عکس رادیولوژی ریه آسمی | رادیوگرافی قفسه سینه در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رادیوگرافی / آیا آسم با رادیولوژی تشخیص داده میشود؟

آیا آسم با رادیولوژی تشخیص داده میشود؟

آسم بیماری مزمن مجاری هوایی است که موجب دشواری تنفس می‌شود. آسم با التهاب گذرگاه‌های هوایی همراه است و این امر منجر به تنگ شدن موقت مجاری هوایی می‌شود که اکسیژن را به سمت ریه‌ها می‌برند. حاصل این وضعیت، بروز علائم آسم یعنی سرفه، خس‌خس، تنگی نفس و تنگی قفسه‌ی سینه است. اگر این وضعیت شدید باشد، آسم می‌تواند منجر به کاهش فعالیت و ناتوانی در صحبت کردن شود. برخی به آسم، آسم برونشی (bronchial asthma) می‌گویند.

با وجود اینکه درمان‌های به‌ظاهر معجزه‌آسایی برای علائم آسم وجود دارد؛ اما آسم هنوز یک بیماری جدی و خطرناک است. البته با درمان مناسب، فرد بیمار می‌تواند به‌خوبی با این بیماری زندگی کند. درمان نامناسب بیماری، توانایی ورزش و فعالیت را محدود می‌کند. آسمی که به‌خوبی کنترل نشود، موجب مراجعه‌ی مکرر به اورژانس و بیمارستان می‌شود و می‌تواند روی عملکرد بیمار تأثیرگذار باشد.

رادیولوژی قفسه سینه می‌تواند مایعات داخل یا اطراف ریه‌ها یا هوای اطراف ریه‌ها را آشکار سازد. اگر با درد قفسه سینه، آسیب به قفسه سینه یا تنگی نفس به پیش پزشک بروید، ابتدا رادیوگرافی قفسه سینه از شما گرفته میشود. با استفاده از این تصاویر پزشک میتواند آسم را تشخیص دهد. اگرچه این روش همیشه ضروری نیست؛ اما اگر این احتمال وجود داشته باشد که علائم در اثر بیماری دیگری مثل ذات‌الریه ایجاد شده باشد، پزشک از شما می‌خواهد که عکس‌برداری پرتو X قفسه سینه انجام دهید. یا اگر داروهای آسم شما به حد کافی مؤثر نبوده است، عکس‌برداری پرتو X قفسه سینه می‌تواند مشکل را واضح‌ تر کند.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.

علائم آسم

شدت علائم آسم در افراد مختلف، از یک تنگی نفس گاه گاهی و ملایم تا خس خس مداوم علیرغم دریافت دارو متفاوت می باشد. بیشتر افرادی که آسم دارند دوره های حمله آسم و دوره های کاملاً بدون علامت را تجربه می کنند. حملات آسم ممکن است چند دقیقه تا چند روز طول بکشد و در مواردی نادری منجر به وضعیت های خطرناک می شود که یک اورژانس پزشکی است.

  1. اغلب ناگهانی شروع می شود.
  2. به‌صورت یک حمله می باشد.
  3. در شب یا اوایل صبح بدتر می شود.
  4. با هوای سرد و ورزش بدتر می شود.
  5. رفلاکس غذا باعث تشدید علائم می شود. رفلاکس به برگشت غذا از معده به مری گفته می شود به دلیل ضعف اسفنکتر مری است.
تشحیص آسم

عوارض آسم

  1. عوارض روانی. افرادی که آسم دارند، غالباً از بروز حمله واهمه دارند که این ترس می تواند روی کیفیت زندگی آنها تأثیر نامطلوب بگذارد.
  2. بی خوابی از عوارض شایع آسم است. نتایج مطالعات نشان می دهند که 80 تا 93 درصد افرادی که آسم دارند ا ز بدخوابی شکایت دارند و اغلب در خواب خرخر می کنند.
  3. به وجود آمدن عوارض و صدمات غیرقابل برگشت در راه‌های هوایی

اقدامات قبل از انجام رادیولوژی

نحوه انجام رادیولوژی قفسه سینه

پزشک از شما می خواهد تا به صورت ایستاده روبروی دستگاه مخصوص قرار بگیرید. بعد از این که روبروی دستگاه به صورت ایستاده قرار گرفتید، پزشک از شما می خواهد تا قفسه ی سینه ی خود را به دستگاه نزدیک کنید به طوری که به طور کامل به دستگاه بچسبید و هیچ گونه فضایی ما بین شما و دستگاه قرار نگرفته باشد. بعد از اینکه قفسه سینه شما کاملاً با دستگاه چسبید پزشک از شما می خواهد هیچ گونه جنب و جوش و تکانی نخورید، سپس تصویربرداری را انجام میدهد.

عوارض جانبی رادیولوژی قفسه سینه

مقدار تابش حاصل از اشعه ایکس بسیار پایین است. این مقدار حتی پایین‌تر از مقدار تابشی است که از محیط اطراف به شما وارد می‌شود. اگرچه مزیت رادیولوژی بیشتر از خطرات آن است، ممکن است یک پیش‌بند محافظ به شما داده شود. اگر باردارید یا احتمال می‌دهید باردار باشید، باید به پزشک اطلاع دهید. فرآیند می‌تواند به روش‌هایی انجام شود که از شکم شما در برابر تابش محافظت گردد.

سونوگرافی بارداری از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درباره هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم چه می دانید؟درباره هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم چه می دانید؟

عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی نوعی روش تصویر برداری یا رادیوگرافی برای مشاهده رحم و لوله ها است که به وسیله نوعی اشعه ایکس به نام فلوروسکوپی و یک ماده حاجب حاوی ید انجام می شود. فلوروسکوپی تکنیکی است که به کمک آن می توان اعضای داخلی بدن را در حال حرکت مشاهده کرد. ... ادامه مطلب

موارد قابل تشخیص در سونوگرافی تیروئیدموارد قابل تشخیص در سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید از امواج صوتی برای تولید یک سری تصاویر از غده تیروئید استفاده می‌کند که به وسیله آن پزشک رادیولوژیست متوجه شکل و اندازه این غده در بدن می‌شود. ... ادامه مطلب

از چه زمانی بارداری در سونوگرافی معلوم میشود؟از چه زمانی بارداری در سونوگرافی معلوم میشود؟

در سونوگرافی امواجی به بافت بدن مادر فرستاده می شود. این امواج بعد از برخورد به بافت های مختلف بدن بر می گردند و امواج بازتابش شده توسط همان دستگاه، دوباره دریافت می‌ شوند. این تصاویر در سونوگرافی معمولی یا همان سونوگرافی دو بعدی به صورت سیاه و سفید دیده می شوند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی برست چیست؟سونوگرافی برست چیست؟

سونوگرافی برست که نام دیگر آن سونوگرافی سینه است، برای تصویربرداری از بافت سینه با اهداف مختلف صورت می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین اهداف انجام سونوگرافی برست، تشخیص توده‌های موجود در پستان و یا هرگونه ناهنجاری دیگری است که به هنگام معاینه پزشک پی به وجود آنها برده است. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465