تشخیص تومور کلیه با عکس از کلیه | عکس از کلیه در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رادیوگرافی / آیا تومورهای کلیوی با رادیولوژی دیده میشود؟

آیا تومورهای کلیوی با رادیولوژی دیده میشود؟

کلیه ها و کبد، در مسیر سیستم گردش خون، مسئولیت اصلی تصفیه نمودن خون (گرفتن آب اضافی و سموم) را به عهده دارند. در هر دوره گردش، خون از این دو عضو عبور می نماید. به لحاظ آناتومیک، کلیه ها اندام‌های لوبیایی شکلی هستند که حدود ۱۲ سانتیمتر طول و شش سانتیمتر عرض دارند و به تعداد دو عدد در خلف حفره شکم زیر لبه پایینی دنده ها قرار گرفته اند. ماحصل عملکرد کلیه ها تولید ادرار است. کلیه ها اندام های بسیار پرکاری هستند؛ اما اگر یکی از این اندام ها را به طور کامل حذف کنیم، کلیه مقابل می تواند تمام وظایف آن را بر عهده بگیرد و مشکلی برای فرد ایجاد نخواهد شد. این اندام های کوچک نیز مانند هر عضو دیگری در بدن ممکن است به سرطان مبتلا شوند و انواع تومورهای خوش خیم و بدخیم را پیدا کنند.

سرطان کلیه حدود ۹/۱ درصد سرطان ها را در ایران تشکیل می دهد که در مردان حدود سه برابر شایعتر از زنان بوده و بیشتر از همه در سنین ۶۰ تا ۷۰ سال دیده می شود. سرطان کلیه انواع متعددی دارد که شایع ترین نوع آن، نوع غده ای یا آدنوکارسینوم کلیه است که حدود ۸۵ درصد سرطان های بدخیم کلیه را به خود اختصاص داده و ۱۵ درصد باقیمانده از انواع دیگر می باشند.

روش‌‌های تشخیصی تصویربرداری به پزشک اجازه می‌دهد تا به تصویر دقیقی از تومورهای احتمالی کلیه و هرگونه تغییر غیرطبیعی دست پیدا کند. از جمله این روشها IVP است که به رادیولوژیست اجازه می‌دهد تا آناتومی و عملکرد کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه را مشاهده و ارزیابی کند.

پیلوگرام داخل وریدی (IVP) نوعی رادیولوژی (اشعه ایکس) از کلیه‌ها، حالب‌ها و مثانه است که از ماده حاجب ید دار تزریق شده به وریدها استفاده می‌کند. هنگامیکه ماده حاجب به داخل ورید بازوی بیمار تزریق می‌شود، از طریق جریان خون عبور می‌کند و در کلیه‌ها و مجاری ادراری جمع می‌شود و این مناطق را به رنگ سفید در تصاویر اشعه ایکس در می‌آورد.

علت سرطان کلیه

علت بروز بیشتر سرطان‌های کلیه مشخص نیست. به گفته‌ی پزشکان، ماده ژنتیکی یا DNA برخی از سلول‌های کلیه دچار جهش شده و همین باعث آغاز سرطان کلیه می‌شود. ماده‌ی ژنتیکی به سلول فرمان می‌دهد که چه کارهایی باید انجام دهد. تغییرات رخ داده در این ماده باعث می‌شود که سلول‌ها به سرعت رشد کرده و تقسیم شوند. تجمع این سلول‌های غیر طبیعی باعث ایجاد توموری می‌شود که می‌تواند علاوه بر کلیه، اندام‌های مجاور را هم درگیر کند. درگیر شدن اندام‌های دورتر از کلیه را متاستاز (metastasize) می‌گویند.

تومورهای کلیوی

علائم تومور کلیه

سرطان کلیه معمولاً در مراحل اولیه علائم و نشانه‌های خاصی ندارد. در این زمان علائمی که ممکن است بروز کنند، عبارتند از:

انواع سرطان کلیه

سرطان کلیه انواع مختلفی دارد:

کارسینوم سلول‌های کلیوی (Renal cell carcinoma)

کارسینوم سلول‌های کلیوی شایع‌ترین نوع سرطان کلیه در بزرگسالان بوده و تقریباً ۸۵ درصد از سرطان‌هایی که تشخیص داده می‌شوند از این نوع هستند. این نوع از سرطان در لوله‌های پیچیده نزدیک کلیه که سیستم تصفیه این اندام است، تشکیل می‌شود. در هر کلیه هزاران واحد از این اجزای کوچک برای فیلتر کردن مواد زائد وجود دارد.

کارسینوم اوروتلیال (Urothelial carcinoma)

این نوع از سرطان با نام کارسینوم سلول‌های ترانزشینال (transitional cell carcinoma) هم شناخته شده و حدود ۵ تا ۱۰ درصد سرطان‌های کلیه‌ در بزرگسالان را شامل می‌شود‌‌. کارسینوم اوروتلیال در محل جمع شدن ادرار در کلیه پیش از حرکت به سمت مثانه آغاز می‌شود. این محل لگنچه (renal pelvis) نام دارد. این نوع از سرطان کلیه، مانند سرطان مثانه درمان می‌شود‌؛ چراکه هر دو نوع سرطان در یک نوع سلول آغاز می‌شوند‌.

سارکوم (Sarcoma)

سارکوم کلیه مورد بسیار نادری است. این نوع از سرطان در بافت نرم کلیه، لایه نازک بافت پیوندی اطراف کلیه با نام کپسول و یا چربی‌های اطراف ایجاد می‌شود. این نوع از سرطان معمولاً با جراحی درمان می‌شود‌‌. با این همه احتمال بازگشت این نوع از سرطان و یا انتشار آن در دیگر مناطق بدن وجود دارد، بنابراین بعد از جراحی اولیه، جراحی‌های بیش‌تر ‌و شیمی درمانی انجام می‌شود.

تومور ویلمز (Wilms tumor)

این نوع از تومور در کودکان شایع‌تر بوده و به شیوه متفاوتی نسبت به سرطان کلیه در بزرگسالان درمان می‌شود. این نوع از سرطان در حدود یک درصد انواع سرطان‌ها را تشکیل می‌دهد. درصد موفقیت درمان تومور ویلمز زمانی که پرتودرمانی و شیمی درمانی با جراحی ترکیب شود، بسیار بالا بوده و این مقدار از انواع دیگر سرطان بیش‌تر است‌.

لنفوم (Lymphoma)

لنفوم هم باعث بزرگ‌تر شدن کلیه و هم بزرگ شدن گره‌های لنفی یا لنفادنوپاتی (lymphadenopathy) در دیگر بخش‌های بدن مانند گردن، سینه و حفره شکمی می‌شود‌. در موارد نادر لنفوم کلیوی به صورت یک حجم توده مانند در کلیه ظاهر شده و شامل بزرگ شدن گره‌های لنفی حاشیه‌ای است. اگر احتمال لنفوم کلیوی وجود داشته باشد، پزشک نمونه برداری انجام داده و به جای جراحی شیمی درمانی انجام می‌شود.

کاربرد تست IVP

تست IVP می‌تواند رادیولوژیست را قادر به تشخیص مشکلات دستگاه ادراری ناشی از موارد زیر کند:

آمادگی لازم جهت انجام تست IVP

قبل از انجام این عکسبرداری نیاز است بیمار از روز قبل از قرص‌های ملین استفاده کند تا فضای معده و روده‌ها خالی باشد و عکسبرداری با وضوح بالا انجام شود. باید با آمادگی روده انجام شود و برای این منظور طبق پروتکل مرکز درمانی و یا مرکز تصویربرداری آمادگی روده که شامل روغن کرچک یا کپسول آن، قرص دایمتیکون و قرص یا شیاف بیزاکودیل است، استفاده میشود تا علاوه بر خارج نمودن محتویات روده ای گازهای روده ای نیز خارج شده و تصویری واضح دیده شود. از مصرف میوه، سبزیجات و حبوبات خودداری نمایید. صبح روز رادیولوژی ناشتا باشید و از مصرف مایعات نیز پرهیز نمایید.

لازم به ذکر است اگر دچار یبوست هستید یا داروهای خاصی مصرف می‌کنید حتماً قبل از سونوگرافی به پذیرش رادیولوژی اطلاع دهید. این تست به دلیل خطر اشعه ایکس برای مادران باردار انجام نمی‌شود، بنابراین احتمال بارداری را هم به پزشک اطلاع دهید.

روش انجام تست IVP کلیه

این تصویربرداری معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. بیمار روی تخت قرار می گیرد و تصاویر رادیولوژیک از او گرفته می شود. مواد کنتراست داخل ورید دست بیمار تزریق می شود. بعد از تزریق ماده کنتراست یک سری تصاویر به منظور تعیین سایز واقعی کلیه ها گرفته خواهد شد و همچنین تصاویری از سیستم ادراری هنگامی که در حال تخلیه شدن است گرفته می شود. این آزمون معمولاً به مدت یک ساعت طول می‌کشد.

عوارض تست IVP کلیه

احتمال بسیار کمی برای ابتلا به سرطان در اثر تشعشعات شدید وجود دارد، هر چند که فواید تشخیص دقیق از مضرات آزمون بیشتر است. مواد کنتراست ممکن است واکنش های متفاوتی در بعضی بیماران ایجاد کرده و در بعضی موارد نیازمند درمان هستند.

سونوگرافی کالر داپلر از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سیستوسکوپی چیست و چه کاربردی دارد؟سیستوسکوپی چیست و چه کاربردی دارد؟

سيستوسكوپی به عنوان یکی از شایعترین عمل های اورولوژی، با هدف تشخیص و درمان بیماری های مربوط به مثانه، پروستات و دستگاه ادراری صورت می گیرد. یک لوله باریک به نام سیستوسکوپ که حاوی یک لنز می باشد، وارد دستگاه مجاری ادرار می گردد و قادر به مشاهده داخل مثانه می باشد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی داپلر جفت و جنین چیست؟سونوگرافی داپلر جفت و جنین چیست؟

سونوگرافی داپلر نمای بصری یا شنیداری حرکت خون در رگ ها، شریان ها و رگ های خونی جنین را با استفاده از امواج صوتی در اختیار پزشک قرار میدهد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی ترانس رکتال چیست و چه کاربردی دارد؟سونوگرافی ترانس رکتال چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی به کمک امواج صوتی که بی‌ ضرر است، انجام می‌ شود. در این روش تصویربرداری، امواج اولتراسوند از طریق پروب به داخل بدن فرستاده می‌ شود، امواج با برخورد به هر اندام از آن عبور می‌ کنند یا بازمی‌ گردند. پروب سونوگرافی امواج بازگشتی را دریافت می‌ کند و آن را تبدیل به سیگنال‌ های الکتریکی می‌ کند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی بیوفیزیکال (NST) چیست و چه زمانی انجام میشود؟سونوگرافی بیوفیزیکال (NST) چیست و چه زمانی انجام میشود؟

زمانی که در بارداری همه نتایج نرمال و طبیعی هستند، به احتمال زیاد جنین در وضعیت مناسبی قرار دارد. اگر هیچ‌ کدام از این روش ها رضایت‌ بخش نباشد، ممکن است آزمایش های بیشتری برای ارائه تصویر دقیق‌ تر از وضعیت جنین ارائه شود. سونوگرافی ییوفیزیکال یکی از روش‌ های ارزیابی‌ های سلامت جنین است ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465