زمان انجام سونوگرافی آنومالی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی بارداری / سونوگرافی آنومالی در چند هفتگی انجام میشود

سونوگرافی آنومالی در چند هفتگی انجام میشود

آنومالی اسکن یا سونوگرافی ناهنجاری جنین از مهم‌ترین سونوگرافی‌های دوران بارداری محسوب می‌شود. آنومالی یا ناهنجاری، شرایطی است که سلامت فرد با مشکل روبه‌رو شده است. بسیاری از این ناهنجاری‌های شدید اگر در زمان جنینی رخ بدهند، باعث مرگ جنین می‌شوند؛ اما تعداد زیادی از این مشکلات مثل سندرم داون با اینکه باعث مرگ جنین نمی‌شوند، بر روی کیفیت زندگی فرد تأثیر می‌گذارند. خوشبختانه در حال حاضر بسیاری از ناهنجاری‌های شایع در زمان بارداری قابل شناسایی هستند.

سونوگرافی آنومالی برای تمامی مادران تجویز می‌شود؛ اما انجام آن اجباری نیست. هدف از انجام آن بررسی رشد جسمی جنین است. این سونوی دو بعدی، نمایی جانبی به رنگ سیاه و سفید از جنین به شما می‌دهد و نیازی به غربالگری سه بعدی یا رنگی در آن نیست. در سونوگرافی‌ آنومالی می‌توان ضربان قلب جنین و قسمت‌‌هایی از بدن او مثل صورت و دست‌ها را چک کرد. استخوان‌های جنین به رنگ سفید و بافت نرم او خاکستری و لکه‌دار به نظر‌‌‌ می‌‌رسد. دلیل آن هم مایع آمنیوتیک اطراف جنین است که باعث‌ می‌شود رنگ جنین تیره و‌ سیاه نمایش داده شود. انجام این سونوگرافی فقط به معنای اطمینان از سلامت جنین و درصورت نیاز کسب آمادگی های لازم در برابر مشکلات و بیماریهایی است که ممکن است جنین در بدو تولد به آنها مبتلا باشد.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات از قبیل سونوگرافی آنومالی به مراجعین محترم باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

دلیل انجام سونوگرافی آنومالی

در اسکن آنومالی، استخوان ها، قلب، مغز، نخاع، صورت جنین، کلیه ها و شکم جنین بررسی می شوند. با کمک اسکن آنومالی می توان 11 اختلال نادر را در جنین شناسایی کرد؛ اما تمام اختلالات جنینی را نمیتوان بررسی نمود. همچنین در سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری می توان بیماری های زیر را نیز ارزیابی کرد:

 1. آنانسفالی
 2. اسپینا بیفیدا (مهره شکاف دار)
 3. شکاف لب
 4. فتق دیافراگم
 5. گاستروشزی (نوعی نقص مادرزادی در بسته شدن دیواره شکمی نوزاد که باعث می شود روده‌های جنین خارج از حفره شکمی باقی بمانند).
 6. امفالوسل یا فتق ناف (نوع دیگری از نقص مادرزادی در دیواره شکمی)
 7. ناهنجاری جدی قلبی
 8. آژنزی دو طرفه کلیه (فقدان یا غیر مؤثر بودن هر دو کلیه)
 9. دیسپلازی اسکلتی
 10. تریزومی 13 یا سندرم پاتو
 11. تریزومی 18 یا سندرم ادوارد.

در بیشتر موارد، رشد جنین در اسکن آنومالی مطابق انتظار است؛ اما گاهی در سونوگرافی موارد مشکوک مشاهده می شود.

سونوگرافی آنومالی

بهترین زمان انجام سونوگرافی آنومالی جنین

در بین هفته 18 تا 21 بارداری، سونوگرافی دقیق و با جزئیاتی برای مادر باردار تجویز می‌‌شود که به سونوگرافی اواسط بارداری یا سونوگرافی تشخیص ناهنجاری معروف است.

آمادگی های قبل از سونوگرافی آنومالی

در سونوگرافی آنومالی نیازی به پر بودن مثانه نیست و بدون نیاز به آمادگی خاصی می توان آن را انجام داد. همچنین در صورتی که نیاز به آمادگی خاصی باشد، تکنسین پیش از انجام سونوگرافی به شما اطلاع می دهد.

نحوه انجام سونوگرافی آنومالی

خانم باردار باید بر روی تخت دراز بکشد. سپس شکم به ژل آغشته شده و پروب سونوگرافی بر روی شکم قرار داده می شود. تصاویر سیاه و سفیدی از اندام های جنین بر روی مانیتور سونوگرافی ایجاد میگردد. سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری آسیبی به مادر و جنین نمی زند؛ اما ممکن است برای بهتر شدن تصاویر اندامهای جنین در هنگام اسکن آنومالی، فشار جزئی بر شکم مادر باردار وارد شود.

تعداد دفعات سونوگرافی آنومالی

این مسئله کاملاً بستگی به نتیجه معاینات پزشک دارد که با در نظر گرفتن عوامل مختلفی مانند نتیجه آزمایش‌ها و شرایط بدنی مادر مشخص می‌شود. اگر پزشکی تشخیص دهد که شرایط مادر حساس است، امکان دارد ماهی یک بار دستور سونوگرافی دهد.

در صورت طبیعی بودن شرایط، یک‌بار در همان هفته 8 جنین، بار دوم از هفته 11 تا 14 جهت تست سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول، بار سوم بین هفته 15 تا 22 برای تست غربالگری خون که البته یک بار هم همزمان با بار دوم سونوگرافی صورت می‌گیرد و بار چهارم در آخرین ماه بارداری برای تعیین موقعیت قرارگیری جنین در بدن صورت می‌گیرد.

عوارض جانبی سونوگرافی آنومالی

به علت اینکه از تابش یونیزه استفاده نمی‌کند (مثل X-RAY)، برای مادر و جنین، خطری ندارد. اقدامات احتیاطی توسط متخصص سونوگرافی، انجام و طبق استاندارد‌های پزشکی رفتار می‌شود.

سونوگرافی بارداری از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سونوگرافی پستان به چه دلیل انجام میشود؟سونوگرافی پستان به چه دلیل انجام میشود؟

سونوگرافی پستان (سینه) یک آزمایش پزشکی غیرتهاجمی است که به متخصص در تشخیص و درمان بیماری‌های سینه کمک می‌کند. سونوگرافی پستان، تصویری از ساختارهای داخلی سینه را تولید می‌کند ... ادامه مطلب

تشخیص انواع سنگ های دستگاه ادراری با سونوگرافیتشخیص انواع سنگ های دستگاه ادراری با سونوگرافی

سنگ دستگاه ادراری یکی از بیماری‌ های مرسوم امروزی است. تشخیص این بیماری با استفاده از روش‌ های مختلف انجام می‌ شود. تشخیص سنگ کلیه با سونوگرافی یکی از روش‌ های شناسایی است. ... ادامه مطلب

کاندید مناسب جهت انجام سونوگرافی پستانکاندید مناسب جهت انجام سونوگرافی پستان

سونوگرافی پستان یک آزمون پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و درمان مشکل احتمالی کمک می کند. پزشکان توصیه می کنند افرادی که در خانواده‌، مادر و خواهری دارند که قبل از سن 40 سالگی دچار بیماری سرطان شده اند باید هرچند مدت برای تست به پزشک مراجعه کنند. ... ادامه مطلب

زمان دیده شدن جنین در سونوگرافیزمان دیده شدن جنین در سونوگرافی

یکی از اولین نشانه‌های بارداری در سونوگرافی، ساک حاملگی است که جنین را احاطه کرده و حاوی مایع آمنیوتیک است. ساک حاملگی در رحم بوده و در سونوگرافی به صورت یک غشای سفید در اطراف یک جسم مرکزی دیده می‌شود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465