تفاوت جنین دختر و پسر در سونوگرافی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی بارداری / سونوگرافی دختر و پسر با هم چه تفاوت هایی دارند؟

سونوگرافی دختر و پسر با هم چه تفاوت هایی دارند؟

جنسیت بچه در زمان عمل لقاح شکل می‌گیرد. تمام رویان‌ها (نوجنین) یک جوانه یا یک برآمدگی (برآمدگی تناسلی / genital nub) دارند. اگر جنین، پسر باشد، از هفته هفتم بارداری، تولید تسترون در جنین آغاز می‌شود. هورمون تسترون سبب می‌شود تا برآمدگی مذکور به کیسه بیضه و آلت تناسلی مردانه (penis) تبدیل شود. در دختران، این برآمدگی تناسلی به کلیتوریس (clitoris) و لابیا (labia: لب های بیرونی و داخلی آلت تناسلی زنانه) تبدیل می‌گردد. زنان باردار معمولاً برای تعیین جنسیت جنین، سونوگرافی مجزا انجام نمی‌دهند، بلکه زمانی که برای سونوگرافی اسکن آنومالی یا بررسی ناهنجاری‌ها مراجعه می‌کنند، جنسیت جنین را همان موقع متوجه می‌شوند. سونوگرافی اسکن آنومالی، سونوگرافی است که در سه ‌ماهه دوم و از هفته ۱۶ تا ۱۸ بارداری انجام می‌شود و در آن پزشک اعضای بدن جنین را به منظور نبود مشکلات احتمالی بررسی می‌کند. نشانه‌های زیادی برای پیش‌بینی جنسیت جنین وجود دارد.

این موضوع که در سونوگرافی، جنسیت جنین شما مشخص شود با عواملی مانند وضعیت قرارگیری جنین، حجم مایع آمنیوتیک و ضخامت چربی شکم شما در ارتباط است. در برخی موارد، جنسیت جنین در هفته ۱۶ مشخص می‌شود و در برخی موارد دیگر تا هفته ۱۹ و گاهی بیشتر از آن نیز ممکن است اندام تناسلی او به درستی و مطلوب قابل تشخیص نباشد.

سونوگرافی تعیین جنسیت در دوران بارداری از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

موارد تأثیر گذار در عدم تشخیص جنسیت جنین

سونوگرافی جنین

جنین پسر در سونوگرافی آنومالی

جنین پسر برآمدگی کوچکی در بین پاها دارد که به‌اندازه یک اینچ است. این برآمدگی معمولاً با بند ناف اشتباه گرفته می‌شود؛ زیرا در یک منطقه می‌باشند. بند ناف از آلت تناسلی بلندتر و بزرگ‌تر است. در سه‌ماهه دوم بارداری، جنسیت جنین ممکن است توسط زاویه برآمدگی بین دو پا تشخیص داده شود. اگر زاویه بزرگتر از سی درجه باشد، جنین به پهلوی چپ قرار دارد و احتمالاً پسر است.

جنین دختر در سونوگرافی آنومالی

یکی از نشانه‌های بارز دختر بودن جنین، نداشتن آلت تناسلی مردانه است. جنین دختر خطوطی موازی بین دو پا دارد که نشانه وجود لابیا است. اگر جنین به پهلوی راست باشد و برآمدگی به‌صورت موازی با ستون فقرات باشد جنسیت آن دختر است.

سونوگرافی آنومالی چگونه انجام میشود؟

در طول سونوگرافی تعیین جنسیت، روی تخت مخصوص سونوگرافی دراز کشیده و لباس خود را بالا می‌زنید. سپس متخصص سونوگرافی با استفاده از ژل مخصوص سطح شکم شما را می‌پوشاند و با استفاده از سری مخصوص سونوگرافی اقدام به تصویربرداری از ناحیه لگن و رحم شما می‌کند. تصاویر ثبت‌شده توسط متخصص سونوگرافی به پزشک متخصص زنان و زایمان شما ارجاع می شود تا پزشک در خصوص سلامتی جنین، پسر یا دختر بودن او اظهار نظر کند. سونوگرافی تعیین جنسیت در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود. به طور کلی بهترین زمان برای انجام سونوگرافی تعیین جنسیت، بعد از هفته شانزدهم بارداری است.

آمادگی های لازم قبل از انجام سونوگرافی آنومالی

قبل از انجام سونوگرافی جنین به‌منظور تشخیص جنسیت و یا به دلایل دیگر، مثانه شما باید پر باشد. در نتیجه قبل از انجام سونوگرافی به میزان زیادی آب بنوشید و چند ساعت قبل از آزمایش ادرار نکنید. خالی بودن مثانه باعث می‌شود تصاویر دقیقی از سونوگرافی حاصل نشود.

عوارض جانبی سونوگرافی آنومالی

انجام سونوگرافی بارداری هیچگونه مشکلی برای جنین و مادر به همراه ندارد؛ زیرا از امواج صوتی برای بررسی استفاده می شود.

سونوگرافی رکتال با تابش امواج اولتراسونیک به نواحی پروستات و بافت های اطراف سبب می گردد تصویری به عنوان خروجی بر روی مانیتور ظاهر شود. از این نوع سونوگرافی بیشتر مواقعی که فرد دچار مشکلاتی در ناحیه پروستات شده و نیاز به تخلیه مداوم مثانه خود داشته باشد استفاده می شود. سونوگرافی رکتال در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
انجام سونوگرافی داپلر برای چسبندگی جفت در بارداریانجام سونوگرافی داپلر برای چسبندگی جفت در بارداری

چسبندگی جفت به رحم درجات مختلفی دارد و از آنجایی که ممکن است هیچ علائمی را به همراه نداشته باشد، ممکن است مادر در طول بارداری متوجه این مشکل نشود. به همین دلیل پزشک برای بررسی این عارضه در طول بارداری سونوگرافی داپلر را انجام می دهد. از این سونوگرافی برای تشخیص چسبندگی جفت به رحم استفاده میشود. ... ادامه مطلب

سونوگرافی داپلر چیست و چگونه انجام میشود؟سونوگرافی داپلر چیست و چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی داپلر نوعی سونوگرافی است که با استفاده از امواج صوتی به بررسی ضربان قلب و جریان خون جنین می‌پردازد. سونوگرافی داپلر، روش بسیار خوبی برای تعیین سرعت و جهت جریان خون جنین می‌باشد ... ادامه مطلب

سونوگرافی اسکلتی عضلانی (موسکولواسکلتال) چیست؟سونوگرافی اسکلتی عضلانی (موسکولواسکلتال) چیست؟

سونوگرافی موسکلواسکلتال یک روش تصویربرداری از عضلات ، تاندون‌ ها، رباط‌ ها ، اعصاب محیطی و مفاصل هستند. به کمک سونوگرافی اسکلتی عضلانی می‌ توان کشیدگی ، فشار تاندون‌ ها و ماهیچه‌ها را مشاهده کرد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی دختر و پسر با هم چه تفاوت هایی دارند؟سونوگرافی دختر و پسر با هم چه تفاوت هایی دارند؟

این موضوع که در سونوگرافی، جنسیت جنین شما مشخص شود با عواملی مانند وضعیت قرارگیری جنین، حجم مایع آمنیوتیک و ضخامت چربی شکم شما در ارتباط است. در برخی موارد، جنسیت جنین در هفته ۱۶ و در برخی موارد دیگر تا هفته ۱۹ مشخص می‌ شود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465