یافته های سونوگرافی داپلر وریدها وشریان های بدن
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی اندام / علت انجام سونوگرافی شریان ها و وریدهای اندام ها

علت انجام سونوگرافی شریان ها و وریدهای اندام ها

بررسی حرکات خون هنگامی‌که در رگ‌ها جریان دارد، یکی از اجزای اصلی بسیاری از انواع سونوگرافی است. درحالی‌که سونوگرافی دو بعدی و سه ‌بعدی، بافت‌ها و ساختارهای داخلی را نشان می‌دهند، نوع دیگری از سونوگرافی لازم است تا جریان و فشار خون در رگ‌ها را بررسی کند. در سونوگرافی داپلر با کمک امواج فراصوت درون رگ‌های خونی را بررسی می‌کنند و با برگشتن امواج به لوله ترانسدیوسر تغییرات را ضبط می‌کنند. این دستگاه از طریق انتقال امواج صوتی با فرکانس بالا و رد شدن این امواج از سلول‌های خونی، از این امواج برای تشکیل تصاویر استفاده می‌کند. سونوگرافی داپلر به پزشکان کمک می‌کند تا بدون استفاده از اشعه‌ی ایکس یا هرگونه تزریق، بتوانند از آنچه درون رگهای بیمار در حال روی دادن است اطلاعات لازم را بدست بیاورند. با انجام سونوگرافی داپلر می توان از مشکلاتی مانند لخته شدن خون، نارسایی وریدی، انسداد شریانی، بیماریهای مادرزادی قلبی و تنگی شریان کاروتید و نقص دریچه قلب و ... اطلاعات مفید و مورد نیاز پزشکان را به دست آورد. این تست هرگونه انسداد ناشی از ایجاد پلاک یا نازک شدن عروق را تشخیص داده و ارزیابی می کند.

سونوگرافی کالر داپلر از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

عوامل بالابرنده‌ی گرفتگی عروق

عواملی که امکان گرفتگی عروق را در بیماری شریان محیطی و ترمبوز ورید عمقی بالا می‌برد، شامل: سیگار کشیدن، دیابت، چاقی، فشارخون بالا، کلسترول بالا، افزایش سن بخصوص بعد از رسیدن به سن 50 سالگی، سابقه خانوادگی بیماری شریان محیطی، بیماری قلبی یا سکته مغزی می‌باشد.

سونوگرافی شریان ها

دلایل انجام سونوگرافی داپلر

در صورتی که علائمی از کاهش جریان خون در عروق یا رگ های دست و پاها مشاهده کردید ممکن است پزشک آزمایش سونوگرافی داپلر را پیشنهاد کند. کاهش مقدار جریان خون ممکن است به دلیل انسداد رگ، لخته شدن خون در داخل رگ یا آسیب به رگ ایجاد شود. پزشک ممکن است در صورت مشاهده علائم زیر سونوگرافی داپلر دست یا پا را تجویز کند:

مزایای انجام سونوگرافی داپلر

انواع سونوگرافی داپلر

1- داپلر رنگی

دراین نوع داپلرتوسط رایانه‌ای از رنگ های مختلف برای تغییر امواج صوتی استفاده می کنند. این رنگ ها سرعت و جهت گردش خون را در زمان واقعی نشان می دهند.

2- پاور داپلر (Power Doppler)

پاور داپلر نوع جدیدتر داپلر رنگی است که می تواند جزئیات بیشتری از جریان خون نسبت به داپلر رنگی استاندارد ارائه دهد؛ اما جهت جریان خون را نمی‌تواند نشان دهد. در بعضی موارد این موضوع می تواند بسیار مهم باشد.

3- داپلر طیفی

با انجام داپلر طیفی نتایج حاصل از انجام این سونوگرافی، به جای اطلاعات تصاویر رنگی، اطلاعات جریان خون را روی نمودار نشان می دهد. نتایج حاصله نشان می دهد که چه مقدار رگ خونی مسدود شده است.

4- داپلر دوبلکس

در این آزمایش از سونوگرافی استاندارد برای تصویربرداری از رگ های خونی و اندام ها استفاده شده است، سپس یک کامپیوتر، مانند داپلر طیفی، تصاویر را به نمودار تبدیل می‌کند.

5- داپلر موج مداوم

در این مدل سونوگرافی، امواج صوتی به‌طور مداوم ارسال و دریافت می شوند. این کار اجازه می دهد تا اندازه‌گیری دقیق تری از خون که با سرعت بیشتری جریان دارد، صورت گیرد.

نحوه آمادگی برای انجام سونوگرافی داپلر

به طور کلی هیچگونه آمادگی خاصی برای انجام این روش تصویربرداری وجود ندارد، فقط کافی است که جواهرات و فلزات را از خود دور کنید؛ اما نیازی به برداشتن عینک، لنزهای تماسی، دندان مصنوعی یا سمعک نیست. در صورتی که سیگاری هستید ممکن است پزشک از شما بخواهد تا چند ساعت قبل از انجام این روش تصویربرداری سیگار نکشید؛ زیرا سیگار کشیدن باعث تنگ شدن رگ های خونی شده که می‌تواند نتایج آزمایش را تحت تأثیر قرار دهد.

نحوه انجام سونوگرافی داپلر

در طول سونوگرافی، پزشک یک ابزار دستی به نام مبدل را روی پوست شما قرار می دهد و امواج صوتی را تولید می کند که تصاویر رگ های خونی پا را بر روی مانیتور منتقل می کنند. این عمل 30 تا 60 دقیقه طول می کشد و هیچ دردی ایجاد نمی کند. پس از آن، می توانید به فعالیت‌های عادی خود بازگردید. زمانی که شما نتیجه‌ی سونوگرافی خود را دریافت می‌کنید و به پزشک نشان می‌دهید، پزشک مربوطه می‌تواند به‌راحتی محل لخته‌های خونی را پیدا کند یا حتی می‌توانند برخی از عروق خونی که مسدود شده‌اند را نیز بشناسند و سپس به راه‌های درمانی آن نیز مشغول شوند.

زمان مراجعه به پزشک جهت استفاده از سونوگرافی داپلر

عوارض جانبی سونوگرافی داپلر شریانی وریدی

سونوگرافی داپلر خطری برای مادر و جنین ندارد و برعکس در صورت نیاز، عدم انجام سونوگرافی در تمام دوران بارداری می‌تواند خطرناک باشد. برخلاف سایر آزمایش‌ها مثل سی‌تی‌اسکن، سونوگرافی داپلر، فرد را در برابر اشعه‌های خطرناک قرار نمی‌دهد.

سونوگرافی نسوج نرم تکنیکی است که هم در تشخیص و هم درمان درد و مشکلات ناشی از بافت نرم، اعصاب و مفصلهای بدن به کار می رود. البته می توان از امواج ایکس یا رادیوگرافی در بافت نرم نیز استفاده کرد؛ اما سونوگرافی بهترین گزینه برای اینگونه مشکلات است. شما می‌توانید برای انجام سونوگرافی نسوج سطحی به مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه یا سروش در اصفهان مراجعه نمایید. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رادیولوژیست چه کسی است؟رادیولوژیست چه کسی است؟

پزشک متخصص در زمینه رادیولوژی، رادیولوژیست نامیده می شود. رادیولوژیست ها برای کمک به تشخیص و معالجه شرایط مختلف یا آسیب دیدگی ها را در تصاویری مانند تصاویر گرفته شده با اشعه ایکس تجزیه و تحلیل می کنند. ... ادامه مطلب

علت انجام سونوگرافی شریان ها و وریدهای اندام هاعلت انجام سونوگرافی شریان ها و وریدهای اندام ها

بررسی حرکات خون هنگامی‌ که در رگ‌ ها جریان دارد، یکی از اجزای اصلی بسیاری از انواع سونوگرافی است. درحالی‌ که سونوگرافی دو بعدی و سه ‌بعدی، بافت‌ ها و ساختارهای داخلی را نشان می‌ دهند، نوع دیگری از سونوگرافی لازم است تا جریان و فشار خون در رگ‌ ها را بررسی کند. ... ادامه مطلب

بررسی ارزش سونوگرافی داپلر در تشخیص رد پیوند کلیهبررسی ارزش سونوگرافی داپلر در تشخیص رد پیوند کلیه

از طریق سونوگرافی داپلر می‌توان بیماران دارای یافته‌های طبیعی سونوگرافی داپلر را جدا نمود و از طرفی بیماران دارای یافته‌های داپلر با احتمال زیاد برای رد پیوند را بدون نیاز به بیوپسی تحت درمان قرار داد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی تعیین جنسیت در دوران بارداریسونوگرافی تعیین جنسیت در دوران بارداری

سونوگرافی در دوران بارداری با اهداف مختلفی انجام می‌شود؛ اما استفاده‌ای که اغلب بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند، سونوگرافی تعیین جنسیت جنین است‌. سونوگرافی تعیین جنسیت جنین در صورت درخواست والدین برای دانستن جنسیت کودک در هفته ۱۸ تا ۲۲ بارداری انجام می‌گیرد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465