بعد از گذشت 3 ماه از بارداری می‌شود از طریق سونوگرافی، ضربان قلب جنین را شنید و آن را اندازه گیری کرد؛ زیرا قلب در هفته هفتم تا هشتم تشکیل شده و دارای ضربان قلب خواهد شد. البته این ضربان در ماه‌های اول کندتر است و با گذر زمان در ماه دهم به بعد به طور طبیعی افزایش می‌یابد به طوری که حتی به 170 ضربه در دقیقه نیز خواهد رسید؛ اما بعد از هفته دهم نیز ممکن است دوباره کاهش تعداد ضربان در جنین مشاهده شود که این کاهش ضربان نگران کننده نیست و یک روال طبیعی در دوران جنینی می‌باشد. تغییرات شگفت انگیزی در سیستم گردش خونی جنین طی 12 هفته اول بارداری اتفاق می افتد. این زمانی است که مغز استخوان جنین شروع به تولید سلول های خونی میکند. تا 17 هفتگی، مغز جنین برای آمادگی زندگی خارج از رحم، تنظیم ضربان قلب جنین را بر عهده می گیرد. (تا قبل از این زمان، قلب به طور خودکار ضربان دارد).

در طول بارداری، پزشک شما یک سونوی ترانس واژینال (سونوگرافی از طریق واژن) از شما خواهد گرفت. این سونوگرافی از امواج ماورای صوت استفاده می کند تا از اندام های داخلی زن باردار عکس برداری کند. همچنین پزشک شما می تواند با استفاده از دستگاه داپلر از هفته دوازدهم صدای ضربان قلب نوزاد را تشخیص دهد که این دستگاه به شنیدن صدای ضربان قلب نوزاد کمک می کند. امواج بیش از حد دستگاه داپلر یا هر سونوگرافی دیگر می تواند در طول بارداری مضر باشد.

سونوگرافی بارداری از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

میزان ضربان قلب جنین

اندازه و میزان ضربان قلب جنین با توجه به ماه‌های بارداری می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین در هر دوره باید به ماه بارداری دقت شود و با توجه به آن نرمال بودن ضربان را تشخیص داد. به طور کلی میتوان گفت در حالت نرمال جنین دارای ضربانی در حدود 120 تا 160 ضربه در دقیقه می‌باشد. در صورتیکه پزشک زنان و زایمان نسبت به سلامت قلب جنین مشکوک باشد اکو قلب جنین یکی از مطمئن ترین روش ها برای چک کردن سلامت قلب است.

ضربان قلب جنین

انواع سونوگرافی داپلر در بارداری

سونوگرافی داپلر در دوران بارداری به نوع دستگاه و مرحله بارداری بستگی دارد.

1- سونوگرافی داپلر

این سونوگرافی را می توان به صورت همان زمان با سونوگرافی طبیعی بارداری انجام داد. رادیولوژیست یک ژل بر روی شکم و ناحیه لگن اعمال خواهد کرد. سپس از مبدل اولتراسوند، همانند سونوگرافی معمولی نیز استفاده می شود.

2- داپلر از طریق واژینال

همانطور که از نام آن پیدا است، در اینجا پروب داپلر در داخل واژن قرار می گیرد. این روش به پزشک کمک می کند بارداری خارج از رحم را بررسی کند.

3- داپلر جنینی

این دستگاه دستی است که برای نظارت بر ضربان قلب جنین مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه انجام سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر با امواج صوتی فرکانس بالا که توسط گوش امکان شنیدن ندارد، مانند سونوگرافی معمولی انجام می شود. داپلر جنین یک مانیتور دستی و دارای اشعه فراصوت است که پزشک شما می‌تواند برای یافتن ضربان قلب جنین از آن استفاده کند. او به این دستگاه ژل مخصوص سونوگرافی می‌زند و آن را روی شکم شما می‌چرخاند تا نقطه‌ای را پیدا کند که در آنجا ضربان قلب قابل شنیدن باشد. سپس داپلر امواج صوتی ارسال می‌کند و امواجی را که از قلب جنین برمی‌گردند دریافت می‌کند و پس از آن صدای ضربان قلب جنین را به اندازه‌ای تقویت می‌کند که شما بتوانید آن را بشنوید.

عوارض جانبی سونوگرافی داپلر در بارداری

خدمات سونوگرافی داپلر در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی کاملاً ایمن و بدون خطر انجام شده و مادامی که این روش توسط افراد متخصص و آموزش دیده انجام شود، حتی می تواند به مادر کمک کند تا از سلامت خود و جنین اطمینان کامل حاصل کند. لازم به ذکر است عدم انجام سونوگرافی در تمام دوران بارداری میتواند خطرناک باشد. انجام سونوگرافی داپلر، خطرات ناشی از بارداری پرخطر را نیز کاهش می دهد.

سونوگرافی ترانس رکتال با تابش امواج اولتراسونیک به نواحی پروستات و بافت های اطراف سبب می گردد تصویری به عنوان خروجی بر روی مانیتور ظاهر شود. از این نوع سونوگرافی بیشتر مواقعی که فرد دچار مشکلاتی در ناحیه پروستات شده و نیاز به تخلیه مداوم مثانه خود داشته باشد استفاده می شود. سونوگرافی رکتال در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سونوگرافی آنومالی اسکن چیست و چه کاربردی دارد؟سونوگرافی آنومالی اسکن چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی آنومالی ، که به عنوان اسکن میان بارداری نیز شناخته می شود ، از نزدیک به کودک و رحم شما (رحم) نگاه می کند. شخصی که سونوگرافی آنومالی انجام می دهد بررسی می کند که کودک شما به طور عادی در حال پیشرفت است و به جایی که جفت در آن قرار دارد نگاه کنید ... ادامه مطلب

انواع سونوگرافی مردان و آمادگی لازم برای آنهاانواع سونوگرافی مردان و آمادگی لازم برای آنها

سونوگرافی نوعی روش تصویربرداری است که با استفاده از امواج صوتی، تصاویری از قسمت‌های داخلی بدن ایجاد می‌شود. سونوگرافی در مردان به دلیل بروز مشکلاتی از قبیل ضربه به آلت، ناباروری، اختلال نعوظ و مشکلات ادراری به دلیل پروستات درخواست می‌گردد. ... ادامه مطلب

مزایا و کاربرد سونوگرافی نوزادانمزایا و کاربرد سونوگرافی نوزادان

سونوگرافی نوزاد همان سونوگرافی معمول می‌باشد که توسط امواج صوتی می‌توان به اختلالات داخل بدن نوزاد پی برد. سونوگرافی نوزاد روشی بدون درد می‌باشد و امروزه به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته است ... ادامه مطلب

کاربرد سونوگرافی برای کودکانکاربرد سونوگرافی برای کودکان

در سونوگرافی کودکان از امواج صوتی برای تولید تصاویری از داخل بدن استفاده می‌شود. از آنجایی که از اشعه استفاده نمی‌شود اثرات مضر شناخته شده‌ای ندارد. این روش تصویربرداری برای ارزیابی دلایل درد شکم، لگن یا اسکروتوم در کودکان بسیار مفید است ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465