سونوگرافی داپلر جفت و جنین در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی کالر داپلر / سونوگرافی داپلر جفت و جنین چیست؟

سونوگرافی داپلر جفت و جنین چیست؟

خانم های باردار، در طی دوران بارداری می بایست دو نوع سونوگرافی پایه انجام دهند. یکی از آنها در سه ماه اول بارداری می باشد که تعداد جنین، رشد جنین و ضربان قلب او را بررسی می کند و تاریخ زایمان نیز بر اساس همین سونوگرافی تخمین زده می شود. سونوگرافی دوم، معمولاً در سه ماهه دوم و برای کنترل ناهنجاری های جسمی و اطمینان از رشد طبیعی جنین انجام می گیرد؛ اما در زمانی که پزشک طی هر یک از این سونوگرافی ها، هر نوع ناهنجاری در جنین را تشخیص دهد، برای تشخیص و نتیجه گیری نهایی سونوگرافی داپلر انجام می دهد. این نوع سونوگرافی، معمولاً برای کنترل جریان خون به قلب و مغز، جریان خون بند ناف جنین و جریان خون جفت انجام می گردد تا از طبیعی بودن این موارد اطمینان حاصل شود.

سونوگرافی داپلر نمای بصری یا شنیداری حرکت خون در رگ ها، شریان ها و رگ های خونی جنین را با استفاده از امواج صوتی در اختیار پزشک قرار میدهد. امواج صوتی بازتابیده برای تشخیص جریان خونی مسدود، لخته‌های خون و سلامت جنین قابل استفاده هستند؛ اما بر خلاف تصویربرداری با امواج فراصوتی که عکس نوزاد در داخل رحم را به والدین می دهد، سونوگرافی داپلر فقط برای مشاهده جریان خون در جنین مورد استفاده قرار می‌گیرد. سونوگرافی داپلر نشان میدهد مواد مغذی کافی و اکسیژن به جفت و از جفت به جنین می رسد یا خیر. بهترین زمان انجام سونوگرافی داپلر هفته 18 تا 20 بارداری همزمان با سونوگرافی آنومالی اسکن جنین می باشد.

سونوگرافی های بارداری یا حاملگی از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

کاربردهای سونوگرافی داپلر جفت و جنین

سونوگرافی بارداری

علل انجام سونوگرافی داپلر جفت و جنین

انواع سونوگرافی داپلر در بارداری

انواع سونوی داپلر در بارداری عبارتند از:

سونوگرافی رنگی جنین چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی داپلر در دوران بارداری به نوع دستگاه و مرحله بارداری بستگی دارد.

1- سونوگرافی داپلر

این سونوگرافی را می توان به صورت همان زمان با سونوگرافی طبیعی بارداری انجام داد. رادیولوژیست یک ژل بر روی شکم و ناحیه لگن اعمال خواهد کرد. سپس از مبدل اولتراسوند بر روی معده و لگن استفاده می کند، همانطور که در مورد سونوگرافی معمولی نیز استفاده می شود.

2- داپلر از طریق واژینال

در این روش، پروب داپلر در داخل واژن قرار می گیرد. این روش به که پزشک کمک می کند بارداری خارج از رحم را بررسی کند.

3- داپلر جنینی

این دستگاه دستی است که برای نظارت بر ضربان قلب جنین مورد استفاده قرار می گیرد.

هزینه سونوگرافی داپلر

هزینه سونوگرافی با توجه به عواملی مانند ناحیه مورد نظر برای سونوگرافی، دستگاه های مرکز تصویربرداری و نوع بیمه تعیین می شود.

عوارض جانبی سونوگرافی داپلر

هیچگونه مدرکی دال بر خطرات انجام سونوگرافی داپلر در مورد مادر و جنین وجود ندارد. یکی دیگر از دلایل بی خطر بودن سونوگرافی داپلر، این است که امواج فراصوتی که در سونوگرافی داپلر کاردیوتوگرافی (صوتی) برای گوش دادن به ضربان قلب جنین استفاده می شود، شدت کمی دارد و تا زمانی که توسط افراد آموزش دیده و حرفه ای انجام می گیرد، بی خطر است. در هفته های نخست بارداری، انجام سونوی داپلر واژینال توصیه نمی شود.

سونوگرافی پستان جهت بررسی پستان ها از جمله اقداماتی است که با دقت بالا در مراکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه و سروش در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مراکز از طریق تماس با شماره تلفنهای شعبه 1 (پارسه آمادگاه) : 31313731 ، شعبه 2 ( سروش) : 32298533 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تشخیص سندروم تخمدان پلی کیستیک با سونوگرافی رحمتشخیص سندروم تخمدان پلی کیستیک با سونوگرافی رحم

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCO) یا تنبلی تخمدان، یک ناهنجاری رایج هورمونی زنان در سنین باروری است. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارای تخمدان‌های بزرگی هستند که حاوی تعداد زیادی کیست کوچک دارای مایع به نام فولیکول می‌باشند. ... ادامه مطلب

فیبرواسکن کبد چگونه انجام میشود؟فیبرواسکن کبد چگونه انجام میشود؟

روش غیر تهاجمی فیبرواسکن برای تخمین درجه آسیب کبدی، پایش پیشرفت و یا بهبودی، پیش آگهی و راهنمایی در انتخاب درمان بخصوص در هپاتیت‌ مزمن به کار میرود. این دستگاه با استفاده از امواج اولتراسوند، مقدار شدت فیبروز و سیروز را مشخص می کند. پزشک می تواند در بسیاری از موارد فیبرواسکن را جایگزین بیوپسی کند ... ادامه مطلب

تشخیص محدودیت رشد جنین در داخل رحم با سونوگرافیتشخیص محدودیت رشد جنین در داخل رحم با سونوگرافی

سونوگرافی، روش اصلی برای بررسی رشد جنین در رحم و اندازه‌ های سر و شکم جنین است که با مقایسه این اندازه‌ ها با نمودار رشد، می‌ توان وزن جنین را تخمین زد. در این روش با استفاده از امواج صوتی، تصویری از جنین گرفته می‌ شود و پزشک می‌ تواند جنین را در رحم مشاهده کند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی لگن نوزاد جهت تشخیص دررفتگی مفصل ران در نوزادانسونوگرافی لگن نوزاد جهت تشخیص دررفتگی مفصل ران در نوزادان

دررفتگی لگن یکی از شایعترین مشکلات اسکلتی مادرزادی است که نوزادان را گرفتار می کند. وضعیت نوزادانی که در معرض ریسک بالای دررفتگی لگن قرار دارند با امواج مافوق صوت در سونوگرافی، بررسی می شود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465