تشخیص بارداری خارج از رحم با سونوگرافی در اصفهان
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی بارداری / تشخیص حاملگی خارج از رحم با سونوگرافی

تشخیص حاملگی خارج از رحم با سونوگرافی

هنگامی که تخمک بارور در جایی خارج از رحم لانه‌گزینی و رشد کند، حاملگی خارج رحم شکل می‌گیرد. هیچ راهی برای جابه‌جا کردن و انتقال تخمک بارور به درون رحم وجود ندارد، بنابراین پایان دادن به بارداری تنها راه ممکن برای برطرف کردن مشکل در حاملگی خارج رحم است. درصد کمی از زنان دچار حاملگی خارج رحم می‌شوند. اگرچه برخی از عوامل می‌تواند احتمال حاملگی خارج رحم را افزایش دهد؛ اما این مشکل ممکن است برای هر کسی به وجود بیاید و از آنجا که می‌تواند برای مادر بسیار خطرناک باشد، لازم است علائم آن سریع تشخیص داده شود و تحت درمان قرار گیرد.

پزشک برای تشخیص بارداری خارج رحم، سونوگرافی لوله‌های فالوپ و رحم را تجویز می‌کند. اگر فرد در هفته ششم بارداری باشد و آزمایش خون، نشان‌دهنده ی بارداری است و همین‌طور در سونوگرافی عادی، جنین یا ساک حاملگی در رحم مشاهده نشود، می‌تواند به معنی حاملگی خارج رحم باشد. با مشاهده‌ی جنین در لوله‌ی فالوپ، بارداری خارج رحمی تشخیص داده می‌شود.

سونوگرافی حاملگی از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

علل ایجاد حاملگی خارج رحم

علت بارداری خارج رحمی همیشه روشن نیست. در برخی موارد، شرایط زیر با بارداری خارج رحمی مرتبط بوده است؛ اما معمولاً برخی از مهمترین علت‌های این عارضه می‌تواند موارد زیر باشد:

علائم حاملگی خارج از رحم

علائم و نشانه‌های حاملگی خارج از رحم به شرح ذیل است:

تشخیص حاملگی خارج از رحم با سونوگرافی

بارداری خارج از رحم چه زمانی مشخص میشود؟

در صورتی که در هفته ی ششم بارداری در سونوگرافی عادی، جنین در رحم مشاهده نشود احتمال حاملگی خارج رحم افزایش می یابد.

مزایای سونوگرافی رحم

  1. وضوح و کیفیت تصاویر و نتایج چکاپ ها بسیار بالا بوده و با کمترین میزان اشعه، بی خطر هستند.
  2. کیفیت و دقت بالای دستگاه ها، اطلاعات دقیقی به پزشک معالج می دهد.
  3. سرعت بالا در انجام تصویر برداری و کاهش استرس بیمار
  4. بازسازی و پردازش تصاویر
  5. امکان بزرگ نمایی تصاویر به روش دیجیتال

آمادگی برای سونوگرافی رحم

انواع روش‌های سونوگرافی رحم

جزئیات دقیق چگونگی انجام سونوگرافی در موارد اندکی با هم تفاوت دارد؛ اما معمولاً سونوگرافی طبق مراحل یکسانی انجام می‌شود. دو نوع از سونوگرافی در طی دوران بارداری انجام می‌شود:

سونوگرافی شکمی (Abdominal ultrasound):

سونوگرافی شکمی (Abdomen) از روی شکم انجام می‌شود. برای بهتر شدن کیفیت تصاویر از مقداری ژل مخصوص سونوگرافی در سطح پوست استفاده می‌شود.

سونوگرافی واژینال (Transvaginal ultrasound):

در سونوگرافی واژینال از یک مبدل فراصوت کوچک‌تر استفاده می‌شود. این مبدل وارد واژن شده و بعد از آن تصویری دقیق‌تر و واضح‌تر از فضای داخلی به دست می‌آید. معمولاً این نوع از سونوگرافی در اوایل بارداری انجام می‌شود. موقعیت دهانه رحم در این روش مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، هم در قسمت خلفی (رو به دنبالچه) و هم در جلو.

عوارض سونوگرافی رحم

از استفاده از مبدل سونوگرافی به پوست در هنگام سونوگرافی از طریق شکم، هیچ اشعه ای استفاده نمی شود و به طور کلی هیچگونه ناراحتی وجود ندارد. ممکن است با قرار دادن مبدل ترانس واژینال در واژن، احساس ناراحتی جزئی داشته باشید. سونوگرافی از طریق واژینال نیاز به پوشاندن مبدل سونوگرافی در یک غلاف پلاستیکی یا لاتکس دارد که ممکن است در بیماران با آلرژی به لاتکس، واکنش ایجاد کند.

یک نوع از غربالگری بارداری جهت تشخیص نقایص کروموزومی قبل از تولد، استفاده دستگاه‌های سونوگرافی با وضوح بالا است. با استفاده از این روش، می‌توان نقایص ساختاری مانند کیست مغزی و شکاف کام را تشخیص داد. در این سونوگرافی، ناحیه پشت گردن جنین را از نظر افزایش مایعات یا ضخیم شدن بررسی می‌کنند. استخوان بینی ممکن است در برخی از نوزادان با برخی ناهنجاری‌های کروموزومی ، مانند سندرم داون، در این سونوگرافی دیده شود. این تست درمرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه اصفهان با استفاده از سونوگرافی بین هفته 11 تا 13 بارداری انجام می‌شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا عفونت لگن با سونوگرافی مشخص میشود؟آیا عفونت لگن با سونوگرافی مشخص میشود؟

عفونت لگن زنان که به عنوان بیماری التهابی لگن نیز معروف شده است، عفونت اندام تناسلی زنان است. چندین نوع باکتری باعث عفونت لگن زنان شود، از جمله همان باکتری‌ هایی است که عفونت‌ های مقاربتی از قبیل سوزاک و کلامیدیا می‌ شوند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی داپلر اندام در چه مواردی درخواست شده و چگونه انجام میشود؟سونوگرافی داپلر اندام در چه مواردی درخواست شده و چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی داپلر یک روش غیر تهاجمی و بدون درد است که بیمار را در معرض تابش مضری قرار نمی دهد. هیچگونه خطری در ارتباط با این نوع آزمایش وجود نداشته و افراد در طول انجام این آزمایش احساس ناراحتی نخواهند داشت. ... ادامه مطلب

سونوگرافی کالر داپلر چیست و چگونه انجام میشود؟سونوگرافی کالر داپلر چیست و چگونه انجام میشود؟

کاربرد اصلی سونوگرافی کالر داپلر در تشخیص انواع بیماری‌ها می‌باشد. با کمک سونوگرافی کالر داپلر می‌توان از بروز سکته قلبی و انواع بیماری‌های مادرزادی در جنین تا جای ممکن جلوگیری کرد. ... ادامه مطلب

تفسیر سونوگرافی مثانهتفسیر سونوگرافی مثانه

از مسائلی که در سونوگرافی مثانه مورد بررسی قرار می‌ گیرد خود مثانه است که از لحاظ شکل کلی، ضخامت جدار مخاطی و احیاناً وجود ضایعات مخاطی مورد ارزیابی قرار می‌ گیرد. اگر سنگ در مثانه وجود داشته باشد یک بررسی سونوگرافی که در حالت مثانه پر باشد، دیده می‌ شود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465