صدای قلب جنین در سه ماهه دوم بارداری | سونوگرافی داپلر
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی بارداری / صدای قلب جنین در سه ماهه دوم بارداری

صدای قلب جنین در سه ماهه دوم بارداری

اطمینان پیدا کردن از سلامت جنین در دوران بارداری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از جمله ترس‌های رایج مادران در دوران بارداری، احتمال سقط جنین، عدم تشکیل قلب جنین و وجود مشکلات و نقص های جنینی است.تمام این مسائل را می‎توان به کمک سونوگرافی بررسی کرد.این موضوع باعث شده تا در 3 ماهه دوم بارداری سلامت جنین را از روی ضربان قلب او بسنجند. به همین علت در این دوران باید از منظم بودن ضربان جنین به طور مداوم آگاهی پیدا کرد؛ زیرا هر چه میزان ضربان منظم تر باشد احتمال سقط نیز کاهش پیدا می‌کند.

در طول سونوگرافی سه ماهه دوم، بررسی قلب در 18 تا 22 هفتگی انجام می شود. پزشک، ساختار قلب جنین را بررسی می کند و می تواند هر گونه نقص مادرزادی قلب را تشخیص دهد. هر سال حدود 36000 نوزاد (9 در هر 1000 نوزاد) با نقص مادرزادی قلب متولد می شوند. این امر شایع ترین نوع اختلال مادرزادی در زمان تولد است. برای شنیدن صدای قلب از دستگاه داپلر ساده استفاده می‎کنند و مادر و سایر افراد حاضر در اتاق معاینه نیز می‎توانند صدای قلب جنین را بشنوند. سونوی اولی که تجویز می‎شود برای تشخیص سن دقیق حاملگی است و بعد از آن در هفته ششم باید سونوی دیگری انجام داد تا وضعیت تشکیل قلب جنین و ساک حاملگی بررسی شود. در سه ماهه دوم نیز سونوی دیگری لازم است تا رشد جنین و سلامت او را بررسی کند. با پزشک خود صحبت کنید که از چه نوع معایناتی برای شنیدن ضربان قلب جنین استفاده خواهد کرد. به طور معمول، زمانی که پزشک یا تکنسین از سونوگرافی داپلر جنین که از امواج صوتی برای تقویت ضربان قلب استفاده می کند، صدای ضربان قلب جنین را خواهید شنید که یک روش بدون درد است.

سونوگرافی بارداری از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

انواع سونوگرافی داپلر در بارداری

سونوگرافی داپلر در دوران بارداری به نوع دستگاه و مرحله بارداری بستگی دارد.

1- سونوگرافی داپلر

این سونوگرافی را می توان به صورت همان زمان با سونوگرافی طبیعی بارداری انجام داد. رادیولوژیست یک ژل بر روی شکم و ناحیه لگن اعمال خواهد کرد. سپس از مبدل اولتراسوند بر روی معده و لگن استفاده میکند، همانطور که در مورد سونوگرافی معمولی نیز استفاده می شود.

2- داپلر از طریق واژینال

همانطور که از نام آن پیدا است، در اینجا پروب داپلر در داخل واژن قرار می گیرد. این روش به پزشک کمک می کند بارداری خارج از رحم را بررسی کند.

3- داپلر جنینی

این دستگاه دستی است که برای نظارت بر ضربان قلب جنین مورد استفاده قرار می گیرد.

صدای قلب جنین

نحوه انجام سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر، روشی است که با استفاده از بازگشت امواج صوتی، می تواند حرکاتی مثل جریان خون و ضربان قلب را اندازه گیری کند. اسکن های سونوگرافی داپلر کاربرد بسیار مهمی در تعیین سرعت جریان خون و جهت گردش آن دارند. این سونوگرافی، مشابه سونوگرافی معمولی است و با استفاده فرکانس بالای امواج صوتی به نام «فراصوتی» انجام می گیرد. گوش ما قادر به شنیدن این صداها نخواهد بود. امواج فراصوتی که توسط دستگاه سونوگرافی ایجاد می شود، مانند انعکاس صدا به بافت ها و استخوان ها برخورد کرده و بازمیگردند. این رویه توسط یک پروب دستی کوچک به نام «ترانسدیوسر» یا مبدل انجام می گیرد. برای تسهیل روند سونوگرافی داپلر از یک نوع ژل استفاده می شود که روی تمام سطح شکم مالیده می شود. سپس ترانسدیوسر با فشار کمی روی سطح پوست، شروع به عکس برداری می کند. قسمت های متراکم تر بدن مانند استخوان ها انعکاس بهتری نسبت به بافت های نرم تر دارند و با مقایسه این انعکاس است که تصویری از جنین روی صفحه نمایشگر شکل می گیرد و به صورت همزمان و زنده پخش می شود.

عوارض جانبی سونوگرافی داپلر

اسکن سونوگرافی هنگامی که توسط فردی حرفه ای و آموزش دیده انجام شود، کاملاً ایمن است و می تواند به شما کمک کند تا از خطرات بالقوه نجات بیایید. اسکن داپلر ایمن است و آسیبی به جنین وارد نخواهد کرد.

سونوگرافی پستان جهت بررسی پستان ها از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سونوگرافی اکرتا یا پلاسنتا اکرتا چیست؟سونوگرافی اکرتا یا پلاسنتا اکرتا چیست؟

جفت توسط پرزهای جفتی به دیواره رحم متصل است. زمانی که پرزهای جفتی در عمق دیواره رحم فرو می روند مشکل جفت اکرتا رخ می دهد. خوشبختانه امروزه به مدد علم و فناوری جفت اکرتا در حاملگی قابل تشخیص است. با انجام یک سونوگرافی دقیق می توان جفت اکرتا را در بارداری تشخیص داد. ... ادامه مطلب

رادیوگرافی سیستم دفع ادرار بدن(VCUG)رادیوگرافی سیستم دفع ادرار بدن(VCUG)

رفلاکس ادراری مستعد کننده ایجاد عفونت کلیه است و در صورتی که تشخیص و درمان نشود ممکن است صدمه قابل توجهی به کارکلیه ها وارد شود و فعالیت آنها را متوقف کند.برای تجسس برگشت ادرار از مثانه به حالب از روش رادیولوژی VCUG استفاده می شود. ... ادامه مطلب

تشخیص سرطان روده با سونوگرافیتشخیص سرطان روده با سونوگرافی

سونوگرافی رکتال یکی از روش های غیر تهاجمی و بی‌خطر تشخیص بیماری ها و ناهنجاری های ناحیه مقعد و روده بزرگ است. در این آزمایش یک لوله قابل انعطاف از طریق سری مخصوص سونوگرافی وارد مقعد می‌ شود و از این ناحیه تصویربرداری انجام می دهد. ... ادامه مطلب

تفسیر سونوگرافی بارداری و جنینتفسیر سونوگرافی بارداری و جنین

سونوگرافی در دوران بارداری یکی از اصلی ترین ملزومات مراقبت های این برهه حساس برای مادران و فرزندانشان محسوب می شود تا حدی که متخصصین این حوزه درمانی به انجام منظم و دوره ای آن به شدت تأکید می کنند؛ چراکه نه تنها موجب شناسایی انواع بیماری ها و ناهنجاری های جنینی می شود بلکه در برخی از موارد می تواند ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465