زمان مناسب برای انجام سونوگرافی واژینال
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی واژینال / بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

سونوگرافی اصطلاحی است که برای امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می شود. در معاینات توسط سونوگرافی یا اولتراسوند از این امواج صوتی استفاده شده و یک تصویر از داخل بدن بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود. سونوگرافی توسط پزشک سونوگرافیست انجام می شود و شامل انواع مختلف می باشد که سونوگرافی واژینال یکی از انواع آن است. سونوگرافی واژینال برای معاینه لگن در زنان مورد استفاده قرار می گیرد و کمک می ‌کند تا اختلالات موجود در رحم، گردن رحم، آندومتر، لوله های فالوپ، مثانه یا حفره های لگن مورد بررسی قرار گیرند. این روش تشخیصی با استفاده از یک وسیله مخصوص صاف، نازک و دستی به نام مبدل به اندام‌های لگن از داخل واژن نگاه می کند. همه مبدل‌های التراسوند امواج صوتی با فرکانس بالا را منتقل می کنند از بافت‌های نرم و سازه‌های قسمت های مختلف بدن به روش های مختلف منعکس می ‌شود. این امواج به تکانه های الکتریکی تبدیل شده و تصویر متحرک را بر روی صفحه نمایش تولید می کنند.

سونوگرافی واژینال می‌تواند در هر زمانی از چرخه قاعدگی حتی در زمان خونریزی قاعدگی (عادت ماهیانه) انجام شود. با این حال بهترین زمان سونوگرافی به ویژه در صورت بررسی مشکلات اندومتر (وجود پولیپ و کیست) بلافاصله بعد از دوران قاعدگی (روز ۵ تا ۱۱ دوران قاعدگی) است؛ زیرا ارزیابی پوشش اندومتر در این زمان به خوبی انجام می‌شود؛ اما مشاهده رحم و تخمدان‌ها در هر زمان دیگری به خوبی امکان پذیر است.

سونوگرافی واژینال از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

کاربردهای سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال بهترین روشی است که می‌تواند برای بیماری‌های زنانه مورد استفاده قرار بگیرد. این روش مختص خانم ها است و می‌تواند اطلاعات دقیق‌تری نسبت به سایر روش ها به پزشک ارائه دهد. این سونوگرافی به تشخیص موارد بسیاری در بدن بیمار کمک می‌کند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

  1. سرطان دستگاه تناسلی: با سونوی واژینال پزشک می‌تواند هرگونه عامل غیرعادی در بدن بیمار را مشاهده کند. در واقع یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای تشخیص بیماری‌هایی چون سرطان، کیست و... استفاده از این روش سونوگرافی است.
  2. بررسی مشکلات ناباروری: یکی از اقداماتی که برای درمان ناباروری صورت می‌گیرد، انجام سونوگرافی واژینال است.
  3. تشخیص کیست و فیبروم: سونوگرافی داخل واژن، نسبت به سایر روش‌های سونوگرافی دقیق‌تر عمل می‌کند، بنابراین امکان تشخیص کیست و فیبروم موجود در تخمدان و رحم به صورت دقیق وجود دارد.
  4. بارداری: با استفاده از سونوگرافی داخلی می‌توان انواع مختلف بارداری را تشخیص داد. بارداری معمولی و بارداری خارج از رحم با استفاده از ترانس واژینال تشخیص داده می‌شوند. تشخیص زودهنگام بارداری خارج از رحم اهمیت بسیاری برای حفظ سلامتی مادر دارد.
  5. سقط جنین: این موضوع نیز از دیگر عواملی است که توسط سونوی TVS تشخیص داده می‌شود.
  6. جفت سر راهی: در برخی از مادران باردار، جفت در دهانه پایینی رحم قرار می‌گیرد. این موضوع خطراتی برای مادر به دنبال دارد. پیش از هرچیز این عارضه باید تشخیص داده شود که این کار از طریق سونوگرافی داخلی امکان پذیر است.
  7. مشکلات قاعدگی: با استفاده از سونوگرافی داخلی، علت نامنظمی در عادت ماهیانه بررسی می‌شود.

این سبک سونوگرافی در دوران بارداری نیز انجام می‌شود. چک کردن سلامت، ضربان قلب و روند رشد جنین علت‌های انجام سونوگرافی واژینال در دوران بارداری است.

سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود؟

پس از تخلیه مثانه از بیمار خواسته می شود که روی تخت دراز بکشد. سونوگرافیست از بیمار می خواهد که پاهای خود را خم کند و سپس پروب سونوگرافی واژینال را وارد واژن می کند. برای اینکه پروب واژینال با سهولت بیشتری وارد واژن گردد از ژل استفاده می شود. پس از ورود پروب سونوگرافی واژینال، تصاویری از اندام های درون لگن گرفته می شود. همچنین پزشک ممکن است برای ایجاد تصاویر بهتر بر روی قسمت تحتانی شکم، فشار وارد کند. پس از پایان سونوگرافی واژینال پروب سونوگرافی ضد عفونی و تمیز می شود.

سونوگرافی واژینال

آمادگی قبل از سونوگرافی واژینال

برای انجام این نوع اسکن تصویربرداری آمادگی خاصی لازم نیست و تنها از بیمار خواسته می شود قبل از انجام این روش تشخیصی مثانه خود را خالی کند. در صورتی که فرد پریود باشد باز هم این معاینه می تواند انجام شود و اغلب در ارزیابی برخی مشکلات زنان و زایمان از مزایای آن استفاده می شود. لازم است در صورتی که بیمار از یک تامپون استفاده کرده است برای انجام سونوگرافی ترانس واژینال آن تامپون را خارج کند.

هزینه سونوگرافی واژینال

از آنجا که سونوگرافی واژینال جهت بررسی اندام های داخل لگن انجام می شود، هزینه سونوگرافی واژینال تحت پوشش بیمه است. هزینه سونوگرافی واژینال مطابق با مصوبات وزارت بهداشت می باشد؛ اما به دلیل تفاوت در دستگاه های سونوگرافی در مراکز مختلف، این هزینه دقیق نیست.

عوارض جانبی سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژن هیچ خطری ندارد؛ زیرا در انجام آنها از اشعه استفاده نمی‌شود. ممکن است در هنگام قرار دادن مبدل در واژن، کمی احساس ناراحتی کنید. از سوی دیگر، برخی افراد ممکن است به پوشش لاتکس مبدل سونوگرافی واژن حساسیت داشته باشند. همچنین انجام سونوگرافی از طریق واژن در هنگام بارداری زنان کاملاً بی‌خطر است و این روش هیچ خطری برای جنین ندارد.

سونوگرافی کالر داپلر از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سونوگرافی های عمومی و تخصصیسونوگرافی های عمومی و تخصصی

سونوگرافی که همچنین با نام اولتراسوند نیز شناخته می شود، یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر از ساختارهای بدن استفاده می کند. این تصاویر می توانند اطلاعات ارزشمندی را برای تشخیص و معالجه انواع بیماری ها و شرایط جسمی فرد ارائه دهند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی پستان چه روشی است و چرا انجام میشود؟سونوگرافی پستان چه روشی است و چرا انجام میشود؟

سونوگرافی پستان روشی ایمن و بدون درد است که از طریق آن می‌توان به ناهنجاری‎‌های موجود در بافت سینه پی برد. تصویربرداری از بافت سینه در این روش که به آن اسکن اولتراسوند نیز گفته می‌شود با کمک امواج صوتی صورت می‌گیرد ... ادامه مطلب

چگونه برای سونوگرافی آماده شویم؟چگونه برای سونوگرافی آماده شویم؟

سونوگرافی شامل انواع دوبعدی، سه‌بعدی، چهاربعدی و داپلر می‌باشد. همچنین یک بررسی ایمن، غیرتهاجمی، دقیق و مقرون به‌صرفه می‌باشد که به تدریج به یک ابزار ضروری برای زنان و زایمان تبدیل شده است و نقش مهمی در مراقبت از هر زن باردار ایفا می‌کند ... ادامه مطلب

سونوگرافی غدد لنفاوی کشاله ران به چه دلیل انجام میشود؟سونوگرافی غدد لنفاوی کشاله ران به چه دلیل انجام میشود؟

سونوگرافی غدد لنفاوی روشی برای بررسی غدد لنفاوی کشاله ران است. در سونوگرافی یا اسکن اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویری از بخشی از بدن استفاده می شود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465