تصویربرداری پزشکی چه عوارضی دارد؟
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رادیوگرافی / عوارض اشعه ایکس در تصویربرداری

عوارض اشعه ایکس در تصویربرداری

اشعه ایکس مانند نور و امواج رادیویی، فرمی از نیروی موجی است؛ اما برخلاف نور، اشعه ایکس می تواند به داخل بدن نفوذ کرده تصویری از ساختارهای درونی بدن ایجاد کند که رادیولوژیست ، تصاویر ایجاد شده را بر روی فیلم یا مانیتور مشاهده کند.تصاویر رادیولوژی اطلاعات ارزشمندی در رابطه با سلامت شما و ساختارهای آناتومیک بدن شما در اختیار پزشکان و دندان پزشکان قرار می دهد و او را در رسیدن به یک تشخیص دقیق و اجرای طرح درمان مناسب یاری می نماید. کشف اشعه ایکس یکی از مهم ترین دستاوردهای پزشکی بوده که منجر به تشخیص بسیاری از بیماری های بشر گردیده است. با وجود فواید اشعه، باید نسبت به خطرات اشعه نیز آگاه بود و از قرارگیری بیش از حد در برابر این پرتو و عوارض اشعه ایکس خودداری نمود. تشعشع بیش از حد مجاز می تواند سلول ها را نابود ساخته و در ساختار DNA انسان، تغییرات ایجاد کند.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.

کاربرد اشعه ایکس در تصویربرداری

گرافی‌های این اشعه تصاویری هستند که از قسمت‌های داخلی بدن گرفته می‌شود. از این گرافی‌ها برای مواردی مانند :

اگر جسمی توسط افراد بلعیده شده باشد با کمک این تکنولوژی می‌توان آن را در بدن پیدا کرد. می‌توان به عامل ایجاد کننده تنگی تنفس و یا نارسایی قلبی نیز دست پیدا کرد. از دیگر کاربردهای آن در ماموگرافی ، سونوگرافی ، رادیوسکوپی است.

عوارض اشعه ایکس در تصویربرداری

دستگاه اشعه ایکس چگونه کار میکند؟

اين دستگاه از دو الكترود (كاتد و آند) تشكيل شده كه داخل لوله خلاء شيشه اي قرار دارند. كاتد يك رشته بسيار داغي است (شبيه آنچه در لامپ هاي مهتابي يا فلورسنت ديده ايد.) با عبور جريان الكتريكي، كاتد به حدی ملتهب مي شود كه الكترونها از سطح آن به خارج پرتاب مي شوند. در آن سو يك صفحه مسطح به نام آند (قطب مثبت) از جنس فلز تنگستن وجود دارد. اختلاف ولتاژ بالاي بين كاتد و آند باعث مي شود تا الكترونها از سطح آند به طرف كاتد پرتاب شوند و با برخورد الكترونها به اتم هاي تنگستن (به دلیل انرژي زيادي كه دارند)، اتم تنگستن يكي از الكترونهاي سطح پايين خود (نزديك به هسته) را از دست مي دهد.

سپس هسته اتم مجبور مي شود تا يكي از الكترونهاي سطح بالا را به طرف خود جذب كند و اين الكترون با افتادن از سطح بالاتر به پايين تر مجبور مي شود تا انرژي اضافي خود را به‌صورت فوتون‌های نور آزاد كند. اين فوتون‌ها همان اشعه x هستند. كل دستگاه در يك محفظه ضخيم قرار دارند تا از خروج و پخش اشعه x به اطراف جلوگيري شود. يك سوراخ فيلتردار هم براي هدايت اشعه توليد شده به‌طرف بدن بيمار تعبيه شده است. در طرف ديگر يك صفحه مثل فيلم عكاسي، اشعه ها را ضبط مي كند (نحوه كار مثل دوربين هاي عكاسي است). پزشكان به اين صفحه نگاتيو مي گويند. روي نگاتيو، بافت هاي سخت مثل استخوان به رنگ سفيد و بافت هاي نرم به رنگ سياه ديده مي شوند و پزشكان با بررسي اين نگاتيو محل دقيق و نوع شکستگی استخوان را پيدا مي كنند.

عوارض جانبی اشعه ایکس در تصویربرداری

افراد در معرض عوارض اشعه ایکس

روشهای کاهش عوارض اشعه ایکس

  1. در مرحله اول اطمینان حاصل کنید که به محل‌هایی مراجعه کنید که از دستگاه‌های قدیمی استفاده نمی‌کنند.
  2. اگر خانم‌ باردار نیاز به تهیه رادیوگرافی داشته باشد، لازم است آن را به تهیه کننده رادیوگرافی اطلاع داده و حفاظت‌های موردنیاز را به عمل آورد.
  3. بیماران برای گرفتن عکس حتماً باید از عینک مخصوص محافظ چشم، روپوش سربی و شیلد تیروئید استفاده کنند تا تحت تأثیر تشعشعات این دستگاه قرار نگیرند.

سونوگرافی های بارداری یا حاملگی از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علت انجام سونوگرافی آنومالیعلت انجام سونوگرافی آنومالی

آنومالی اسکن یا سونوگرافی ناهنجاری جنین از مهم‌ ترین سونوگرافی‌ های دوران بارداری محسوب می‌ شود. آنومالی یا ناهنجاری، شرایطی است که سلامت فرد با مشکل رو به‌ رو شده است. بسیاری از این ناهنجاری‌ های شدید اگر در زمان جنینی رخ بدهند، باعث مرگ جنین می‌ شوند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی داپلر آلت با تزریق پاپاورین و رفع مشکلات نعوظسونوگرافی داپلر آلت با تزریق پاپاورین و رفع مشکلات نعوظ

سونوگرافی آلت تناسلی پاپاورین با تزریق دارو شروع می‌ شود که با بزرگ شدن عروق و افزایش جریان خون باعث نعوظ می‌ شود. از آنجا پزشک یک دستگاه کوچک به نام مبدل را روی پوست آلت تناسلی حرکت می‌ دهد، مبدل داده‌ ها را به رایانه ارسال می‌ کند تا پزشک بتواند سرعت جریان خون به داخل و خارج را تشخیص دهد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی شکم و لگن چه کاربردی دارد؟سونوگرافی شکم و لگن چه کاربردی دارد؟

در سونوگرافی می‌توان با استفاده از امواج صوتی تصویر اندام‌های درونی بدن را بر روی یک مانیتور مشاهده کرد. سونوگرافی عمومی (شکم و لگن) نوعی تصویربرداری است که به بررسی اندام‌های بدن از جمله کبد، کیسه صفرا، طحال، پانکراس، کلیه‌ها، احشاء لگنی (مثانه، رحم، تخمدان و پروستات) می‌پردازد. ... ادامه مطلب

بهترین زمان انجام سونوگرافی غربالگری اول بارداریبهترین زمان انجام سونوگرافی غربالگری اول بارداری

سونوگرافی از جنین در دوران بارداری، یک نوع تکنیک تصویربرداری است که از امواج صوتی برای تولید تصاویر جنین در رحم استفاده می کند. این تصاویر سونوگرافی از جنین می تواند به پزشک در ارزیابی رشد و پیشرفت رشدی جنین کمک کند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465