سونوگرافی آناتومی اسکن چه مواردی را بررسی میکند؟

آناتومی اسکن چیست؟

کاربردهای متعدد سونوگرافی در مامایی سبب تحول زیادی در مراقبت های بهداشتی از مادر و جنین و نیز مراقبت های دوران بارداری شده است. بسیاری از ناهنجاری هایی را که منجر به اختلال شکل بدن جنین می‌شوند، می توان در جنینی که در رحم به سر می برد، از طریق سونوگرافی تشخیص داد. از جمله این نقایص می توان به بزرگی سر جنین، عدم تشکیل مغز در جنین، شکاف های ستون فقرات و بیرون زدگی نخاع، ناهنجاری های گوارشی و اختلالات کلیوی در جنین اشاره نمود. با انجام سونوگرافی آناتومی اسکن در هفته ۱۸ تا ۲۲ بارداری، می‌توانید از هرگونه مشکل احتمالی در جنین باخبر شوید و به موقع برای درمان عارضه اقدام کنید. برخی از اختلالات خطرناک هستند و وقتی به موقع از آنها باخبر شوید می‌توانید درمان را هرچه سریع‌تر شروع کنید تا نوزادی کاملاً سالم به دنیا بیاورید.

در صورتی که مادر در دوران بارداری خود سونوگرافی انجام نداده باشد، این اسکن بررسی می کند که آیا فقط یک نوزاد وجود دارد یا بیشتر و تاریخ تولد نوزاد را نیز تعیین می کند. متخصص سونوگرافی قبل از اینکه با جزئیات به جنین نگاه کند به ضربان قلب کودک و قسمت هایی از بدن او مانند صورت و دستان اشاره خواهد کرد. استخوان های جنین در این اسکن سفید به نظر می رسند و بافت نرم او خاکستری و لکه دار و مایع آمنیوتیک اطراف جنین سیاه به نظر می‌رسد. سونوگرافی آناتومی اسکن، نوعی اسکن سه بعدی است که در اواسط بارداری انجام شده و سلامت کودک و رحم را از نزدیک بررسی می کند.

سونوگرافی آناتومی اسکن از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

موارد مورد بررسی در سونوگرافی آناتومی اسکن

1- ساختار و شکل سر جنین: بررسی مشکلات مغزی که نادر است.
2- صورت جنین: بررسی شکاف لب و شکاف کام در داخل دهان جنین که به سختی دیده می شود.
3- ستون فقرات جنین: بررسی مقطعی ستون فقرات و طول آن برای اطمینان از هم راستایی استخوان ها و پوشش پوست بر روی ستون فقرات پشت.
4- دیواره شکم جنین: بررسی پوشیده شدن تمام اندام های داخلی با استفاده از دیواره شکم، همچنین بررسی جفت، بند ناف و آب دور جنین
5- قلب جنین: بررسی دریچه های قلب و رگ‌های اصلی و شریان‌ها
6- شکم جنین: گاهی جنین مقداری از آب دور خود را قورت می دهد که به صورت حباب های سیاه رنگ در شکم جنین دیده می شود.
7- کلیه های جنین: بررسی کلیه ها، کالیسها یا لگنچه و … و بررسی حرکت ادرار به داخل مثانه
8- دست ها، پاها و بازوهای جنین: بررسی تعداد انگشتان دست و پاها و چسبندگی آنها و …
9- معده جنین: گاهی جنین مقداری از مایع آمنیوتیک که در آن قرار گرفته را قورت میدهد که در معده جنین به عنوان یک حباب سیاه دیده می شود.
10- تعیین جنسیت جنین
11- جفت: بررسی موقعیت جفت و نوع و گرید آن و رگ‌های خونی بند ناف
12- مایع آمنیوتیک: بررسی مقدار آب دور جنین تا برای حرکت جنین مقدار کافی آب وجود داشته باشد.

در طی سونوگرافی آنومالی اسکن، بخش هایی از بدن برای بررسی رشد جنین اندازه گیری می شود:

اندازه گیری ها باید متناسب با آنچه در این ماه انتظار می رود و زمان زایمان باشد. اگر اختلاف بین اندازه ها بیش از دو هفته باشد، نیاز به بررسی و آزمایشهای بیشتر است.

آناتومی اسکن

چگونگی انجام سونوگرافی آناتومی اسکن

سونوی آناتومی اسکن معمولاً در محیطی کم نور و در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود تا طی سونوگرافی تصویر بهتری از اندام های جنین به دست بیاید. خانم باردار باید بر روی تخت دراز بکشد، سپس شکم به ژل آغشته شده و پروب سونوگرافی بر روی شکم قرار داده می شود. تصاویر سیاه و سفیدی از اندام های جنین بر روی مانیتور سونوگرافی ایجاد می گردد. سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری آسیبی به مادر و جنین نمی زند؛ اما ممکن است برای بهتر شدن تصاویر اندام های جنین در هنگام اسکن، فشار جزئی بر شکم مادر باردار وارد شود.

اقدامات قبل از انجام آناتومی اسکن

برای این اسکن، بهتر است مثانه کاملاً پر داشته باشید؛ زیرا این آزمایش را نمی توان روی یک مثانه خالی انجام داد.

عوارض سونوگرافی آناتومی اسکن

تاکنون خطرات شناخته شده ای برای مادر و جنین در هنگام این اسکن شناخته نشده است؛ اما نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که آیا انجام سونوگرافی آناتومی اسکن ضروری است یا خیر؛ زیرا اطلاعات حاصل از سونوگرافی آنومالی می تواند منجر به اقدامات درمانی مهمی شود.

سونوگرافی بارداری از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آناتومی اسکن چیست؟آناتومی اسکن چیست؟

کاربردهای متعدد سونوگرافی در مامایی سبب تحول زیادی در مراقبت های بهداشتی از مادر و جنین و نیز مراقبت های دوران بارداری شده است. بسیاری از ناهنجاری هایی را که منجر به اختلال شکل بدن جنین می‌ شوند، می توان در جنینی که در رحم به سر می برد، از طریق سونوگرافی تشخیص داد. ... ادامه مطلب

تشخیص حاملگی خارج از رحم با سونوگرافیتشخیص حاملگی خارج از رحم با سونوگرافی

پزشک برای تشخیص بارداری خارج رحم، سونوگرافی لوله‌ های فالوپ و رحم را تجویز می‌ کند. اگر فرد در هفته ششم بارداری باشد و آزمایش خون، نشان‌ دهنده ی بارداری است و همین‌ طور در سونوگرافی عادی، جنین یا ساک حاملگی در رحم مشاهده نشود، می‌ تواند به معنی حاملگی خارج رحم باشد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی TCD چگونه انجام میشود؟سونوگرافی TCD چگونه انجام میشود؟

TCD مخفف “TransCranial Doppler sonography” میباشد و به معنای سونوگرافی داپلر است که در اصطلاح به سونوگرافی داپلر به معنای یک گوشی پزشکی برای مغز گفته میشود. ... ادامه مطلب

سونوگرافی پستان چه روشی است و چرا انجام میشود؟سونوگرافی پستان چه روشی است و چرا انجام میشود؟

سونوگرافی پستان روشی ایمن و بدون درد است که از طریق آن می‌توان به ناهنجاری‎‌های موجود در بافت سینه پی برد. تصویربرداری از بافت سینه در این روش که به آن اسکن اولتراسوند نیز گفته می‌شود با کمک امواج صوتی صورت می‌گیرد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465