کاربرد سونوگرافی کیسه صفرا
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی اندام / بررسی کیسه صفرا با سونوگرافی

بررسی کیسه صفرا با سونوگرافی

کیسه صفرا یکی از اعضای بدن می باشد که در قسمت پایین و در کنار کبد قرار دارد. محتوایی که داخل کبد قرار دارد قبل از ترشح شدن در روده، داخل کیسه صفرا جمع آوری می شود و در پاسخ به غذایی که میخوریم، مخصوصاً غذاهای پر چرب، مقداری صفرا را از طریق مجاری صفراوی به داخل روده کوچک میریزد و نقش بسیار مهمی در هضم و جذب چربی های غذایی دارد. صفرا حاوي آب، کلسترول، چربی ها، نمک‌های صفراوي، پروتئین‌ها و بیلیروبین است. نمک‌های صفراوي با چربی ترکیب میشوند و بیلیروبین به صفرا و مدفوع، رنگ زردي میدهد. اگر مایع صفرا حاوي میزان زیادي کلسترول، نمک‌های صفراوي یا بیلیروبین باشد، در شرایط خاصی میتواند به شکل سنگ سخت گردد.

اصطلاح بیماریهای کیسه صفرا برای چندین نوع بیماری استفاده می شود که می توانند بر کیسه صفرای انسان اثر بگذارند. وظیفه اصلی کیسه صفرا ذخیره صفرای تولید شده توسط کبد و عبور دادن آن از طریق مجرایی ست که داخل روده باریک تخلیه میشود. صفرا به هضم چربی‌ها در روده باریک کمک می کند. بروز التهاب علت اکثر بیماریهای صفرا است که به خاطر سوزش دیواره های صفرا روی می دهد که به عنوان کوله سیستیت شناخته می شود. این التهاب اغلب به دلیل سنگ صفرای مسدود کننده مجراهای منتهی به روده باریک است و موجب تجمع صفرا می شود. در نهایت ممکن است منجر به نکروز (تخریب بافت) می شود. از روش های تشخیص این بیماری ها سونوگرافی کیسه صفرا میباشد.

سونوگرافی کیسه صفرا یکی از گزینه هایی است که مانند سایر روشهای تصویر برداری پرخطر نبوده و عوارض جانبی خاصی برای بیمار به همراه نخواهد داشت. این روش تشخیصی در موسسه پارسه آمادگاه که یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است؛ انجام می‌شود. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

مزایای سونوگرافی

سونوگرافی کیسه صفرا

موارد استفاده از سونوگرافی کیسه صفرا

انواع بیماری های کیسه صفرا

سنگ صفراوی

صفرا حاوي کلسترول و مواد دیگر است. در صورتی که غلظت کلسترول در صفرا بالا برود و یا غلظت بعضی مواد دیگر در صفرا پایین بیاید، کلسترول ممکن است به صورت بلورهاي جامد درآید و هسته اولیه یک سنگ صفراوی را تشکیل دهد. این هسته می تواند به تدریج در طول زمان بزرگ شود و به سنگهاي درشتی تبدیل گردد؛ اما اغلب سنگ هاي صفراوي کوچکتر هستند که با این حال اشکالات بیشتري نیز حتی ایجاد می کنند.

افراد بسیاري دچار سنگ کیسه صفرا می شوند. تا مدتها این سنگ ها مزاحمت هایی ایجاد می کنند و علائمی دارند که بیماران با ناراحتی هاي معده و روده اشتباه می گیرند و نه تنها به درمان نمی پردازند، بلکه دارو و درمان هاي بی مورد نیز دریافت می کنند.

کله سیستیت حاد

Cholecystitis عبارت است از التهاب حاد کیسه صفرا که در 90 درصد موارد، علت آن سنگ صفرا است. کله سیستیت حاد معمولاً با انسداد دهانه کیسه صفرا و در نتیجه اتساع آن، تغییرات ایسکمیک و شیمیایی در جدار کیسه صفرا و در بعضی بیماران همراه با رشد باکتري در صفرا یا جدار آن ایجاد می شود. کوله سیستیت حاد به طور کلی توسط سنگ های صفراوی ایجاد می شود؛ اما ممکن است نتیجه تومورها یا بیماری های مختلف باشد. ممکن است با درد در سمت راست بالا یا قسمت بالای قسمت شکم همراه باشد. درد پس از وعده غذا به وجود می آید و درد های از نوع تیز تا درد های خسته کننده ای است که می تواند به شانه راست شما برسد هستند. کوله سیستیت حاد همچنین می تواند باعث شود: تب، حالت تهوع، استفراغ، زردی شود.

کله سیستیت مزمن

التهاب مزمن مخاط کیسه صفرا به علت سنگ یا عوامل دیگر بروز می کند و ضمن تغییرات مخاطی، افزایش ضخامت جدار کیسه صفرا نیز عارض می شود. پس از چندین حمله کله سیستیت حاد، کیسه صفرا توانایی خود را برای ذخیره و انتقال صفرا را از دست می دهد. درد شکمی، حالت تهوع و استفراغ ممکن است رخ دهد. جراحی اغلب درمان مورد نیاز برای کوله سیستیت مزمن است.

سنگ مجاری صفراوی

سنگ های کیسه صفرا وقتی تشکیل می شوند که مایع ذخیره شده در کیسه صفرا تبدیل به شکل قطعاتی از مواد جامد شبیه سنگ سخت شده می گردد. در حالت طبیعی این مایع که صفرا نامیده می شود و برای کمک به بدن جهت هضم چربیها استفاده می شود. سنگ مجاری صفراوی می توانند جریان طبیعی صفرا را زمانی که در هر یک از مجراهای حمل کننده صفرا از کبد به روده قرار می گیرند مسدود کنند.

بیماری کیسه صفرا Acalculous

کله سیستیت حاد بدون سنگ از جمله تشخیص های افتراقی بیماران بدحال دچار درد شکم می باشد. کوله سیستیت بدون سنگ عارضه ای با مرگ و میر بالا و ناشایع است که به عنوان یک بیماری ثانویه در شرایطی نظیر ترومای شدید و سوختگی وسیع رخ می دهد. تشخیص این بیماری مشکل بوده و احتمال آن بر اساس شک بالینی و معاینات فیزیکی مطرح شده و به کمک سونوگرافی و سی تی اسکن به تأیید می رسد.

سرطان کیسه صفرا

سرطان کیسه صفرا بیماری نسبتاً نادر است. انواع مختلف سرطان کیسه صفرا وجود دارد. این بیماری ها می‌توانند درمان شوند؛ اما اغلب آنها تا اواخر پیشرفت بیماری تشخیص داده نمی شوند. سنگ های صفراوی فاکتور خطر مشترک برای سرطان کیسه صفرا هستند. سرطان کیسه صفرا می تواند از دیواره های داخلی کیسه صفرا به لایه های بیرونی و سپس به کبد، گره های لنفاوی و سایر اندام ها گسترش یابد. علائم سرطان کیسه صفرا ممکن است شبیه به کله سیستیت حاد باشد.

پولیپ های کیسه صفرا

پولیپ های کیسه صفرا ضایعات هستند که در داخل کیسه صفرا رخ می دهند. آنها معمولاً خوش خیم هستند و هیچ نشانه ای ندارند. با این حال، اغلب توصیه می شود که کیسه صفرا برای پولیپ های بزرگتر از ۱ سانتیمتر برداشته شود. خطر ابتلا به سرطان با پولیپ کیسه صفرا افزایش پیدا می کند.

آبسه کیسه صفرا

عفونت کیسه صفرا، بیماری جدی و کشنده ای است که در اثر سنگ کیسه صفرا به وجود می آید. در اکثر مواقع، عفونت به دلیل انسداد یکی از مجاری که وظیفه انتقال صفرا از کیسه صفرا به روده را دارد، ایجاد می‌شود. باکتری های موجود در صفرا ممکن است موجب گانگرن، پارگی، آبسه یا عفونت جریان خون شوند. تشخیص نشانه های عفونت در کیسه صفرا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ زیرا در صورت بروز عفونت، درمان باید به سرعت آغاز شود.

آمادگی جهت انجام سونوگرافی کیسه صفرا

برای انجام این اسکن سونوگرافی لازم است که بیمار به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشد. (در صورتی که فرد دارای دیابت باشد، باید در صورت لزوم مکمل قندی مصرف کند).

نحوه انجام سونوگرافی کیسه صفرا

برای انجام این اسکن بیمار باید بر روی یک تخت دراز کشیده و شکم خود را در معرض دید سونوگرافیست قرار دهد. سونوگرافیست کمی ژل التراسونیک را روی پوست شکم ریخته و مبدل کوچک سونوگرافی که دارای فرکانس کمتر، اما عمق نفوذ بیشتری است را بر روی شکم حرکت می ‌دهد تا تصاویری از اندام های داخلی فرد بر روی مانیتور رایانه ظاهر شود.

عوارض جانبی سونوگرافی کیسه صفرا

سونوگرافی تشخیصی استاندارد کیسه صفرا، اثرات مضر شناخته شده ای بر روی انسان ندارد.

سونوگرافی های بارداری یا حاملگی از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
موارد استفاده از سونوگرافی داپلر داپلکسموارد استفاده از سونوگرافی داپلر داپلکس

سونوگرافی داپلر نوعی از سونوگرافی است که با استفاده از اثر داپلر تصاویری از حرکت بافت‌ ها و مایعات در بدن (معمولاً خون) فراهم آورده و سرعت نسبی آنها را نسبت به مبدل فراصوت نیز به دست می‌ آورد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی رنگی کلیه چگونه انجام میشود؟سونوگرافی رنگی کلیه چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی کالر داپلر کلیه یا همان سونوگرافی رنگی یکی از به روزترین تکنولوژی‌ هایی است که برای بررسی وضعیت رگ‌ ها و عروق بدن استفاده می‌ شود. با استفاده از این تکنولوژی می‌ توان میزان سرعت و جهت جریان خون را در رگ‌ های بدن بررسی و بیماری‌ های احتمالی را شناسایی کرد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی شکم و لگن چه کاربردی دارد؟سونوگرافی شکم و لگن چه کاربردی دارد؟

در سونوگرافی می‌توان با استفاده از امواج صوتی تصویر اندام‌های درونی بدن را بر روی یک مانیتور مشاهده کرد. سونوگرافی عمومی (شکم و لگن) نوعی تصویربرداری است که به بررسی اندام‌های بدن از جمله کبد، کیسه صفرا، طحال، پانکراس، کلیه‌ها، احشاء لگنی (مثانه، رحم، تخمدان و پروستات) می‌پردازد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی جنین دو قلو در هفته چندم انجام میشود؟سونوگرافی جنین دو قلو در هفته چندم انجام میشود؟

بارداری دو قلو هنگامی رخ می دهد که تخمک بارور می شود و در همان هنگام به دو نیم تقسیم می شود. اگر پزشک به بارداری دو قلو شک داشته باشد برای ارزیابی های بیشتر، سونوگرافی را تجویز می کند. سونوگرافی تنها راه اطمینان از بارداری دوقلویی است. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465