تشخیص کیست در سینوس فک بالا با رادیوگرافی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رادیوگرافی / تشخیص کیست سینوس های فک و صورت با رادیوگرافی سینوس

تشخیص کیست سینوس های فک و صورت با رادیوگرافی سینوس

در داخل استخوان های صورت فضاهایی خالی وجود دارد که به آنها سینوس گفته می شود و چون تمامی این سینوس ها دارای راه ارتباطی به بینی هستند و ترشحات آنها به داخل بینی تخلیه می شود به آنها سینوس های اطراف بینی (پارا نازال) گفته می شود. این سینوس ها در داخل استخوان پیشانی، استخوان فک بالا و همچنین کف جمجمه قرار دارند. در داخل این سینوس ها ممکن است کیست تشکیل شود. به هرگونه تجمع غیر طبیعی مواد در بدن کیست گفته می شود. این مواد ممکن است کاملاً مایع یا حالت خمیری و نیمه جامد و یا چرکی داشته باشند. این مواد ممکن است توسط یک پوشش به شکل کیسه در بر گرفته شده باشند. اغلب وقتی صحبت از کیست سینوس می شود منظور سینوس های فک بالا (سینوس ماگزیلاری) می باشد.

کیست احتباسی موکوسی به علت انسداد مجاری درناژکننده غدد مترشحه سروموکوس ایجاد می‏شود و از میان سینوس‏های پارانازال، بیشتر در سینوس ماگزیلاری دیده می‏شود. این ضایعه اغلب در سینوس فک بالا اتفاق می‌افتد و عمدتاً فاقد علامت بوده و به طور تصادفی در رادیوگرافی سینوس یافت می‌شود.

در تصاویر رادیوگرافی این کیست به صورت یک توده‌ رادیواپک صاف و گنبدی شکل (Dome-shaped) با حدودی مشخص و فاقد حاشیه کورتیکالی در کف سینوس فک بالا ظاهر می‌شود و از لحاظ اندازه کوچکتر از 1cm تا در برگیرنده کل سینوس متغیر می‌باشد. این کیست گاهی اوقات دوطرفه بوده و معمولاً شواهدی از افزایش ضخامت مخاط پوشاننده سینوس و یا تغییر در حدود سینوس در رادیوگرافی مشاهده نمی‏شود. بهترین تکنیک جهت ارزیابی کیست سینوس، رادیوگرافی پانورامیک است و از آنجا که محل شایع کیست احتباسی کف سینوس فک بالا است، بنابراین تکنیک پانورامیک در تشخیص آن بسیار کمک‏کننده می‌باشد. در تکنیک پانورامیک استخوان‌های فک پایین، فک بالا، گونه و هر دو سینوس فک بالا به خوبی قابل بررسی است.

یکی از روشهای تشخیص سینوزیت رادیوگرافی از سینوس ها است که در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.

علائم کیست سینوس

اغلب تومورهای سینوس و بینی هیچ علائم خاصی از خود بروز نمی دهند؛ ولی گاهی برخی علائم خاص با این بیماری بروز می کند:

علت تشکیل کیست در سینوس چیست؟

رادیوگرافی سینوس

علل انجام رادیوگرافی سینوس

آمادگی جهت انجام رادیوگرافی

اشیاء فلزی از جمله جواهرات، عینک، دندان مصنوعی و سنجاق سر را باید قبل از انجام تصویربرداری از خود دور کنید؛ زیرا این وسایل ممکن است تصاویر حاصل را تحت تأثیر قرار دهند. همچنین از شما خواسته می شود سمعک و پیرسینگ ها را نیز از خود دور کنید. در صورت وجود احتمال بارداری باید قبل از انجام اسکن پزشک و تکنسین را مطلع کنید.

رادیوگرافی تشخیص کیست سینوس های فک و صورت چگونه است؟

ایکس ری یک نوع اشعه تابشی مثل امواج رادیویی یا نور می باشد. زمانی که روی بخشی از بدن به دقت تنظیم شده است، این اشعه ها با تولید امواج از بدن عبور می کنند. سپس تصاویری را تولید می کنند. در طی تصویربرداری پانورامیک، لوله اشعه ایکس در یک نیمکره ای اطراف سر بیمار می چرخد، سپس در کناره های فک و انتهای کناره ها، تصویربرداری را انجام می دهد.

به جای اینکه فیلم در درون دهان قرار گیرد، یک ماشین ایکس ری پانورامیک، پرتوی نوری را بروی فیلم یا دیتکتور چرخشی که برخلاف لوله ایکس می چرخد، می تاباند و اینگونه تصویربرداری از کیست سینوس های فک و صورت انجام می شود.

عوارض جانبی رادیوگرافی

در صورت مواجهه با هرگونه تشعشعی و حتی سطوح پایین تشعشع مورد استفاده در این روش، همواره خطری هرچند اندک برای آسیب به سلول ها یا بافت های بدن وجود دارد. البته خطرات ناشی از اشعه ایکس معمولاً در مقایسه با منافع بالقوه این آزمون بسیار ناچیز می باشد.

سونوگرافی های بارداری یا حاملگی از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنینسونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

سقط هاي سه ماهه اول، زنان را دچار مشکلاتي نظير باقي ماندن محصولات حاملگي و خونریزی واژينال می‌نماید. سونوگرافي ترانس واژينال در ارزيابي اين بيماران بسيار مفيد است. ... ادامه مطلب

سونوگرافی چه نقشی در تشخیص بیماری دارد؟سونوگرافی چه نقشی در تشخیص بیماری دارد؟

سونوگرافی تشخیصی که همچنین با نام اولترا سوند نیز شناخته می‌شود، یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر از ساختارهای بدن استفاده می‌کند. ... ادامه مطلب

فیبروکیستیک پستان در سونوگرافیفیبروکیستیک پستان در سونوگرافی

تشخیص فیبروکیستیک پستان با روشهایی همانند سونوگرافی امکان پذیر خواهد بود. سونوگرافی از امواج صوتی برای تولید تصاویر از پستان های شما استفاده می کند و اغلب به همراه ماموگرام انجام می شود. سونوگرافی می تواند به پزشک کمک کند تا کیست های پر از مایع و توده های جامد را از یکدیگر تشخیص دهد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی واژینال در چه مواقعی انجام میشود؟سونوگرافی واژینال در چه مواقعی انجام میشود؟

سونوگرافی ترانس واژینال یکی از انواع سونوگرافی است که از آن برای بررسی اندام‌های داخل لگنی زنان استفاده می‌شود. در هنگام سونوگرافی ترانس واژینال، واژن، رحم، سرویکس (دهانه رحم)، آندومتر، لوله‌های رحمی، تخمدان‌ها و مثانه ارزیابی می‌شوند ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465