شخیص چسبندگی جفت ب سونوگرافی داپلر
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی بارداری / انجام سونوگرافی داپلر برای چسبندگی جفت در بارداری

انجام سونوگرافی داپلر برای چسبندگی جفت در بارداری

چسبندگی جفت به رحم درجات مختلفی دارد و از آنجایی که ممکن است هیچ علائمی را به همراه نداشته باشد، ممکن است مادر در طول بارداری متوجه این مشکل نشود. به همین دلیل پزشک برای بررسی دقیقتر این عارضه در طول بارداری سونوگرافی داپلر را انجام می دهد. از این سونوگرافی برای تشخیص چسبندگی جفت به رحم یا جفت اکرتا استفاده می شود. اگر برای تشخیص به موقع این عارضه، اقدام نشود، ممکن است فرد در سه ماه آخر بارداری دچار خونریزی شود. در این سونوگرافی، فضاهای عروقی متعدد در داخل جفت و عروق فراوان در حد فاصل بین جفت و رحم مشاهده می‌شود. درنهایت دست‌ اندازی پرزهای جفتی به داخل رحم با دیدن همان فضاهای عروقی متعدد و عروق پل زننده در ضخامت جفت، مطرح کننده چسبندگی غیرطبیعی جفت به رحم می‌باشد.

سونوگرافی داپلر جفت و جنین از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.

عوامل ایجاد چسبندگی جفت

انواع چسبندگی جفت

علائم چسبندگی جفت

چسبندگی جفت در بارداری فاقد علائم بالینی است. به همین علت، در بعضی موارد خانم باردار تا زمان اتمام بارداری از این عارضه باخبر نمی‌شود. خونریزی یا لکه‌بینی واژینال در سه‌ماهه‌ی سوم بارداری یک علامت هشداردهنده چسبندگی جفت به شمار می‌رود. در صورت مشاهده‌ی هر نوع خونریزی، باید به پزشک مراجعه شود.

سونوگرافی داپلر برای چسبندگی جفت

مزایای سونوگرافی داپلر

انواع سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر انواع مختلفی دارد که می تواند خصوصیات مختلفی از قبیل جهت جریان خون و سرعت جریان خون جنین را تعیین کند. بر اساس تفاوت در نوع ارزیابی، سه نوع مختلف سونوگرافی داپلر بارداری وجود دارد:

داپلر موج پیوسته:

سونوگرافی داپلر موج پیوسته جهت اندازه گیری دقیق سرعت زیاد جریان خون استفاده می شود. این نوع سونوگرافی جهت یا جریان خون را نشان نمی دهد، بلکه فقط سرعت جریان خون را نشان می دهد و معمولاً بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

سونوگرافی داپلکس:

سونوگرافی داپلکس تصاویری از عروق خونی و ارگان های اطراف آن ایجاد می کند و هم زمان، سرعت و جهت جریان خون را نیز اندازه گیری می نماید.

سونوگرافی داپلر رنگی (کالر داپلر):

سونوگرافی داپلر رنگی مشابه سونوگرافی داپلکس است؛ اما سونوگرافی داپلر رنگی وضوح بهتری دارد. در داپلر رنگی، تصاویر رنگی روی مانیتور جریان خون عروق خونی و بافتهای اطراف آن را نشان می دهد. رنگهای مختلف در سونوگرافی داپلر رنگی، سرعت و جهت جریان خون را نشان می دهند.

کاندید مناسب سونوگرافی داپلر برای چسبندگی جفت

زمان انجام سونوگرافی چسبندگی جفت

معمولاً پزشک این سونوگرافی را در هفته 18 تا 20 ام بارداری درخواست می نماید.

سونوگرافی چسبندگی جفت چگونه انجام میشود؟

در ابتدا رادیولوژیست ، پروب دستگاه سونوگرافی را بر روی ناحیه مورد نظر قرار می دهد و بر روی پوست حرکت می دهد. امواج صوتی به سلول های خونی و سایر نقاط بدن منتقل می شوند و سپس به دستگاه بر میگردند. تمامی این امواج بر روی صفحه مانیتور به صورت تصاویری متحرک نمایش داده می شود. روند انجام این سونوگرافی معمولاً بین نیم ساعت تا یک ساعت زمان می برد.

آمادگی پیش از سونوگرافی داپلر در بارداری

پیش از انجام سونوگرافی داپلر به آمادگی خاصی نیاز نمی باشد. باید دو یا چند ساعت قبل از انجام سونوگرافی از مصرف سیگار و هر نوع ماده نیکوتین دار خودداری کنند؛ زیرا نیکوتین می تواند رگ های خونی را منقبض نموده و سبب تشخیص نادرست شود.

عوارض سونوگرافی داپلر

هیچگونه مدرکی دال بر خطرات انجام سونوگرافی داپلر در مورد مادر و جنین وجود ندارد.

قیمت سونوگرافی چسبندگی جفت

هزینه سونوگرافی داپلر با توجه به تعرفه تعیین شده در نظام سلامت کشور می باشد و عوامل مختلفی نظیر شرایط بیمار می توانند بر روی آن تأثیرگذار باشند. البته افراد تحت پوشش بیمه می توانند از خدمات بیمه خود استفاده کنند.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می‌تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه
تلفن : 31313731 - 031

آدرس مطب 2 : اصفهان ، خیابان سروش ، کوچه 17 دشت گل
تلفن : 32298533 - 031


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صدای قلب جنین در سه ماهه اول بارداریصدای قلب جنین در سه ماهه اول بارداری

قلب جنین اولین عضوی است که در رویان رشد می کند و پزشک به وسیله اولتراسوند از همان اوایل هفته پنجم میتواند ضربان قلب او را تشخیص دهد. ... ادامه مطلب

غربالگری سرطان پستانغربالگری سرطان پستان

سرطان پستان دومین سرطان با شیوع بالا در دو جنس در کل جهان و اول نوع سرطان در زنان است که در کشورهای جهان سوم بالاترین میزان مرگ و میر را دارد . در ایران پس از سرطان پوست ، سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان است . ... ادامه مطلب

برای تشخیص چه بیماری هایی از سونوگرافی استفاده میشود؟برای تشخیص چه بیماری هایی از سونوگرافی استفاده میشود؟

سونوگرافی یک روش کاربردی برای ارزیابی سایز، شکل و چگالی بافت‌های بدن می‌باشد که به تشخیص در وضعیت‌های پزشکی کمک بسیار زیادی می‌کند و امواج فراصوت و تصاویری که از آن‌ها به دست می‌آید، یک راه عالی برای تشخیص بیماری‌ها است. ... ادامه مطلب

دانستنی های سونوگرافی های دوران بارداریدانستنی های سونوگرافی های دوران بارداری

سونوگرافی از جنین در دوران بارداری، یک نوع تکنیک تصویربرداری است که از امواج صوتی برای تولید تصاویر جنین در رحم استفاده می‌کند. تصاویر تولید شده بر روی صفحه نمایش نشان داده می‌شوند. این تصاویر سونوگرافی از جنین می‌تواند به پزشک در ارزیابی رشد و پیشرفت رشدی جنین کمک کند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465